Susikabinę rankomis
Šeimos istorijos neatsiejamos nuo valstybės istorijos. Dažna Lietuvos šeima per karą patyrė daug skausmo ir netekčių. Dar baisesnis buvo pokaris, kai Sovietų Sąjungos valdžia įvedė savo tvarką.
Daug lietuvių priešinosi Sovietų Sąjungos valdžiai, išėjo į miškus ir tapo partizanais. Visi partizanai žuvo kovose ar buvo išžudyti. Dalį inteligentų, ūkininkų sovietų valdžia ištrėmė į Sibirą. Nemažai žmonių patys pasitraukė iš Lietuvos, išvyko svetur – į Vakarų Europą, Ameriką.
Kai Ieva lankėsi pas senelį Klaipėdoje, jis rodė savo brolio nuotrauką. Iš nuotraukos žvelgė gražus jaunas vyras. Senelis paaiškino, kad jo brolį suėmė sovietų valdžia ir išvežė į Sibirą. Ten jis labai sunkiai dirbo. Stigo maisto, siautėjo ligos. Nors ir jaunas, vyras neatlaikė, Sibire mirė. Senelis net nežino, kur jo brolio kapas.
- Išsiaiškinkite, kur yra Sibiras.
- Pasiteiraukite tėvų, kas iš jūsų giminaičių buvo ištremti į Sibirą ar turėjo palikti gimtinę ir išvyko į Vakarus.
- Kas apie juos žinoma šiandien? Kaip susiklostė jų gyvenimas?
Prieš beveik 30 metų, 1989-aisiais, kovodami už savo laisvę Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmonės vieną vasaros dieną sustojo vienas šalia kito, susikibę už rankų. Ši gyva grandinė pavadinta Baltijos keliu. Tądien visam pasauliui buvo parodyta šių Baltijos šalių žmonių vienybė ir laisvės troškimas. Švenčiant Baltijos kelio dvidešimtąsias metines, Vilniuje pastatytas paminklas.
- Sužinokite, kaip atrodo Baltijos kelią simbolizuojantis paminklas. Kas jo autorius?
- Ar paminklai, nuotraukos, žmonių pasakojimai yra istorijos liudytojai? Kodėl taip manote?
- Kodėl Estija, Latvija ir Lietuva vadinamos Baltijos valstybėmis?
- Jeigu Baltijos kelias būtų rengiamas šiomis dienomis, ar jame dalyvautumėte? Kodėl?
Roko mama ir tėtis taip pat buvo Baltijos kelyje, bet jie dar nepažino vienas kito. Mama su savo tėvais stovėjo žmonių grandinėje Vilniuje, netoli Gedimino kalno. Ji iki šių dienų išsaugojo trispalvę vėliavėlę, kuria mojavo tą dieną. O tėtis su savo tėvais ir kaimynais prie Baltijos kelio atvažiavo autobusu ir susikibę rankomis stovėjo netoli Lietuvos ir Latvijos sienos. Tėtis prisimena, kaip gražiai tądien žmonės dainavo.
- Pasiklauskite savo tėvų ar giminaičių, gal jie yra buvę Baltijos kelyje. Ką jie apie tai prisimena?
Papildomos užduotys
- Stojo į komunistų partiją.
- Platino uždraustą spaudą.
- Statė sovietinius paminklus.
- Kovojo su partizanais.
- Rengė demonstracijas ir mitingus.
- Išeidavo į miškus ir tapdavo partizanais.
Tremtis yra žmogaus išsiuntimas iš savo šalies arba gyvenamosios vietos į kitą vietą.