Tema 5.10 (Istorija 10)

Lietuvos išlaisvinimo byla Vakaruose

Šioje temoje MES:

  • susipažinsime su lietuvių pabėgėlių padėtimi pokario Vokietijoje;
  • sužinosime, kaip didžiajai daliai lietuvių pabėgėlių pavyko iš Vokietijos okupuotų zonų išvykti į JAV;
  • aptarsime, kaip lietuvių išeivijos organizacijos ir diplomatai Vakarų pasaulyje kėlė Lietuvõs išlaisvinimo bylą.

Priverstinis pasitraukimas iš Lietuvos ir pabėgėlių stovyklos

AKTUALU! Kodėl 1944 m. tūkstančiai Lietuvos gyventojų atsidūrė Vokietijoje?

Baigiantis Antrajam pasauliniam karui, Lietuvą paliko tūkstančiai politinių pabėgėlių, jie pasitraukė į Vakarus (35.1 pav.). Tokią emigracijos bangą lėmė artėjanti Raudonoji armija. Bijodami antrosios Soviẽtų Sąjungos okupacijos, tūkstančiai žmonių pasitraukė neplanuotai ir pakrikai, dauguma net nežinojo, kur vyksta. Atrodė, kad 1944-ųjų vasarą civilių gyventojų Lietuvos keliuose būta ne mažiau, o galbūt ir daugiau nei kareivių. Žmonės kaip įmanydami įvairiais būdais – traukiniais, automobiliais, vežimais, pėsti – skubėjo atitrūkti nuo fronto, keliavo Vakarų kryptimi.

35.1 pav. Vis tolyn nuo namų… Rytprūsiai, 1944 m. ruduo

Toli gražu ne visi pasiekė išsvajotą tikslą. Daug kam kelius užtvėrė prasiveržę sovietų tankai (o tiems, kurie jūra bandė pasiekti Švèdiją plaukdami žvejų laiveliais, – karo laivai). Tūkstančiai žuvo užklupti fronto Rytų Prūsijoje, mirė nuo sovietų ir jų sąjungininkų numestų bombų Vokietijos miestuose (anglų su žeme sulygintas Dresdenas buvo vienas iš lietuvių telkimosi centrų).

Karo pabaigą kelios dešimtys tūkstančių pabėgėlių lietuvių pasitiko sovietų užimtose Rytų Euròpos šalyse ir Rytų Vokietijoje, pirmaisiais pokario metais jie buvo grąžinti į Lietuvą. 1945 m. gegužę Vokietijai pralaimėjus karą, buvo išlaisvinti vokiečių nelaisvėje kalintys žmonės. Visi šio laikotarpio emigrantai dažnai vadinami dipukais.

Pirmaisiais pokario metais daugelis iš 7 mln. Euròpos pabėgėlių, padedami Jungtinių Tautų pagalbos ir atkūrimo administracijos (UNRRA), grįžo į namus. Tačiau Vakarų Vokietijoje ir kitose Vakarų Euròpos šalyse liko apie 1,5 mln. asmenų, kurie negalėjo grįžti į tėvynę arba atsisakydavo tai daryti, dauguma jų – atvykėliai iš sovietų okupuotų arba į jų įtaką patekusių Rytų Europos šalių. Todėl JAV, Didžiõsios Britãnijos ir Prancūzijos okupacinėse zonose pabėgėliai buvo įkurdinami jiems skirtose stovyklose, išsidėsčiusiose visoje Vakarų Vokietijos teritorijoje (35.2 pav.).

35.2 pav. Bambergo (Vokietijà) lietuvių stovykla, 1946 m.

