Tema 5.3 (Istorija 6)

Mažosios istorinės Lietuvos etninės grupės: religijos, kultūros ir vietos papročių dermė

Šioje temoje MES

  • Aptarsime vietos totorių, karaimų ir romų apsigyvenimo Lietuvojè aplinkybes.
  • Išsiaiškinsime, kokias religijas išpažįsta, kokiomis kalbomis kalba Lietuvoje gyvenantys totoriai, karaimai ir romai.
  • Apibūdinsime Lietuvoje gyvenančių totorių, karaimų ir romų kultūrinį bei religinį savitumą.

Lietuvos totorių islamas

Totorių bendruomenės Lietuvoje pradėjo kurtis XIV a. pabaigoje, kai jie kaip išeiviai iš Aukso ordos Rytuose prisijungė prie didžiojo kunigaikščio Vytauto karių ir diplomatų. Totorių pavadinimas apima tautas, kurios kildina save iš klajoklių mongolų, apie VIII–X a. gyvenusių dabartinės Mongòlijos teritorijoje ir iš ten per užkariavimus išplitusių po visą Eurãziją.

Dėl plačios gyvenamosios klajoklių erdvės skyrėsi ir jų kalbos dialektai. Į LDK atvykę totoriai taip pat priklausė skirtingoms tiurkų kipčiakų kalbų grupėms, viena kalba nevienijo bendruomenės. Tikėtina, kad dėl šios priežasties totoriams nepavyko išlaikyti savo kalbinio unikalumo tuomet dar svetimose žemėse. Jau XVI a. LDK totorių kalba išnyko, ją pakeitė rusėnų ir lenkų kalbos (vėliau – ir rusų ar lietuvių kalbos, priklausomai nuo laikotarpio ir dominuojančios kultūros).

LDK totorius turėjus savo kalbą primena iki šiandien išlikę jų rašyti kitabai (arabiškai kitabas – „knyga“) – ypatingi daugiakalbiai rankraščiai, kuriuose vietos totoriai savo religinius tekstus perrašinėjo slavų kalbomis (pvz., rusėnų), bet arabiškais rašmenimis (13.1 pav.). Ilgainiui kitabuose atsirado ir nereliginių tekstų: padavimų, bendruomenių istorijų ir panašiai. Šiandien tai – išskirtinis būtent LDK totorių paveldas.

13.1 pav. Lietuvõs totorių kitabas, XVIII a. parašytas arabiškais rašmenimis baltarusių ir turkų kalbomis

Totoriai, kovodami su išorės priešais, garsėjo karingumu, bet su kaimyninėmis bendruomenėmis sugyveno. Būtent dėl to jie sugebėjo be konfliktų išlaikyti savo religines praktikas. ATR laikotarpiu vietos totoriai, kurių giminės buvo siejamos su karyba ar sargyba, turėjo išskirtines teises į žemę: galėjo dirbti nuosavą žemę kaip vietos bajorai, nors ir nedalyvavo krašto valdymo reikaluose. Simboliška, kad vieni iš Vilniaus miesto gynybinės sienos vartų pavadinti Totorių vartais (13.2 pav.). Legenda teigia, kad totorių kariai saugoję dabartinių Totorių ir Benediktinių gatvių sankirtoje stovėjusius vartus. Nors patys vartai neišliko iki šių dienų, jų vietoje einančiai gatvei suteiktas Totorių gatvės pavadinimas mena seną šios bendruomenės istoriją mieste.

13.2 pav. „Totorių vartai Vı̇̀lniuje“, dail. Juozapas Kamarauskas, 1894 m.

Pagrindinis bendruomenę vienijantis veiksnys išlieka religija (13.3, 13.4 pav.). Lietuvos totoriai yra sunizmo krypties islãmo išpažinėjai (kaip, beje, ir didžioji dalis pasaulio musulmonų!). Tokie musulmonai sunitai savo religijos pagrindu laiko tiek Koraną (VII a.), tiek Suną kaip Korano papildymą. Korano ir Sunos religinės, kasdienės ir teisinės normos ir sudaro rašytinės musulmonų teisės (šariato) pagrindą.

