Tema 2.16 (Gimtoji kalba 2 kl.)

Rašytojai ir rašytojos

  1. Rokas ir Ieva rašytojui Liutaurui Degėsiui uždavė klausimų. Perskaitykite, ką vaikams rašytojas atsakė.
Liutauras Degėsys

Papasakokite apie save: kas Jūs? koks Jūs? Ką mėgstate veikti?

Esu rašytojas ir dėstytojas – profesorius universitete. Dėstau filosofiją, o rašau eilėraščius ir tokias pamąstymų istorijas – apie viską: apie žmones ir apie gyvūnus, apie darbą ir tinginystę, apie meilę ir draugystę, apie valgius ir apie keliones. Mėgstu keliauti – kiekvieną mėnesį vieną savaitę būnu išvykęs – Norvegijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Šveicarijoje, Vengrijoje, Suomijoje, Amerikoje ar Čekijoje.

Kaip sugalvojote parašyti knygą „Žolynas. Žvėrynas“?

Žvėrynas yra toks Vilniaus rajonas, kuriame aš gimiau ir užaugau. Knyga „Žvėrynas“ yra tokia fantastiška šalis, kurioje veikia mergaitės ir berniukai, tiktai jie pavadinti tokiais keistais vardais ir turi tokią išvaizdą, lyg iš tiesų jie būtų vabzdžiai, paukščiai ir šiaip fantastiški gyvūnai. Mergaitės ten daugiausia atrodo kaip gėlės, medžiai ar kitokie augalai. „Žvėryno“ gyventojai lyg ir nerealūs, bet elgiasi taip, lyg būtų tikri berniukai ir mergaitės – žaidžia, pykstasi ir išdykauja. Berniukų knyga – su Vabalais, Paukščiais, Verkiančiomis Žuvimis ir Skraidančiais Drambliais – vadinasi „Žvėrynas“. O mergaičių knyga – su Našlaitėmis, Pupomis, Vaiduokliais, Dilgėlėmis ir šiaip gėlėmis – vadinasi „Žolynas“. Mergaičių ir berniukų šiaip tai jau nereikia atskirti – jie turėtų žaisti, dūkti ir gyventi drauge. Todėl abi knygos ir tilpo vienoje.

Kokią vaikystėje skaitytą knygą mieliausiai prisimenate?

Vaikystėje beveik neskaičiau vaikiškų knygų. Kažkaip pradėjau nuo suaugusiųjų – storų ir rimtų knygų. Na, nebent jeigu vaikiškomis vadintume „Alisą Stebuklų šalyje“ ir „Alisą Veidrodžio karalystėje“ – tai ir būtų mano mėgstamiausios. Ten irgi veikia paprasti žmonės, tik dėl savo kai kurių savybių įgavę Triušio, Kliunkio Pliumpio, Karalienės, Vikšro Vilio arba Češyro katino pavidalus. Man patinka istorijos apie žmones, o gyvūnai ir fantastinės būtybės tik padeda pamatyti įdomiausias ir nuostabiausias žmonių savybes.

Viršelio dailininkas Džonas Tenielis

Parašykite palinkėjimą tiems, kurie dar tik mokosi rašyti.

Tiems, kurie mokosi rašyti – palinkėčiau skaityti. Tada rašyti. Tada kurį laiką nerašyti ir vėl skaityti – tai, ką patys parašėte, ir tai, ką parašė kiti. Ir kai pamatysite, kad parašėte geriau nei kiti, – vėl pradėkite rašyti.

Dėstytojas – aukštosios mokyklos mokytojas.

  1. Aptarkite:
    • Ką įdomaus sužinojote apie rašytoją?
    • Ką apie rašytoją jums sako jo nuotrauka? Jo parašas?
    • Kuris klausimas buvo įdomiausias? Kuris atsakymas buvo netikėtas?

  1. Kokias rašytojas norėtumėte pakalbinti? Apie kokias knygas ir ko norėtumėte jų paklausti?

Užduotis

  • Interviu – tai žurnalisto pokalbis su asmeniu ar asmenų grupe.
  • Gali vykti žodžiu, raštu, telefonu ar elektroninio ryšio priemonėmis.
  • Būdingi fantastiniai, antgamtiniai elementai, poetinis stilius, pakili intonacija, tikroviškas vaizdavimo būdas.
Prašau palaukti