Pirmaisiais pokario metais trijose okupacinėse zonose Vakarų Vokietijoje gyveno daugiau kaip 760 tūkst. įvairių tautybių tremtinių. Daugelis Lietuvą palikusių asmenų tapo dipukais. Įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad 1945 m. Vakarų Euròpoje lietuvių pabėgėlių ir tremtinių buvo daugiau kaip 72 tūkst. (latvių – daugiau kaip 111 tūkst., estų – apie 31 tūkst., 35.1 lentelė). Pabėgėlių gretas papildė tie lietuviai, kurie nacių okupacijos metais prievarta buvo išvežti į Vokieti dirbti. Vokietijai pralaimėjus karą, dalis jų pateko į dipukų stovyklas. 42 proc. lietuvių dipukų sudarė vyrai, 34 proc. – moterys, 24 proc. – vaikai.

35.1 lentelė. Lietuvių pabėgėlių ir tremtinių skaičius Europoje 1945 m.

Valstybė ar karo zona

Pabėgėlių ir tremtinių skaičius

Vokietijos amerikiečių zona

37 000

Vokietijos britų zona

25 000

Vokietijos prancūzų zona

3 000

Áustrija

3 000

Itãlija

1 500

Dãnija

1 000

Šveicãrija

500

Švèdija

400

Prancūzijà

700

Kiti kraštai

500

Iš viso

72 600

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite lietuvių padėtį baigiantis Antrajam pasauliniam karui.
  2. Su kokiais sunkumais susidūrė 1944 m. iš Lietuvos pasitraukę lietuviai?

Sunkumai norintiesiems išvykti į JAV

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl JAV valdžia prieštaringai žiūrėjo į Vokietijoje apsistojusius karo pabėgėlius?

1944–1946 m. dauguma lietuvių pabėgėlių ir tremtinių dar tikėjosi, kad po karo bus atkurta nepriklausoma Lietuvà ir jie galės grįžti į tėvynę (35.3 pav.). JAV valdžia pirmus dvejus metus dipukų atžvilgiu laikėsi panašios pozicijos ir skatino jų repatriãciją į tėvynę. Kai kurie, ilgėdamiesi artimųjų, repatrijavo, dalis jų sovietų valdžios nurodymu buvo ištremti į Sibirą. Tačiau dauguma lietuvių pabėgėlių, turėdami skaudžią 1940–1941 m. sovietų okupacijos patirtį, tvirtai apsisprendė į tėvynę negrįžti ir savo tolesnį likimą siejo su kuria nors Europos valstybe, bet labiausiai su JAV.

35.3 pav. Pabėgėlių stovyklos „Rambynas“ vaikai imituoja grįžimą į tėvynę. Užrašas kitoje fotografijos pusėje – „Važiuojam į Lietuvą“, Guncenhauzenas, Vokietija, 1946 m.

JAV nuo seno veikė didelės lietuvių kolonijos, kai kurie tremtiniai šioje šalyje turėjo giminių ar pažįstamų, todėl ketino greitai susirasti darbą ir įsikurti, bet JAV neskubėjo įsileisti pabėgėlių. Tebegaliojo dar prieš Antrąjį pasaulinį karą nustatytos kvotos (lietuvių kvota – 386 asmenys). Vadovaudamasi šia tvarka, amerikiečių valdžia per mėnesį išduodavo tiek vizų, kad jų skaičius neviršytų 10 proc. metinės kvotos. Į kvotą įėjo ir asmenys, gimę JAV. Be to, kiekvienas pabėgėlis, norėdamas išvykti į JAV, turėjo pasitikrinti sveikatą, privalėjo iš giminių ar pažįstamų JAV pasirūpinti „affidavit“ (priesaika patvirtintu pareiškimu). Juo JAV pilietis prisiimdavo atsakomybę už konkretų emigrantą jį rekomenduodamas įsileisti į šalį, o reikalui esant net pasižadėdavo jam suteikti materialinę pagalbą, dažniausiai padėti susirasti darbą JAV.

