Tema 7.3 (Literatūra 5 kl.)

Pasaka virsta poezija

„Eglė žalčių karalienė“ – tai bene žinomiausia lietuviška pasaka. Aptarsime du šios pasakos variantus: tautosakinį ir poetės Salomėjos Nėries sukurtą variantą poèmą, taip pat ir pasakos motyvais parašytą Aido Marčėno eilėraštį. Poema vadinamas ilgesnės apimties, daug įvykių aprašantis eiliuotas kūrinys. Vienas iš mūsų aptarimo tikslų – pastebėti, kuo šie variantai skiriasi vienas nuo kito.

Skaitydami pasaką, atkreipkite dėmesį į veiksmo vietas, veikėjus, jų poelgius.

APIE EGLĘ IR ŽILVINĄ

Lietuvių liaudies pasaka

1

Kitąsyk, gilioje senovėje, buvo diedukas ir bobutė. Turėjo juodu dvylika sūnų ir tris dukteris, kurių jauniausioji buvo vardu Eglė.

Vieną vasaros vakarą visos trys seserys išėjo maudytis į prūdą. Prisipuškinusios sau ir išsipraususios išlipo ant kranto apsirėdyti. Štai jauniausioji užtinka savo marškinių rankovėje įsirangiusį žaltį. Ką gi daryti? Vyriausioji, pagriebusi mietą, prišoko, norėdama jį išbaidyti. Bet žaltys prašneko į jauniausiąją žmogiška kalba ir tuo visas išgąsdino.

– Duok, – sako, – Eglute, žodį, jog tekėsi už manęs, tai pats gražumu išlįsiu!

Verkia Eglė: kaip ji gali eiti už žalčio.

– Atiduok, – sako, – marškinius ir keliauk sau sveikas, iš kur atvykai.

O žaltys vis savo:

– Duok, sako, – žodį, kad tekėsi už manęs, tai pats išlįsiu.

Nėra ką daryti, reikia duoti žodį. Ir prižadėjo.

2

Po trijų dienų žiūri, kad visas žalčių pulkas atšliuožė į jų kiemą. Persigando visi. Vieni žalčiai karstėsi ant vartų, kiti užsirangė, apsivyniojo ant tvorų, karčių, piršliai gi tiesiog nuslinko į vidų pasitarti su seniais ir nuotaka. Seniai purtėsi, nenorėjo derėtis, bet, matydami tokį žalčių knibždėlyną, vangstėsi ir noroms nenoroms buvo priversti atiduoti visų mylimiausią, jauniausią, dailiausią dukterę. Žalčiai, gavę marčią, su lalavimu apleido senių namus. Namiškiai apverkė, apraudojo savo lepūnėlę, tardami, jog tie bjaurūs žalčiai ją kur nugalabysią ir suėsią.

3

Tuo tarpu Eglė atkako sykiu su visa gauja į pamares. Ir sutiko ten dailų jaunikaitį, jos belaukiantį. Tas pasisakė jai, kad jis ir yra tas pats žaltys, tupėjęs jos marškinių rankovėje. Tuojau visi persikėlė į netolimą salą ir iš ten nusileido į požemius po mariomis, kur buvo žalčio puikiai išpuošti rūmai. Čia jie iškėlė vestuvinę puotą, gėrė, šoko ir uliavojo tris savaites.

Eglei buvo ramu, linksma gyventi laisvėje, prabangoje pas žaltį ir ji suvis užmiršo apie savo tėviškę. Praėjo devyneri metai. Eglė jau sulaukė trijų sūnų: Ąžuolo, Uosio ir Beržo ir vienturtės jauniausios dukters vardu Drebulė. Vieną sykį vyriausias sūnus besiausdamas paklausė Eglės:

– Mamyte, o kur gyvena tavo tėvai? Eikime pas juos kada nors atsilankyt.

4

Tada ji atsiminė savo tėvus, brolius ir seseris, ir visą savo gentį. Tikrai, kaip jiems ten einasi, ar sveiki, ar gyvi, o gal kai kurie jau seniai numirę. Ir pradėjo melsti – nueiti apsidairyti tėviškėje: juk tiek metų nebuvusi, nemačiusi savųjų, išsiilgusi. Žaltys tartum nujautė negera ir buvo nelaimingas.

5

– Gerai, – sako, – atsilankyti leisiu, bet pirma suverpk tą šilkų kuodelį, kuris yra kamaroje.

Žaltienė įsikibo į ratelį taip, kad tas burgzdamas sukosi be perstojo kelias dienas. Verpė verpė, o šilkų kuodelis vis toks, koks buvo iš pradžių. Mato, kad čia apgavystė. Kuodas regimai užkerėtas, o tada verpk neverpusi. Goglina Eglė pas vieną senę, kuri netoli nuo jų gyveno ir buvo visų laikoma žiniuone, burtininke. Atėjusi prašo:

– Močiutėle močiuke, patark, kaip tą šilkų kuodelį suverpti.

Senė išpasakojo, ką reikia padaryti.

– Įmesk, – sako, – užkūrusi židinį į ugnį, nes kitaip niekados nebaigsi verpusi.

