Tema 5.3 (Istorija 8)

Viduramžių mokslas ir kultūra

Šioje temoje JŪS

  • Apibūdinsite Viduramžių mokslą.
  • Susipažinsite su Viduramžių riterių kultūra.
  • Aptarsite svarbiausius Viduramžių teatro bruožus.

Mokslas, pagrįstas tikėjimu

Kartais girdime sakant, kad Viduramžiai yra tamsus žmonijos istorijos metas. Tačiau galėjote įsitikinti, kad tai toli gražu nėra teisingas šios epochos apibūdinimas. Viduramžiais buvo kaupiamos ir perduodamos žinios, jos tapo mokslo plėtojimo pagrindu. Žinoma, kai kurie tų laikų dalykai šiandien mums sunkiai suvokiami, o neretai ir nepriimtini. Tačiau pasistenkime suprasti prieš šimtmečius gyvenusius žmones. Jie suvokė pasaulį kitaip nei mes. Viduramžiais išsilavinę žmonės bandė pažinti pasaulį vadovaudamiesi XI a. gyvenusio teologo Anzelmo Kenterberiečio mintimi „Tikiu, kad galėčiau pažinti“. Tačiau, be mokslo, pagrįsto Dievo tikėjimu, būta ir pasaulietinės kultūros. Ši kultūra suklestėjo XII–XIII a. Vakarų Europos valdovų ir didikų pilyse bei dvaruose. Čia buvo plėtojami riterių idealai ir mėgaujamasi poetų kuriama grožine literatūra. Kas Viduramžiais buvo būdinga Europos mokslui ir riterių kultūrai?

Bažnyčia Viduramžių Europos visuomenei darė itin didelę įtaką. Žmogaus pasaulėžiūra buvo kreipiama anapus žemiškojo pasaulio. Dievas buvo pasaulio ir visatos Kūrėjas. Visa, kas vyko pasaulyje, danguje ir Žemėje, buvo suvokiama kaip Dievo valia ir Dievo planas. Supratimas, kad visa, kas vyksta pasaulyje, yra Dievo kūrinys, darė didelę įtaką ir mokslui. Juk būtent teologija buvo vertinama kaip sudėtingiausias ir svarbiausias mokslas, o didžioji dauguma Viduramžių mokslininkų buvo tvirtai tikintys dvasininkai (20.1 pav.). Tikėjimo ir religijos įtaka mokslui pasireiškė tuo, kad kiekvienas bet kokio reiškinio tyrimas turėjo prieiti prie išvados, kad anapus slypi Dievo veikimas. Mokslas negalėjo prieštarauti tikėjimui. Vadinasi, mokslas negalėjo prieštarauti tam, kas parašyta Šventajame Rašte.

20.1 pav. Vienuolių darbai: vienas studijuoja geometrines figūras, kitas perrašo rankraštį, rankraščio miniatiūra, XIV a.

