Iki šiol žodį skaidėme gabaliukais, bet jis turi ir savotišką stuburą. Tuoj sužinosite, kas tai.
Kamienas
24.1. Nubraukite žodžių akligatvis, sankryža, valdovas, stiklinė, saga galūnes. Perskaitykite, kas liko.
Žodžio dalis be galūnės yra kamienas. Kamienas gali sutapti su šaknimi (mam-a, nam-as, kat-ė) arba susidėti iš kelių žodžių darybos elementų.
Paprasčiausias sudėtinis kamienas turi vieną šaknį ir vieną priešdėlį (padar-ė, apyrank-ė) arba priesagą (avid-ė, mokykl-a, saldain-is).
Yra kamienų su dviem šaknimis (grėbliakot-is, rankrašt-is), su dviem šaknimis ir priesaga (galvažudžiauj-a, knygnešyst-ė). Pasitaiko ir labai sudėtingų, su įvairiais darybos elementais (pasišokinėdam-as).
Prisiminkite – kai kurie žodžiai baigiasi priesagomis: piešti, bėgte, piešiant, gražiai, aukštyn, priekin, jos kamienui nepriklauso.
24.2. Sutartiniu ženklu pažymėkite paryškintų žodžių kamieną.
Milijonai žvaigždžių užsidegė neapribotoj dangaus mėlynėj... Mėnulis pakilo iš už plataus miško ir pila ant žemės savo balzganus spindulius, lyg sidabro vualiu uždengdamas ją prieš miegą.
(Šatrijos Ragana)24.3. Sutartiniais ženklais pažymėkite kamieną ir kitas reikšmines žodžio dalis.
Pagirys, nežiniukas, nematant, didenybė, plunksnakotis, neužmirštuolė, kastuvėlis, kilimas, posėdis, puikiai, dainuoti, nepraustaburnis.
Kamienui priklauso ir sángrąžos dalelýtė si, s. Ji turi kelias reikšmes:
praustis – prausti save;
pirktis – pirkti sau;
muštis, kalbėtis – atlikti tarpusavio veiksmą;
vestis – imti drauge su savimi;
lydosi – veiksmas vyksta savaime.
Tai veiksmažodžio ypatybė, sangrąžiniai daiktavardžiai pasidaromi iš jų:
praustis – prausimasis.
Įsidėmėkite!
Sangrąžos dalelytė būna:
- žodžio gale: kalbasi, kalbėtųsi, maudosi, maudytųsi, ilsisi, ilsėtųsi, mokymuisi, mokymąsi (lipdoma tiesiai prie žodžio formos, todėl visos nosinės raidės išlieka);
- tarp priešdėlio ir šaknies: pasisukti, nusiprausti, apsisukti, persigalvoti, išsisukti, pasikartojimas, išsisukinėjimas, pasimatymas.
Sangrąžos dalelytė priklauso kamienui, todėl, žymėdami žodžio dalis, žymėkite iki galūnės, o sutartiniu ženklu pažymėję galūnę si, s vėl žymėkite kaip kamieną.
24.4. Parašykite sangrąžines formas, kad sangrąža būtų ir žodžio gale, ir po priešdėlio.
Pavyzdys. Auti – autis, aunasi, apsiauti.
Kelti, gręžti, statyti, piršti, sukti, supti, šaukti.
1. Senelė kelia Moniką. – 2. Šuo laižo leteną. – 3. Sesuo kalba telefonu. – 4. Tėtis maudo brolį. – 5. Dėdė Stasys nupirko automobilį. – 6. Tėveliai stato namą. –