Tema 2.9 (Istorija 10)

1926 m. valstybės perversmas Lietuvoje

Šioje temoje MES:

  • aptarsime Lietuvõs politinę padėtį iki valstybės perversmo;
  • nustatysime 1926 m. pabaigoje Lietuvojè įvykusio valstybės perversmo priežastis;
  • nurodysime valstybės perversmo įtaką Lietuvai.

Valdžios ir opozicijos santykiai 1926 m. rudenį

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl III Seimo darbas ir prezidento Kazio Griniaus vadovavimas sulaukė prieštaringų vertinimų?

Po 1926 m. pavasarį įvykusių III Seimo rinkimų (prisiminkite 6 vadovėlio temą „Parlamentarizmo raida Lietuvoje“) buvo sudaryta nauja valdančioji koalicija. Ją sudarė valstiečiai liaudininkai, socialdemokratai ir tautinės mažumos. Ši koalicija nuo parlamento darbo pradžios ėmė įgyvendinti savo rinkiminius pažadus. Birželio 7 d. penktame posėdyje įvyko Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai. Buvo iškelti keli kandidatai. Pirmą kartą šalies istorijoje į šį postą kandidatavo ir dvi moterys: valstiečių liaudininkų atstovės Felicija Bortkevičienė (1873–1945, 9.1 pav.) ir Gabrielė Petkevičaitė-Bitė (9.2 pav.). Už K. Grinių (1866–1950) balsavo 50, už A. Smetoną – 2, už F. Bortkevičienę – 1, už G. Petkevičaitę-Bitę – 1, tuščių kortelių rasta 25.

9.1 pav. Felicija Bortkevičienė
9.2 pav. Gabrielė Petkevičaitė-Bitė

Trečiuoju Lietuvos prezidentu (9.1 lentelė) buvo išrinktas valstietis liaudininkas Kazys Grinius (9.3 pav.). Jis naujai vyriausybei vadovauti paskyrė savo partietį ir bendramintį Mykolą Sleževičių. Naujoje vyriausybėje dauguma ministrų priklausė valstiečiams liaudininkams, o du ministrai – socialdemokratams: vidaus reikalų ministru tapo Vladas Požela (1879–1960), švietimo ministru – Vincas Čepinskis (1871–1940).

9.3 pav. Prezidentas Kazys Grinius (sėdi pirmoje eilėje centre) Lietuvos aviacijos šventėje Kaune 1926 m. (pirmas iš kairės ministras pirmininkas Mykolas Sleževičius, pirmas iš dešinės – Seimo pirmininkas Jonas Staugaitis)
9.1 lentelė. Nepriklausomos Lietuvos prezidentai

Prezidentavimo laikotarpis

Prezidentas

1919 04 04 – 1920 06 19

Antanas Smetona

1920 06 19 – 1926 06

Aleksandras Stulginskis

1926 06 07 – 1926 12 1

Kazys Grinius

1926 12 191940 06 15

Antanas Smetona

Seimo darbo pradžioje naujoji valdžia siekė kuo greičiau demokratizuoti padėtį šalyje, kad veiktų visos 1922 m. demokratinės konstitucijos nuostatos. Valdžia panaikino karo padėtį, išskyrus „vieno kilometro platumo zoną prie demarkacijos linijos“. Liepos pradžioje priimtu įstatymu panaikinta spaudos cenzūra, priimtas Amnestijos įstatymas, pagal jį iš kalėjimų į laisvę buvo paleisti politiniai kaliniai, tarp jų ir iki III Seimo darbo pradžios nuteisti komunistai bei komjaunuoliai. Susidarė neįprasta padėtis: į laisvę paleisti komunistai ėmė drumsti valdžios ramybę, grasinti patiems geradariams. Paleisti komunistai rengė mitingus, nevengė susidūrimų, neapsieita ir be muštynių, kurstymų; nuo siautėjančių komunistų kentėjo ir patys socialdemokratai, inicijavę visų politinių kalinių amnestiją. 1926 m. liepos 6 d. Lietuvoje panaikinta mirties bausmė.

