Tema 2.2 (Astronomija 11–12)

Žvaigždėtasis dangus

SĄVOKOS:

žvaigždýnas, žvaigždėlapis

Žvaigždėtasis dangus

Giedrą be debesų dieną dangaus skliauto vaizdas labai paprastas – žydrame dangaus fone matome tik akinančią Saulę, retkarčiais dar galima pamatyti ir Saulės apšviestą Mėnulio disko dalį. Tačiau vakare, kai nusileidžia Saulė ir sutemsta, danguje pasirodo daugybė žvaigždžių. Kuo toliau nuo miesto ir gatvės namų šviesų, tuo tamsesnis naktinis dangus ir tuo daugiau žvaigždžių jame pamatome. Tamsią be Mėnulio naktį plika akimi vienu metu virš horizonto galima pamatyti iki 2500 įvairaus spindesio (šviesumo) žvaigždžių ir per visą dangų nusidriekiančią balzganą Paukščių Tako juostą. Dar tiek pat žvaigždžių slepiasi po horizontu.

Vos pažvelgus į žvaigždėtą dangų sunku susivokti įmantrioje žvaigždžių dėlionėje. Vis dėlto ilgiau stebėdami ir atidžiau apžvelgę dangų pamatysime, kad šviesesnes žvaigždes galima sugrupuoti į tam tikrus derinius, kurie panašūs į pažįstamas geometrines figūras ar objektus. Šių derinių formos išlieka nepasikeitusios šimtmečius ar net tūkstantmečius. Dar žiloje senovėje įvairių kultūrų žmonės išskyrė vienokias ar kitokias žvaigždžių derinių konfigūracijas, jos padėjo jiems orientuotis vietovėje bei laike ir priminė žinomus gyvūnus, mitologinius, religinius personažus ir būtybes ar kitus objektus. Šios konfigūracijos pavadintos žvaigždýnais. Daugelyje tautų net šviesiausios žvaigždės buvo įvardijamos tikriniais vardais. Senovinės kultūros formavosi skirtingomis gyvenimo sąlygomis, skyrėsi jų mitologija ir religija. Dėl to jose ir žvaigždynų konfigūracijos, ir pavadinimai, ir žvaigždžių vardai buvo skirtingi. Šiuo metu astronominėje literatūroje vartojami daugelio žvaigždynų konfigūracijos ir pavadinimai atėjo iš senovinės Babilònijos ir Graikijos. Vėlesniais laikais, kai mokslo pasaulyje paplito lotynų kalba, žvaigždynų pavadinimai buvo išversti į lotynų kalbą. Senovinės žvaigždynų konfigūracijos sujungdavo tik šviesiausias žvaigždes, o dangaus sritys, kuriose buvo matomos vien blankios žvaigždės, likdavo nepriskirtos jokiam žvaigždynui. Žvaigždžių deriniai, matomi tik iš Žemės pietinių platumų, pradėti skirstyti į žvaigždynus didžiųjų geografinių atradimų epochoje, kai Vakarų Europos astronomai pasiekė pietų platumas. Regimas žvaigždžių išsidėstymas dangaus skliaute buvo vaizduojamas piešiniuose (planuose), kuriuose, be žvaigždžių, dar buvo nupiešiama ir jų konfigūraciją atitinkanti figūra ar objektas. Tokie žvaigždynų planai vadinami žvaigždėlapiais. Ilgainiui iškilo praktinė būtinybė visą dangų suskirstyti į žvaigždynus ir nustatyti tikslias jų ribas taip, kad neliktų dangaus plotų, nepriskirtų jokiam žvaigždynui. 1928 m. Tarptautinė astronomų sąjunga priėmė nutarimą visą dangų suskirstyti į 88 žvaigždynus su tiksliai apibrėžtomis ribomis ir patvirtinti jų lotyniškus pavadinimus bei pavadinimų santrumpas. Todėlšiuolaikiškas žvaigždyno apibrėžimas toks:

Žvaigždýnas – tai apibrėžtas dangaus sferos plotas, kuriame yra į jį projektuojamų šviesesnių žvaigždžių grupė, sudaranti kokią nors įsimintiną geometrinę figūrą, gyvūną arba mitologinį subjektą.

