Tema 3.1 (Biologija 8)

Ekosistema

Ekosistema gali susiformuoti natūraliai arba ją sukuria žmogus. Kiekvienoje ekosistemoje gyvuoja daug skirtingų rūšių organizmų, susietų mitybos, bendradarbiavimo, konkurenciniais ryšiais. Ekosistemose gyvenančių organizmų populiacijų įvairovė, gausumas ir pasiskirstymas teritorijoje priklauso nuo aplinkos veiksnių. Kuo skiriasi gamtos sukurta ekosistema nuo sukurtos žmogaus? O kuo šios ekosistemos panašios?

Ekosistema gali gyvuoti tik tada, kai joje vyksta nuolatinė medžiagų ir energijos apykaita: gyvena fotosintezę vykdantys organizmai (gamintojai), jais mintantys organizmai (gyvaėdžiai) ir negyvais organizmais mintantys organizmai (skaidytojai). Kaip energija keliauja ekosistemoje? Kodėl jos stambiesiems plėšrūnams atitenka mažiausiai ir kaip jie išgyvena?

Kiekviena ekosistema valdosi ir tvarkosi pati, bet jos darna gali būti lengvai sutrikdyta. Kodėl? Kaip neapdairi žmogaus veikla keičia ekosistemų rūšinę įvairovę?

Atidžiai skaitydami šį skyrių, analizuodami pateiktą informaciją ir paveikslus, mokydamiesi naujų sąvokų ir jas nagrinėdami, atlikdami praktines veiklas, klausdami ir ieškodami informacijos, sužinosite atsakymus.

Prašau palaukti