Dvasininkai už religinius patarnavimus gaudavo atlyginimą iš parapijiečių, jie taip pat atlikdavo ir valstybinę funkciją metrikãciją. Valstiečių liaudininkų frakcija 1926 m. liepos 9 d. Seimui pateikė Biudžeto pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą. Pagal jį dvasininkams turėjo būti panaikinti atlyginimai nuo liepos 1 d., nes už pirmąjį pusmetį dvasininkai atlyginimus jau buvo atsiėmę. Siūlyta atlyginimus sumažinti, bet Seimas nepritarė šiam siūlymui. Tam prieštaravo valdančiajai koalicijai priklausantys lenkai bei žydai ir jiems tuo metu palankumą rodančios Lietuvių tautininkų sąjungos ir Lietuvos ūkininkų partijos atstovai.

Verta atkreipti dėmesį, kad valdančioji dauguma nėjo prieš Bažnyčią, ji tik siekė, kad Bažnyčia būtų atskirta nuo politikos, pasisakė už visišką religijos išpažinimo laisvę. Socialdemokratų manymu, įvesti civilinę metrikaciją – tai žengti pirmą žingsnį siekiant visiškai atskirti Bažnyčią nuo valstybės. Daugelyje Europos valstybių gimimo, mirties ir jungtuvių reikalus tuo metu jau tvarkė ne dvasininkai, o valdžios įstaigos. Valstiečiai liaudininkai ir socialdemokratai tokia politika užsitraukė ne tik krikščionių demokratų, bet ir Bažnyčios neapykantą.

Daugėjo valdžios ir opozicijos nesutarimų, o nuo 1926 m. rudens pirmiausia krikščionys demokratai III Seime ir savo spaudoje vis garsiau kalbėjo apie komunizmo grėsmę Lietuvos nepriklausomybei. Taip buvo vertinami komunistų organizuojami susirinkimai. Iš tiesų valdžia, panaikinusi įvairius demokratijos teises varžančius apribojimus, nenumatė tvarkai užtikrinti reikiamų priemonių. Karo padėties varžtai buvo atleisti vien tik Seimo sprendimu, t. y. nebuvo priimta atitinkamų administracinių potvarkių, nes pati M. Sleževičiaus vyriausybė tuo metu dar nedirbo.

Šis Seimo žingsnis buvo skubotas – tolesni įvykiai parodė, kad kai kurios partijos laisvėmis naudojosi neišmintingai, o kitos, pasinaudodamos šiomis laisvėmis, kompromitavo pačią demokratinę santvarką. Pavyzdžiui, panaikinus karo padėtį, paskelbus Amnestijos įstatymą, skubėta sumažinti politinę policiją, joje dirbantys pareigūnai buvo visuotinai atleidžiami iš darbo. Sutaupytus pinigus numatyta išleisti bedarbių ir žemės ūkio reikalams. Šios reformos sumanytojai buvo socialdemokratai, jie siekė visiškai panaikinti politinę policiją. Tad streikus (neretai ir priešvalstybines riaušes) slopinti ar tvarką juose prižiūrėti įpareigoti asmenys buvo atleidžiami iš darbo. Tokia valdžios politika paralyžiavo policijos darbą.

Be to, valdžia ėmėsi pertvarkyti šalies kariuomenę. Nors po nepriklausomybės kovų tebuvo praėję vos keleri metai, nauja valdžia pirmiausia nusprendė sumažinti karininkų skaičių, bet ne pačią kariuomenę. Tai sukėlė karininkų nepasitenkinimą. Pradėta viešai kalbėti, kad šalį apgynę kariai nebereikalingi. Be to, dalis visuomenės manė, kad leidimas Lietuvoje steigti lenkiškas mokyklas yra nereikalingas nuolaidžiavimas lenkams.

