Tema 4.10 (Istorija 10)

Antrojo pasaulinio karo pabaiga ir padariniai

Šioje temoje MES:

  • išsiaiškinsime, kaip Vokietijà ir Japònija pralaimėjo Antrąjį pasaulinį karą;
  • sužinosime, kaip, pasibaigus karui, sąjungininkai ketino nubausti Vokietiją;
  • aptarsime pagrindinius Antrojo pasaulinio karo padarinius.

Antrojo fronto atidarymas Vakarų Europoje ir Vokietijos kapituliacija

AKTUALU! Kaip pasikeitė padėtis Antrajame pasauliniame kare Vakarų Euròpoje atidarius antrąjį frontą?

Nuo 1944 m. pirmos pusės Vokietijos padėtis darėsi kritinė. Balandžio mėn., iš rytų pusės peržengusi savo valstybės sienas, ją puolė Raudonoji armija, ji kartu stūmė vokiečius ir iš kitų okupuotų valstybių teritorijų. 1944 m. birželio 6 d. Prancūzijos šiaurėje, Normandijoje (27.1, 27.2 pav.), atidariusios antrąjį frontą, šalys sąjungininkės pradėjo puolimą iš vakarų (1 šaltinis). Šiai istorijoje didžiausiai desantinei operacijai vadovavo amerikiečių generolas Dvaitas Deividas Eizenhaueris (Dwight David Eisenhower, 27.3 pav.). 1944 m. rudenį karo veiksmus nutraukė vokiečių sąjungininkės Rumùnija, Bulgãrija, Súomija. 1945 m. balandžio mėn. karo veiksmus nutraukė Veñgrija. 1944 m. vokiečių kariuomenė buvo išvyta iš Graikijos, Albãnijos; vietos partizanų pastangomis vokiečiai buvo išvyti iš didesnės Jugoslãvijos dalies. Vokietijos likimas buvo nulemtas.

27.1 pav. Normandijos operacijos schema
27.2 pav. Sąjungininkų oro desanto išsilaipinimas Normandijoje 1944 m. birželio 6 dieną
27.3 pav. Dvaitas Deividas Eizenhaueris, 1945 m.

Tolesnis Vokietijos likimas buvo sprendžiamas Jaltos (Krýmo) konferencijoje, vykusioje 1945 m. vasario 4–11 dienomis. Vinstonas Čerčilis (Winston Churchill, 1874–1965), Franklinas Delanas Ruzveltas (Franklin Delano Roosevelt, 1882–1945) ir Josifas Stalinas (1879–1953) susitiko antrą kartą (27.4 pav.). Konferencijoje nutarta panaikinti vokiškąjį militarizmą ir nacizmą, iš Vokietijos atimti užimtas teritorijas, okupuotą Vokietiją padalyti į keturias Didžiõsios Britãnijos, JAV, Prancūzijos ir SSRS okupacines zonas (buvo nustatytos okupacinių zonų ribos). Susitarta dėl įtakos sferų Vidurio Rytų Euròpoje. Išvaduotose Euròpos valstybėse nuspręsta surengti demokratinius rinkimus (tai nebuvo įgyvendinta). Slaptai susitarta, kad Sovie Sąjunga po karo su Vokietijà pradės kariauti su Japònija. Mainais už tai sąjungininkai įsipareigojo SSRS grąžinti Rusijos po 1904–1905 m. Japònijos–Rùsijos karo prarastas teritorijas. Nutarta įkurti tarptautinę organizaciją, kuri turėtų užtikrinti taiką pasaulyje.

27.4 pav. Iš kairės: Vinstonas Čerčilis, Franklinas Delanas Ruzveltas ir Josifas Stalinas Jaltos konferencijoje

Tuo metu, kai vyko Jaltos konferencija, Sovie Sąjungos kariuomenė jau buvo užėmusi didelę dalį Rytų Euròpos, balandžio mėn. kartu su lenkų kariais apsupo Berlýną. Balandžio 30 d. A. Hitleris kartu su žmona nusižudė savo bunkeryje. Gegužės 2 d. vokiečių kariuomenė pasidavė Sąjungininkams: Vakarų Vokieti okupavo JAV, Didžióji Britãnija ir Prancūzijà, o Rytų Vokietiją – Sovietų Sąjungos kariuomenė (27.5 pav.). Gegužės 8 d., vėlai vakare vokiečiams pasirašius kapituliãcijos aktą, baigėsi karo veiksmai Europoje. Jau pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, taikos sutartys buvo pasirašytos su buvusiomis Vokietijos sąjungininkėmis ir Vakarų Vokietijà.

