Tema 3.7 (Lietuvių kalba 6)

Kaitomi ir nekaitomi tarptautiniai žodžiai, jų tarimas ir rašyba

KAITOMI IR NEKAITOMI TARPTAUTINIAI ŽODŽIAI, JŲ TARIMAS IR RAŠYBA

Iš kitų kalbų esame pasiskolinę nekaitomų žodžių, tokių kaip fojė, asorti, taksi, žiuri, kakadu, ragu, tabu, interviu, metro. Jie žodyne žymimi santrumpa nkt., o giminė nustatoma pagal panašią lietuvišką galūnę: jeigu žodis baigiasi -ė, jis mums yra moteriškosios giminės, kitų žodžių pabaigos nepanašios nė į vieną lietuvišką galūnę, todėl sakome, kad kiti žodžiai yra vyriškosios giminės. Tokių žodžių giminė irgi paaiškėja sakinyje iš susijusių žodžių: tamsus metro, įdomus interviu, erdvi fojė.

  1. Vilniuje buvo siūloma nutiesti (požeminis) metro.
  2. Jonas turėjo (nenuginčijamas)  alibi.
  3. Dėžutėje buvo (skanus)  dražė.
  4. Privažiavo (geltonas)  taksi.
  5. Švenčių proga mūsų laukė (įdomus)  loto.
  • domino
  • bušido
  • šou
  • retro
  • fondiu
  • piurė
  1. Mano brolis nuo penkerių metų lanko.
  1. Nusipirkome šokolado, vaisių ir vakare valgysime.
  1. Vakare eisime žiūrėti ugnies.
  1. Per atostogas su drauge žaisime.
  1. Pietums buvo patiektas kotletas su bulvių.
  1. Butas buvo įrengtasstiliumi.

Reikėtų įsidėmėti nekaitomų tarptautinių žodžių baigmenų -ė, -i, -o, -u rašybą. Atkreipkite dėmesį, kad vieni žodžiai baigiasi ilguoju balsiu ė, kiti trumpaisiais balsiais i, u, o:

ėfojė, karatė, ateljė, dražė, piurė ir t. t.;

ižiuri, asorti, taksi ir t. t.;

utabu, ragu, kakadu, fondiu, interviu, barbekiu, haiku1 ir t. t.;

1 „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“ teikiamos linksniuojamosios formos haikus, hokus, tačiau vartosenoje jos nėra dažnos.

obušido, tekvondo, aikido, kendo, retro ir t. t.

13.3. Taisyklingai perskaitykite aukščiau pateiktus žodžius su skirtingais baigmenimis.

13.4. Sukurkite pasakojimą pagal paveikslėlį, pavartodami bent penkis po juo pateiktus nekaitomus tarptautinius žodžius.

Vieną vėlų vakarą žurnalistas Maiklas važiavo į kaliausių mados renginį, o pateko, atrodo,  į detektyvą: šou, metro, aveniu, Defo, pano, ateljė, galifė, žabo, retro, manto, boa, maksi, taksi, loto, lego, kakadu, žako, fojė, mis Holms, kimono, salto, bolero, domino, konfeti, karatė, bravo, interviu, esė, moto, alibi, dosjė… Vis dėlto galop paaiškėjo, kad įsilaužimo nebuvo: ponai Kakadu ir Žako patys davė žaidimų salono raktą.

Penktos klasės vadovėlyje buvo pateikta papildomos informacijos, kurią vertėtų prisiminti šioje pamokoje.

Skolinti nekaitomi žodžiai ilgainiui imami linksniuoti. Net jūsų tėveliai neprisimena, kad anksčiau žodis relė buvo nekaitomas. O dabar jau linksniuojame ir žodį želė (kaip katė). Kai nekaitomas žodis imamas vartoti dažnai, netrukus gauna galūnę, pavyzdžiui, cunamis, avokadas, kivis, spagečiai. Ar girdėjote, kokių vaistų žmonės prašo vaistinėje? Ogi citramono, aspirino, paracetamolio. Tėveliai ir seneliai sako važinėją mersedesais, škodomis, opeliais. Šnekamojoje kalboje linksniuojami net tie žodžiai, kurie žodynuose pažymėti nkt. (nekaitomi). Pavyzdžiui, be sakinio nebesuprastume, kur automobilis, kur šuo: taksas, takso, taksui, taksą, su taksu.

Taigi, mūsų šiandien aptarti žodžiai ilgainiui gali gauti galūnes ir būti kaitomi.

Prašau palaukti