Valdžios ir opozicijos nesantaiką padidino lapkričio 21 d. Kaunè įvykusi studentų ateitininkų ir Lietuvių studentų tautininkų korporacijos „NeoLithuania“ organizuota demonstracija, per ją įvyko susidūrimas su policija, 13 asmenų buvo suimta. Demonstracijos organizatoriai prijautė krikščionims demokratams ir tautininkams, kritikavo kairiųjų valdžią dėl jos vykdomų krašto reformų. Minia buvo apsiginklavusi lazdomis ir skandavo: „Duokit mums Čepinskį ir Poželą.“

Valdžios ir opozicijos santykiai pasiekė kritinę ribą, Seime opozicija atvirai ragino vyriausybę pasitraukti. Gruodžio pradžioje tautininkas A. Voldemaras Seimo nariams siūlė nuversti vyriausybę: „Bet tikiuos, kad iš to Seimo posėdžio Kabinetas nebegali išeiti kaipo Kabinetas. Jis turi būti nuverstas. To reikalauja Lietuvos garbė.“ Nors Seimo dauguma vyriausybe pasitikėjo, įtampa neslūgo. Deja, valdžia neįžvelgė galimo bent kiek didesnio pavojaus, o ką jau kalbėti apie valstybės perversmą.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite valdžios ir opozicijos santykius 1926 m. rudenį.
  2. Kurias valdymo sritis aštriausiai kritikavo opozicija? Kodėl opozicijai daugiausia kliuvo jūsų nurodytos sritys?

Valstybės perversmas

AKTUALU! Kodėl valstybės perversmas Lietuvoje buvo surengtas gruodžio 17 dieną?

1926 m. gruodžio 16 d. prezidento K. Griniaus 60-mečio (1 šaltinis) išvakarėse vyko Seimo posėdis, jame kilo karštų diskusijų dėl kitų metų valstybės biudžeto. 3 val. 43 min. į Seimą įsiveržė karininkai ir posėdį nutraukė, Seimo nariams liepė apleisti posėdžių salę. Aukščiausiąja valdžia pasiskelbė karininkai su tuomečiu majoru Povilu Plechavičiumi (1890–1973, 9.4–9.6 pav.) priešakyje. Šalyje buvo įvesta karo padėtis, cenzūra, demokratija buvo suvaržyta, kai kurie opozicijos nariai suimti. Netrukus karininkai valdžią perdavė A. Smetonai. Šis nedvejodamas ją perėmė į savo rankas.

9.4 pav. Povilas Plechavičius
9.5 pav. Perversmininkų skelbimas
9.6 pav. Lietuvos kariuomenės šarvuočiai kariuomenės štabo kieme 1926 m. gruodžio 18 d.

Tautininkų ir krikščionių demokratų surengtą valstybės perversmą karininkai įvykdė nepralieję kraujo. Niekas perversmininkams nė nemėgino priešintis, išskyrus valstietį liaudininką Generalinio štabo viršininką Kazį Škirpą (1895–1979). Nusileido ir valstiečių liaudininkų lyderiai – prezidentas K. Grinius ir ministras pirmininkas M. Sleževičius, nes baiminosi, kad Lietuvoje gali kilti pilietinis karas. Perversmininkų spaudžiami, jie sutiko valdžią perduoti opozicijai.

Gruodžio 16–17 d. įvykius iš dalies lėmė neseniai atkurtos Lietuvos demokratijos jaunumas: demokratijos tradicijų nebuvo, didžiosios partijos nesugebėjo susitarti tarpusavyje, valdančiosios koalicijos reformos buvo skubotos, buvo padaryta anksčiau aptartų klaidų. Pagaliau svarbu ir tai, kad nieko nebuvo daroma, kai sklido kalbos apie ruošiamą valstybės perversmą. Negalima nepaminėti ir stiprios opozicijos, pirmiausia, krikščionių demokratų, kuriuos rėmė Bažnyčia, nes jie ir tautininkų lyderiai siekė ateiti į valdžią. Nereikia pamiršti, kad perversmui įtakos turėjo ir tarptautinė padėtis: keliose Europos valstybėse jau buvo įvykdyti valstybės perversmai, vienas jų 1926 m. gegužės mėn. Lenkijoje.

Gruodžio 19 d. Seimo posėdyje naujuoju prezidentu buvo išrinktas A. Smetona. Naujasis šalies vadovas vyriausybę pavedė sudaryti savo bendražygiui A. Voldemarui. Šis, kaip ir 1918 m., užėmė ir užsienio reikalų ministro postą. Prasidėjo dviejų bendražygių valdymas.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl 1926 m. valstybės perversmas Lietuvoje buvo įvykdytas gruodžio 17-ąją?
  2. Apibūdinkite perversmininkų ir Seimo narių veiksmus per perversmą.