13.3 pav. Vilniaus totorių mečetę mena ir dabartinės Vilniaus gatvės, kur seniau stovėjusi mečetė, pavadinimas. Nors jau daugiau nei dešimtmetį svarstoma Vilniuje statyti naują mečetę islamo išpažinėjams, sprendimas taip ir nepriimtas. Kur, jūsų nuomone, Vilniuje galėtų iškilti naujoji mečetė?
13.4 pav. Totorių mečetė Lùkiškėse, Vilniuje. Litografija, 1841 metai. Šiandien šios medinės mečetės nebėra, visiškai savo veidą pakeitė ir Lùkiškių priemiestis, dabar priklausantis centrinei miesto daliai. Istoriškai būtent Lukiškių priemiestyje kūrėsi totorių bendruomenė, čia jos nariai daugiausia vertėsi amatais (ypač garsėjo odų dirbimu), daržininkyste, dirbo vežikais.

Kita oficialiai pripažinta islamo šaka – šiizmas. Ją išpažįstantieji mano esą tiesioginių Mahometo (islamo religijos pranašo) įpėdinių sekėjai. Nors islamas leidžia tikintiems vyrams turėti kelias žmonas, istoriškai Lietuvos totoriai retai pasinaudodavo šia galimybe. Iš vienos pusės – itin sunku finansiškai išlaikyti kelias žmonas su vaikais, tai galėjo sau leisti tik labai pasiturintys. Iš kitos pusės – kontaktai su vietos krikščionimis, žydais, gyvenimas šalia jų galėjo skatinti nenorą išsiskirti, atkreipti į save dėmesį per kitose religijose smerkiamą daugpatystę.

Šiandien Lietuvoje veikia keturios totorių mečètės (islamo išpažinėjų maldos namai) – Kaunè, Kẽturiasdešimt Totõrių kaime (13.5 pav.), Raižiuosè ir Nemėžyje. Visos jos yra ir istorinio totorių paveldo Lietuvoje dalis. Pagal žydų, totorių, karaimų religinę tradiciją moterys ir vyrai maldos namuose turi melstis atskirai – dažniausiai moterys meldžiasi tam įrengtuose balkonėliuose arba sienele, širma atskirtoje patalpų dalyje. Ši patalpų dalis kartais netgi turėdavusi atskirą įėjimą. Šiandien negausiose Lietuvos totorių bendruomenėse, kur tikinčiųjų nuolat mažėja, į tokius reikalavimus žiūrima daug laisviau.

13.5 pav. Mečetė Keturiasdešimt Totorių kaime yra viena iš keturių Lietuvoje dar veikiančių mečečių. Tai kartu ypatingas religinės paskirties medinės architektūros paveldas (mečetė pastatyta dar XIX a.). Greta mečetės yra ir senosios totorių kapinės.

Klausimai ir užduotys

  1. Kelintame amžiuje ir dėl kokios priežasties pirmieji totoriai apsigyveno LDK?
  2. Kokią religiją išpažino didžioji dalis LDK totorių?
  3. Kaip vadinami totorių maldos namai?
  4. Kokia kalba arba kalbomis kalbėjo LDK totoriai?

TYRINĖKITE!

Pasirinkite vieną Lietuvoje veikiančią mečetę. Parenkite pristatymą apie jos istoriją, architektūrą ir dabartinę veiklą. Jei gyvenate netoliese, apsilankykite mečetėje. Tokia viešnagė padės surinkti daugiau informacijos.

Lietuvos karaimų karaizmas

Nusikelkime į VIII–IX a. ir į tolimus kraštus. Tuo metu Artimųjų Rytų regione tarp judaizmo išpažinėjų atsirado asmenų, kurie prieštaravo Talmudo (t. y. Toros komentarų) įtraukimui į religiją ir siekė pasilikti prie vienintelės jiems tikros religinės knygos – Toros. Taip šiuo laikotarpiu susiformavo atskira religinė bendruomenė, kuri gavo karaimų vardą nuo hebrajiško žodžio kara, reiškiančio „skaityti“ – būtent dėl dėmesio tik vienos knygos – Toros – skaitymui.