Stiprėjant įtampai tarp JAV ir Sovietų Sąjungos, amerikiečių valdžia pamažu ėmė keisti savo poziciją dėl dipukų. Tam įtakos turėjo ir lietuvių diplomatų, lietuvių išeivijos organizacijų – Amerikos lietuvių tarybos (ALT), Bendro Amerikos lietuvių fondo (BALF), Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) – nuolatiniai raštai JAV valdžiai. Padėtis iš esmės pasikeitė, kai 1948 m. viduryje JAV Kongresas priėmė Perkeltųjų asmenų įstatymą (angl. Displaced Persons Act), kuriuo įsileido 205 tūkst. dipukų (iš jų 40 proc. sudarė Báltijos valstybių ir Lénkijos pabėgėliai bei tremtiniai).

Remiantis įvairiais duomenimis, tuo metu Vokietijoje ir Áustrijoje gyveno apie 52 tūkst. lietuvių: amerikiečių zonoje gyveno apie 24 tūkst., anglų zonoje – per 20 tūkst., prancūzų zonoje – apie 2,5 tūkstančio. Už stovyklos ribų Vokietijoje, t. y. nepatekusių į dipukų kategoriją, buvo 3 657 lietuviai, o Austrijoje 1 404 lietuviai.

1948 m. rudenį pradėjus pabėgėlius ir tremtinius įsileisti į JAV, lietuvių skaičius okupacinėse zonose sparčiai mažėjo. Pirmasis laivas su tremtiniais iš Europos į Niujorką atplaukė 1948 m. spalio 30 dieną. Tarp atvykėlių buvo 148 lietuviai. Maždaug 1951–1952 m. visiems norintiems lietuviams tremtiniams ir pabėgėliams pavyko atvykti į JAV (apie 30 tūkst. žmonių). Gerokai mažiau lietuvių liko Vokietijoje (jų daugumą sudarė seneliai, ligoniai ir tie, kurie nenorėjo emigruoti (apie 7 500 žmonių), taip pat dauguma Mažõsios Lietuvõs lietuvių, turinčių Vokietijos pilietybę), Austrijoje likę lietuviai pasitraukė į kitas valstybes. Pavyzdžiui, britų okupacinėje zonoje 1947 m. dar gyveno per 23 tūkst. lietuvių, o kitų metų rugpjūtį – tik apie 13 tūkstančių. 1947–1948 m. dauguma jų (daugiau nei 6 tūkst.) pasitraukė į Didžiąją Britãniją, apie 2 tūkst. – į Kanãdą (35.2 lentelė).

35.2 lentelė. Lietuvių pabėgėlių pasiskirstymas pasaulyje (1954 m.)

Europa

Austrija

181

Iš viso 12 133

Belgija

250

Didžióji Britãnija

3 000

Dãnija

130

Itãlija

150

Prancūzijà

550

Olándija

36

Švèdija

250

Šveicãrija

36

Vakarų Vokietijà

7 550

Šiaurės Amerika

JAV

29 000

Iš viso 36 700

Kanadà

7 700

Pietų Amerika

Argentinà

800

Iš viso 4 110

Bolivija

10

Brazilija

700

Či

40

Kolùmbija

550

Urugvãjus

10

Venesuelà

2 000

Australija

Austrãlija

5 000

Iš viso 5 170

Naujóji Zelándija

170

Iš viso

؜

58 113

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite lietuvių pabėgėlių, įsikūrusių Vokietijos okupacinėse zonose, padėtį.
  2. Kaip nuo 1948 m. pasikeitė lietuvių pabėgėlių Vokietijoje padėtis?

Pasaulio lietuvių bendruomenė, išeivijos organizacijų ir Lietuvos diplomatinės tarnybos veiklos ypatumai Lietuvos laisvės byloje

AKTUALU! Kodėl Šaltojo karo metais buvo įsteigta Pasaulio lietuvių bendruomenė?