XII–XIII a. krikščioniškoje Europoje suklestėjo teologija – mokslas apie Dievą ir Bažnyčios mokymą. Svarbiausias teologų autoritetas ir tikėjimo šaltinis buvo Šventasis Raštas. Jie jį kruopščiai studijavo ir neabejojo nė vienu jame parašytu sakiniu. Taip pat teologai rėmėsi Bažnyčiai svarbiais filosofų kūriniais, kurie buvo sukurti ankstesniais šimtmečiais. Studijuodami Šventąjį Raštą ir nagrinėdami ankstesnių filosofų tekstus Viduramžių teologai siekė įrodyti Dievo buvimą. Skaitydami Šventąjį Raštą bandė paaiškinti, kaip Dievas sukūrė pasaulį ir visatą, ar atsakyti į klausimą, iš kur atsirado blogis. Jei Dievas yra geras ir tai, ką jis sukūrė, yra gera, tai kaip pasaulyje atsirado blogis? Garsiausias Viduramžių teologas buvo šv. Tomas Akvinietis (1225–1274) (20.2 pav.). Jis gimė Rokasekoje, netoli Akvino miesto, Apeninų pusiasalio viduryje. Visas jo gyvenimas susijęs su Viduramžių švietimu. Dar vaiką jį išsiuntė mokytis į netoliese buvusį benediktinų Montekasino vienuolyną. Po studijų Neapolio universitete, 1245 m., Tomas Akvinietis išvyko studijuoti į Parỹžių. Tuo metu Paryžiaus universitetas buvo garsiausias teologijos studijų centras. Čia jis sutiko savo mokytoją teologą ir mokslininką Albertą Didįjį, itin išsamiai tyrinėjusį gamtos pasaulį. Galbūt jo paveiktas subrendęs kaip mąstytojas Tomas Akvinietis teigė, kad visas gamtos pasaulis ir kūrinija liudija Dievą ir jo buvimą. Tomas Akvinietis paliko daug lotynų kalba parašytų raštų įvairiomis temomis. Tačiau svarbiausia – jis išplėtojo aiškinimą, kad teologija yra mokslas, kurio pagrindinis tikslas – Dievo pažinimas. Tai reiškė, kad pažinimas ir tikėjimas yra suderinami ir vienas kitą papildo. Prisiminkime, tikėjimas rėmėsi Šventuoju Raštu. Taigi, kas jame parašyta – gryna tiesa. O moksliniai tyrinėjimai ir atradimai tik sustiprina tai, kas parašyta Šventajame Rašte. Vadinasi, jokie moksliniai tyrinėjimai negali prieštarauti Šventajam Raštui.

20.2 pav. Garsiausias ir įtakingiausias Viduramžių Europos teologas šv. Tomas Akvinietis šalia Švč. Mergelės Marijos su Kūdikėliu, tapyba, Šv. Petro Kankinio bažnyčia Neapolyje, XV a.

Kadangi visas pasaulis Dievo kūrinys, mokslininkai turi atskleisti, kokį jį sukūrė Dievas, ir taip patvirtinti Dievo didingumą. Kad ir ką Viduramžių mokslininkai būtų tyrinėję, kiekviename reiškinyje slypėjo Dievo valia. Nes Dievas, kurdamas pasaulį, viską apskaičiavo ir išmatavo. Viduramžių mene Dievas dažnai buvo vaizduojamas kaip geometras (20.3 pav.). Taigi, viskas veikia pagal Dievo planą ir Dievo nustatytą griežtą tvarką. Visa kūrinija, nuo augalo ir gyvūno iki Žemės ir visatos, veikia pagal griežtas Dievo nustatytas taisykles. Tokį Viduramžių pasaulio suvokimą išraiškingai liudija vyravęs įsitikinimas, kad Žemė yra visatos vidurys, aplink kurį juda planetos ir Saulė. Šis supratimas buvo senas, dar nuo Antikos laikų. Tačiau jo buvo beatodairiškai laikomasi, nes jis atitiko Šventajame Rašte aprašytą pasaulio sukūrimą (A šaltinis). Juk Šventajame Rašte Žemė vaizduojama kaip visatos vidurys! Laikui bėgant, dėl mokslo plėtros, atradimų, dangaus kūnų stebėjimų ir skaičiavimų šia tiesa pradėta abejoti, tačiau tai jau kita istorija.

20.3 pav. Dievas – didysis geometras, sukūręs Žemę ir visatą, rankraščio miniatiūra, XIII a. pr.

A šaltinis

Šventojo Rašto Pradžios knygos pirmame skyriuje apie visatos sukūrimą rašoma:

„¹ Pradžioje Dievas sukūrė dangų ir žemę. ² O žemė buvo padrika ir dyka, tamsa gaubė bedugnę, ir vėjas iš Dievo dvelkė viršum vandenų. ³ Tuomet Dievas tarė: „Tebūna šviesa!“ Ir šviesa pasirodė. ⁴ Dievas matė, kad šviesa buvo gera, ir Dievas atskyrė šviesą nuo tamsos. ⁵ Dievas pavadino šviesą Diena, o tamsą Naktimi. <...>

