Asmenuoti veiksmažodžius išmokote tik pradėję kalbėti. Pradinėje mokykloje supratote, kad asmenavimas yra tam tikra sistema. Šiandien, prieš gilindamiesi į asmenavimą, pabandykime suformuluoti, kas yra veiksmažodžio asmuo.
Veiksmažodžių asmenavimas
Asmens forma reiškia kalbėtojo nustatomą veiksmo santykį su veikėju. Yra trys asmenys:
Vienaskaita
- aš
- tu
- jis, ji
Daugiskaita
- mes
- jūs
- jie, jos
1 veiksmažodžio asmuo reiškia paties kalbančiojo veiksmą (aš einu – vienaskaita) ar kalbančiojo su kitais atliekamą veiksmą (mes einame – daugiskaita).
2 veiksmažodžio asmeniu pasakomas veiksmas, kurį atlieka pašnekovas ar pašnekovai (tu eini – vienaskaita; jūs einate – daugiskaita).
3 veiksmažodžio asmeniu pasakomas veiksmas, kurį atlieka pokalbyje nedalyvaujantis asmuo arba daiktas (jis, ji eina – vienaskaita; jie, jos eina – daugiskaita).
29.1. Raskite veiksmažodžius ir pasakykite jų asmenį.
Mano tėvas turėjo Notingamšyro grafystėje žemės. Mes buvome penki broliai, aš iš eilės trečias. Kai buvau keturiolikos metų, išleido mane į Kembridžo Emanuelio kolegiją, ten mokiausi trejus metus. Neturtingam tėvui buvo sunku. Todėl mane atidavė misteriui Džeimsui Betsui, garsiam Lòndono chirurgui. Pas jį išbuvau ketverius metus. Tėvas atsiųsdavo kartais kiek pinigų, už juos pirkdavau knygų jūros mokslui ir matematikai; tie mokslai reikalingi žmogui, norinčiam pasidaryti geru jūrininku. (Pagal Džonataną Sviftą)
Atkreipkite dėmesį į kelis rašybos atvejus:
- esamojo laiko 3 asmens veiksmažodžių galūnėje po minkštosios priebalsės ir po j rašome -a:
lekia, joja,
piešia, dainuoja;
- būtojo kartinio laiko vienaskaitos 1 asmens galūnėje po minkštosios priebalsės ir po j rašome -au:
rašiau, skaičiau,
tylėjau, norėjau.
29.3. Įrašykite reikiamą galūnę.
1. Vakar vakare ilgai skaič_ knygą. 2. Jonas joj_ ir dainuoj_. 3. Aš tau skambinau, bet tu neatsiliep_. 4. Ar mat_ naujus Mykolo riedučius? 5. Gal_ daug papasakoti apie piliakalnius, jei ras_ laiko. 6. Išsipildys viskas, apie ką svajoj_ ir tik mintyse turėj_. 7. Tu tiek daug nuotykių kelionėje patyr_, kad galėtum parašyti knygą. 8. Ar pasikartoj_ eilėraštį apie meškiuką, kuris lauk_ grįžtančios mamos?
1. Jaunas žaliuoja, pasenęs žemėn griūva (), mirdamas dangun lekia (). 2. Atlėkė () paukštis be sparnų, nutūpė ()ant medžio be šakų. 3. Vidury dvaro blynas kabo (). 4. Gyvena () be kūno, kalba be liežuvio, visi jį girdi (), bet niekas nemato (). 5. Visą šalį balta paklodė užklojo (). 6. Lekiu () kaip ponas, tupiu () kaip sakalas, visi manim džiaugiasi, bet po kojomis mindo ().
29.5. Išnagrinėkite veiksmažodžius.
Pavyzdys. Auga – veiksm., tiesiog. n., es. l., vns. 3 asm.
1. Raselė tyli kaip žemė, nė garselio neišleidžia. 2. Mato žmogus, kad čia geruoju nesibaigs. 3. Užaugo uosis nepaprastai aukštas ir gražus. 4. Atsikėlė Rimas anksti ir pamatė, kas iš lesyklėlės grūdelius išlesa. 5. Išeisi naktį į kelią vienas ir suprasi, kodėl žmonės pro čia vengdavo važiuoti. 6. Mačiau, kaip Sutkų berniukas nešė žvėreliams maisto.