27.5 pav. Antrojo pasaulinio karo veiksmai Europoje ir Šiáurės Ãfrikoje 1942 12–1945 05

1945 m. liepos 17 d. – rugpjūčio 2 d. Potsdamo konferencijoje (27.6 pav.) susitiko J. Stalinas, V. Čerčilis (per konferenciją jį pakeitė po rinkimų naujuoju Didžiosios Britanijos ministru pirmininku išrinktas Klementas Ričardas Etlis (Clement Richard Attlee) ir buvęs JAV viceprezidentas Haris S. Trumenas (Harry S. Truman), kuris, balandžio 12 d. mirus F. D. Ruzveltui, užėmė prezidento postą.

27.6 pav. Iš kairės: Klementas Ričardas Etlis, Haris S. Trumenas ir Josifas Stalinas Potsdamo konferencijoje, 1945 m. liepa

Potsdamo konferencijoje buvo svarstomi pokario Europos klausimai: valdymas, tvarka, reparacijos, teritorija. Vokietija turėjo būti visiškai nuginkluota, panaikinta Nacionalsocialistų partija ir jai pavaldžios organizacijos, uždrausta bet kuri nacistinė ar militaristinė veikla. Svarbiausius karo nusikaltėlius nutarta perduoti tarptautiniam karo teismui. Vokietija turėjo būti padalyta į keturias okupacines zonas. Dalis Rytų Prūsijos perduota Lénkijai, o kita dalis – SSRS. Buvo svarstomi Lénkijos ir Vokietijos, Lenkijos ir Sovietų Sąjungos bei kitų valstybių sienų klausimai, nutarta toliau kovoti Tolimuosiuose Rytuose.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip Sąjungininkai 1945 m. įsivaizdavo Vokietijos ateitį?
  2. Nurodykite Potsdamo konferencijos nutarimų reikšmę Euròpai.

Japonijos pralaimėjimas ir Antrojo pasaulinio karo pabaiga

AKTUALU! Kaip Japònija pralaimėjo Antrąjį pasaulinį karą?

Kaip ir Vokietija bei Itãlija, Japonija 4-ajame dešimtmetyje taip pat daug dėmesio skyrė ginklavimuisi ir siekė iš pradžių įsiviešpatauti Ãzijoje, o vėliau ir visame pasaulyje. Todėl 1931 m. japonų kariuomenė paskelbė karą Kinijai ir užėmė šiaurinę jos dalį – Mandžiūriją. 1932 m. iš okupuotų teritorijų buvo įkurta Japònijai pavaldi Mandžuko valstybė. Tautų Sąjunga pasmerkė japonų agresiją, todėl kitais metais Japonija iš šios organizacijos pasitraukė. 1937 m. japonai vėl užpuolė Kiniją, tačiau jos okupuoti taip ir nepavyko.

1941 m. vasarą Japonija okupavo prancūzų Indokiniją, užėmė Tailándą ir Kambòdžą. Po 1941 m. gruodžio 7 d. sėkmingai įvykdytos netikėtos Japonijos atakos prieš amerikiečių karinę bazę Perl Harbore tarp JAV ir Japonijos prasidėjo smarkūs karo mūšiai. Iš pradžių amerikiečiams nepavyko įgyti persvaros. Be to, japonų kariuomenė 1942 m. pavasarį užėmė Filipinùs, Birmą, didžiąją dalį salų Ramiajame vandenyne, britų kolonijas Malają ir Singapūro salą bei Honkòngą (27.7 pav.).

27.7 pav. Antrojo pasaulinio karo veiksmai Piẽtryčių Ãzijoje ir Ramiajame vandenyne 1941 m. gruodį–1945 m. rugsėjį

Remdamiesi žemėlapiu, padarykite dvi išvadas apie Japonijos karo veiksmus aptariamuoju laikotarpiu.