⁶ Dievas tarė: „Tebūna skliautas viduryje vandenų ir teatskiria vandenis nuo vandenų!“ ⁷ Dievas padarė skliautą ir atskyrė vandenis, buvusius po skliautu, nuo vandenų, buvusių viršum skliauto. Taip ir įvyko. ⁸ Dievas pavadino skliautą Dangumi. <...>

⁹ Dievas tarė: „Tebūna sutelkti vandenys po Dangumi į vieną vietą ir tepasirodo sausuma!“ Taip ir įvyko. ¹⁰ Dievas pavadino sausumą Žeme, o vandenų telkinį Jūromis. Ir Dievas matė, kad tai gera. ¹¹ Dievas tarė: „Teželdina Žemė augmeniją: augalus, duodančius sėklą, ir visų rūšių vaismedžius, nešančius žemėje vaisius su sėklomis!“ <...>

¹⁴ Dievas tarė: „Tebūna šviesuliai dangaus skliaute dienai nuo nakties atskirti! Teženklina jie šventes, dienas ir metus, ¹⁵ tebūna jie šviesuliai dangaus skliaute žemei apšviesti!“ Taip ir įvyko.“

Šventasis Raštas. Senasis ir Naujasis Testamentas, iš hebrajų, aramėjų ir graikų k. vertė A. Rubšys, Č. Kavaliauskas, Vilnius: Lietuvos vyskupų konferencija, 2009, p. 27–28.

Klausimai ir užduotys

  1. Kas, anot Šventojo Rašto, sukūrė dangų ir Žemę?
  2. Kaip jam, anot Šventojo Rašto, pavyko Žemėje sukurti šviesą, vandens telkinius, augaliją ir visą gyvybę?
  3. Ar toks Šventajame Rašte pateiktas visatos atsiradimas gali būti pagrįstas moksliškai? Savo atsakymą pagrįskite.

Klausimai ir užduotys

  1. Kas atliko pagrindinį vaidmenį Viduramžių moksle?
  2. Nurodykite šaltinį, kuriuo rėmėsi Viduramžių mokslininkai aiškindami įvairius reiškinius. Kodėl rėmėsi būtent šiuo šaltiniu?
  3. Kuo Viduramžių mokslui svarbūs šv. Tomo Akviniečio darbai?

Riterių kultūra

Ne visa Viduramžių kultūra buvo susijusi su religija ir tikėjimu. Ne visi kūriniai buvo sudėtingi ir sunkiai suprantami, teologiniai ir filosofiniai, skirti Dievui apmąstyti, svarbiems teologiniams ir religiniams klausimams narplioti. Viduramžiais, ypač XII–XIV a., suklestėjo rterių kultūrà – kilmingųjų literatūros, renginių ir gyvenimo būdo visuma. Jau žinote, kad pagrindinė kilmingųjų pareiga buvo atlikti karinę tarnybą ir padėti savo senjorui, valdovui. XI–XII a. Vakarų Europoje kūrėsi kilmingojo kaip riterio idealas. Buvo būtina, kad riteris pasižymėtų riteriškomis dorybėmis, tokiomis kaip dosnumas, nuolankumas, garbingumas, narsa, ištikimybė. Riteris privalėjo puoselėti šias dorybes ir tobulinti savo įgūdžius. Tuo metu, kai kūrėsi kilmingojo kaip riterio idealas, valdovų ir kilmingųjų pilyse bei dvaruose ėmė reikštis du bene išraiškingiausi riterių kultūros ženklai: riterių turnyrai ir riterių literatūra.