Žvaigždynų sąrašas su lietuviškais bei lotyniškais jų pavadinimais ir pavadinimų santrumpomis pateiktas vadovėlio priede (žr. VI lentelę). Konkretaus žvaigždyno objektais yra laikomi visi dangaus kūnai, kurie patenka į jo plotą, nuo Saulės sistemos objektų iki tolimiausių galaktikų. Peržvelgę žvaigždynų sąrašą pastebime, kad jame išsiskiria Didžiųjų ir Mažųjų Grįžulo Ratų žvaigždynų pavadinimai, kurie nėra lotyniškų pavadinimų vertiniai į lietuvių kalbą. Šie žvaigždynai buvo žinomi senovės lietuviams ir jų pavadinimai išliko iki mūsų dienų. Lotyniški jų pavadinimai yra Ursa Major (lot. „Didžioji Lokė“) ir Ursa Minor (lot. „Mažoji Lokė“). Didžiosios ir Mažosios Lokės pavadinimai paplitę daugelyje Europos tautų. Todėl ir senoviniuose žvaigždėlapiuose šie žvaigždynai vaizduojami kartu su lokės (meškos) piešiniu (2.1.1 pav.). Septynios šviesiausios šio žvaigždyno žvaigždės sudaro būdingą konfigūraciją, kuri daugelio Europos tautų vadinama Didžiuoju Vežimu (Ratais) arba Samčiu (Kaušu) (2.1.2 pav.).

2.1.1 pav. Didžiųjų Grįžulo Ratų (Didžiosios Lokės) žvaigždynas. Iliustracija iš Johano Hevelijaus veikalo „Sobieskio dangus, arba Uranografija“ (Firmamentum Sobiescianum sive Uranographia, 1690). Priderinant prie regimojo dangaus vaizdo pateiktas apverstas Hevelijaus atlaso žvaigždyno atvaizdas.
2.1.2 pav. Didžiųjų Grįžulo Ratų (Didžiosios Lokės) žvaigždyno nuotrauka.

Žvelgdami į dangų nejaučiame atstumų iki skirtingų dangaus objektų skirtumo. Nors žvaigždyno žvaigždės danguje regimos visai arti viena kitos, iš tiesų jos dažniausiai taip matomos dėl projekcijos perspektyvos. Iš tikrųjų tokios žvaigždės gali būti nutolusios viena nuo kitos per didžiulius atstumus. Tai iliustruoja Kasiopėjos žvaigždyno žvaigždės (2.1.3 ir 2.1.4 pav.). Šio žvaigždyno 5 šviesiausios žvaigždės, pažymėtos graikiškomis raidėmis α, β, γ, δ ir ε, sudaro įsimintiną W raidės konfigūraciją. Jų atstumai nuo Saulės sistemos labai įvairūs. Žvaigždė δ, vadinama Rukba, nutolusi nuo mūsų maždaug per 100 šviesmečių. Perpus mažesniu nuotoliu nuo mūsų yra β (Kafas). Dvigubai didesniu nuotoliu nei δyra α (Šedaras). O γ yra maždaug 6 kartus ir ε – 4 kartus didesniu nuotoliu nuo mūsų nei δ.

2.1.3 pav. Kasiopėjos žvaigždyno nuotrauka.
2.1.4 pav. Penkių Kasiopėjos žvaigždyno žvaigždžių er dvinio išsidėstymo schema.

Senovės astronomai pavadino ne tik daugelį žvaigždynų, bet ir šviesiausių žvaigždžių. Daugelis šių vardų tebevartojami ir šiais laikais. Tiesa, šie vardai kilę iš senovinių arabų arba graikų kalbų ir per daugelį šimtmečių yra gerokai pasikeitę. Pavyzdžiui, šiaurinio dangaus vienos šviesiausių žvaigždžių Arktūro vardas kilęs iš graikų kalbos ir reiškia Lokės sargybinį, kitos žvaigždės – Vegos – vardas siejamas su arabišku žodžiu waqi (arab. „krintantis“), kuris liko iš arabiškos frazės „krintantis erelis“.

Atskirų žvaigždžių vardai nesuteikia jokios informacijos apie žvaigždės vietą danguje ar jos šviesumą (spindesį). Todėl XVII a. pradžioje vokiečių astronomas Johanas Bajeris (Johann Bayer) kiekvieno žvaigždyno žvaigždes ėmė žymėti graikų abėcėlės mažosiomis raidėmis taikydamas taisyklę, kad šviesiausia (didžiausio regimojo spindesio) žvaigždyno žvaigždė žymima raide α, antra pagal regimąjį spindesį – β, trečia – γ ir t. t. Pavyzdžiui, Arktūras yra šviesiausia Jaučiaganio žvaigždyno žvaigždė, todėl pagal šią taisyklę ją turime vadinti Jaučiaganio α arba Jaučiaganio alfa. O šviesiausią Lyros žvaigždyno žvaigždę Vegą – Lyros α arba Lyros alfa. Kasiopėjos žvaigždyno šviesiausia žvaigždė Šedaras, o antra pagal regimąjį spindesį – Kafas. Todėl, taikant Bajerio taisyklę, Šedaras yra Kasiopėjos α (Kasiopėjos alfa), o Kafas – Kasiopėjos β (Kasiopėjos beta) ir pan. Ši žymėjimo taisyklė labai greitai prigijo tarp astronomų ir tebetaikoma iki šiol. Ilgainiui plečiantis žvaigždžių tyrimams ir pradėjus žvaigždėtą dangų tyrinėti su teleskopais, graikų abėcėlės raidžių žvaigždėms nebeužteko ir jas pradėta žymėti tiesiog numeriais.