1942 m. birželio 4 d. prie nedidelės Ramiojo vandenyno salos Midvėjaus vos prieš pusmetį patyrę žiaurų japonų sutriuškinimą Perl Harbore amerikiečiai, pasitelkę naują išradimą – lėktuvnešius, japonų kariuomenei sudavė stiprų smūgį, po kurio ji nebeatsigavo. Prie Midvėjaus JAV pilotai subombardavo geriausius japonų karo laivus. Žuvo daugiau kaip 4 tūkst. rinktinių Japonijos karių. 1944–1945 m. amerikiečių ir britų pastangomis japonų kariuomenė buvo išvyta iš visų okupuotų teritorijų. 1945 m. vasaros pradžioje pradėti bombarduoti Japonijos miestai, rugpjūčio 6 d. JAV numetė atominę bombą ant Hirošimos, rugpjūčio 9 d. – ant Nagasakio. Šiuose miestuose žuvo apie 200 tūkst. civilių.

Laikydamasi ankstesnių susitarimų su amerikiečiais, rugpjūčio 8 d. Sovietų Sąjungos vadovybė paskelbė karą Japonijai ir įsiveržė į Mandžiūriją bei šiaurinę Korėjos dalį, taip pat okupavo Kurilų salas ir Sachaliną. Japonijos pasipriešinimas buvo palaužtas. Rugsėjo 2 d. Japonijai pasirašius kapituliacijos aktą, oficialiai baigėsi Antrasis pasaulinis karas.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokias didžiausias teritorijas Antrojo pasaulinio karo metais Japonijai pavyko užkariauti?
  2. Apibūdinkite Japonijos padėtį JAV ant Hirošimos ir Nagasakio miestų numetus atomines bombas.

Antrojo pasaulinio karo padariniai

AKTUALU! Kaip pasikeitė Europà pasibaigus Antrajam pasauliniam karui?

Remiantis įvairiais duomenimis, galima teigti, kad Antrajame pasauliniame kare dalyvavo daugiau nei šešiasdešimt valstybių. Per karą žuvo 37 mln. civilių ir 25 mln. kariškių, taigi iš viso 62 mln. žmonių. Remiantis kitais duomenimis, žuvo apie 55 mln. žmonių, jų daugumą sudarė taikūs civiliai. Karo pabaigoje Vokietijos miestai, pavyzdžiui, Drezdenas, buvo beveik visiškai sugriauti. Karas pražudė net 6 mln. žydų. Dėl karo atsirado daug dipùkų. Sovietų Sąjunga, JAV ir Didžioji Britanija nugalėjo Vokietiją, Itãliją, Japòniją ir šalis sąjungininkes todėl, kad kariaudamos bendradarbiavo. Antrajam pasauliniam karui pasibaigus, jų bendradarbiavimas nutrūko.

Po karo neatpažįstamai pasikeitė didžiųjų valstybių galių pusiausvyra ir Europos žemėlapis. 4-ojo dešimtmečio pabaigoje pasaulyje vyravo net septynios valstybės: Vokietija, Prancūzijà, Didžioji Britanija, Italija, Japonija, Sovietų Sąjunga ir JAV. Baigiantis karui, dominavo tik įtakingiausios, galingosios valstybės – JAV ir Sovietų Sąjunga. Dėl JAV ir Didžiosios Britanijos nuolaidžiavimo J. Stalinui, baigiantis karui, gerokai išsiplėtė Sovietų Sąjungos teritorija. Jai taip ir liko 1940 m. sovietų okupuotos trys Baltijos valstybės.

Be to, remiantis Potsdamo konferencijos susitarimais, Sovie Sąjungai atiteko šiaurinė Rytų Prūsijos dalis (apie trečdalis visos Rytų Prūsijos) (27.8 pav.). Pirmiausia buvo sukurta Kėnigsbergo karinė apygarda, vėliau pavadinta Sovietų Sąjungos Kėnigsbergo sritimi (nuo 1946 m. rugsėjo 7 d. ši teritorija pervadinta Kaliningrado sritimi). Buvę jos gyventojai, kurių daugumą sudarė vokiečiai, buvo priverstinai iškeldinti į Vokietiją (šiais laikais Kaliningrado sritis priklauso Rùsijai). Lénkija gavo pietinę Rytų Prūsijos dalį, taip pat kai kurias Rytų Vokietijos žemes. Taip buvo sutarta Potsdamo konferencijoje. Be to, remiantis kitu tos konferencijos dalyvių susitarimu, po karo buvo sudarytas Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos ir Sovietų Sąjungos teisininkų karinis tribunõlas nacių vadams teisti.