Lietuvių išeivija nebuvo abejinga Lietuvos laisvės bylai. Šaltojo karo metais JAV, kur lietuvių išeivių buvo gausiausia, veikė kelios lietuviškos organizacijos: Amerikos lietuvių taryba (ALT), Lietuvos laisvės komitetas (LLK), Vyriausiasis Lietuvos išlaisvinimo komitetas (VLIK; jis 1943 m. susikūrė Kaunè kaip antinacinė organizacija, o 1945 m. vasarą veiklą atnaujino išeivijoje).

1949 m. VLIK iniciatyva buvo priimta Lietuvių charta (1 šaltinis), jos nuostatų pagrindu buvo įkurta Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) (35.4, 35.5 pav.). Ši organizacija ir šiais laikais veikia kaip visame pasaulyje lietuvius vienijanti visuomeninė nepolitinė organizacija. Ir Šaltojo karo laikotarpiu, ir šiais laikais PLB siekia, kad už Lietuvos ribų gyvenantys lietuviai stengtųsi „išlaikyti, kurti bei ugdyti lietuvių tautos gyvastį“: jos kalbą, kultūrą, papročius, tradicijas, remti nepriklausomą Lietuvos valstybę. PLB nuo 1963 m. leidžia periodinį leidinį „Pasaulio lietuvis“, skirtą po visą pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams.

35.4 pav. Pasaulio lietuvių bendruomenės ženklas
35.5 pav. Lietuvių pasiskirstymas pasaulyje

PLB, kaip ir kitos lietuvių išeivijos organizacijos, siekdama tarptautiniu mastu išlaikyti Lietuvos valstybingumo klausimą, nuolat pabrėždavo, kad Soviẽtų Sąjunga neteisėtai okupavo Lietuvą, todėl kitas valstybes ragino nepripažinti šios sovietų agresijos.

Lietuvos laisvės idėja Vakaruose rūpinosi ir Lietuvos diplomatinė tarnyba (LDT) – Lietuvos valstybingumo simbolis, gyvavęs išeivijoje per visą sovietų okupacijos laikotarpį, taip pabrėždamas prarastą Lietuvos nepriklausomybę, tautos siekį atgauti laisvę.

LDT veikė tose šalyse, kurios nepripažino prievartinio Lietuvos įtraukimo į Sovietų Sąjungą: JAV (Vãšingtone, Niujorke, Čikagoje, Los Andžele, Bostone), Kanãdoje, Brazilijoje (iki 1967 m.), Kolùmbijoje, Urugvãjuje (iki 1977 m.), Didžiõjoje Britãnijoje, Prancūzijoje, Šveicãrijoje, Vatikanè. Šiose valstybėse veikė Lietuvos pasiuntinybės, telkiančios laisvosios išeivijos pajėgas ir tarptautiniu mastu reprezentuojančios Lietuvos laisvės bylą. Svarbiausias LDT tikslas – išlaikyti Lietuvos valstybės tarptautinį pripažinimą ir kartu liudyti Lietuvos sovietų okupacijos nepripažinimą.

LDT aukščiausia valdžia priklausė diplomatijos šefui. Nuo 1940 m. iki 1983 m. gruodžio 24 d. juo buvo Stasys Lozoraitis vyresnysis (1898–1983, 35.6 pav.), o po jo mirties 1983 m. gruodžio 24 d. iki 1991 m. rugsėjo 6 d. – Stasys Antanas Bačkis. Diplomatijos šefas santykinai buvo svarbesnis už kitus diplomatus.

35.6 pav. Lietuvos diplomatijos šefas Stasys Lozoraitis, XX a. 4-asis dešimtmetis