XII–XV a. Europoje riterių turnyrai buvo neatskiriama kilmingųjų gyvenimo dalis. Jie sietini su Viduramžių visuomenės sandara. Kadangi vienintelė privilegijuoto luomo – kilmingųjų – pareiga buvo atlikti karinę tarnybą, jie buvo kariai, o riterių turnyrai formavosi kaip atskiras jų užsiėmimas ir pramoga. Tokiuose turnyruose riteriai rodė ir lavino savo kovos įgūdžius (20.4 pav.). Viduramžių riterių turnyrus kaip dideles šventes rengdavo valdovai ir galingi kilmingieji savo pilyse ir dvaruose. Į juos buvo kviečiami krašto ir kitų šalių kilmingieji. Kiekvienas dalyvis atvykdavo su savo palyda, turėjo savo herbą, rodantį jo kilmę ir padėtį. Kilmingųjų herbai atliko itin svarbų vaidmenį, nes leido atpažinti vieniems kitus. Būtent herbas buvo kilmingojo skiriamasis ženklas, pristatantis herbo savininką (20.5 pav.). Riterių turnyrai tapo kilmingųjų bendravimo vieta, kur mezgėsi ryšiai, buvo atnaujinamos ir sustiprinamos draugystės. Tokiuose šventiniuose susitikimuose kilmingieji susipažindavo ir aptardavo įvairius asmeninius, regiono, valstybės ar net tarptautinius reikalus. Arba tiesiog bendraudavo, smagiai leisdavo laiką ir puotaudavo. Tad riterių turnyrai ir apskritai tai, kas vadinama riterių kultūra, nebuvo tik dvikovos ir kovos įgūdžių rodymas.

20.4 pav. Riterių dvikova. Turnyruose buvo rodomi kovos įgūdžiai, siekiama užkariauti damų dėmesį, rankraščio miniatiūra, XV a. vid
20.5 pav. Kilmingas riteris su savo herbu, papuoštu skydu ir vėliava, rankraščio miniatiūra, XIV a. pr.

Tuo metu, XII–XIV a., Vakarų Europos valdovų ir kilmingųjų pilyse bei dvaruose suklestėjo ir riterių literatūra. Tai buvo pasaulietiniai grožiniai kūriniai, kurių pagrindinis žanras buvo riterių romanas. Romanų siužetai rėmėsi ir legendomis, ir tikrais istorijos įvykiais. Ši literatūra tapo to laikotarpio kilmingųjų luomo veidrodžiu. Žinomiausi riterių romanai sukurti prancūzų ir vokiečių kalbomis. XII a. senąja prancūzų kalba romanus apie riterius, jų žygius ir nuotykius rašė Kretjenas de Trua (Chrétien de Troyes). Vienas garsiausių jo kūrinių buvo „Persevalis“, arba „Pasakojimas apie Gralį“. XII–XIII a. vokiečių kalba rašęs Hartmanas fon Auė (Hartmann von Aue) pats buvo riteris, dalyvavęs viename iš kryžiaus žygių. Viename garsiausių jo eiliuotų kūrinių „Erekas“ pasakojama apie kilmingo riterio Ereko nuotykius ir kovas, jo romantinius santykius ir apskritai kilmingųjų gyvenimą Viduramžiais. Riterių literatūros kūriniai buvo skaitomi pilyse ir dvaruose, jų klausėsi susirinkę kilmingi riteriai ir damos (20.6 pav.). Šiuose kūriniuose atsispindėjo kilmingųjų luomo idealai ir vertybės, silpnybės ir klaidos (B šaltinis). Buvo apdainuojami ir aprašomi herojiški riterių žygiai ir kovos, ištikimybė senjorui, valdovui, romantiški santykiai su damomis (20.7 pav.). Šiuose kūriniuose buvo vaizduojamos ir pabrėžiamos dorybės, kurių turi laikytis savo garbę saugantis riteris. Iki šių dienų išlikę riterių literatūros kūriniai byloja apie to laiko Vakarų Europos kilmingųjų svajones, gyvenimo būdą ir tikslus. Tačiau ši literatūra buvo tik mažos Viduramžių visuomenės grupės – kilmingųjų – kultūros dalis. O kokiais renginiais ir vaizdiniais galėjo džiaugtis didesnės visuomenės grupės?