Ji parėjusi ir įmetė kuodelį, užkūrusi kepti duonai krosnį. Kada šilkai nupurškė, Eglė pamatė kaip gerą kultuvę pamatinę rupūžę, kuri raitėsi ugnyje, ir suprato, jog ta pamatinė ir leido iš savęs šilkus.

Dailininkas Marius Jonutis

Tokiu būdu baigusi verpimą vėl spaudžia pati, kad leistų nors kelias dienas pas tėvus paviešėti. Vyras gi ištraukė iš pasuolės geležinius čeverykus ir sako:

– Kai juos suavėsi, tai tada ir keliauk sveika.

Apsiavusi ji tuos čeverykus ir šlamščia, ir brūžina į plytas, į akmenis, į žvyrą, kur tik prigriebusi, bet čeverykai stori, mato, kad visam jos amžiui užteks. Eina vėl pas senę prašyti rodos. Senutė patarė jai nunešti čeverykus pas kalvį ir paprašyti pagruzdinti juos žaizdre. Ji taip ir padarė. Čeverykai gerai padegė, ir ji juos nuplėšė per tris dienas, ir vėl prašosi vyro, kad dabar jau leistų, nes štai čeverykai suirę. Vyras sako:

– Gerai, bet eidama dar privalai prisikepti nors zuikio pyrago lauktuvėms genčių ir brolių vaikams.

O pats paliepė išslapstyti visus indus. Eglė mąsto, laužo galvą, kaip čia atsinešti vandens be kibiro ir užmaišyti ragaišį be rykų, ir vėl kiūtina pas senę. Senė patarė jai su raugu, kuris lieka po duonos maišymo, išteplioti rėtį, pasisemti juo vandens ir jame užmaišyti ragaišį. Žaltienė, kaip buvo mokyta, užmaišė, iškepė rytojaus dieną zuikio pyrago ir, atsisveikinusi su vyru, išdūlino su vaikais į tėviškę. Pats išėjo jos palydėti, perkėlė ant marių kranto ir išleisdamas į kelią įsakė, kad viešėtų ten tik tris dienas ir kuo greičiausiai vėl grįžtų.

6

– Kai grįši, – sako, – tai eik viena su vaikais ir, iš lėto atėjusi ant marių kranto, taip turi mane šaukti:

Žilvine Žilvinėli,
​Jei tu gyvas, pieno puta,
​Jei negyvas, kraujo puta...

– Ir jeigu, – sako, pamatysi ant marių atplaukiant pieno putą, tai žinok, jog aš dar gyvas, jei kraujo putą – tai jau po manęs. O jūs, vaikai, šiukštu ten neprasitarkit, kaip mane šaukti.

Pasakęs taip atsisveikino ir linkėjo jai apsilankius laimingai pargrįžti atgalios.

7

Kai ji atėjo į tėviškę, tai ten radosi neišpasakyta linksmybė, visa gentis, kaimynai, tolimi ir artimi gentys ir giminės susirinko jos pasveikinti, pažiūrėti, vienas per kitą klausinėjo, kaip ji ten gyvenusi su žalčiais, ar gražu, ar linksma pas juos, ir negalėjo atsigėrėti ir atsistebėti jos pasakojimais. Visi ją vaišino, meilės kalbas kalbėjo, ir ji nė nepajuto, kaip pralėkė devynios dienos.

8

O tuo tarpu jos broliai, seserys ir tėvai samprotavo, kaip ją suvis pas save užlaikyti, ir sutarė, kad geriausiai iškvosti Eglės vaikus, kaip jų motina, sugrįžusi prie marių, šauks savo patį, paskui, nuėjus į pamares, pašaukti ir jį nugalabyti. Pirmiausia jie išsivadino vyriausiąjį Eglės sūnų Ąžuolą į girią ir apstoję kamantinėjo, bet šis nusidavė nežinąs, nors jie ir smagiai nupliekė jį rykštėmis. Tada dėdės įgrasino, kad nieko nesakytų savo motinai. Taip pat antrą ir trečią dieną buvo išvedę Uosį ir Beržą, bet ir iš tų nieko neišgavo. Galiausiai išviliojo jauniausiąją Eglės dukterę Drebulę. Toji iš pradžių taip pat sakėsi nežinanti, bet kai tik pamatė rykštes, traukiamas iš po skvernų, labai persigando ir viską iššvepliojo. Tada visi dvylika brolių, paėmę dalgius, nutraukė į pamares pašaukti Žilvino. Kai tik tas atplaukė, visi supuolė ir jį sukapojo. Pargrįžę namo nieko neprasitarė Eglei.

9

Po devynių dienų ji atsisveikinusi su gera širdimi nukako prie marių ir pradėjo šaukti Žilviną taip, kaip buvo įsakyta:

– Žilvine Žilvinėli,
​Jei tu gyvas, pieno puta,
​Jei negyvas, kraujo puta...

