MOKYMOSI TIKSLAI
- Aptarsite pagrindines reklamos rūšis: komercinę, politinę, socialinę ir kultūrinę.
- Aiškinsitės, kas yra netiesioginė, paslėptoji reklama.
AIŠKINAMĖS
Pagal savo tikslą, turinį reklamos skirstomos į komercines (prekės, gaminiai ir mokamos paslaugos), politines (kvietimas balsuoti už kandidatą ar partiją, palaikyti politinę programą, politines idėjas), sociãlines (visuomenei svarbios vertybės, tinkamas elgesys: raginimas aukoti, skirti paramą, saugiai vairuoti) ir kultūrines (knygos, kino filmai, spektakliai, koncertai, kultūros renginiai).
Dažnai toje pačioje reklamoje dera kelios reklamos rūšys, pavyzdžiui, komercinė ir politinė. Tarkime, rengiamos komercinės mugės ar pardavimo akcijos „Rinkis prekę lietuvišką“, skatinančios pirkti lietuviškus gaminius.
Reklaminius pranešimus būtina pažymėti įrašu, nes to reikalauja Lietuvõs Respùblikos reklamos įstatymas. Tačiau esama ir netiesioginės reklamos atvejų, kai reklama neišskiriama specialiaisiais ženklais. Pavyzdžiui, kino filme rodomi jo rėmėjų produktai: automobilis, gėrimas, restoranas. Arba atkreipiamas dėmesys, kaip rengiasi, kokius aksesuarus renkasi garsūs asmenys. Kartais tokie žmonės netgi tampa vieno ar kito prekių ženklo ambasadoriais.
Koncertų, spektaklių, sporto varžybų ar kitų renginių skelbimuose gali būti nurodomi rėmėjai, per renginį jiems reiškiama padėka. Televizijos laidose neretai skelbiama, kas rengė ar maitino jų dalyvius. Tapo įprasta gaminius ir juos pristatančios įmonės vardą platinti įvairiuose konkursuose ir televizijos žaidimuose, radijuje, internete, viešai teikti paramą, dalyti dovanas.
Netiesioginei reklamai taip pat būdingas polinkis derinti skirtingas reklamos rūšis, pavyzdžiui, socialinę ir komercinę (įmonės vardu kviečiama prisidėti prie paramos akcijos). Taip siekiama pagerinti visuomenės nuomonę apie konkrečią įmonę, pabrėžiamas jos socialinis aktyvumas.
Svarbu atpažinti netiesioginę ar paslėptąją reklamą, nes ji gali nejučiomis skatinti adresatą ką nors rinktis. O juk prekės, paslaugõs, politinių idėjų ar kandidato į kokį nors postą pasirinkimas turi būti sąmoningas.
ĮTVIRTINAME
1. Iš prieinamų šaltinių pasirinkite kiekvienos reklamos rūšies pavyzdžių. Aprašykite po vieną kiekvienos rūšies reklamą, remdamiesi orientaciniais klausimais.
- Kas reklamuojama?
- Kas reklamos adresatas?
- Koks reklamos tikslas?
- Kokia reklamos žinia – kodėl verta rinktis reklamuojamą dalyką?
- Kuo įdomus reklaminis šūkis? Kokias įtikinėjimo priemones jame pastebite?
- Kaip reklaminį šūkį paaiškina vaizdas?
- Kokius jausmus žadina reklama? Kodėl?
- Kuri pasirinkta reklama jums įdomiausia? Kodėl?
2. Remdamiesi orientaciniais klausimais aptarkite pateiktus reklamos pavyzdžius.
- Su kokia kita reklamos rūšimi derinama komercinė reklama? Atsakymą pagrįskite. Kaip manote, kodėl taip daroma?
- Pasitelkdami įvairius informacijos šaltinius parinkite daugiau panašių reklamų pavyzdžių ir juos palyginkite su ką tik aptartais.
3. Patyrinėkite iliustracijas ir atlikite užduotis.
- Aptarkite šių netiesioginės reklamos atvejų tikslus.
- Įvairiuose informacijos šaltiniuose raskite daugiau netiesioginės reklamos pavyzdžių ir juos aptarkite.
APIBENDRINAME
4. Prancūzų rašytojas, reklamų kūrėjas Frederikas Beigbederis (Frédéric Beigbeder) remdamasis asmenine patirtimi parašė reklamos pasaulį apnuoginantį romaną „14,99 euro“. Perskaitykite romano ištrauką, kurioje prisistato pagrindinis veikėjas, ir remdamiesi orientaciniais klausimais aptarkite reklamos kūrėjų ir reklamos vartotojų santykius.
Mano vardas Oktavas <...>. Dirbu reklamoje – taip taip, teršiu aplinką. Esu tipas, parduodantis <...>. Verčiantis svajoti apie daiktus, kurių niekada neturėsit. Visada žydrą dangų, visada gražias panas, tobulą, fotošopu retušuotą laimę. Nuglaistytus vaizdus, pavėjui aidinčią muziką. Kai pakankamai susitaupę įstengsit nusipirkti savo svajonių „tačką“ – tą, kurią prastūminėjau per paskutinę savo kampaniją, – jau būsiu padaręs ją nebemadingą. Esu iš anksto numatęs tris būsimas madas ir visada susitvarkysiu taip, kad jaustumėt frustraciją. Spindesys – tai šalis, į kurią niekada taip ir nepatenkama. Narkotizuoju jus naujumu, naujumo privalumas – jis niekada neišlieka naujas. Visada atsiranda nauja naujiena, kuri pasendina ankstesnę. Padaryti taip, kad jums nuolat tįstų seilė, – toks mano pašaukimas. Mano profesijoje niekas nelinki jums būti laimingiems, nes laimingi žmonės nieko nevartoja.
- Ką reklamos meistras Oktavas mano apie savo kuriamas reklamas?
- Kaip įsivaizduojamas reklamos poveikis visuomenei?
- Kaip supratote teiginį, kad naujumas „niekada neišlieka naujas“?
- Kaip manote, Oktavas kalba rimtai ar juokauja pasakodamas apie reklamos kūrimą? Argumentuokite.