Senovės lietuvių žvaigždynų ir žvaigždžių vardai

Apie lietuvių domėjimąsi žvaigždėtuoju dangumi liudija iki šių dienų išlikę senoviniai originalūs žvaigždžių, žvaigždynų ir kitų dangaus šviesulių pavadinimai. Skyriaus pradžioje paminėta per visą dangų nusidriekianti Paukščių Tako juosta – Galaktikos žvaigždžių samplaika – daugumos Europos tautų vadinama Pieno Keliu. Iš žvaigždynų pirmiausia minėtini Didieji ir Mažieji Grįžulo Ratai, kuriuos dauguma Europos tautų vadina Didžiąja ir Mažąja Lokėmis. Lengvai pastebimas žiemos dangaus žvaigždynas Orionas lietuvių buvo vadinamas Šienpjoviais arba Kūlėjais. Kiek aukščiau šio žvaigždyno plika akimi matomas žvaigždžių spiečius Sietynas, kitų europiečių vadinamas Plejadėmis. Kasiopėjos žvaigždyną lietuviai vadino Jukštandžiu, Šiaurės Vainiką – Darželiu, Taurą – Kibelka. Tikrinių lietuviškų žvaigždžių vardų išlikę nedaug: Šiaurinė, Tikutis (Kapela); o dar dažnai minima Aušrinė ir Vakarinė – tai ne žvaigždės, bet ta pati Veneros planeta, matoma rytais prieš saulėtekį arba vakarais po saulėlydžio.

Johano Bajerio žymėjimas

Vokiečių astronomas Johanas Bajeris (1572–1625) savo žvaigždžių žymėjimo taisyklę pateikė 1603 m. išleisto žvaigždžių atlaso žvaigždėlapiuose. Kadangi tuometiniai mokslo veikalai buvo rašomi lotynų kalba, tai ir žymėjimai pritaikyti lotynų kalbai. Todėl žvaigždės žymėjimo tvarka buvo tokia: po graikiškos raidės užrašomas žvaigždyno, kuriame ji matoma, lotyniško pavadinimo kilmininkas, arba žvaigždyno trijų raidžių santrumpa. Pavyzdžiui, Jaučiaganio žvaigždyno pavadinimas lotyniškai Bootes, jo kilmininkas Bootis, santrumpa Boo. Todėl Arktūras, šviesiausia šio žvaigždyno žvaigždė, žymima taip: α Bootis arba α Boo. Kasiopėjos žvaigždyno lotyniškas pavadinimas Cassiopeia, jo kilmininkas Cassiopeiae, santrumpa Cas. Todėl Šedaras žymima α Cassiopeiae arba α Cas, o Kafas – β Cassiopeiae arba β Cas. Kad J. Bajerio taisyklė turi išimčių, rodo dar vienas pavyzdys. Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne pagal regimąjį spindesį šviesiausia žvaigždė yra Aliotas, o antra pagal regimąjį spindesį – Dubė. Didžiųjų Grįžulo Ratų lotyniškas pavadinimas Ursa Major, kilmininkas Ursae Majoris, santrumpa UMa. Bet Aliotas žymimas ne α raide, o ε. Todėl Aliotas yra ε Ursae Majoris arba ε UMa, o Dubė – α Ursae Majoris arba α UMa.

Klausimai ir užduotys

  1. Kas yra žvaigždynas?
  2. Kokius žinote senovės lietuvių žvaigždžių ar žvaigždynų pavadinimus?
  3. Kaip žymimos šviesiausios žvaigždyno žvaigždės pagal Johano Bajerio pasiūlytą sistemą?
  4. Panagrinėkite vadovėlio priede pateiktus žvaigždėlapius arba pasinaudokite virtualaus dangaus (planetariumo) programa. Raskite Didžiųjų Grįžulo Ratų, Kasiopėjos ir Oriono žvaigždynus. Su kokiais kitais žvaigždynais jie ribojasi?
  5. Atlikite realaus dangaus stebėjimus, kai dangus giedras ir be debesų. Suraskite dangaus skliaute paminėtus žvaigždynus.

Išbandykite programėles:

  1. Celestia
  2. Stellarium (yra lietuviška versija)
  3. Heavens Above (galima nustatyti lietuvių k.)
Prašau palaukti