Suviskėjo, sujudo marios iš pat dugno, ir Eglė pamatė – atplaukia, atliūliuoja drauge su bangomis kraujo puta, ir ji išgirdo iš marių gelmės savo vyro balsą, jog jį papjovę su dalgiais jos broliai ir kad būtent Drebulė išdavusi jiems jo šūkį. Susigraudino Eglės širdis, ir ji balsu pratarė:

10

– Kad tu pavirstum į drebulę,
​Kad tu drebėtum dieną naktelę,
​Kad tau išpraustų lytus burnelę,
​Kad iššukuotų vėjas galvelę...
​Stokit, sūneliai, stipriais medeliais,
​Aš, jūs mamelė, liksiuos eglelė...

Kaip ji ištarė, taip ir įvyko. Ir dabar dar drūčiausi pagirtini medžiai pas mus – ąžuolas, uosis ir beržas, o drebulė ir šiandien nuo mažiausio vėjelio, vos šiurenančio, dreba už tai, kad drebėjo prieš savo dėdes ir išdavė savo tikrą tėvą ir motiną.

Dailininkas Marius Jonutis

Aptariame tekstą

  1. Suformuluokite klausimus, padedančius suprasti pasaką, ir užduokite juos vieni kitiems. Dirbkite savarankiškai arba grupėmis.
  2. Klausimus pateikite, remdamiesi šiais pasakos epizodais:
    • susitikimas su žalčiu prie prūdo [1];
    • žalčių reikalavimas atiduoti Eglę [2];
    • Eglės išvykimas pas Žilviną ir gyvenimas požemiuose [3];
    • noras aplankyti namus [4];
    • vyro skiriamos užduotys [5];
    • atsisveikinimas su vyru [6];
    • viešnagė tėviškėje [7];
    • Eglės broliai išgauna slaptažodį [8];
    • kraujo puta [9];
    • virtimas medžiais [10].
  1. Klausdami aptarkite:
    • kur vyksta veiksmas?
    • kas yra veikėjai?
    • kas padeda pagrindiniam veikėjui?
    • kas jam trukdo?
    • ko siekia pagrindinis veikėjas?
    • kaip jam pavyksta tai pasiekti?
    • kuo neįprasta šios pasakos pabaiga?
  1. Atmintinai išmokite eiliuotus pasakos teksto intarpus ir pasekite pasaką.
  2. Pasitardami tarpusavyje, nustatykite, kur yra šios pasakos užuomazga, veiksmo eiga, kulminacija ir atomazga.

Tyrimas

Atidžiai ištyrinėkite dailininko Mariaus Jonučio iliustracijas: kas jose vaizduojama? Padedami lietuvių kalbos ir dailės mokytojų, aptarkite techniką, kuri naudojama iliustracijoms kurti. Naudodami panašią arba kitą techniką, sukurkite pasirinkto pasakos epizodo iliustraciją.

Galite pasaką pasidalyti epizodais ir dirbdami poromis arba grupėmis sukurti iliustracijas visai pasakai.

EGLĖ ŽALČIŲ KARALIENĖ

Žymi lietuvių poetė Salomėja Nėris (1904–1945 m.) gimė Vilkaviškio rajone. Ji laikoma mūsų literatūros klasike. Už savo poeziją apdovanota ne viena premija, nors dabar ir ginčijamasi dėl jos politinių pažiūrų.

Daugiausia kūrė suaugusiesiems. Perkurdama liaudies pasakas, parašė ir dvi poemas – „Našlaitė“ ir „Eglė žalčių karalienė“.

Salomėja Nėris

Aptarsime tris poemos „Eglė žalčių karalienė“ dalis: pirmąją, trečiąją ir paskutinę – aštuntąją. Skaitydami lyginkite šią pasaką su prieš tai skaityta liaudies pasaka.

