Tema 7.7 (Lietuvių kalba 7)

Papildinys, jo raiškos būdai

MOKYMOSI TIKSLAI

  • Pasikartosite, kaip atpažinti papildinį.
  • Aiškinsitės, kuo gali būti reiškiamas papildinys.
  • Išmoksite pasirinkti tinkamą papildinio raišką ar gramatinę formą.

STEBIME

Perskaitykite tekstą ir atsakykite į klausimus, atlikite užduotį.

1. Pasikartokite, į kokius klausimus atsako papildinys, – pagal pirmo sakinio pavyzdį iškelkite klausimus kitiems pabrauktiems papildiniams.

2. Iš kurios sakinio dalies keliamas klausimas papildiniui?

3. Kurios kalbos dalies žodžiais reiškiami pateiktų sakinių papildiniai? Kuriais linksniais?

AIŠKINAMĖS

Papildinỹs – tai antrininkė sakinio dalis, kuri priklauso nuo tarinio. Papildinys atsako į keturis iš tarinio keliamus klausimus: ko?, kam?, ką?, kuo? Iš šių klausimų matome, kad papildinys dažniausiai reiškiamas kilmininku, naudininku, galininku ir įnagininku.

Būdingiausia papildinio raiškos forma galiniñko linksnis. Jis priklauso nuo tarinio, kuris reiškiamas fizinio veiksmo, kalbėjimo, mąstymo, pojūčių veiksmažodžiais (skaityti, plauti, mesti, pasakyti, pranešti, apsvarstyti, išgirsti, matyti ir kt.), pavyzdžiui: Jis apsvarstė mano prašymą. Šiandien išgirdau naujieną.

Galininko linksnį vartojame kalbėdami apie daiktų visumą arba apibrėžtą jų kiekį, pavyzdžiui: Turguje nupirkau sūrį. Atnešk iš sodo obuolius. Rašydamas padariau penkias klaidas.

Kai kalbame apie kieno nors dalį arba neapibrėžtą daiktų kiekį, vartojame ne galininką, o kilmininką, pavyzdžiui: Turguje nupirkau sūrio. Atnešk iš sodo obuolių. Rašydamas padariau klaidų.

Panagrinėkite lentelę ir išsiaiškinkite, kuo gali būti reiškiamas papildinys.

PAPILDINIO RAIŠKA

Kuo reiškiamas

Pavyzdžiai

Daiktavardžio ir įvardžio linksniais:
​kilmininku,

Mokytojai įteikėme gėlių.
​Kieme manęs laukia draugai.

naudininku,

Pavasario šalnos pakenkė vaismedžiams.
​Sunku visiems įtikti.

galininku,

Šiandien kepsime obuolių pyragą.
​Palydėjau juos iki vartų.

įnagininku

Pusseserė atvažiuos traukiniu.
​Aš tavimi pasitikiu!

Linksniu su prielinksniu

Dviratį pasiskolinau iš brolio.
Apie įvykį pranešėme policijai.
​Šiandien su ja susipažinsiu.

Veiksmažodžio bendratimi

Močiutė atnešė valgyti.

Padalyviu

Girdėjau triukšmaujant.

Aptarkime dar kelis papildinio raiškos ypatumus. Kartais – kai pakeičia daiktavardį – papildinys reiškiamas būdvardžiu, skaitvardžiu arba dalyviu, pavyzdžiui: Sotus alkano neužjaučia. Trečiajam pasisekė labiausiai. Susirinkusiuosius pasveikino direktorius. Jis pasirūpino sužeistuoju.

Papildinys gali būti reiškiamas ir žodžių grupe, pavyzdžiui: Ši žinia sukrėtė mus visus. Į tešlą supyliau stiklinę pieno. Ar jau girdėjai kukuojant gegutę?

ĮTVIRTINAME

1. Perskaitykite tekstą ir atlikite užduotis.

Tą naktį sapnavau vėl t_ pat_ sapn_ – aš šikšnosparnis. Pakib_s žemyn galva stebiu savo kambarį, kuris sk_sta juodame nakties šešėlyje. Įžiūriu savo rašom_j_ stalą, kėdes, matau sieninį laikrodį ir net lovoje gulintį sav_. Netrukus per miegus ausis pasiekia čiaupo lašėjimas. Lyg kas kaltų vinis į medį. Tuk tuk tuk. Ka_kur sucirpia paukštis. Aš girdžiu jo giesm_ (vns.), kiekvieną jo balso virpes_. Jis kaip aš vienišas. Jaučiu malon_i vėsų vėjo gūsį pro pravirą langą. Jis atneša gaiv_ aromatą. Alyvmedžio žiedai kutena man nosį ir aš stengiuosi pajudinti pirštus, tačiau tru_do juos jung_nti plona odos plėvelė.

(Pagal Laurą Varslauskaitę)
  1. Persirašydami tekstą, įrašykite praleistas raides.
  2. Tekste spalva pažymėti trys papildiniai. Iš pabrauktų tarinių iškelkite klausimus ir nustatykite kitus papildinius. Juos pabraukite sutartine linija. Pasakykite, kuo reiškiami jūsų rasti papildiniai.

