Tema 2.5 (Lietuvių kalba 10)

Skyriaus apibendrinimas ir įsivertinimas

MOKYMOSI TIKSLAI

  • Apibendrinsite ir įvertinsite tarties normų laikymąsi.
  • Apibendrinsite ir įvertinsite savo kirčiavimo žinias.

APIBENDRINAME

  1. Remdamiesi antrosios kirčiuotės tipu sukirčiuokite pabrauktus tarptautinius žodžius. Balsu perskaitykite tekstą, laikydamiesi tarties normų.

Naudokis šiuo klavišu, pasiskolino konspektus, svarstė dvi hipotezes, dalyvavo kongrese, dideliame prospekte, šnekėjo su diplomatu, džiaugėsi projektu, pervertė du katalogus, skaitė noveles, žavėjosi sofa, nepatiko dieta, keista programa, sukūrė kelias emblemas, atvežė dvi tonas, su šia sistema, įvyko katastrofa, laikė vazoje, atvažiavo automobiliu.

  1. Balsu perskaitykite pokalbio su knygos „Dora lyderystė“ autoriumi Aleksandru Havardu ištrauką. Atsakykite į klausimus, atlikite užduotis.

1. Kokia yra jū asmeni / asmeninė lyderystės patirtis? Kokių lyderių esate sutikęs?

Kiekvieno žmogaus didy priklauso nuo jo asmenybės, temperamento, charakterio. Esu sutikęs daugy didžių žmonių. Politikoje didis žmogus yra tas, kuris skleidžia naujas idėjas, sukelia pokyčius, sako tiesą. Verslininko didybė – tai troškimas kitus žmones padaryti didžius ir turtingus. Nesakyčiau, kad yra koks nors lyderio stilius, kurį turėtum kopijuoti. Lyderystė – tai buvimas savimi. Tu privalai gerai pažinti save savo ribas ir stiprybes. Tik tada gali būti lyderiu, nepaisančiu, ar kiti daro tą patį. Lyderis eina savo keliu. Lyderystė, apie kurią kalbu, yra skirta kiekvienam.

2.1. Įvertinkite elektroniniu kirčiuokliu sukirčiuotą pirmą klausimą su atsakymu. Kuriuos žodžius kirčiuotumėte kitaip ir kodėl? Kurį taisyklingo kirčiavimo variantą jūs renkatės kalbėdami: asmeni ar asmeninė?

2.2. Skaitydami antrą klausimą su atsakymu, parinkite tinkamą kirčiuotą variantą. Kokių tarties reikalavimų laikysitės, tardami žodžius lyderystė, siekį, siejame, įgyjamas, grįsta? Kaip tinkamai ištarsite pajuodintus žodžius?

2. Paprastai / Paprastai lyderystę siejame su galia ir troškimu valdyti kitus. Kas skiria galios / galios sie nuo lyderystės?

Žiniasklaida nuolat rašo apie lyderius, bet dažniausiai jie tėra tik bosai, o ne lyderiai! Jie turi / turi formalią valdžią, bet ne visada autoritetą. Lyderystė nėra tapati valdžiai. Arba, kitaip sakant, lyderio valdžia nėra jam suteiktoji galia. Tai ne pareigos / pareigos, užrašytos ant vizitinės kortelės. Lyderio valdžia kyla iš autoriteto, kuris įgyjamas ugdant dorybes. Negana vien norėti daryti gera / gera, negana išpažįstamų vertybių. Norint žinoti, kaip daryti gera / gera, ir nepritrūkti jėgų, reikia ugdytis proto, širdies ir valios dorybes. Štai kodėl šiandien tokia svarbi dorybėmis grįsta lyderystė.

2.3. Laikydamiesi tarties normų, raiškiai perskaitykite pateiktą tekstą. Atkreipkite dėmesį į taisyklingą mėlyna spalva pažymėtų žodžių tarimą. Kaip kirčiuoti žodžius prireikia, išsiskleidžia, nesieki? Jeigu abejojate dėl kurio nors žodžio kirčiavimo, pasitikrinkite kirčiavimo žodyne arba kirčiuoklyje.

Knygoje jūs primenate tai, ką esame beveik pamiršę. Jūs kalbate apie dorybes, antai apie nuolankumą – tai kiek netikėta.

Drąsa, savitvarda, teisingumas laikytinos svarbiausiomis dorybėmis. Vadinasi, privalai pirmiausia jas išsiugdyti. Paskui prireikia didžiadvasiškumo ir nuolankumo. Be šių proto ir valios dorybių neprabyla širdis. Nuolankumas lyderiaujant yra tarnavimo žmonėms dalis, padedanti tapti didiems. Jeigu tu vedi žmones, jie išsiskleidžia. O jei vedami žmonės neauga, tu juos klaidini.

Tad vesti kitus yra moralinė veikla, kurioje įgyvendinama žmogiška prigimtis. Jeigu to nesieki, tu meluoji.

2.4. Aptarkite paskutiniame pašnekovo atsakyme pavartotų prieveiksmių kirčiavimą. Kurie suskliausti žodžiai yra prieveiksmiai, o kurie būdvardžiai (mot. g., vns. naud.)? Kurį taisyklingo kirčiavimo variantą renkatės kalbėdami: sąžiningai ar sąžiningai?

Ką manote apie naująją kartą?

(Intensyviai, intensyviai) vesdamas lyderystės mokymus visame pasaulyje, matau, kad jaunoji karta yra nuostabi. Jaunimas geba (džiugiai, džiugiai) pasiaukoti ir nori suprasti lyderystę kaip žmogaus misiją. Jaunuoliai (aktyviai, aktyviai) ieško, ką daryti, pažinus savo trūkumus ir talentus, pasaulio iššūkius, kaip tinkamai imtis atsakomybės už gyvenimą, kaip (sąžiningai, sąžiningai) tarnauti kitiems. Jie drąsiai svajoja, kad laimingai judė pirmyn.

2.5. Aptarkite pateiktas A. Havardo mintis.

ĮSIVERTINIMAS

  1. Atsakykite į klausimus.

Ką supratau apie...

  • bendrinės tarties normas?
  • kirčiavimo žodynus?
  • kirčiuotes?

Ką dar norėčiau išsiaiškinti apie...

  • bendrinės tarties normas?
  • kirčiavimo žodynus?
  • kirčiuotes?
  1. Nurodykite tris kirčiavimo kirčiuokliu ypatumus. Pagal žemiau pateiktus kriterijus įsivertinkite 3 užduoties atsakymus.

Kriterijai:

  • išsamus (tikslus, aiškus, konkretus) atsakymas;
  • ​ne visai išsamus atsakymas;
  • neatsakyta arba atsakyta neteisingai.
Prašau palaukti