I. Eglė duoda žodį

  1. Lenktyniuoja, raitos
    ​Bangos ties krantu. 
    ​Trys žvejų mergaitės
    ​Sukasi ratu.
  2. Jas rausvai nudažo
    ​Saulė leisdamos. 
    ​Krykščia jos ir grąžos
    ​Ligi sutemos.
  3. – Jau saulelė miršta!
    ​Šokim iš vandens!
    ​Laumių ilgi pirštai
    ​Tuoj bangas kedens.
  4. Juosta vandenėlis 
    ​Oi nyku, baisu!
    ​Laumės undinėlės
    ​Griebia už kasų!
  5. Šoka vyresnioji
    ​Iš bangų smagiai;
    ​Šoka ir antroji,
    ​Rengiasi skubiai.
  1. Eglė tik jauniausia
    ​Vandeny dar vis:
    ​Baltą veidą prausia,
    ​Taškos lyg žuvis.
  2. – Egle, nebelaukiam!
    ​Einava namo!
    ​Slibinai atplaukia,
    ​Veizėk, sutemoj – –
  3. Gąsdina ją sesės. 
    ​Šoka ji staiga
    ​Ir kasas šviesiąsias
    ​Gręžiasi nuoga.
  4. Marškiniais jau velkas, 
    ​Klykteli balsu. 
    ​Kas? Nejaugi vilkas!
    ​Ir visom baisu.
  5. Stebisi mergaitės,
    ​Žiūri visos trys:
    ​Tūno susiraitęs
    ​Marškiniuos žaltys.
Dailininkė Sigutė Valiuvienė
  1. Pagalį vyriausia
    ​Tveria į nagus;
    ​O žaltys ją klausia 
    ​Kalba lyg žmogus:
  2. – Gražumu pamesiu,
    ​Mušti nereikės
    ​Jeigu tavo sesė
    ​Už manęs tekės.
  3. Eglė – ta švelnutė,
    ​Nuotaka jauna 
    ​Ji skirta man būti
    ​Mylima žmona.
  4. Seserys atšoko:
    ​Jo nebišvaryt!
    ​Nebėra čia juoko.
    ​Kas gi, kas daryt?
  5. Vakaras ant lauko,
    ​Vakaras visai.
    ​O bangose plauko
    ​Kruvini gaisai.
  1. – Tu pasižadėki!
    ​Ėmė jos šnekėt.
    ​Pažadai tie – niekis,
    ​Tau nereiks tekėt!
  2. Tai ne bangos marių
    ​Kuždas paslapčiom
    ​Eglė žodį taria
    ​Lūpom drebančiom.
  3. ​O seselės juokias:
    ​– Sąlyga gera!
    ​Judviem susituokus
    ​Bus graži pora.
  1. – Prižada – tekės ji,
    ​Marškinius palik!
    ​Pas tėvelį tiesiai
    ​Piršlėmis atvyk!
  2. Ir žaltys bekojis
    ​Dingsta sutemoj.
    ​Seserys kvatojas,
    ​Eidamos namo.
  3. Eglė net pamiršo:
    ​Kas gi betikės,
    ​Kad žaltys jai piršos,
    ​Kas už jo tekės?

Aptariame tekstą

  1. Kodėl merginos turi lipti į krantą iki saulei nusileidžiant? Dėl ko vyresniosios seserys perspėja Eglę ir kaip ragina ją lipti iš vandens? [1–8]
  2. Kaip elgiasi seserys, pamačiusios žaltį? [9–11]
  3. Kaip ir kodėl žaltys reikalauja, kad Eglė taptų jo žmona? [12, 13]
  4. Kaip seserys reaguoja į žalčio žodžius ir iškeltą sąlygą? [14]
  5. Kurį posmą galima laikyti būsimos nelaimės pranašu? [15]
  6. Kodėl pasižadėjimą žalčiui Eglė taria drebančiomis lūpomis, o seserys juokiasi? [16–20]
  7. Atidžiai perskaitykite 17–21 posmus ir pasvarstykite, ar Eglė rimtai pasižada tekėti už žalčio, ar juokauja. Atsakymą pagrįskite poemos citatomis.

Tyrimas

Kuriose jūsų skaitytose pasakose merginai ar vaikinui teko pasižadėti tuoktis ne su žmogumi? Jei tokių neskaitėte, raskite ir perskaitę pasekite bendraklasiams.

  1. Kaip apie Eglės jausmus, radus marškiniuose žaltį, kalbama pasakoje ir kaip poemoje? Kuriame tekste išsamiau atskleidžiami veikėjų jausmai, plačiau aprašomos jų reakcijos?
  2. Palyginkite pirmąjį pasakos epizodą su pirmąja poemos dalimi. Kokių naujų dalykų yra poemoje? Kaip tai praturtina tekstą?