27.8 pav. Rytų Prūsija po Antrojo pasaulinio karo

Pasidomėkite, kodėl Antrojo pasaulinio karo metais J. Stalinas didelį dėmesį skyrė Rytų Prūsijai.

1945 m. rugsėjo mėn. prasidėjusiame Niùrnbergo procesè (jis truko apie metus) (27.9 pav., 2 šaltinis) visos nacių organizacijos buvo paskelbtos nusikalstamomis, iš 24 teisiamų žymiausių nacių vadovybės narių pusė buvo nuteisti mirties bausme, keletas – kalėti iki mirties ar trumpesnį laiką, trys asmenys – išteisinti. Žmonijos istorijoje tai buvo pirmasis teismo procesas, kuriame agresija buvo pripažinta tarptautiniu nusikaltimu ir pagrindiniai jos vykdytojai nuteisti kaip kriminaliniai nusikaltėliai. Teisme kaip liudininkas dalyvavo Holokaustą išgyvenęs iš Lietuvõs kilęs žydas Abraomas Suckeveris (1913–2000) – žymus žydų rašytojas, pokariu apsigyvenęs Izraèlio Valstýbėje.

27.9 pav. Niurnbergo proceso teisiamieji: trečioje eilėje iš kairės Hermanas Vilhelmas Gėringas, Rudolfas Hesas, Joachimas fon Ribentropas, Vilhelmas Keitelis, Ernstas Kaltenbruneris, Alfredas Rozenbergas, Hansas Frankas, Vilhelmas Frikas, Julijus Štreicheris, Valteris Funkas, Jalmaras Šachtas, ketvirtoje eilėje Karlas Dėnicas, Ėrichas Rėderis, Balduras fon Širachas, Fricas Zaukelis, Alfredas Jodlis, Francas fon Papenas, Artūras Zeisas Inkvartas, Albertas Špėras, Konstantinas fon Noiratas ir Hansas Fričė

Niurnbergo teisme Sovietų Sąjunga buvo teisėjų pusėje, todėl apie komunistų žiaurumą karo metais nebuvo kalbama. Apie tai viešai prabilta tik XX a. pabaigoje, žlugus Sovietų Sąjungai.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite pagrindinius Antrojo pasaulinio karo padarinius.
  2. Kaip pasikeitė Europos tarptautinė padėtis pasibaigus Antrajam pasauliniam karui?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kurių valstybių iniciatyva Vakarų Europoje buvo atidarytas antrasis frontas?
  2. Kokiu tikslu buvo sušaukta Potsdamo konferencija?
  3. Kuri valstybė daugiausia prisidėjo prie Japonijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare?
  4. Nurodykite pagrindines Vokietijos ir Japonijos kapituliacijos Antrajame pasauliniame kare priežastis.

TYRINĖKITE!

Remdamiesi internetu ir papildoma medžiaga, pasidomėkite, kokio nuosprendžio Niurnbergo teisme sulaukė svarbiausi nacistinės Vokietijos vadai. Padiskutuokite su klasės draugais, kodėl skyrėsi nacių vadams teismo paskirti nuosprendžiai.

Darbas su šaltiniais

1 šaltinis

Iš Vinstono Čerčilio atsiminimų

Visą paskutinę naktį didžiulė laivų ir eksporterių armada, slapta nuo priešo, pajudėjo nuo Vaito salos per Lamanšą prie Normandijos krantų. Sunkieji anglų karo-oro pajėgų bombonešiai bombardavo betonines priešininko artilerijos pakrantėje įrengtas pozicijas, buvo numesta 5 200 tonų bombų. Paryčiais pradėjo veikti amerikiečių aviacija. <...> Per 24 valandas birželio 6 dieną Sąjungininkų aviacija įvykdė daugiau negu 14 600 skrydžių. Mūsų dominavimas ore buvo toks didelis, jog per visą dieną priešininkams pavyko atlikti tik apie šimtą skrydžių. <...>

