Pirmieji Lietuvos paminėjimai
Viena iš įdomiausių archeologų randamų iškasenų yra metaliniai pinigai. Jie rodo, kad kasinėjimų vietoje senovėje gyvenę žmonės prekiavo su kitomis šalimis. Tik kuo? Gintaru! Iš gintaro buvo daromi papuošalai, pavyzdžiui, karoliai, juo buvo puošiami ginklai. Apie Baltijos gintarą žinojo jau minėtieji senovės graikai, jį mėgo ir šiandieninės Italijos teritorijoje gyvenę senovės romėnai. Lietuvoje randami romėnų pinigai rodo vietinių gyventojų prekybinius ryšius su Senovės Roma.
Gintaras tampa pirmojo lietuvių protėvių paminėjimo priežastimi. Tai įvyksta 56 metais po Kristaus gimimo, kai romėnų istorikas Tacitas parašo apie čia gyvenusias gentis, kurias jis vadino aisčiais. Pasak Tacito, jie garbina dievų motiną, nešioja šernų atvaizdus, kaunasi vėzdais, yra geri žemdirbiai, renka jūros išmetamą gintarą ir jį parduoda.
Praėjus maždaug tūkstančiui metų, 1009 m. ranka rašytoje knygoje pirmą kartą paminimas Lietuvos vardas. Tais metais Lietuvos ir Rusios pasienyje buvo nužudytas vienuolis šventasis Brunonas, kuris buvo atvykęs skleisti krikščionių tikėjimo ir netgi buvo apkrikštijęs vieną lietuvių kunigaikštį.
Šv. Brunono kelionė baigėsi liūdnai – dauguma vietinių gyventojų nepasitikėjo naująja religija, bet dėl šio įvykio lietuvių protėviai pirmą kartą minimi senuosiuose raštuose.
- Apibrauktose eilutėse pirmą kartą paminima Lietuva. Raskite tą žodį.
Po šio įvykio lietuviai dar beveik keturis šimtmečius gynė savo senuosius dievus. Karai su naujojo tikėjimo – krikščionybės – platintojais kryžiuočiais ir jų pagalbininkais iš visos Europos buvo žiaurūs, ilgi ir sekinantys, pareikalavę daugybės gyventojų aukų.
Artėjant priešui lietuviai užsidarydavo ir gindavosi ant kalvų pastatytose pilyse, slėpdavosi tankiuose miškuose. Į priešo antpuolius atsakydavo ir savo kariuomenės žygiais į priešo žemes.
Krikščionybės skleidėjai stebėjosi, kad lietuviai pagonys garbino šventus medžius, ugnį ir žalčius.
- Žiūrėdami į šį paveikslėlį, aptarkite, kaip senovėje buvo galvojama apie lietuvius pagonis.
- Raskite medžiagos apie senąjį lietuvių tikėjimą. Papasakokite apie tai, ką suradote, visai klasei.
- Pasidomėkite, ar šiandien Lietuvoje yra senojo lietuvių tikėjimo bendrijų.
- Pasidomėkite, kada Lietuva priėmė krikštą. Įrašykite šią datą į laiko juostą.
- Suraskite informacijos apie Stelmužės ąžuolą. Kokius laikus mena šis medis?
- Laiko juostoje pažymėkite, kada šis ąžuolas galėjo išdygti.