III. Baltijos dvasia

  1. Laumės Vaivos juosta
    ​Vingiais išausta
    ​Lig žvejų pat uosto
    ​Spindi nutiesta.
  2. Narstosi bangelės
    ​Jūrų gilumon.
    ​Vaivorinis kelias
    ​Mirga tolumon.
  3. Skendi bokštai rūmų 
    ​Gintaro pilių. 
    ​Žengia karaliūnas
    ​Saulėtu keliu.
  4. Dėkui, mylimoji,
    ​Žodį kad laikai!
    ​Štai mus jūra moja,
    ​Jūros mes vaikai.
  1. Tu matai ten toly?
    ​Ne kalnai bangų.
    ​Joja mano broliai
    ​Ant širmų žirgų.
  2. ​Jūra, nesiskųsi,
    ​Štai tau ir marti!
    ​Aš tikiuosi, būsim
    ​Dailiai sutikti.
  3. Močia rūpestinga
    ​Lepina mane:
    ​Lobių jai nestinga
    ​Ir laivų dugne;
  4. Daug jų nuskandina
    ​Audros vandenuos – –
    ​Pamergės undinės
    ​Jų dainas dainuos.
  1. Eglę už rankelės
    ​Vedasi tolyn – –
    ​Vaivorinis kelias
    ​Neriasi gilyn.
  2. Jūra liaunas ūžus,
    ​Saulės nebmatyt…
    ​Tai jisai ne šliužas!
    ​Ne bjaurus žaltys!
  3. ​Lieknas ir išbalęs,
    ​Jaunas, išdidus,
    ​Garbanos jo žalios,
    ​Žilvinas vardu.
  4. Žilvinas jo vardas
    ​Baltijos dvasia.
    ​Aukso žalčiu nardos
    ​Plieno bangose.
  1. Kai žvejai paklysta
    ​Jūroj per audras,
    ​Jis tik vienas drįsta
    ​Kelią jiems surast.
  2. Įžūliem drąsuoliam,
    ​Kur dievų nebos,
    ​Bangos šaltą guolį
    ​Smiltyse paklos.
  3. Priešmirtinio šalčio
    ​Skraistėm apsiausti,
    ​Pamatys jie žalčio
    ​Veriančias akis.
  4. Bet nūnai toks geras
    ​Eglei! Nuostabu!
    ​Žalio šilko skaros
    ​Supa juos abu.
  1. Eglė spindi, kaista
    ​Džiugesio jausmu.
    ​Nors labai čia keista,
    ​Bet drauge ramu.
  2. Sako jis: – Tą kartą
    ​Tu mane šaukei,
    ​Kai, brolių nubarta,
    ​Pajūry verkei.
  3. Ašarėlės sūrios
    ​Krito vandenin – –
    ​Jos mane užbūrė
    ​Kerinčia ugnim.
  4. Tuomet nusibodo
    ​Man draskyt tinklus,
    ​Nežabotus jodyt
    ​Viesulus aklus.
  1. Baltijos aš vėjas,
    ​Jūroj gyvenu.
    ​Aš tavęs ilgėjaus
    ​Daug naktų, dienų.
  2. Akys man ištįso – –
    ​Ak, tu pas mane!
    ​Supsiu tave visą
    ​Meile ugnine!
  3. Turtų man be galo,
    ​Jų nesuskaitau.
    ​Perlais ir koralais
    ​Puošiu kaklą tau.
  4. Liemenį apjuosiu
    ​Aušrinės plaukais.
    ​Žuvys kelią šluos mums
    ​Šilko pelekais.
  1. Jūrmergės undinės
    ​Tau kasas šukuos.
    ​Žvaigždės deimantinės
    ​Sumirgės plaukuos.
  2. Žėri žalčio rūmai,
    ​Gintaro takai – –
    ​Juos vynioja dūmai
    ​Kaip žalsvi rūkai.
  3. Žuvys ir žuvelės
    ​Šmėkščioja būriais,
    ​Nešinos žvakelėm
    ​Jūrų žiburiais.
  1. Krištolinės taurės
    ​Indai puotai skirti.
    ​Meškos baltagaurės
    ​Kojom atsispirti.
  2. Žvaigždės jūrų guoly
    ​Švysčioja veidan,
    ​O varpai skenduoliai
    ​Dindi: – dan, dan, dan!
  3. Klostuos šimtaraščiuos
    ​Migdosi diena.
    ​Eglė susimąsčius,
    ​Tarsi ko liūdna.
Dailininkė Sigutė Valiuvienė
  1. Ko širdelė plasta, ​
    ​Kas gi ją supras? ​
    ​Kam laivai tie skęsta, ​
    ​Žūva per audras?
  2. Iriasi nuo kranto
    ​Vasaros naktis – –
    ​Žilvinas supranta
    ​Jos visas mintis.
  3. – Tebūnie, Egluže,
    ​Taip, ko nori tu,
    ​Te laivai sudužę
    ​Negraudins krantų.
  4. Tau prisiekiu vaiko
    ​Ašara tyra:
    ​Jūra nuo šio laiko
    ​Bus visiems gera.
  5. Saulėje sužibus,
    ​Žais ji vandenim – –
    ​Baltija rami bus,
    ​Kol tu su manim.

Aptariame tekstą

  1. Išsiaiškinkite, kas yra Vaivos juosta. Kokį įspūdį sukuria jos minėjimas? [1]
  2. Kaip aprašomi Žilvino rūmai ir jų aplinka? Atsakymą pagrįskite poemos citatomis. [1–3]
  3. Su kuo, kaip ir apie ką kalbasi karaliūnas? Kas jam yra jūra ir kas – Eglė? [4–8]
  4. Kaip Žilvinas elgiasi su Egle? Kuo stebisi ir žavisi Eglė? [9–15]
  5. Kaip atrodo Žilvinas? [10–12]
  6. Kodėl Žilvinas gali būti ir geras, ir pavojingas žvejams? Nuo ko tai priklauso? [13–15]
  7. Kaip Eglė jaučiasi Žilvino rūmuose? Palyginkite, kaip apie tai rašoma pasakoje ir kaip poemoje. [17]
  8. Kaip manote, kodėl Žilvinas pamilsta Eglę? Kaip jį pakeičia meilė? [18–21]
  9. Kaip Žilvinas įsivaizduoja jų būsimą gyvenimą kartu? Kokias detales jis pabrėžia, kalbėdamas apie jų ateitį? Papasakokite, remdamiesi tekstu. [22–25]
  10. Kaip aprašomi Eglės ir žalčio namai? Kaip, galima numanyti, pasikeitė Eglės buitis, palyginti su jos gyvenimu pas tėvus? [26–29]
  11. Kodėl Eglė, apsupta prabangos ir dėmesio, liūdi? Kaip tai pastebi Žilvinas? Ką tai sako apie jų santykius? [30–32]
  12. Ką Žilvinas pasižada Eglei? [31–35]
  13. Žilvinas priklauso jūros pasauliui, Eglė atėjo iš sausumos. Kuriam pasauliui priklauso žvejai? Kodėl ir kada jūra jiems pavojinga?
  14. Ką ir kodėl Žilvinas prisiekia Eglei? Kaip tai galima sieti su skirtingų pasaulių jungtimi? [34, 35]
  15. Palyginkite trečią pasakos epizodą su aptariama poemos dalimi. Kuo jie panašūs ir kuo skiriasi?

