Tema 1.3 (Tyrinėjame gamtą 6)

Saulė – tai žvaigždė

Saulė yra artimiausia Žemei žvaigždė (1.1.1 pav.). Ją vienintelę iš žvaigždžių regime kaip akinantį skritulį, o ne švytintį tašką. Saulė yra pagrindinis Žemės energijos šaltinis – ji mums teikia šilumą ir šviesą, be jos mūsų planetoje nebūtų gyvybės.

1.1.1 pav. Saulės ir Žemės vaizdas iš kosmoso

Kur yra Saulė?

Saulė ir aplink ją skriejančios planetos (įskaitant Žemę) yra vienõs iš galaktikų, vadinamos Paũkščių Takù, dalis. Galãktika – tarpusavio traukos siejamų žvaigždžių, kosminių ūkų ir išsklaidytos tarpžvaigždinės medžiagos (dulkių, dujų) sistema. Galaktikos būna įvairaus dydžio, formų. Daugelį sudaro milijonai ar net milijardai žvaigždžių.

1.1.2 pav. Paukščių Tako galaktika, Saulės sistema

Paukščių Tako galaktika (1.1.2 pav.) yra spiralės formos, ją sudaro apie 400 milijardų žvaigždžių. Galaktikos centre yra masyvus objektas, vadinamas galaktikos branduoliu.

Galaktikos yra labai sudėtingos sistemos. Jose vyksta daug įvairių procesų, pavyzdžiui, gimsta ir miršta žvaigždės. Saulė Paukščių Tako galaktikoje įsižiebė maždaug prieš 4,6 milijardo metų.

Kokių būna žvaigždžių?

Žvaigždės yra labai dideli karšti dujų kamuoliai. Tuose kamuoliuose labai lengvos vandenilio dujos virsta sunkesnėmis helio dujomis. Vykstant šioms reakcijoms, išsiskiria labai daug energijos, kuri į kosmosą išspinduliuojama daugiausia šviesos ir šilumos pavidalu. Žvaigždžių temperatūra yra labai aukšta. Nuo jos priklauso jų ryškumas ir spalva: žvaigždė gali būti ryški arba blanki, raudona, geltona, mėlyna. Melsvą šviesą skleidžiančios žvaigždės yra itin karštos, o rausvą – gerokai vėsesnės.

1 .1.3 paveiksle pavaizduota jauna žvaigždė, prie kurios formuojasi naujos planetos.

1.1.3 pav. Jauna žvaigždė

Saulės sandara

Saulę sąlygiškai galima suskaidyti į vidinę dalį ir išorinę – atmosferą. Vidinė dalis skirstoma į tris zonas: centri zòną (branduolį), spinduli zòną ir šilumõs perdavimo (konvèkcinę) zòną. Atmosferą sudaro išoriniai sluoksniai: fotosferà, chromosferà ir vainikas (1.1.4 pav.). 

1.1.4 pav. Saulės sandara

Karščiausioje Saulės vidinėje dalyje – branduolyje – vyksta cheminės reakcijos, per kurias išsiskiria energija.

Tai įdomu!

Saulė yra didžiulis dujų kamuolys, sudarytas iš sudėtingo cheminio mišinio. Didžiąją dalį jos masės sudaro vandenilis (74,7 proc.) ir helis (23,7 proc.). Taip pat yra kitų elementų (1,6 proc.): anglies, deguonies, geležies, neono.

Branduolį gaubia spindulinė zona. Čia susidariusiu sluoksniu spinduliuojama branduolyje pagaminta energija.

Kita vidinė zona, kuri ribojasi su regimuoju Saulės paviršiumi, vadinama konvekcine. Čia energija pernešama konvekcijos būdu – šiltesnėms dalelėms keliaujant į šaltesnes zonos dalis.

Regimasis Saulės paviršiaus sluoksnis, vadinamas fotosfera, yra apie 200–500 km storio. Iš šio sluoksnio sklinda didžioji dalis Žemę pasiekiančios Saulės energijos. Saulės sluoksnis virš fotosferos vadinamas chromosfera, ji matoma tik per visišką Saulės užtemimą arba pro specialius prietaisus – koronografus.

Saulės vainikas yra karštas ir retas išorinis sluoksnis, labiausiai nutolęs nuo Saulės paviršiaus. Jo negalima pamatyti plika akimi – reikia specialios įrangos, skirtos Saulės atmosferai stebėti. Geriausiai jis matomas per Saulės užtemimą (1.1.5 pav.).

1.1.5 pav. Per užtemimą matomas Saulės vainikas

Praktinė veikla

Sukurkite tokį Saulės modelį, kuriame galėtumėte aiškiai matyti jos sandarą. Įdomesniam ir vaizdesniam modeliui sukurti galite naudoti spalvotus pieštukus, žymeklius, dažus, įvairias kitas medžiagas. Darbus eksponuokite klasėje.

Klausimai ir užduotys

  1. Paaiškinkite, kas yra galaktika.
  2. Apibrėžkite, kas yra žvaigždė.
  3. Nurodykite, kas sudaro Saulę.
  4. Ką žinote apie Saulės atmosferą? Kodėl jos sluoksniai svarbūs moksliniams tyrimams ir technologijų plėtrai?
  5. Pateikite konkrečių pavyzdžių ir paaiškinkite, kaip Saulės ir galaktikos tyrimai paskatino kurti naujas technologijas ir kokį poveikį tai turėjo žinioms apie Visatą.

Ko išmokome?

  • Žemė yra viena iš galaktikos, vadinamos Paukščių Taku, dalių.
  • Paukščių Tako galaktika yra spiralės formos, sudaryta iš kelių šimtų milijardų žvaigždžių.
  • Saulė yra mūsų artimiausia žvaigždė.
  • Saulę sudaro branduolys, spindulinė zona, šilumos perdavimo (konvekcinė) zona, fotosfera, chromosfera ir vainikas.
Prašau palaukti