1940–1991 m. LDT veikė palaikoma vilties ir tikėjimo Lietuvos nepriklausomybe. Iš pradžių LDT sudarė 5 oficialiai veikiančios pasiuntinybės, 1 vietos valdžios toleruojamas nuosaikus diplomatinis atstovas Prancūzijoje, 2 generaliniai konsulatai ir 3 konsulatai. Ilgainiui jų skaičius dėl įvairių priežasčių mažėjo. LDT darbo pabaigoje, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, buvo likusios 3 oficialiai tebeveikiančios pasiuntinybės Vašingtone, Lòndone ir Vatikanè prie Šveñtojo Sósto, pusiau oficialiai veikiantis Lietuvos atstovas Prancūzijoje, 1 generalinis konsulatas Niujorke ir 4 generaliniai garbės konsulatai Čikagoje, Los Andžele, Toronte ir Karãkase. Tik trys diplomatai S. A. Bačkis, Vincas Balickas ir Anicetas Simutis – LDT išdirbo visą laikotarpį ir sulaukė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

LDT gana sėkmingai veikė visą gyvavimo laikotarpį. Nors Lietuva ir buvo išbraukta iš pasaulio politinio žemėlapio, lietuvių diplomatų pastangomis neišnyko iš politinės sąmonės. Iš pradžių 5-ajame dešimtmetyje LDT stengėsi sudaryti Lietuvos tremties (egzilinę) vyriausybę. To nepavykus padaryti, šis klausimas išliko gana aktualus išeivijos spaudoje, o pati LDT nebeturėjo iliuzijų sukurti naują politinį junginį, kurį pripažintų užsienio valstybės. Egzilinės vyriausybės sudarymui nepritarė ir JAV.

Pamažu LDT dėl senstančių narių ir retėjančių diplomatų gretų įgijo simbolinę reikšmę. Tam įtakos turėjo JAV ir kitų Vakarų valstybių griežta nuostata pripažinti tik tuos išeivijos diplomatus, kurie diplomatinėje tarnyboje dirbo iki 1940 m. Lietuvos okupacijos.

6-ojo dešimtmečio viduryje – 8-ajame dešimtmetyje, senstant diplomatams ir blėstant viltims sulaukti Vakarų pagalbos ir greitai atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę, savaime nusistovėjo LDT veiklos ribos ir tempas, t. y. nebelikus politinės veiklos fono, iš esmės visas LDT dėmesys buvo sutelktas į diplomatinių atstovybių ir personalo išlaikymą. LDT diplomatijos šefo vadovaujami atstovai savo atstovaujamose valstybėse simboliškai atstovavo Lietuvai, palaikė ryšius su kitų Baltijos šalių diplomatais, dalyvavo įvairių šalių ambasadų, oficialių įstaigų priėmimuose. Tai padėjo užmegzti naujų ryšių ir palaikyti senus.

Reikia pasakyti, kad, nepaisant nepalankių sąlygų, niekada nebuvo nukrypta nuo 1940 m. pasirinktos politikos linijos. Pasitaikiusiomis progomis, pavyzdžiui, per diplomatinius sutikimus, kiekvienais metais vasario 16-ąją, minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, lietuvių diplomatai atstovaujamose valstybėse stengėsi priminti Lietuvos laisvės bylą.

Savo veikla išsiskyrė gana platus Lietuvos konsulų tinklas JAV. Konsulai ne tik išduodavo lietuviškus pasus, išrašydavo mirties, gimimo ar santuokos liudijimus, bet ir daugelis jų pagal galimybes įvairiuose sluoksniuose kėlė nepriklausomos Lietuvos klausimą.

Sovietų saugumui nepavyko kontroliuoti LDT ir lietuvių išeivijos organizacijų veiklos. Išlikusiose ataskaitose atsispindi saugumo požiūris į, jo atstovų žodžiais tariant, nusikalstamą išeivijos veiklą (2 šaltinis). Ypač atidžiai buvo sekama išeivijos ir iš sovietinės Lietuvos priverstinai pasitraukusių disidentų veikla, taip pat pagrindinių lietuvių išeivijos organizacijų lyderių antisovietiniai veiksmai.

Sovietinės Lietuvos saugumo dėmesį nuolat pritraukdavo VLIK’o vadovybės veiksmai. Pavyzdžiui, 9-ajame dešimtmetyje KGB atidžiai sekė VLIK’o pirmininko Kazio Bobelio antisovietinę veiklą. Dėl 1988 m. prasidėjusio atgimimo ir po dvejų metų atkurto Lietuvos valstybingumo perniek nuėjo visos KGB pastangos.