VIII. Kur namučiai namai?

  1. Paskubėk, Eglužėl,
    ​Tu vaikais vedina,
    ​Niauriai merkiasi vėl
    ​Devintoji diena.
  2. Bėga žalčio vaikai,
    ​Pasiilgę namų,
    ​Svetimi čia takai
    ​Tarp žmonių svetimų.
  3. Debesys nerangus.
    ​Po juo saulė žemai.
    ​O tėveli brangus!
    ​O namučiai namai!
  1. Ūžia jūra smarkyn,
    ​Gaudžia vėtros aidai.
    ​Debesys vis artyn
    ​Dengia dangų juodai.
  2. Blyksi žaibas trankąs.
    ​Pyksta jūra. Gūdu.
    ​Eglė tiesia rankas,
    ​Šaukia žaltį vardu:
  3. – Žilvine, Žilvinėl,
    ​Jau saulelė žemai.
    ​Žilvine, Žilvinėl,
    ​Kur namučiai namai?
  1. Jei tu gyvas – atplauk
    ​Balta pieno puta.
    ​Jei negyvas – atplauk
    ​Juoda kraujo puta!
  2. Be baigos atvangos
    ​Dunda jūra gili.
    ​Ir banga už bangos
    ​Atskuba iš toli.
  3. Baltaskarių bangų
    ​Vainiku apsupta,
    ​Atliūliuoja… Baugu!
    ​Juoda kraujo puta.
  1. Ne vėjinga nakčia
    ​Lūžo nendrė žalia
    ​Laužė Eglę kančia,
    ​Sielvartinga dalia.
  2. – Kas nužudė? Kuris?
    ​Žilvinėli brangus!
    ​Te jį žemė praris!
    ​Te užgriūn jį dangus!
  3. Kas iš jūs keturių
    ​Laužė žodį? Skaudu!
    ​Ką vadinti turiu
    ​Išdaviko vardu?
  1. Prie jos kojų slidžiai
    ​Prisiglaudus staiga,
    ​Sušlamėjo gūdžiai
    ​Kruvinoji banga:
  2. – Saulei tekant, anksti,
    ​Mūs dukrelės žinia
    ​Dalgiais broliai pikti
    ​Užkapojo mane.
  3. Sudejavo ir vėl
    ​Atgalios ėmė plaukt – –
    ​Žilvine, Žilvinėl!
    ​Dar sustoki, palauk!
  1. Eglė šaukia kaip gal,
    ​Kad sugrįžtų jisai.
    ​Bangos rieda atgal
    ​Ir išnyksta visai.
  2. Trys žaltienės sūnai
    ​Žvelgia rūsčiai, stačiai,
    ​O dukrelė… Jinai
    ​Vien kukčioja karčiai.
  3. Keikia prakeiksmu ją
    ​Motinėlė tikra:
    ​– Būk prakeikta!.. Deja!
    ​Išdavikė dukra!
  1. Virski drebule tu!
    ​Visais lapais drebėk!
    ​Paukštis joks nenutūps
    ​Prie tavęs, nečiulbės.
  2. Tešukuos, tegu raus
    ​Vėtra plaukus piktai!
    ​Tegu lietūs išpraus
    ​Tau veidelį baltai!
  3. Nusileido naktis
    ​Ant laukų ir kaimų
    ​Kas gi mus pasitiks?
    ​Be namų, be namų…
  1. Jau naktelė tamsi
    ​Šen bei ten žiburys – –
    ​Namuose jau visi,
    ​Užsisklandę duris.
  2. Trobelytė menka
    ​Ir ugnelė skaidri – –
    ​Atiduotum kažką!
    ​Kam tu jos neturi?
  3. Ūžkit, vėtros, smagiau!
    ​Barkit, guoskite mus!
    ​Mes negrįšim daugiau
    ​Niekados į namus!
  1. Jums nelemta, sūnai,
    ​Augt berneliais dailiais!
    ​Jus užkeikiu nūnai:
    ​Virskit medžiais žaliais!
  2. Ąžuolas šiuos laukuos
    ​Bus miškų pažiba.
    ​Uosis oš. Ir kukuos
    ​Gegužėlė raiba.
  3. Ir Berželis… Prie jo
    ​Liemenėlio dailaus
    ​Mergužėlė rymos,
    ​Kai bernužio ji lauks.
  1. O pačiam vidury,
    ​Užsiskleidus skara,
    ​Aš – eglelė niūri
    ​Seno žvejo dukra.
  2. Ir vienodai tamsi
    ​Vasarėlė žiema
    ​Mėlynam liūdesy
    ​Rymosiu laukdama.
  3. Man prie šono linguos
    ​Čia sūnai milžinai – –
    ​Priešais jūra banguos
    ​Amžinai, amžinai – – –

