Mieli septintokai!
Jūs tikriausiai mėgstate keliauti – pamatyti, ko dar nematėte, sužinoti, ko dar nežinojote, ir patirti, ko dar nebuvote patyrę. O ar norėtumėte nukeliauti į praeitį? Žinoma, keliauti laiku taip, kaip keliaujate link Lietuvõs pajūrio ar į užsienio šalį, nėra įmanoma. Vis dėlto mes, žmonės, galime daug pasiekti savo minčių ir žinių galia. Ir mums gali padėti knygos. Šis „Senovės istorijos“ vadovėlis kviečia jus keliauti į labai tolimą praeitį – laiką, kai žmonės išmoko gaminti įrankius ir prijaukino ugnį, kai statė piramides ir šventyklas, kai tekstus rašė neįprastais ženklais, kai kūrė pirmąsias valstybes ir imperijas.
Šiame vadovėlyje rasite pasakojimų ir keliausite į skirtingus laikotarpius, nuo akmens amžiaus iki Romos imperijos, ir į skirtingas pasaulio vietas, nuo tolimos Afrikos iki artimos Lietuvos. Pasakojimai suskirstyti į skyrius. Kiekvieno skyriaus pradžioje rasite trumpą įžangą, kuri jums primins, kuo svarbus ir įdomus vienas ar kitas istorijos laikotarpis. Nors jau praėjo daug tūkstančių metų, tų laikų laimėjimai reikšmingi ir šiandien!
Skaitydami vadovėlį sutiksite nemažai jums tikriausiai naujų sąvokų, galbūt sudėtingų ir neaiškių žodžių. Žinoma, pirmą kartą tekste pavartota nauja sąvoka bus čia pat paaiškinta. Be to, visus paaiškinimus rasite vadovėlio I ir II dalies pabaigoje esančiame sąvokų žodynėlyje.
Kiekvieną vadovėlio skyrių sudaro mažesnės temos. Jų pradžioje rasite trumpus teiginius, kas jums bus svarbiausia mokantis, ką šioje temoje sužinosite ir išsiaiškinsite, apsvarstysite ir įvertinsite. Taip pat rasite QR kodą – nuorodą į mūsų skaitmeninius vadovėlio turinio plėtinius. Jais galėsite naudotis tiek su mokytoja ar mokytoju klasėje, tiek ir savarankiškai namuose. Ten rasite papildomos medžiagos, kuri bus naudinga norint išmokti ir geriau pažinti tam tikras temas.
Temos padalytos į dar mažesnes potemes, o jų pabaigoje pateikti klausimai ir užduotys. Atsakyti į juos galėsite pasinaudoję potemėje rastomis žiniomis. Kiekvienos temos pabaigoje yra apibendrinamieji klausimai ir užduotys, atitinkantys svarbiausius temos tikslus. Taip pat kviesime išsakyti savo nuomonę ir pagrįsti savo teiginius. Į kai kuriuos klausimus apie praeitį lengva atsakyti ir, atrodo, viskas aišku. Į kitus, kaip matysite, tiksliai atsakyti sunku ar net neįmanoma. Nenusiminkite! Net ir mokslininkai, daug metų tyrinėjantys praeitį, visko nežino. Todėl kviečiame drąsiai išsakyti savo nuomonę, svarstyti ir siūlyti savo paaiškinimus. Bandykite rasti atsakymus, būkite išradingi, ieškokite sąsajų su dabartiniais laikais ir savo kasdienybe!
Vadovėlyje rasite nemažai istorijos šaltinių ištraukų – įdomių tekstų, parašytų prieš kelis tūkstančius metų įvairiomis senomis kalbomis. Galbūt ne visuomet bus lengva juos skaityti ir suprasti (net ir išverstus į lietuvių kalbą), bet perskaičius aptarti padės šalia pateikti klausimai ir užduotys. Šie tekstai paskatins susimąstyti, ką jautė ir galvojo, kaip matė ir aiškino pasaulį praeities žmonės. Kviečiame svarstyti, kritiškai vertinti, lyginti įvairius tekstus ir įsivaizduoti žmones, kurie juos parašė. Ir pajusti, kokie jie buvo kūrybingi!
Senovėje gyvenusių žmonių kūrybiškumą ir vaizduotę taip pat liudija jų dailės kūriniai, statiniai ar tiesiog buityje naudoti daiktai. Jų nuotraukų rasite kiekviename vadovėlio puslapyje. Jos kvies jus sustoti, įsižiūrėti, rasti įdomių smulkmenų, klausti ir lyginti. Vadovėlyje nemažai piešinių – istorijos rekonstrukcijų, – dailininkų atkurtų praeities gyvenimo vaizdų, kurie padės įsivaizduoti senovės žmonių kasdienybę ir juos supusį pasaulį. Taip pat jie paskatins susimąstyti, kas leidžia visa tai atkurti, ir pasvarstyti, ar lengva tai padaryti.
Po kiekvienos temos rasite užduotį „Tyrinėkite!“, pažymėtą padidinamojo stiklo ženklu. Ji leis pasijusti tikrais tyrinėtojais ir skatins jus būti kūrybingus. Kūrėme šias užduotis norėdami paskatinti jus dar daugiau sužinoti ir savarankiškai ar su klasės draugais, ar net su kitų dalykų mokytojais rasti atsakymus į įdomius klausimus. Pamatysite, kaip įdomu tyrinėti ir rasti atsakymą ar patiems ką nors išbandyti!
Dar vienas ženklas, kurį rasite vadovėlyje, – skydas su sukryžiuotais dviem kalavijais. Šiuo ženklu pažymėtos užduotys „Išsakykite savo nuomonę“. Jos kviečia savo nuomonę ne tik pateikti, bet ir apginti. Visai kaip senoviniame mūšyje, tik vietoje kalavijų naudokite savo protą ir žinias!
Galbūt ateityje ir patys norėsite tapti praeities tyrinėtojais? Galbūt norėsite kasinėti ir atrasti paslaptingus senovės statinius ar įspūdingas kapavietes? Galbūt norėsite mokėti skaityti ir rašyti senoviniais rašmenimis? Su senovės istorijos tyrinėjimais, su tyrėjų galimybėmis, darbais ir sunkumais galėsite susipažinti jau įvadiniame vadovėlio skyriuje.
Tad kviečiame keliauti į įdomią ir užburiančią praeitį!
Autoriai Tadas ir Mindaugas