20.6 pav. Valdovo, damų ir riterių susitikimas, rankraščio miniatiūra, XIV a. pr.
20.7 pav. Riterių literatūroje buvo aukštinami romantiniai damos ir riterio santykiai, rankraščio miniatiūra, XIV a. pr.

B šaltinis

Vienas garsiausių Viduramžių kūrinių XIII a. pradžioje vokiečių kalba parašyta „Nybelungų giesmė“. Joje apie įsivaizduojamą kilmingo riterio gyvenimą rašoma:

„O Nyderlandų žemėj, kur jūron Reinas krinta,
​Gyveno Zygimundas ir jo žmona Zyglinda.
​Sūnaus jie susilaukė čia, Ksanteno pily.
​Jis vardą jų išgarsino visoj šaly.
​Jį Zygfrydu vadino, nebijančiu pavojų.
​Jis daug kraštų aplankė, vis nuotykių ieškojo,
​Svečioj žemėj priešų nevengdavo jokių
​Ir tik Burgundų žemėje surado sau lygių.
​Daug žygdarbių padarė sūnus pačioj jaunystėj.
​Visi jo drąsą gyrė šioj Reino karalystėj.
​Išaugo tas vaikinas – ir lieknas, ir stiprus.
​Jį moterys lydėdavo akim į turnyrus.
​Ir auklėjo, ir mokė tėvai vienturtį sūnų
​Iš prigimties nestigo dorybių karaliūnui,
​O tuo plačiai garsėjo tėvų šalis sena.
​Taip augo jaunas Zygfrydas, karūnos puošmena.“

Nybelungų giesmė, iš vid. vokiečių k. vertė V. Nausėdas, Vilnius: Vaga, 1988, p. 150.

Klausimai ir užduotys

  1. Kuo vardu buvo istorijos šaltinyje aprašomas riteris?
  2. Nurodykite ne mažiau kaip tris šaltinyje aukštinamas riterio savybes.
  3. Išvardykite šaltinyje minimus jums girdėtus vietovardžius.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite savybes, kuriomis turėjo pasižymėti Viduramžių riteris. Kaip manote, kodėl šios savybės buvo svarbios?
  2. Koks buvo riterių turnyrų tikslas?
  3. Kodėl riteriai turėjo savo herbus?
  4. Apie ką buvo rašoma riterių literatūroje? Nurodykite ne mažiau kaip tris temas.

TYRINĖKITE!

Pasidomėkite, kurie iki mūsų dienų išlikę Viduramžių grožinės literatūros kūriniai priskiriami riterių literatūrai.

Viduramžių teatras: eisenos, šventės, vaidinimai

XII–XV a. miestų ir kaimų gyventojai noriai dalyvaudavo įvairiuose renginiuose ar žemės ūkio darbų šventėse. Sekmadienio Mišios ar religinė šventė į bažnyčią iš apylinkių sutraukdavo minias žmonių. Kiekvienas susibūrimas reiškė įspūdžius ir nekasdienes patirtis. Tais laikais miestų ir kaimų žmonės neturėjo daug galimybių paįvairinti savo kasdienybės. Todėl jie atvirai reiškė savo jausmus, išgyvenimus, reagavo į įvykius, tiek tikrus, tiek ir suvaidintus. Nors Viduramžiai kaip istorinė epocha ir nepasižymėjo teatro menu, vis dėlto įvairūs vaidinimai buvo vieni iš tų spalvingų įvykių, sulaukdavusių didelio dalies miesto ir kaimo visuomenės susidomėjimo. Paprastai Viduramžių teatro scena buvo kaimo ar miesto aikštė, kai kada ir gatvė. Tačiau teatras nebuvo tik pramoga, juo buvo stengtasi pamokyti, pasmerkti netinkamą elgesį ar išjuokti žmonių ydas (20.8. pav.). Pagal pobūdį Viduramžių teatro vaidinimus galima būtų skirti į dvi grupes: pasaulietinius ir religinius.

20.8 pav. Vyksta vaidinimas, rankraščio miniatiūra, XIII a.