Aptariame tekstą

  1. Kokia yra jūra, kai Eglė su vaikais artėja prie pakrantės? (Susiekite su pranašinguoju pirmosios dalies posmu.) Kas žalčio vaikams sava, o kas svetima? [1–5]
  2. Kaip Eglė kreipiasi į vyrą, tardama lemtingus žodžius? [6, 7]
  3. Kaip Eglė sužino apie Žilvino mirtį? Kaip ji sutinka šią žinią? [8–12]
  4. Palyginkite, kaip pasakoje ir kaip poemoje sužinoma, kas išdavė slaptuosius Žilvino šaukimo žodžius. [13–16]
  5. Kaip, išgirdę žinią apie tėvo mirtį, elgiasi Eglės sūnūs ir kaip dukrelė? [17, 18]
  6. Kodėl Eglė paverčia dukrą drebule? Kokią ateitį jai numato? [18–20]
  7. Ar Eglė turi kur sugrįžti ir kaip dėl to jaučiasi? Atsakymą pagrįskite. [21–24]
  8. Kodėl Eglė kviečia vėtras smarkiau ūžti? Kaip suprantate žodžius „barkit, guoskite mus“? [24]
  9. Kaip ir kodėl Eglė užkeikia sūnus? [25–27]
  10. Dukrai Eglė sako: „Būk prakeikta!.. Deja!“, o sūnums: „Jus užkeikiu nūnai.“ Ką šiomis aplinkybėmis reiškia prakeikti ir užkeikti?
  11. Kokį likimą Eglė pasirenka sau? Kuriomis paskutinio posmo eilutėmis galima paaiškinti, kodėl Eglė negrįžta atgal į tėviškę? Kuriuos namus ir kodėl ji renkasi? [28–30]
  12. Kaip paaiškinamos medžių vardų reikšmės pasakoje ir poemoje?

Tyrimas

Raskite informacijos apie lietuvių liaudies užkeikimus.

  • Kada, kokiems tikslams jie buvo naudojami?
  • Ar užkeikimų turinys ir forma priklauso nuo tikslo?
  • Kas naudodavo tokius užkeikimus?
  • Kaip manote, kodėl išnyko šis žanras?
  • Kaip maginiai tekstai šiais laikais plinta internete? (Prisiminkite persiunčiamus elektroninius laiškus ir pan.) Ko tarsi siekiama šiuolaikiniais maginiais tekstais? Ar tikite jais? Kodėl?

Apibendriname

  1. Palyginkite pasaką ir poemą. Nurodykite bent penkis skirtumus.
  2. Kuris pasakos variantas pateikia platesnius aplinkos, veikėjų, jų veiksmų aprašymus? Atsakymą pagrįskite citatomis.
  3. Kuriame pasakos variante labiau gilinamasi į veikėjų poelgių priežastis ir jausmus? Atsakymą pagrįskite citatomis.
  4. Apibendrindami atsakymus į 1–3 klausimus, užpildykite schemą, kuo poetė S. Nėris praturtino tautosakinę Eglės ir Žilvino istoriją.
  1. Palyginkite liaudies pasakos ir S. Nėries sukurtos pasakos-poemos užuomazgas ir atomazgas. Kuo jos panašios, kuo skiriasi?
  2. Pasvarstykite, kodėl ši pasaka baigiasi liūdnai. Palyginkite jos pabaigą su kitų pasakų pabaigomis.
  3. Aptarkite Sigutės Valiuvienės iliustracijas. Kokie epizodai vaizduojami? Kaip jose perteikiami veikėjų charakteriai, poemos nuotaika?

Diskusija

Aptarkite duoto žodžio reikšmę Eglės ir Žilvino istorijoje. Prisiminkite Eglės pažadą tekėti už žalčio, namiškių bandymą apgauti žalčius, brolių siekį išgauti slaptažodį, Žilvino likimą, bausmę dukrai. Pateikite daugiau tautosakos pavyzdžių, kai yra duodamas žodis ir jo laikomasi arba jis sulaužomas. Aptarkite duoto žodžio reikšmę šiuolaikinėje visuomenėje, jūsų aplinkoje. Ką jums reiškia duoti žodį? Ar visada reikia tesėti duotą žodį?

VAKARAS PRIE JŪROS

Kitame atverstinyje rasite poeto Aido Marčėno ir dailininko Šarūno Leonavičiaus bendrą kūrinį – eilėraštį „Vakaras prie jūros“ ir jam skirtą iliustraciją. Skaitydami eilėraštį, paieškokite sąsajų su pasaka apie Eglę žalčių karalienę, ištyrinėkite iliustraciją.