Tariamas bolševizmo pavojus ir Gruodžio perversmo padariniai

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl Lietuvoje 1926 m. gruodžio 17 d. įvykęs valstybės perversmas sulaukė prieštaringų vertinimų?

Tuoj po perversmo, siekdama sustiprinti savo padėtį ir apsisaugoti nuo galimų priekaištų, naujoji valdžia pradėjo skelbti išgelbėjusi Lietuvą nuo bolševikų pavojaus. A. Smetonos šalininkai laikėsi nuomonės, kad dėl valstybės perversmo buvo prailgintas nepriklausomos Lietuvos gyvavimas iki 1940 m. (tada Lietuvą okupavo SSRS). Kad ši versija būtų pagrįsta, praėjus kelioms dienoms nuo valstybės perversmo, buvo sušaudyti keturi pogrindinės Lietuvos komunistų partijos (LKP) vadai, keturi komunarai (9.7 pav.). Esą šie asmenys 1926 m. rugpjūčio mėn. sudarė ir iki gruodžio 17 d. imtinai, jau paskelbus karo padėtį Lietuvoje, vadovavo slaptai sąjungai, kuri siekė pakeisti esamą valdymo tvarką, nužudyti kai kuriuos valdžios ir Seimo atstovus, karininkus, valdininkus, visuomenės veikėjus, inteligentus ir įvesti naują tvarką.

9.7 pav. Paminklas „Keturi komunarai“ (bronza; skulptoriai N. Petrulis ir B. Vyšniauskas), pastatytas 1973 m. prie Ramybės kalno Kaune, XX a. pabaigoje atvežtas į Grūto parką

Pasidomėkite, kodėl 9.7 pav. matomas paminklas šiais laikais laikomas Grūto parke.

Iš tikrųjų šis komunizmo pavojus buvo perdėtas. LKP buvo negausi ir tuo metu nesiruošė Lietuvoje įvykdyti valstybės perversmo. Komunistai Gruodžio perversmą ir A. Smetonos diktatūrinį valdymą dėl perdėto nuolatinio komunistų persekiojimo vadino fašistiniu

A. Smetonos valdžia skelbė, kad valdžia sugrįžo į „tautiškas rankas“ ir šalyje vėl įsigalėjo stabilumas. Po perversmo šalia Vasario 16-osios šventės vis labiau valstybės mastu pradėtà minėti gruodžio 17 diena (2 šaltinis). Autoritarinei valdžiai ji buvo naujos eros pradžia, o opozicijai – demokratijos pabaiga ir diktatūros pradžia. Todėl, pasitinkant gruodžio 17-ąją, visuomenėje vyravo pernelyg skirtingos nuomonės. Tokia padėtis išliko per likusį nepriklausomybės laikotarpį. Net ir šiais laikais nėra vienos nuomonės dėl gruodžio 17 dienos. Skirtingai vertinamas ir prezidentų, pirmiausia A. Smetonos ir K. Griniaus, vadovavimas šaliai.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite LKP padėtį Lietuvoje prieš Gruodžio perversmą.
  2. Kodėl iki šiol nesutariama dėl 1926 m. gruodžio 17 d. įvykdyto valstybės perversmo

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Apibūdinkite valdančiosios koalicijos – valstiečių liaudininkų, socialdemokratų ir tautinių mažumų – santykius iki valstybės perversmo.
  2. Nurodykite svarbiausius III Seimo darbus.
  3. Kodėl III Seimas K. Grinių išrinko šalies prezidentu?
  4. Kodėl kilo nesutarimų tarp valdžios ir opozicijos III Seimo laikotarpiu?

TYRINĖKITE!

Pasidomėkite, kaip jūsų giminaičiai (proseneliai, seneliai) vertina Gruodžio perversmą, prezidento K. Griniaus pašalinimą iš pareigų ir A. Smetonos atėjimą į valdžią. Kaip jūsų artimieji pagrindžia savo nuomonę? Šią nuomonę palyginkite su klasės draugų surinkta informacija. Nurodykite, kuo jūsų ir klasės draugų artimųjų duomenys panašūs, o kuo skiriasi.