2. Persirašydami sakinius, įrašykite tinkamą daiktavardžio linksnį. Pasirinkimą pagrįskite.

  1. Seneliai jau pasodino ............ (bulves / bulvių).
  2. Mama šiltnamyje pasodino ............ (pomidorus / pomidorų) ir ............ (agurkus / agurkų).
  1. Radau ............ (nuotraukas / nuotraukų), kurių ieškojau.
  2. Internete radau ............ (straipsnius / straipsnių) šia tema.
  1. Pateikite ............ (pavyzdžius / pavyzdžių) iš asmeninės patirties.
  2. Savo ............ (klausimus / klausimų) pateikite raštu.
  1. Duok ............ (pinigus / pinigų) man, aš pasaugosiu.
  2. Tėtis davė ............ (pinigus / pinigų).
  1. Jei turi ............ (sunkumus / sunkumų), pasakyk tėvams.
  2. Nesirūpink, jie turi asmens ............ (dokumentus / dokumentų).

3. Perskaitykite sakinius ir atlikite užduotis.

1. Bailų ir kiškis nugąsdina. 2. Miegančiuosius pažadino tranki muzika. 3. Netrukus išgirdau dainuojant. 4. Jis visus nustebino savo drąsiu poelgiu. 5. Draugė atnešė atsigerti. 6. Pirmajam teko lengviausia užduotis. 7. Visi gedėjo žuvusiųjų. 8. Sesei padovanojo riedlentę. 9. Ko tu pyksti ant manęs? 10. Trečiasis bėgikas pasivijo antrąjį. 11. Juodu ant balto parašyta. 12. Svečiai padėkojo už vaišes. 13. Senelis pasėmė vandens iš šulinio. 14. Turguje nusipirkome maišą bulvių.

  1. Persirašykite sakinius ir sutartine linija pabraukite tarinius. Iš tarinių keldami klausimus, raskite papildinius ir juos pabraukite sutartine linija. Aptarkite, kuo papildiniai reiškiami.
  2. Paaiškinkite, kodėl spalva pažymėti žodžiai nėra papildiniai.

4. Perskaitykite sakinių poras ir nustatykite, kuriuose sakiniuose spalva pažymėti papildiniai. Paaiškinkite, kodėl vienu atveju tas pats žodis yra papildinys, o kitu – ne.

  1. Nekenčiu, nekenčiu šito karnavalo!
  2. Po karnavalo nakties tapau mokyklos žvaigžde.
  1. laukiau oficialios savo šešioliktojo gimtadienio pradžios.
  2. Žinau, kaip nerimaudamas ir nuobodžiai tu laukei gimtadienio.
  1. Aš nustembu, kaip ilgai gali būti aptariama bananų kekė.
  2. Bet šiandien ir vėl atvežė tų pačių žalių bananų.
(Pagal Laurą Varslauskaitę)

APIBENDRINAME

5. Skaitydami tekstą, pavartokite tinkamas suskliaustų žodžių formas. Paaiškinkite, kodėl jūsų pavartoti žodžiai (vieni arba su prielinksniais) yra papildiniai.

Kai pirmąkart prie mokyklos pamačiau būsimą mūsų namų ............ (gyventojas), sustojau kaip įbestas. Ilgai negalėjau atitraukti ............ (žvilgsnis) nuo migdolinių Pono Ūso ............ (akys) ir žvilgančio puraus ............ (kailiukas).

Po dviejų savaičių mama pagaliau leido parsinešti ............ (katinas) namo. Tik turėjau pažadėti, kad rūpinsiuosi ............ (jis) labiau nei savimi.

Ponas Ūsas iš pradžių visiškai nepaisė ............ (etiketas). Retkarčiais jis paženklindavo ne tik savo ............ (teritorija), bet ir mamos ............ (sandalai) arba ne vietoje numestą ............ (rankinė). Ilgainiui visi apsipratome ir katinas tapo lygiateisiu šeimos nariu. Per dailės pamoką jam net iškirpau iš ............ (kartonas) gimimo ............ (liudijimas).

Ponas Ūsas visada žino, kada aš nelaimingas. Tada jis ............ () apdovanoja tuo pačiu migdoliniu ............ (žvilgsnis) kaip tąsyk, kai pirmąkart susitikome. Arba susirango šalia, ir mes abu klausomės ............ (muzika).

Kartą mokykloje reikėjo parašyti ............ (rašinys) apie geriausią draugą. Pradėjau rašyti apie savo ............ (katinas) ir pamačiau, kad nė per plauką nemeluoju. Jis apie ............ () žino absoliučiai ............ (viskas).

(Pagal Laurą Varslauskaitę)

6. Persirašykite sakinius ir sutartine linija pabraukite tarinius. Iš tarinių keldami klausimus, raskite papildinius ir juos pabraukite sutartine linija. Aptarkite, kuo reiškiami papildiniai.

1. Močiutė kantriai plauna lėkštes ir kažką paskubomis murma mamai. 2. Jonas visai neseniai keisdavosi su manimi lipdukais. 3. Kartais mes drauge gerdavome karštą šokoladą ir jis man pasakodavo apie savo svajones. 4. Mano akys baigia priprasti prie menkos naktinių žibintų šviesos. 5. Nusiimu akinius, juos švelniai pavalau apsiausto medžiaga. 6. Aš sukaupiu jėgas ir užkalbinu nepažįstamąjį. 7. Aš nežinau savo adreso. 8. Kišenėje randu monetų, sužvejoju jas visas ir suspaudęs, kad neiškristų, duodu savo draugui. 9. Bijojau, kad jie iš manęs juoksis, nes aš kitoks. 10. Aš iš naujo imu tikėti stebuklais.

(Pagal Laurą Varslauskaitę)

7. Atlikite užduotis.

  1. Darsyk perskaitykite 1 užduoties tekstą ir sukurkite berniuko sapno tęsinį arba aprašykite savo sapną, kurį iki šiol prisimenate. Parašykite 5–10 sakinių.
  2. Parašytuose sakiniuose raskite papildinius ir juos pabraukite sutartine linija.
Prašau palaukti