Gebėjimas prisitaikyti
Kad ir kur keliautum, visur Žemėje rasi bent jau menką gyvybę. Baltosios meškos šiaurėje, o pingvinai – Pietų ašigalyje iškenčia didžiausius šalčius. Dykumoje gyvenantis skorpionas gali net metus išbūti be maisto.
Šaltųjų kraštų gyvūnai turi tankų kailį, jie drąsiai gali miegoti ant sniego. Vėsius vandenis mėgstantys ruoniai nuo šalčio saugosi po oda esančiu storu riebalų sluoksniu. Kupranugaris iš kuproje esančių riebalų gali pasigaminti net 40 kg vandens.
- Pasisverkite. Kokia jūsų masė? Ar tai daugiau (mažiau) nei 40 kg? Keliais kilogramais?
Prie aplinkos prisitaikę ir augalai. Štai dykumų augalai sužaliuoja, pražysta labai trumpam pavasarinių lietų laiku. Paskui jie apmiršta, būna beveik nepastebimi. Dirvoje išlikusios šaknys laukia kito pavasario. Kiti augalai, tokie kaip kaktusai, patys kaupia vandenį.
Lietuvos pelkėse auganti saulašarė – vabzdžiaėdis augalas. Jai trūksta maisto medžiagų, todėl minta gyviais.
- Kokių dar žinote įdomių augalų ar gyvūnų, kurie savaip prisitaikę prie aplinkos? Papasakokite.
- Įvairiuose šaltiniuose (internete, enciklopedijose) raskite arba paklausinėję suaugusiųjų sužinokite, kaip prie aplinkos prisitaiko jūsų pasirinktas augalas ar gyvūnas.
Jau pastebėjote, kad mūsų medžiai atėjus rudeniui meta lapus, žiemą praleidžia plikomis šakomis, o pavasarį vėl išsprogsta.
Atėjus rudeniui medžių, krūmų, žolių vaisiuose subręsta sėklos ir pabyra ant žemės. Išplatinti sėklas jiems padeda ir paukščiai, ir vėjas, ir vanduo... Sėklos po sniego danga iškenčia žiemos šalčius, o pavasarį sudygsta. Taigi šių augalų gyvenimas – tarsi savotiškas gyvybės ratas: prasideda iš sėklos ir baigiasi naujų sėklų subrandinimu.
- Kas nutiktų, jeigu medžius žiema užkluptų dar nenumetusius lapų?
- Kas išplatina šermukšnių sėklas?
- Kodėl citrinmedžiai neauga mūsų krašte?
- Ką reiškia žodžiai „žiemkenčiai“ ir „rugsėjis“?
Šiltųjų kraštų medžiai nemeta lapų. Jie žaliuoja, žydi visus metus. Pavyzdžiui, ant citrinmedžio gali pamatyti ir žiedų, ir žalių vaisių, ir jau visai geltonų citrinų.
Rugsėjo mėnesį sėjami žiemkenčiai – rugiai, kviečiai. Iki žiemos jų sėklos sudygsta, sužaliuoja. Vėliau sniegas apdengia žiemkenčių laukus, ir jie taip peržiemoja. Pavasarį auga toliau.
- Palyginkite kviečio ir rugio sėklas. Kuo jos skiriasi?
- Pasisemkite saują grūdų. Suskaičiuokite, kiek saujoje tilpo kviečių, o kiek rugių grūdų.