Lietuvos karaimai – mažiausia istorinė etninė mažuma šiandienos Lietuvoje, šiai grupei save priskiria kiek mažiau nei 200 asmenų. Panašus nedidelis bendruomenės narių skaičius – apie keli šimtai asmenų – buvo ir ankstesniais laikotarpiais. Nors dėl vėlesniais amžiais atsiradusio klaidingo sugretinimo su vietos totoriais dažnai girdime istorijų, kad karaimai į LDK teritorijas atvyko XIV a. pabaigoje kaip kariai Vytauto Didžiojo sargybai, tai taip ir lieka iki galo nepatikrintos legendos.

Nepaisant to, aišku, kad karaimai kaip atskira bendruomenė su savo kalba (karaimų) ir religija (karaizmù) XV a. jau tikrai gyveno LDK, Trãkuose. Tada jiems suteikta privilegija verstis prekyba šiame mieste. Privilegijos pagrindu Trãkuose susiformavo savotiškas karaimų kvartalas, o šiandien Trakuose išlikusi karaimų gatvė – to kvartalo istorinis centras (A šaltinis). Dėl ypatingo statuso šiame mieste karaimai istoriškai su juo susisaistė, tačiau vėlesniais laikotarpiais gyveno ir aktyviai veikė ne tik Trakuose, Vilniuje (13.6, 13.7 pav.), Móluvėnuose, bet ir Šiaurės Lietuvoje: Panevėžyjè, Naujãmiestyje, Biržuose.

13.6 pav. XX a. pradžioje Vilniuje, Žvėryne, kur gyveno dauguma Vilniaus karaimų, pastatyta vienintelė mūrinė Lietuvos karaimų kenesa. Ši kenesa, nors ir nebeveikianti, puošia miestą ir šiandien. Lankydamiesi Vilniuje, leiskitės į jos paieškas! Ar labai skiriasi nuo 1925 m. dailininko Juozapo Kamarausko akvarelėje pavaizduotosios?
13.7 pav. XX a. pradžioje Vilniuje, Žvėryne, kur gyveno dauguma Vilniaus karaimų, pastatyta vienintelė mūrinė Lietuvos karaimų kenesa. Ši kenesa, nors ir nebeveikianti, puošia miestą ir šiandien. Lankydamiesi Vilniuje, leiskitės į jos paieškas! Ar labai skiriasi nuo 1925 m. dailininko Juozapo Kamarausko akvarelėje pavaizduotosios?

Šiandien Lietuvoje, būtent Trakuose, likusi tik viena veikianti kenesà – karaizmo išpažinėjų maldos namai. Dar vieną kenesą galite pamatyti Vilniuje, Žvėrýne, tačiau joje nebesirenkama į religines praktikas. Panevėžio mieste taip pat buvo kenesa. Deja, dar sovietmečiu šie maldos namai nugriauti, jų vietoje dabar tėra atminimo akmuo.

Didelę reikšmę XIX a. pab. – XX a. pirmos pusės Lietuvos ir Lénkijos karaimams turėjo orientalistas (Rytų kultūrų tyrėjas), karaimų dvasininkas (hachanas) Seraja Šapšalas. Jis buvo gerbiamas tiek kaip mokslininkas, tiek kaip karaimų bendruomenės šviesulys, puoselėjęs siekį išsaugoti karaimų kultūrą ir ją pristatyti pasauliui (13.8 pav.), atsieti nuo judaizmo.

13.8 pav. Lėlės, pristatančios karaimus tradiciniais drabužiais, pagamintos tarpukariu Serajos Šapšalo kurtam karaimų muziejui.

Verta paminėti ir tai, kad XIX a. vietos karaimai klaidingai buvo susieti su totoriais. Tokias sąsajas lėmė faktas, kad karaimų ir totorių kalbos priklauso tiurkų kalbų grupei. Tačiau čia ir baigiasi panašumai. Karaimų ir totorių bendruomenės per ilgus gyvenimo LDK ir ATR amžius turėjo mažai ryšių: išpažino skirtingas religijas, tradiciškai gyveno skirtingose teritorijose; skiriasi ir tradicinės šių bendruomenių virtuvės (13.9, 13.10 pav.).

