Tema 1.1 (Lietuvių kalba 5 kl.)

Pratarmė

Mielieji penktokai,

šie metai jums ypatingi, nes palikote savo jaukias pradžios mokyklos klases ir išėjote mokytis į atskirus kabinetus. Kiekviename kabinete – vis kitas pasaulis, vis kitas mokytojas. Vis dažniau girdite žodį „mokslas“, o ir mokytis tapo gerokai sunkiau. Lietuvių kalbos jūs taip pat mokotės kitaip: nuo žaidimo kalbà pereinate prie kalbos sistemos mokymosi.

Šis vadovėlis parašytas pagal atnaujintą Lietuvių kalbos ir literatūros bendrąją programą ir skirtas jums, penktos klasės mokiniams. Jūs esate smalsūs, norite kuo daugiau sužinoti. Todėl vadovėlyje užsimenama ir apie tokius kalbos sistemos dalykus, kurių išsamiau mokysitės aukštesnėse klasėse, bet apie tai jau dabar klausinėjate mokytojų.

Vadovėlis taip pat skirtas jūsų mokytojui ir jūsų tėvams. Čia stengtasi sudėti visą jums reikalingą teorinę medžiagą, kad nei jums, nei mokytojui nereikėtų nieko papildomai ieškoti internete, kuriame pilna klaidingos informacijos, prieštaringų požiūrių ir šiaip įvairių pavojų. Jeigu praleisite pamoką, galėsite susipažinti su pamokos turiniu ir atlikti užduotis, remdamiesi vadovėlio teorine medžiaga. Vadovėlis labai parankus ir jūsų tėvams, kurie nori padėti ruošti pamokas arba pasidomėti, ką mokotės, – jie ras visą reikiamą informaciją.

Atnaujintomis bendrosiomis programomis siekiama ugdyti jus tikromis asmenybėmis, gebančiomis naudotis kalbos teikiamomis galimybėmis ir kūrybiškai valdyti žodį. Vadovėlis jus supažindins su kalbos ir tapatybės sąsajomis, atvers kalbos turtus įvairiais lygmenimis. Mokydamiesi fonetikos, ne tik įtvirtinsite jau turimus rašybos įgūdžius, bet ir derinsite juos su taisyklinga tartimi, kurios mokysitės klausymo pratimais; čia dėsite ir kirčiavimo pagrindus. Susipažinsite ir su žodžių sandaros ypatumais, sandaros sąsaja su rašyba, toliau tobulinsite taisyklingą tartį. Morfologijos skyriuje išsamiau aptariami daiktavardžiai, būdvardžiai, esamojo laiko dalyviai. Sintaksės skyriuje tik susipažinsite su šia sudėtinga kalbos sistemos dalimi, bet jau gausite labai daug žinių apie sakinį, pagrindinius skyrybos atvejus. Šios žinios padės tvirčiau jaustis rašant rašinius, kalbant įvairiomis temomis, diskutuojant. Lietuvių kalbos sistema nėra lengva, tačiau patikėkite – be jos išmanymo neįmanoma visavertiškai pasinaudoti kalbos teikiamomis galimybėmis, tinkamai suprasti ir interpretuoti literatūros kūrinius, visuomenės gyvenimo įvykius…

Rubrikos „Sužinokite daugiau“ skirtos smalsiems, sparčiau dirbantiems mokiniams, nes čia pateikiama papildoma informacija.

Pirmą kartą į vadovėlius įtraukiamos medijos. Penktoje klasėje sužinosite, kas yra medijos, kokių jų būna. Taip pat pasimokysite rašyti įvairias žinutes. Tai pravers, jeigu nutarsite kurti savo klasės tinklalapį ar kokią kitą bendravimo aplinką.

Mokytojai galbūt jau dirbo su ankstesniu vadovėlio variantu, parašytu pagal buvusią bendrojo ugdymo programą. Šis leidimas kiek skiriasi nuo ankstesnio. Pirmiausia čia atsirado kai kurie veiksmažodžio dalykai, yra daugiau schemų, mažiau teksto. Taip apsispręsta po pokalbių su mokytojais, mokiniais, recenzentų pastabų. Už geranoriškas pastabas ir pasiūlymus dėkoju man rašiusioms mokytojoms ir vadovėlio recenzentėms.

Malonaus bendravimo su vadovėliu!

Prašau palaukti