LDT ir lietuvių išeivijos organizacijų veikla pasiteisino. 1990-aisiais atkūrus Lietuvos nepriklausomybę ir kitais metais sulaukus tarptautinio pripažinimo, darbą baigė ir LDT, nes pamatė, kad pagaliau pasiektas 51 metus puoselėtas tikslas.

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite LDT veiklos sąlygas Šaltojo karo metais.
  2. Kaip sovietų saugumui sekėsi kontroliuoti lietuvių išeivijos ir diplomatų veiklą Vakaruose?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kodėl tik nuo 1948 m. lietuviams pabėgėliams atsirado galimybė iš Vokietijos išvykti į JAV?
  2. Kuo lietuvių tautai reikšminga Pasaulio lietuvių bendruomenės veikla?
  3. Kaip Šaltojo karo metais Vakaruose buvo keliama Lietuvos laisvės byla?
  4. Apibūdinkite išeivijos lietuvių organizacijų ir diplomatų veiklos Vakaruose reikšmę Lietuvai Šaltojo karo metais.

TYRINĖKITE!

  • Naudodamiesi vadovėliu, internetu ir savo žiniomis, palyginkite Lietuvos gyventojų emigraciją po Antrojo pasaulinio karo ir atkūrus nepriklausomybę (po 1990 m.) pagal šiuos rodiklius: emigracijos priežastys, kryptys, statistiniai duomenys, valdžios požiūris į emigraciją, teigiami ir neigiami emigracijos padariniai. Iš surinktos informacijos padarykite ne mažiau kaip dvi išvadas apie Lietuvos gyventojų emigraciją pokariu ir po 1990 metų. Atliktą tyrimą pristatykite klasės draugams.
  • Pasidomėkite savo giminės istorija. Galbūt turite giminaičių, kurie iš Lietuvos emigravo baigiantis Antrajam pasauliniam karui? Surinkite žinias (pasakojimus apie išvykusius giminaičius, jų laiškus, nuotraukas ir pan.) ir pristatykite jas klasės draugams.

Darbas su šaltiniais

1 šaltinis

1949 m. Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto paskelbtos Lietuvių chartos

1. Tauta yra prigimtoji žmonių bendruomenė. Niekas negali būti prievartaujamas savo ryšį su tautine bendrija nutraukti. Pasaulyje pasklidę lietuviai sudaro vieningą Pasaulio Lietuvių Bendruomenę.

2. Žmogus turi prigimtąją teisę laisvai išpažinti ir ugdyti savo tautybę. Lietuvis lieka lietuviu visur ir visada. Savo tėvų išlaikytą Lietuvių Tautos gyvybę lietuvis perduoda ateities kartoms, kad amžinai gyventume.

3. Kalba yra stipriausias tautinės bendruomenės ryšys. Lietuvių kalba lietuviui yra tautinė garbė.

<…>

6. Valstybė yra aukščiausioji tautinės bendruomenės organizacija. Valstybinė nepriklausomybė yra tautinės kultūros ugdymo ir išlikimo sąlyga. Darbu, mokslu, turtu ir pasiaukojimu lietuvis kovoja, kad apgintų ir išlaikytų nepriklausomą Lietuvos valstybę.

<…>

9. Mūsų tėvų kovos ir aukos dėl lietuviškos knygos yra testamentinis įpareigojimas visoms Lietuvių Tautos kartoms. Lietuvis organizuoja ir remia spausdintą lietuvišką žodį.

10. Tautos istorija yra geriausia tautos mokytoja. Lietuvis brangina savo tautos praeitį ir tautinius papročius. Lietuvis stengiasi būti vertas savo protėvių, kad paliktų pagarbų pasididžiavimą savo palikuonims.