13.9 pav. Nors Lietuvos karaimus labiausiai garsina jų tradicinis patiekalas – kibinai, neraugintos tešlos paplotėliai, vadinami „tymbyl“, yra vienas svarbiausių šios tautos kepinių.
13.10 pav. Trakų istorijos muziejuje esanti tradicinio stalo tešlai minkyti „talky tirkibia“ kopija. Tokio stalo reikia ruošiant neraugintos tešlos paplotėlius „tymbyl“, valgomus per religinę pavasario šventę.

Kaip maža tauta, gyvenanti be savo valstybės, karaimai nuolat buvo su kuo nors lyginami, siejami, tačiau XIX a. tautinių judėjimų ir vizijų pilnoje Euròpoje jie nusprendė įtvirtinti savo išskirtinumą, o S. Šapšalas tapo šio sumanymo vedliu.

A šaltinis. XIX a. Vladislavas Sirokomlė pateikė tokį Trakų ir juose gyvenusių karaimų vaizdinį

Trãkai, senoji didžiosios valstybės sostinė, šiandien yra mažas ir skurdus miestelis. Sunku net įsivaizduoti, kad tai apskrities miestas. Gyvena 6 752 abiejų lyčių gyventojai, yra viena gatvė, viena aikštė, viena graikų ir rusų cerkvė, dvi bažnyčios, karaimų sinagoga ir 108 namai, iš kurių du mūriniai. O tie namai beveik visi seni ir blogi. Teismo valdininkų šeimos gyvena mažuose pusiau sugriuvusiuose pušiniuose nameliuose. Neturtingi karaimai gyvena tokiose senose trobose, taip sukrypusiose, jog baisu, kad jos visai nesugriūtų.

Pats svarbiausias šios garbingos izraelitų giminės uždarbiavimo būdas – daržininkystė, ypač auginimas agurkų, kuriuos paskui pardavinėja Vilniuje. Žuvys, ypač visoj Lietuvõj garsios Trakų seliavos, kurios gaudomos plačiuose ežeruose, nėra svarbiausias karaimų uždarbis. Ežerai juk priklauso iždui ir atiduoti nuomon, taigi vietos gyventojai tik meškere arba mažu tinklu keletą žuvų savo dienos poreikiams gali susigauti.

Lėtas, nerangus karaimų būdas prisideda prie to, kad jie tokie neturtingi. Smulki prekyba žydų talmudistų, kuriems čia gyventi uždrausta, nepagyvina miesto gyvenimo. Trūksta beveik visų pragyvenimo dalykų.

Vladislavas Sirokomlė, Išvykos iš Vilniaus po Lietuvą, vertė K. Umbražiūnas, Vilnius: Mintis, 1989, p. 39.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip šaltinio autorius apibūdina Trakùs?
  2. Nurodykite šaltinyje minimas dvi karaimų veiklas.
  3. Kaip šaltinio autorius vertina karaimus? Argumentuokite remdamiesi šaltinio citatomis.
  4. Ar pritariate šaltinyje pateikiamam karaimų vertinimui? Argumentuokite.

Klausimai ir užduotys

  1. Paaiškinkite žodžio karaimai kilmę.
  2. Kelintame amžiuje ir kurioje LDK vietoje apsigyveno pirmieji karaimai?
  3. Kaip vadinami karaimų maldos namai?
  4. Paaiškinkite, kuo S. Šapšalas svarbus Lietuvos karaimams.

Romai Lietuvoje: atpažįstami, bet nepažinūs

Šioje pasakojimo dalyje kalbėsime apie Lietuvos romų istoriją, tačiau tikėtina, kad daugelis jūsų dažniau girdi ar vartoja kitą šios bendruomenės pavadinimą – čigonai. Net ir patys Lietuvos romai vis dar vartoja žodį čigonas, tačiau, gerbdami pasaulinės romų bendruomenės apsisprendimą ir dar XX a. 8-ajame dešimtmetyje viešai išsakytą prašymą juos vadinti ne čigonais, o romais (romų kalba rom reiškia žmogų, kuris priskiria save romų etninei grupei), šiame pasakojime juos taip ir vadinsime.