Viduramžiais būta įvairių pasaulietinių teatro vaidinimų. Kaimo tipo gyvenvietėse jie buvo apie valstiečių kasdienybę. Neretai tokiuose vaidinimuose buvo vaizduojami metų laikai ir su jais susiję kasdieniai žemės ūkio darbai. Kai kada tokie vaidinimai virsdavo procesijomis, kuriose buvo nešamas koks nors itin svarbus žemės ūkio įrankis (pvz., plūgas). Apskritai tokie vaidinimai buvo neatsiejami nuo žemdirbio švenčių, sezono darbų pabaigos, kai nuimamas derlius. Taigi šios šventės, eisenos ir vaidinimai atliepė žemdirbio gyvenimo ritmą, diktuojamą metų laikų. Šių švenčių ir vaidinimų ištakos glūdėjo laikuose, kai visuomenė nebuvo krikščioniška, kai vyravo pagoniški papročiai ir šventės. Juk pagonių tikėjimas būtent gamtoje, jos įvykių ritme ir reiškiniuose matė daugybę veikiančių dievybių. Bažnyčia ir dvasininkai matė, kad šios valstiečių šventės ir vaidinimai turi pagoniškas šaknis, tačiau negalėjo jų uždrausti. Tai buvo neatsiejama kaimo ir valstiečio gyvenimo dalis.

Kadangi Bažnyčia negalėjo tokių švenčių ir vaidinimų uždrausti, ji prie jų prisitaikė  – atsirado ir religinių vaidinimų, taip pat susietų su metų laikų kaita. Taigi, valstiečių šventės ir vaidinimai buvo susiję su gamtos diktuojamais žemės ūkio darbais. Jie šventė gamtos gyvybingumą ir derlingumą. Todėl Bažnyčia prisitaikė prie metų laikų kaitos. Tai išraiškingiausiai liudija dvi religinės ir svarbiausios bažnytinės šventės – Kalėdos ir Velykos. Tai Jėzaus Kristaus gimimo ir prisikėlimo šventės, šviesos atėjimas ir gyvybės pergalė prieš mirtį. Būtent per šias bažnytines šventes buvo rengiamos eisenos ir rodomi vaidinimai. Religinių vaidinimų siužetai būdavo įvairūs Šventojo Rašto pasakojimai ir šventųjų gyvenimo akimirkos. Be abejonės, vaidinimai vyko vietiniams suprantama kalba, todėl ir neraštingi žmonės galėjo susipažinti su krikščionybei svarbiais bibliniais ir kitais religiniais įvykiais. Religiniai vaidinimai vyko ne tik miestų ar kaimo gyvenviečių aikštėse, bet ir bažnyčiose, įspūdingiausiuose tų laikų statiniuose. Apie juos ir jų meninius bruožus pakalbėsime jau kitoje temoje.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokiose vietose dažniausiai vyko Viduramžių teatro vaidinimai?
  2. Nurodykite ir apibūdinkite du Viduramžių teatro tikslus.
  3. Kokia tema vyravo Viduramžių teatro vaidinimuose?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Nurodykite ir apibūdinkite ne mažiau kaip tris Viduramžių mokslo bruožus. Kuris iš jų, jūsų manymu, aiškiausiai rodo mokslo padėtį Viduramžiais? Savo nuomonę pagrįskite.
  2. Paaiškinkite, ką vadiname Viduramžių riterių kultūra.
  3. Nurodykite ne mažiau kaip du svarbius Viduramžių teatro bruožus.

TYRINĖKITE!

Viduramžiais tapti riteriu nebuvo paprasta. Parenkite pristatymą apie tai, kaip kilmingasis tampa riteriu ir ką veikia juo tapęs. Savo pristatymą iliustruokite. O gal pavyks sukurti komiksą?

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Viduramžiais pasaulis buvo suvokiamas kaip Dievo kūrinys. O kokia pasaulio sukūrimo samprata vyrauja šiais laikais? Paaiškinkite skirtumą.

Prašau palaukti