Žmogus prie gamtos irgi taikosi
Jau labai seniai žmogus statosi būstą. Patyręs šaltį ir kitų gamtos išdaigų, išgąsdintas laukinių žvėrių antpuolių, žmogus galvojo, kaip čia išlikus gyvam... Pirmykščio žmogaus būstas buvo gana paprastas, tiesiog urvas. Vėliau, išmokęs pasigaminti ir naudotis įrankiais, būsto statybai panaudojo medžius, žoles, kitas gamtines medžiagas.
Kiekvienas kraštas turi savas būstų statymo tradicijas. Ten, kur daug akmenų, vyravo akmeniniai būstai, o kur daug molio – plytiniai. Miškingų kraštų žmonės namus statėsi iš rąstų, o šiaurės – iš sniego ir ledo luitų.
Indėnų namai – kelios viename gale surištos kartys, aptrauktos bizono oda. Džiunglių žmonės savo būstus statosi ant pastolių, kad neužpultų gyvatės. Tokius namus statosi ir žmonės, gyvenantys prie upių.
Gamta lėmė ir žmonių mitybos įpročius. Štai šiauriečiai daugiau valgo riebaus maisto. Pietų kraštų žmonės valgo daugiau daržovių ir vaisių, o gyvenantys vandenynų, jūrų pakrantėse suvartoja daug jūrų gėrybių. Ten, kur auginami ryžiai, daugiausia suvartojama ryžių, o kur kviečiai – kviečių. Ten, kur karšta ir nelengva maistą išlaikyti, kad negestų, daugiau naudojama aštrių prieskonių.
- Būdami maisto prekių parduotuvėje apžiūrėkite:
- kokių jūrų gėrybių čia yra?
- iš kokių kraštų atkeliavo ryžiai?
- iš kokių javų kepama lietuviška duona?
- Aptarkite mūsų aprangą skirtingais metų laikais. Kaip mes prisitaikome prie gamtos sąlygų?
- Panagrinėkite iliustracijas ir pasakykite, apie kokias gamtos sąlygas byloja žmonių drabužiai.
- Kuris čia vaizduojamų žmonių gyvena atšiauraus klimato sąlygomis? Kuris – švelnaus klimato sąlygomis?
- Kurie drabužiai labiausiai tinka apsisaugoti nuo smėlio audrų? O kurie – nuo kaitrios saulės?
Nors žmogus ir taikosi prie gamtos, daug kur jis ją tiesiog prisijaukino, pritaikė savo reikmėms. Pavyzdžiui, nederlingi laukai virto dirbamais, pajūryje įsismarkavęs vėjas panaudotas elektros energijai gaminti. Žmogus prisijaukino kai kuriuos laukinius gyvūnus ir dabar jais dirba žemę, naudoja maistui.
- Kuo panašūs ir kuo skiriasi šie gyvūnai?
- Pateik produktų, gaminamų iš kiaulienos, pavyzdžių.
- Apie ką – šerną ar kiaulę – šie teiginiai:
- galva didelė, priekyje baigiasi nusmailėjusia knysle,
- jaunikliai – dryžuoti,
- oda beveik plika, su nedaug šerių?