O kodėl žodis čigonas yra keičiamas į ròmas? Romai juos apibūdinančio žodžio čigonas atsisakė dėl dviejų priežasčių: pirma, šis pavadinimas neatitiko istorinės tikrovės. Čigonais (skirtingomis kalbomis šiek tiek skiriasi šio žodžio užrašymas, bet tarimas – labai panašus) romai buvo pradėti vadinti per migraciją po Bizántijos imperiją I amžiuje, kur dėl savo kaip būrėjų ir ateities spėjikų reputacijos buvo neteisingai susieti su sektantais, nukrypusiais nuo krikščionybės ir vadinamais atsinganos („neliečiamieji, neliestini“). Antra, žodis čigonas per keliolika romų gyvenimo Europoje šimtmečių buvo apipintas neigiamais stereotipais ir romai norėjo jų nusikratyti. Kita vertus, net ir teigiami įvaizdžiai, susieti su čigono sąvoka, neatspindėjo romų bendruomenės padėties XX a. pabaigoje. Pavyzdžiui, didžioji dalis Euròpos romų jau gyveno sėsliai.

Nors pirminė romų kilmės vieta nėra nustatyta ir vis dar vyksta tyrimai bei diskusijos, manoma, kad romai kilo iš Ìndijos pusiasalio, o jų migracija į Vakarus prasidėjo I tūkstantmečio antroje pusėje. Pirmieji romai į LDK žemes arba bent jų dalį, apimančią dabartinės Lietuvos ir Baltarùsijos teritorijas, atvyko iš Lenkijos XV a. viduryje. Tai liudytų minėtose srityse ir centrinėje Lénkijoje gyvenančių romų kalbos dialektų panašumas, bet romai paprastai moka ir kalbas, vartojamas toje šalyje, kurioje gyvena.

Romai neturi bendros religijos, dažniausiai išpažįsta tikėjimą tos šalies, kurioje gyvena. Tradiciškai romai gyveno klajokliškai: nuolat keliaudavo kartu su visa šeima (13.11 pav.) ar gimine versdamiesi prekyba, amatais (pynimu iš vytelių, medžio dirbiniais ir pan.), arklių priežiūra ar išjodinimu, rengdavo pasirodymus didikų dvaruose. Vis dėlto, kad ir kaip keitėsi krašto valdovai, visi jie nuolat siekė, kad romai gyventų sėsliai. Taip buvo lengviau rinkti iš bendruomenės mokesčius, o vėliau – ir šaukti į karo tarnybą. Didžioji dalis Lietuvos romų tapo sėslūs tik XX a. antroje pusėje, kai sovietų nurodymu įsigaliojo draudimas gyventi klajokliškai, o jo nepaisantys asmenys galėjo būti nubausti net kalėjimu ar tremtimi.

13.11 pav. Romės su vaikais stovyklavietėje prie Rėkỹvos (netoli Šiaulių̃), 1936 metai. Didelės pagalvės – išskirtinė klajojančių romų materialinės kultūros dalis.

Jei skaičiuotume visoje Europoje gyvenančius romus, jie sudarytų didžiausią etninių mažumų grupę, tačiau Lietuvoje romai yra viena iš negausiausių etninių grupių. 2022 m. romai, žydai ir totoriai tesudarė po 0,1 proc. Lietuvos gyventojų (13.12 pav.).

13.12 pav. Andrew Miksio projekto „Baxt“ parodoje MO muziejuje (2021 m. vasarą) eksponuojamos 2020 m. pradėtą naikinti Vilniaus Kirtìmų taborą pristatančios durys ir daiktai.

Lietuvos romai priklauso trims etninėms grupėms: istorinė ir gausiausia yra grupė, save vadinanti Lietuvos romais ir daugiausia išpažįstanti katalikybę; pasienio su Lãtvija apylinkėse gyvena Lãtvijos romais save įvardijanti grupė, išpažįstanti protestantizmą (Žagãrėje) arba katalikybę, o Vilniaus mieste ir apylinkėse – kotliarai. Po Antrojo pasaulinio karo iš Moldãvijos į Lietuvą atsikėlę kotliarai – stačiatikiai.

Nepaisant tarmių, gyvenimo būdo ir veiklos įvairovės, kai kurios paprotinės teisės normos būdingos visiems romams, pavyzdžiui, ritualinės švaros kodeksas, lemiantis vyrų ir moterų, romų ir ne romų santykius, su šiuo kodeksu susiję tabu, palaikantys bendruomenės uždarumą. Romų gyvenimo centras – šeima (13.13 pav.), giminė, kurioje vyrauja aiški hierarchija pagal amžių ir lytį; dažniausiai vyriausias šeimos vyras ir yra pagrindinis autoritetas.

