Tema 1.1 (Literatūra 7)

Mieli septintokai!

Šiais metais atidžiai, pamažu skaitydami ir aptardami įvairius tekstus, svarstysime jauno žmogaus santykius su artimaisiais, bendraamžiais ir netikėtai gyvenimo kelyje sutiktais žmonėmis. Kartu su skaitomų kūrinių veikėjais kelsime ir kasdienius, ir gyvenimo prasmės klausimus, aptarsime žmogiškąsias vertybes, stebėsime, kaip veikėjams pavyksta tas vertybes atsirinkti ir išsaugoti sudėtingomis asmeninio gyvenimo ir istorinėmis aplinkybėmis.

Literatūros pamokose mokysimės stebėti ir suprasti, kaip kuriamas literatūros kūrinio pasakojimas: kada siekiant įtaigumo rašoma realistiškai, kada ir kaip pasitelkiami istoriniai faktai, detalės, o kada ir kaip – fantastiniai elementai, aiškinsimės, kokį įspūdį tai sukuria, kaip veikia skaitytoją. Skaitydami eilėraščius patirsime, kaip esminius, dažnai net sunkiai įvardijamus dalykus galima pasakyti vos keliomis eilutėmis.

Kiekvieno skyriaus pradžioje pateiktas QR kodas – tai nuoroda į skaitmeninius vadovėlio plėtinius. Jais galima naudotis ir klasėje, ir individualiai.

Visi skyriai pradedami trumpai įvardytais teiginiais, ko mokysimės, – „Ką turėtumėte išmokti?“. Toliau rasite trumpą įžanginį tekstą „Skyriaus įvadas“, pristatantį to skyriaus tematiką. Dar toliau – mūsų tradicinis skyrelis „Kaip suprasti?“. Čia pristatomos naujos sąvokos, pavyzdžiui, „metafora“, „lyrinis subjektas“ ir pan., kurias pratinsimės vartoti aptardami kūrinius.

Kiekvienas skyrius baigiamas įsivertinimo lentele, kurią galima atsispausdinti. Ji pagrįsta skyriaus pradžioje suformuluotais teiginiais ir kviečia mokinius įsivertinti pažangą – ko jie išmoko, kokius gebėjimus išsiugdė – keturiais lygiais.

Visi aptariami tekstai kairėje yra sunumeruoti – taip pažymėti epizodai, kad būtų lengviau dirbti su tekstu. Po kiekvieno teksto pateikiami jį suvokti padedantys klausimai. Jie suskirstyti į dvi dalis – „Aptariame tekstą“ ir „Apibendriname“.

Pirmoji klausimų ir užduočių dalis – „Aptariame tekstą“. Čia klausimai nėra sudėtingi, bet jie kviečia atidžiau perskaityti kūrinį, atpažinti svarbias detales, išsiaiškinti sunkiau suprantamus žodžius ar posakius. Prie šios dalies klausimų laužtiniuose skliaustuose nurodomi teksto epizodai, susiję su pateikiamomis užduotimis. Aptariant eilėraščius, klausimų numerius sudaro du skaičiai: pirmasis skaičius nurodo posmą, apie kurį kalbama, antrasis – tam posmui skirto klausimo numerį.

Minėti klausimai padeda ruoštis platesniam ir gilesniam teksto aptarimui – antrajai klausimų ir užduočių daliai „Apibendriname“. Atlikdami jas būsite kviečiami apžvelgti teksto visumą, nagrinėti veiksmą, jo aplinkybes, apibūdinti veikėjus, jų santykius, poelgių priežastis ir pasekmes, nusakyti pasakojimo pobūdį, lyginti tekstus, svarstyti juose keliamas problemas, vertinti, remdamiesi savo patirtimi. Šioje dalyje klausiama, kokia teksto tema, pagrindinė mintis, skatinama ieškoti kuo įvairesnių perskaitymo variantų.

Tarp klausimų ir užduočių įsiterpia dvi rubrikos – „Tyrimas“ ir „Diskusija“. Pirmoji kviečia išsiaiškinti sunkiai suprantamas teksto vietas, pasidomėti kūrinio kontekstu, kūrinyje esančiomis užuominomis ir pan. Visos užduotys gali būti atliekamos savarankiškai, dirbant poromis arba grupėmis. „Diskusijos“ rubrika dažniausiai siūlo pašnekesį apie tekste svarstomas vertybes, kviečia išsakyti savo nuomonę.

Teksto aptarimas dažniausiai baigiamas užduotimi „Kuriame tekstą“. Ši užduotis skatina kūrybiškumą, argumentuotą savo požiūrio išsakymą tiek raštu, tiek žodžiu.

Vadovėlio pabaigoje rasite sąvokų žodynėlį.

Tikimės, kad parinktos ištraukos paskatins perskaityti visą kūrinį ir literatūros skaitymas, kalbėjimas ir rašymas apie ją jums taps įdomia ir įtraukiančia veikla.

Autoriai
Prašau palaukti