Lietuvių chartija

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kodėl buvo parengtas šis dokumentas?
  2. Kodėl reikėjo įsteigti šaltinyje minimą Pasaulio lietuvių bendruomenę?
  3. Kurios šaltinyje skelbiamos idėjos aktualios ir šiais laikais? Atsakymą argumentuokite.
  4. Kokios vertybės minimos šaltinyje?
  5. Nurodykite Lietuvių chartos reikšmę lietuvių tautai.

2 šaltinis

Iš Lietuvos SSR KGB pirmininko pavaduotojo Juozo Obukausko rašto

Grupei pavesta verbuoti agentus – antitarybinių išeivijos organizacijų ideologinių centrų bendradarbius arba asmenis, turinčius perspektyvą įsiskverbti į tuos centrus <…>; kompromituoti ir skaldyti lietuvių reakcingąją išeiviją ir jos vadus; stiprinti ir aštrinti prieštaravimus tarp įvairių antitarybinių pažiūrų lietuvių išeivijos vadovaujančių grandžių; daryti lietuvių išeiviams ideologinę įtaką panaudojant agentus respublikoje, taip pat kelionių į užsienį metu.

Siekiant įvykdyti nurodytas užduotis, būtina:

– atrinkti agentus ir patikėtinius, turinčius kapitalistinėse šalyse giminystės ar draugiškų ryšių, dalyvaujančius reakcingosios išeivijos veikloje. <…>

– aktyviau rinkti medžiagą apie lietuvių nacionalistų, šiuo metu gyvenančių kapitalistinėse šalyse ir įtakingų tarp lietuvių išeivijos, nusikalstamą veiklą Antrojo pasaulinio karo metais, apie lietuvių išeivijos veikėjų moralinį ir politinį nesąžiningumą tiek buržuazinėje Lietuvoje, tiek užsienyje;

– išaiškinti buvusius buržuazinės Lietuvos veikėjus, buvusius vokiečių talkininkus, nacionalistinių gaujų narius, nutraukusius ryšius su savo praeitimi ir sutinkančius spaudoje pasmerkti antitarybinę lietuvių išeivijos veikėjų veiklą;

– laiku informuoti apie agentus ar kitus asmenis, kurie ketina vykti į kapitalistines šalis privačiai, taip pat pagal kultūrinius, sporto ir mokslinius mainus ir kuriuos būtų galima panaudoti vykdant aktyvias priemones prieš lietuvių išeivijos organizacijų antitarybinius ideologinius centrus arba darant ideologinę įtaką lietuvių išeiviams, dominantiems mūsų organus operatyviniu požiūriu <…>.

KGB slaptieji archyvai 1954–1991 m. (sud. Kristina Burinskaitė, Lina Okuličiūtė), iš rusų kalbos vertė Povilas Baršys, Vilnius: Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 2011, p. 213–214.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.

  1. Kokiu tikslu sukurtas pateiktas šaltinis?
  2. Kaip šaltinyje vertinama lietuvių išeivija? Su kuriais vertinimais nesutinkate?
  3. Apibūdinkite sovietų saugumo priemones, numatytas taikyti prieš lietuvių išeiviją.
  4. Koks pagrindinis sovietų saugumo priemonių, numatytų taikyti prieš lietuvių išeiviją, tikslas?
  5. Kokioms lietuvių išeivijos grupėms sovietų saugumas skyrė ypatingą dėmesį?
  6. Padarykite išvadą apie lietuvių išeivijos ir sovietų Lietuvos santykius aptariamuoju laikotarpiu.

Sąvokos

Repatriãcija – tremtinių, belaisvių, išeivių grįžimas į tėvynę vėl tampant piliečiu.

UNRRA (angl. United Nations Relief and Rehabilitation Administration) – Jungtinių Tautų pagalbos ir atkūrimo administracija, kuri rūpinosi perkeltaisiais asmenimis.

Prašau palaukti