13.13 pav. Romų vaikai namuose

Romų kultūroje svarbi švara: būtina palaikyti švarą namų viduje, o namų išorė ir kiemas traktuojami ne kaip sava erdvė, todėl jiems neskiriama tiek daug dėmesio. Tradiciškai romų švaros kodeksas apima ir santykius su ne romais: draudžiama su jais tuoktis, susilaukti vaikų, nors bičiuliautis galima. Romai šeimą laiko visa ko pagrindu. Būtent joje perduodamos svarbiausios žinios ir tradicijos, vaikai mokomi gyvenimo tiesų, o bendra mokykla su ne romų vaikais ir neromais mokytojais neretai vertinama kaip žalinga, galinti pakenkti paprotinės teisės laikymuisi.

Romai – ne rašto, o sakytinės tradicijos tauta, todėl ir jų kultūrinis palikimas perduodamas bendruomenėje, yra mažai pažinus greta gyvenantiesiems. Dėl tos pačios priežasties istorikams, norintiems papasakoti apie romų praeitį, nuolat pritrūksta šaltinių. Romai savo pasakojimų neužrašinėja, tad jų istorija pasakojama per dominuojančių grupių, tarp kurių jie gyvena, paliktus šaltinius. Taip pristatomas tik pirmas įspūdis apie šią visuomenės dalį (13.14 pav.). Kalbant tiek apie romų praeitį, tiek apie dabartį, aktualūs antropologiniai tyrimai, kai tyrėjai ne tik šiaip renka informaciją apie bendruomenę, bet ir dalyvauja jos veiklose, nuolat intensyviai bendrauja su pačiais romais, mokosi jų kalbos ir t. t. (B šaltinis).

13.14 pav. „Čigonai prie laužo“, dail. Adomas Galdikas, XX a. pradžia. Kitos šalia romų gyvenančios bendruomenės visais laikais tiek žavėjosi nesuvaržytu romų gyvenimo būdu ir jį egzotizavo, tiek prisibijodavo jų kaip uždaros ir iki galo nepažinios bendruomenės.

Romų istorija Europoje pažymėta skaudžių, trauminių patirčių. Iki pat XIX a. vidurio dabartinės Rumùnijos žemėse gyvenę romai buvo laikomi vergais, juos pirkdavo, parduodavo, išmainydavo, versdavo neatlygintinai dirbti, žemindavo. Net ir panaikinus vergovę dalis romų išvyko svetur, nes vietos gyventojai vis tiek į juos žvelgė kaip į žemesnės klasės asmenis, diskriminavo. Dalis romų atsikraustė į tuometę Rùsijos imperiją ir Šiaurės Vakarų kraštą, dabartinės Lietuvos teritorijas.

Kita tragiška romų patirtis Europoje XX a. 4-ajame dešimtmetyje Vokietijos nacionalsocialistų vykdyta rasinė politika, apribojusi romų teises ir įteisinusi jų persekiojimą. Ši politika palietė ir visus per Antrąjį pasaulinį karą Vokietijos okupuotus kraštus, tarp jų ir Lietuvą. Vietos romai buvo suimami, kalinami Pravieniškių koncentracijos stovykloje, vežami dirbti į Vokieti, okupuotą Prancūzi arba tiesiog sušaudomi neišskiriant vyrų, moterų, vaikų ar senolių. Tai buvo prieš romus kaip visą etninę grupę nukreipti masinio žudymo ir prievartos veiksmai, todėl juos vadiname genocidu. Manoma, kad taip per nacių okupaciją Lietuvoje nužudyta daugiau nei 1 000 romų (t. y. kiek daugiau nei du trečdaliai romų tautybės asmenų visoje Lietuvoje).

B šaltinis. Romės Anastasijos iš Eišiškių pasakojimas apie savo tautos papročius

K: O kaip atrodė tos romų statomos šatros?