Kai išaušo, dideli ir maži laivai pradėjo pulti iš anksto prieš šturmą numatytas pozicijas. Vaizdas priminė jūrų paradą. <...>

Karinių pajėgų išsikėlimas Normandijoje vyko sėkmingai. Per pirmąsias šešias dienas buvo išlaipinta 326 tūkstančiai kareivių, 54 tūkstančiai įvairių mašinų ir 104 tūkstančiai tonų atsargų. Nepaisant rimtų desantinio laivyno nuostolių, greitai susikūrė organizacija, kuri rūpinosi tiekimu. Beveik 200 įvairaus tipo didelių ir mažų laivų kiekvieną dieną atplaukdavo su atsargų kroviniu. <...> Prekybinis laivynas suvaidino ypatingą vaidmenį.

Naujausiųjų laikų istorijos chrestomatija, 1918–1945 m. (sud. Juozas Skirius), Vilnius: Vilniaus pedagoginio universiteto leidykla, 2010, p. 236–237.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Koks Antrojo pasaulinio karo įvykis aprašomas šaltinyje?
  2. Kaip šaltinio autorius susijęs su aprašomu įvykiu?
  3. Koks Sąjungininkų pranašumas prieš Vokietiją minimas šaltinyje?
  4. Padarykite išvadą apie Sąjungininkų ir Vokietijos padėtį aptariamuoju laikotarpiu.

2 šaltinis

Iš Alberto Špėro atsiminimų apie Niurnbergo teismą

Devynis mėnesius trukęs [teismo] procesas nepraėjo be pėdsakų. Net Gėringas, proceso pradžioje ketinęs beatodairiškai gintis, baigiamojoje kalboje šnekėjo apie paaiškėjusius sunkius nusikaltimus, pasmerkė siaubingas, jam nesuprantamas masines žudynes. Keitelis tikino, kad mieliau pasirinktų mirtį, nei dar kartą leistųsi įveliamas į tokias piktadarybes. <...> Net Štreicheris baigiamojoje kalboje pasmerkė Hitlerio vykdytas „masines žydų žudynes“ <...>. Patys dalyvavę šiuose įvykiuose visi neigė.

<...> Galiausiai atėjo mano eilė. <...> Man padavė ausines, ausyse nuskambėjo balsas: „Albertas Špėras, dvidešimt metų kalėjimo.“

Po kelių dienų su nuosprendžiu sutikau ir atsisakiau teisės prašyti sąjungininkų pasigailėti. Visos bausmės buvo bereikšmės, palyginti su nelaime, į kurią įstūmėme pasaulį. „Nes yra dalykų, – po kelių savaičių rašiau dienoraštyje, – dėl kurių esi kaltas, net jei turi pasiteisinimą, jau vien dėl to, jog nusikaltimų mastas toks milžiniškas, kad bet koks žmogiškas atsiprašymas išblėsta be pėdsako.“

Albert Speer, Trečiojo reicho viduje. Hitlerio ginkluotės ministro memuarai, iš vokiečių kalbos vertė Ieva Sidaravičiūtė, Kaunas: Obuolys, 2013, p. 616–617, 620.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Apibūdinkite šaltinyje minimų asmenų elgesį Niurnbergo teisme.
  2. Koks šaltinyje minimų asmenų ryšys su aptariamomis žudynėmis ir A. Hitleriu?
  3. Apie kokią nelaimę kalbama šaltinyje?
  4. Kaip šaltinio autorius vertina jam teismo paskirtą bausmę?
  5. Kokių bausmių sulaukė kiti šaltinyje minimi asmenys?

Sąvokos

Dipùkai (angl. displaced persons (DP) – perkeltieji asmenys) – karo pabėgėliai, karo metais dėl įvairių priežasčių atsidūrę už tėvynės ribų.

Kapituliãcija (lot. capitulo – susitariu tam tikrais punktais) – karo veiksmų nutraukimas ir nugalėtosios šalies ginkluotųjų pajėgų pasidavimas priešui, sutikimas su jo nustatytomis sąlygomis.

Niùrnbergo procèsas – Antrojo pasaulinio karo nusikaltėlių teismas, 1945–1946 m. vykęs Vokietijos mieste Niurnberge.

Tribunõlas – specialusis teismas.

Prašau palaukti