Naujos sąvokos:
- šviesõs atspindỹs
- kriñtantysis spindulỹs
- atsispindėjęs spindulỹs
- kritimo kam̃pas
- ãtspindžio kam̃pas
- veidrodinis atspindỹs
- sklaidùsis atspindỹs
Kai šviesu, veidrodyje matome savo atvaizdą. Jį matyti galime ir ramaus vandens paviršiuje. Pakrančių vaizdų ir medžių atspindžius vandenyje fiksuoja fotografai (2.3.1 pav.), tapo dailininkai, aprašo poetai. Kas yra atspindžiai ir kaip jie susidaro? Kodėl veidrodyje matome savo atvaizdą, o ant kambario sienos – ne? Atsakymus į šiuos klausimus rasite nagrinėdami šią temą.
Šviesos atspindys
Atlikime mintinį eksperimentą. Įsivaizduokime, kad esame tamsiame kambaryje. Tamsoje mes negalime matyti aplinkos. Įjungę šviesą, pamatome kambarį ir daiktus jame. Taip nutinka todėl, kad ir kambarys, ir jame esantys daiktai atspindi šviesą. Šviesa iš šviesos šaltinio sklinda tiesiai ir kelyje sutikusi neskaidrią kliūtį (pavyzdžiui, kamuolį) nuo jos atsispindi, tarsi atšoka (2.3.2 pav.). Nuo kliūties atsispindėjusi šviesa patenka į mūsų akis, ir mes tą kliūtį pamatome. Nuo neskaidrių kliūčių atsispindi ne visa šviesa, nes dalis jos sugeriama.
Šviesos atspindžio dėsnis
Šviesos atspindį galima patikrinti bandymu. Jam prireiks lazerinio šviesos šaltinio, veidrodžio ir pusskaidrio plastikinio ekrano. Nukreipę lazerio šviesos spindulį į veidrodį, padėtą ant stalo, ekrane matysime šviesos šaltinio atvaizdą (2.3.3 pav., a). Iš lazerio krintantis spindulys vadinamas kriñtančiuoju spiñduliu. Nuo veidrodžio paviršiaus atsispindėjęs spindulys vadinamas atsispindėjusiu spiñduliu (2.3.3 pav., b). Iš šviesos kritimo taško brėžiamas statmuo veidrodžio paviršiui. Kampas tarp krintančiojo spindulio ir statmens vadinamas kritimo kampù (α, skaitome „alfa“). Kampas tarp statmens ir atsispindėjusio spindulio vadinamas ãtspindžio kampù (β, skaitome „beta“) (2.3.3 pav., b). Šviesos atspindį paaiškina šviesos atspindžio dėsnis. Šviesos kritimo kampas lygus atspindžio kampui. Krintantysis, atsispindėjęs spindulys ir per kritimo tašką nubrėžtas statmuo veidrodžio paviršiui yra vienoje plokštumoje.
Plokščiasis veidrodinis šviesos atspindys
Labai lygų paviršių vadiname veidrodiniù. Tarkime, kad į veidrodinį paviršių krinta šviesos pluoštas (2.3.4 pav., a), kurį sudaro daug lygiagrečių spindulių (2.3.4 pav., b). Jie atsispindi pagal šviesos atspindžio dėsnį. Atsispindėję spinduliai pakeičia sklidimo kryptį, bet išlieka lygiagretūs (2.3.4 pav., b). Tokį šviesos atspindį vadiname veidrodiniù. Nuo plokščiojo veidrodžio atsispindėjusius lygiagrečius spindulius, patekusius ant kambario sienų ar daiktų, vadiname saulės zuikučiais. Nukreiptas į akis saulės zuikutis gali pakenkti regai ir sukelti skausmą, bet jį galima nukreipti į delną. Kai saulės zuikutis patenka ant delno, jaučiame šilumą.
Sklaidusis šviesos atspindys
Dauguma mus supančių daiktų, pavyzdžiui, baldai, užuolaidos, yra nelygūs. Lygiagretūs šviesos spinduliai, atsispindėję nuo nelygių paviršių, išsisklaido įvairiomis kryptimis. Toks šviesos atspindys vadinamas sklaidžiúoju arba difùziniu (2.3.5 pav.). Esant sklaidžiajam šviesos atspindžiui, kiekvienam šviesos spinduliui galioja šviesos atspindžio dėsnis, bet dėl paviršiaus nelygumų atsispindėję spinduliai sklinda įvairiomis kryptimis. Dėl sklaidžiojo atspindžio matome mus supančius daiktus, bet žiūrėdami į kambario sieną nematome savo atvaizdo.
Klausimai ir užduotys
- Kas yra saulės zuikutis? Kaip jis atsiranda?
- Kodėl šviesiu paros metu matome aplink esančius daiktus? Kodėl jų nematome naktį?
- Kodėl akina saulės šviesą atspindintys namų langai?
- Nubrėžkite atsispindėjusį spindulį, kai šviesos spindulio kritimo kampas lygus 30°, 60°, 90°.
- Kampas tarp krintančio ir atsispindėjusio spindulio lygus 90°. Kam lygus spindulio kritimo į plokščiąjį veidrodį kampas? Atsakymą papildykite brėžiniu.
- Kuo veidrodinis šviesos atspindys skiriasi nuo sklaidžiojo? Pateikite veidrodinio ir sklaidžiojo šviesos atspindžio pavyzdžių.
- Poetas Maironis rašė:
Tik pusnys aplinkui ir žvilga, ir spindi;
Tik spengia kas kartą skaudžiau…
Girdėtis!.. Iš tolo lyg skambalas dindi
Ir, rodos, kas kartą arčiau.
Kokius fizikinius reiškinius aprašė poetas? Paaiškinkite juos.