Darbas su šaltiniais

1 šaltinis

Iš Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos Centro komiteto kvietimo

1926 m. gruodžio mėn. 17 d. sueina 60 metų mūsų Sąjungos ir Jos ideologijos kūrėjui dabar Lietuvos Prezidentui Daktarui Kaziui Griniui. Mūsų kuopos tą dieną turėtų padaryti apylinkės piliečių mitingus supažindinti su garbingu mūsų tautos veikėju Dr. K. Grinium, iškabyti viešose įstaigose jo portretus ir tinkamai raštais, telegramomis sveikinti sulaukus 60 metų amžiaus. Kviečiame mūsų visus veikėjus pasirengti tai dienai pranešti visuomenei apie mūsų garbingo Sąjungos nario ir Lietuvos Prezidento gyvenimą ir jo darbus. <…> Mokytojai turėtų mokyklose tą dieną papasakoti mokiniams apie taip garbingas sukaktuves.

Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos Centro komiteto pakvietimas į visuotinį kuopos atstovų suvažiavimą 1928 m. gruodžio 6, 7 ir 8 d. Kaune, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos rankraščių skyrius, f. 199–292, l. 6.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Koks šaltinio išleidimo tikslas?
  2. ​Nurodykite šaltinyje K. Griniui priskiriamus nuopelnus.
  3. Kaip Lietuvoje turėjo būti minimas prezidento K. Griniaus jubiliejus?
  4. Kaip pasikeitė K. Griniaus padėtis 1926 m. gruodžio 17 dieną?
  5. Kaip istorikai vadina 1926 m. gruodžio 17-ąją?

2 šaltinis

Apie Gruodžio perversmo minėjimus

3-iojo ir 4-ojo dešimtmečių sandūroje tautininkai siekė perversmo minėjimus paversti nacionaline švente. 1929 m. A. Kerniaus-Kerniausko išleistame leidinyje rašyta, kad gruodžio 17-oji turi tapti dydžiu „memento“ visai lietuvių tautai. Rašyta: „Tai diena, kuomet mes prisimename ir pagalvojame apie mūsų tautos ir valstybės reikalus, ypač apie mūsų krašto gyvenimo linkmę. Oficialiai ši diena nešvenčiama, bet visa tauta žino, kad ši diena turi didelės reikšmės istorijai.“ Tautininkų siekį paversti minėjimus nacionaline švente rodo ir nuolatinis daugiausia jų pastangomis vykęs minėjimų geografijos plėtimas. Tačiau Vyriausybė nesiryžo transformuoti Gruodžio 17 d. minėjimų į valstybės šventę. Ji gal ir galėjo nekreipti dėmesio į tai, kad politikų ir visuomenininkų gretose ši diena kėlė pernelyg daug nesutarimų, tačiau po bandymo surengti pučą 1934 m. jai turėjo paaiškėti, kad net kariuomenė, su kuria sistemingai bandyta palaikyti ištikimybės ryšį, gali išduoti.

Vasilijus Safronovas, Kęstutis Kilinskas, Dangiras Mačiulis, „Išgyventoji istorija Lietuvoje tarpukariu: vaidmenys, patirtys, vadovėliniai pasakojimai ir atminimo politika“, Klaipėda, 2022, p. 320–321.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kokia problema aptariama šaltinyje?
  2. Kaip atsirado šaltinyje aptariama problema?
  3. Apibūdinkite to meto Lietuvos visuomenę.
  4. Kaip šaltinyje vertinama kariuomenė? Koks įvykis nulėmė jūsų nurodytą vertinimą?
  5. Kodėl autoritarizmo metais Gruodžio 17-oji vis dėlto nebuvo paversta nacionaline švente?

Sąvokos

Metrikãcija – civilinės būklės (gimimo, santuokos, mirties) akto sudarymas.

Opozicija – partija arba grupė, nesutinkanti su daugumos, valdančiosios partijos ar grupės nuomone.

Prašau palaukti