VAKARAS PRIE JŪROS

  1. Jūra gaudžia. Eglė šaukia
    ​mūsų tėvą: „Žilvinėli!“
    ​Saulė leidžiasi – atplaukia
    ​kruvina puta ir vėlei.
  2. Jūra, jau pakaks dejonių!
    ​Nuramink, suteik nakvynę.
    ​Nešk laivus šviesių svajonių
    ​į nugrimzdusią Tėvynę.

Aptariame tekstą

1.1. Kokia jūra vaizduojama pirmoje eilėraščio eilutėje? Kokią nuotaiką kuria veiksmažodžiai?

1.2. Kuris pasakos epizodas naudojamas eilėraščio pradžioje?

1.3. Kas yra eilėraščio kalbantysis? Iš ko tai suprantate?

1.4. Kokia žodžio forma pavartojama šaukiant Žilviną?

1.5. Kuriuo paros metu Eglė šaukia Žilviną?

1.6. „Kruvina puta“ – tai perkeltine reikšme vartojamas pasakymas. Koks gamtos vaizdas juo išryškinamas?

1.7. Kaip suprantate pasakymą, kad puta atplaukia „ir vėlei“?

2.1. Į ką kreipiasi eilėraščio kalbantysis pirmoje antro posmo eilutėje? Ko jis prašo ir kaip jo norą išryškina šauktukas eilutės pabaigoje?

2.2. Kaip jo poreikis patikslinamas antroje eilutėje?

2.3. Kaip manote, kam reikalinga ta prašoma nakvynė? Kaip ji susijusi su pirmame posme įvardytu paros metu?

2.4. „Svajonių laivai“ – gana dažnai vartojamas perkeltinės reikšmės pasakymas. Paaiškinkite, ką jis reiškia.

2.5. Kaip apibūdinamos svajonės? Kuo šis vaizdas priešingas pirmo posmo gamtos vaizdams?

2.6. Apie kieno Tėvynę prabylama paskutinėje eilėraščio eilutėje (prieš atsakydami dar kartą perskaitykite pirmo posmo antrą eilutę)? Kur ji yra?

Apibendriname

  1. Kieno vardu kalba eilėraščio kalbantysis? Ar jį galima tapatinti su pasakos apie Eglę ir Žilviną personažu ar personažais?
  2. Kokias emocijas ir jausmus patiria eilėraščio kalbantysis? Ko jam stinga?
  3. Išrašykite antro posmo veiksmažodžius. Kaip jie išryškina kalbančiojo būseną?
  4. Išrašykite ir perskaitykite eilučių pabaigas. Kaip panašiai skambantys, besirimuojantys žodžiai kuria dramatišką eilėraščio nuotaiką?
  5. Kuo ypatingas jūros vaidmuo eilėraštyje?
  6. Kuo skiriasi kalbančiojo patiriama tikrovė, dabartis ir tai, ko jis ilgisi? Kaip įmanoma patenkinti jo norus?
  7. Sukurkite iliustraciją, vaizduojančią eilėraščio kalbančiojo būseną: tai, ką ir kur jis patiria, ir tai, ko jis ilgisi, trokšta.
  8. Kurį kūrinį – liaudies pasaką ar S. Nėries poemą – jums labiau primena šis eilėraštis ir kuo nuo jų skiriasi? Savo nuomonę pagrįskite.
  9. Dailininkas Šarūnas Leonavičius sukūrė iliustraciją aptariamam A. Marčėno eilėraščiui. Kurdamas iliustraciją dailininkas ne tik vaizdais atkartoja eilėraštį, bet ir prideda savų detalių, t. y. sukuria naują meno kūrinį, suteikdamas iliustruojamam tekstui papildomų reikšmių. Atidžiai įsižiūrėkite į iliustraciją ir atsakykite į klausimus.
    • Kokias erdves vaizduoti renkasi dailininkas ir kaip jas pavaizduoja?
    • Kokie žmonės ir kuriose erdvėse vaizduojami? Atkreipkite dėmesį į jų dydį? Kaip manote, ką tai reiškia?
    • Aptarkite pagrindinių veikėjų veidus, kūno pozas, drabužius. Kaip manote, ką tai reiškia?
    • Kokios spalvos vyrauja iliustracijoje? Kokie objektai ryškiausi ir kodėl?
    • Kokios eilėraščio detalės panaudojamos ir kaip perkuriamos iliustracijoje?
    • Kokius savus, eilėraštyje neminimus elementus sukuria dailininkas?
    • Ką dar pastebite? Papasakokite bendraklasiams ir paaiškinkite, kodėl jums tai atrodo svarbu.
    • Kaip visa tai išryškina eilėraščio kalbančiojo nuotaiką?

Tyrimas

Atidžiai išklausykite grupės „Atalyja“ dainą „Eglės užkeikimas“.

  • Kuris liaudies pasakos epizodas joje panaudojamas?
  • Kokia šio muzikinio kūrinio nuotaika?
  • Kokiomis muzikos priemonėmis ji kuriama?
  • Per muzikos pamoką išklausykite dar keletą šios grupės dainų ir aptarkite, kuo jos susijusios su liaudies kūryba.
Prašau palaukti