Tema 4.5 (Fizika 8, II)

Gyvybė Visatoje

Naujos sąvokos:

orgãninė gyvýbė, žvaigždžių kartà, priežvaigždi gyvýbės zonà

9.5.1 pav.

Kalbėdami apie gyvybę, turime galvoje orgãninę gyvýbę, kuriai būtina vanduo, sudėtingi anglies junginiai, cheminių elementų įvairovė, aplinkos temperatūros diapazonas apytiksliai nuo −30 °C iki 70 °C. Jei bent vienas iš šių reikalavimų neįgyvendintas – tokia gyvybė egzistuoti negali. 9.5.1 paveiksle pateikti duomenys rodo, kad vien tik tinkamõs gyvybei vidutinės temperatūros reikalavimo neatitinka visos Saulės sistemos planetos, išskyrus Žemę. Kodėl tik vienintelėje iš Saulės sistemos planetų – Žemėje – egzistuoja gyvybė? Todėl, kad Žemė ir jos žvaigždė Saulė atitinka visas būtinas ir pakankamas sąlygas.

Sąlygos gyvybei egzistuoti

Jei gyvybė susidarė Žemėje, tikėtina, kad ji galėjo atsirasti ir kitur Visatoje, jeigu tik ten buvo tinkamos sąlygos. Kadangi gyvybė gali atsirasti ir vystytis tik žvaigždės planetoje, minėtas sąlygas turi atitikti ir žvaigždė, ir planeta. Sąlygos tokios:

  • žvaigždė turi būti vėlesnės kartõs, kad jos sistemoje netrūktų įvairių cheminių elementų; žvaigždžių kartà – grupė žvaigždžių, gimusių maždaug tuo pačiu laikotarpiu;
  • žvaigždė turi būti bent kelių milijardų metų, kad pakaktų laiko gyvybei susiformuoti;
  • žvaigždės masė turėtų būti panaši į Saulės arba kiek mažesnė;
  • planeta turi suktis apie žvaigždę tam tikru atstumu nuo jos, kad gautų ne per daug ir ne per mažai šilumos;
  • planetos masė turėtų būti nuo 0,5 iki 2 Žemės masių dydžio, nes per didelė planeta turės tik vandenilio ir helio atmosferą, o per maža – pernelyg retą atmosferą;
  • planetos orbita aplink žvaigždę turėtų būti artima apskritimui, kitaip planetos paviršiuje bus per dideli temperatūros pokyčiai.

Saulės sistemos gyvybės zona

Žemės padėtis Saulės sistemoje ypatinga ir išskirtinė – ji vienintelė yra priežvaigždinėje gyvýbės zònoje – erdvėje aplink žvaigždę, kur yra tinkamos sąlygos atsirasti ir išlikti gyvybei (9.5.2 pav.). Joje gali išlikti skystas vanduo, organinė medžiaga, Saulės energijos srautas yra pakankamas, bet ne per didelis. Jei Žemė būtų bent 1 % toliau ar 5 % arčiau Saulės, gyvybė joje nebūtų įmanoma

9.5.2 pav.

Nežemiškų civilizacijų galimybė

Žemės sąlygos gyvybei atsirasti išskirtinės tik Saulės sistemos mastu. Kad Žemė išskirtinė Paukščių Take – teigti neturime pagrindo. Įvertinę gyvybei atsirasti būtinas sąlygas, mokslininkai teigia, kad Paukščių Tako galaktikoje gali būti šimtai milijonų gyvybei tinkamų planetų.

Platesniam akiračiui

Žemės gyvavimo amžius – 4,5 mlrd. metų. Bandydami įsivaizduoti Žemės amžių, palyginkime jį su vienais metais. Tuomet pirmieji organizmai bus pasirodę tik kovo pabaigoje, žuvys – lapkričio pabaigoje, ropliai – gruodžio viduryje, žinduoliai – gruodžio 27-osios vidurnaktį, pirmykščiai žmonės – gruodžio 31 d. 20 val., dabartinėje Lietuvõs teritorijoje pirmieji žmonės apsigyveno prieš 1,5 min., senovės Egipto valstybė susikūrė prieš 45 s, o pirmasis dirbtinis Žemės palydovas paleistas prieš 0,2 s.

Jeigu Žemės orbita aplink Saulę būtų gerokai mažesnė, vanduo Žemės paviršiuje užvirtų ir išgaruotų; jeigu orbita būtų gerokai didesnė, vanduo užšaltų; jei orbita pernelyg nutoltų nuo apskritiminės (ištįstų), atsirastų itin didelių temperatūros svyravimų.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl tik vienintelėje iš Saulės sistemos planetų – Žemėje – egzistuoja gyvybė?
  2. Kokias sąlygas turi atitikti planeta ir kokias jos žvaigždė, kad planetoje galėtų egzistuoti gyvybė?
  3. Kuo ypatinga Žemės padėtis Saulės sistemoje? Visatoje?
  4. Ką vadiname civilizacija? Paieškokite atsakymo informacijos šaltiniuose.
  5. Kodėl nėra pagrindo manyti, kad mūsų civilizacija yra vienintelė Visatoje?
  6. Padiskutuokite apie tikėtino mūsų kontakto su nežemiška civilizacija naudą ir pavojus. Teiginius bandykite pagrįsti.
Prašau palaukti