A: Pas vienus buvo karinės šatros, didelės – rusiškos... Taip pat būdavo šeimų, kurios tokių šatrų neturėdavo, tai jie iš kokių paklodžių šatras suręsdavo.

K: Betgi jos permirkdavo?

A: O kaipgi... Pavasarį, kovą, jie jau rengdavosi važiuoti atgal į miškus, nors dar ir sniegas būdavo nenutirpęs. Aš klausdavau mamos, kaipgi jie per tokius šalčius miškuose būdavo... „O mes darydavom taip, – ji atsakydavo, – apgrėbdavom, užkurdavom didelę didelę ugnį, vėliau ant tos vietos, kur buvo ugnis, kai ji gerai įkaisdavo, susirinkdavome, numesdavome žarijas ir statydavome šatras.“ Oi, kaip šilta būdavo šatros viduje, vėliau plunksninėmis antklodėmis užsiklodavo... Bet aš vis tiek klausdavau, kaipgi ji prausdavo savo mažus vaikus spengiant šalčiui. Tada ji sakydavo, kad prieš tai viską pasiruošdavo, iš pradžių užkamšydavo visus tarpus, užkurdavo ugnį ir laukdavo, kol viduje bus šilta. Vėliau užkaisdavo vandenį ir taip išprausdavo vaikelį, o jis būdavo raudonas raudonas, tarytum iš pirties ką tik būtų išėjęs...

K: Kaip po pirties, taip?

A: Taip, taip... Ir nesusirgdavo vaikai, ne taip, kaip dabar, sakau, bijo kur išsivesti, o jie vis tiek serga... Anksčiau nesirgdavo, užsigrūdinę būdavo. Taip ir augino mus, nors aš pati šatroje negyvenau, mano vyresnė sesė ir brolis augo šatrose.

K: O dar, kol romai gyvendavo šatrose, koks maistas vyraudavo?

A: Daugiausia mėsa, bulvės, kopūstai, mano mama nepritekliaus nejautė, ką norėjo, tą ir valgė su savo šeima. Ji buvo gera šeimininkė, visko prigamindavo, todėl aštuoniasdešimt penkerius metus pragyveno, o tėvas tik iki šešiasdešimt, jis daug vargo gyvenime matė.

K: O kokius patiekalus romų moterys gamindavo?

A: Barščius... Anksčiau moterys nebuvo įgudusios gamintojos, net ir sunku pasakyti kokį nacionalinį patiekalą... Na, tušindavo bulves, barščius virdavo, šventėms bandas kepdavo. Mano mama nuolat bandas kepdavo...

Lietuvos romų sakytinės istorijos archyvas, sud. A. Avin, K. Kozhanov, G. Michailovskis, Vilnius, 2022, p. 96–101.

Klausimai ir užduotys

  1. Kaip atrodė šaltinyje minimos romų palapinės?
  2. Kodėl romai naudodavo šatras?
  3. Kokį maistą seniau valgydavo romai? Kaip manote, ar jis labai skyrėsi nuo kitų tautų, gyvenusių šiame regione, maisto raciono? Argumentuokite.

Klausimai ir užduotys

  1. Paaiškinkite, kodėl žodį čigonas vertėtų keisti į žodį romas.
  2. Kelintame amžiuje ir iš kurios šalies į LDK atvyko pirmieji romai?
  3. Kuo romai skyrėsi nuo kitų LDK gyvenusių tautų? Nurodykite ne mažiau kaip du skirtumus.

TYRINĖKITE!

Paaiškinkite, ką reiškia teiginys, kad romai yra ne rašto, o sakytinės kultūros tauta.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Nurodykite, kokiomis aplinkybėmis LDK teritorijoje apsigyveno totorių, karaimų ir romų tautinės grupės.
  2. Nurodykite, kokias religijas išpažįsta, kokiomis kalbomis kalba Lietuvoje gyvenantys totoriai, karaimai ir romai.
  3. Apibūdinkite ne mažiau kaip po du Lietuvoje gyvenančių totorių, karaimų ir romų kultūrinio, religinio savitumo bruožus.

TYRINĖKITE!

Išsispausdinkite šiuolaikinį Lietuvos valstybės žemėlapį. Internete paieškokite informacijos apie totorių, karaimų ir romų tautines grupes Lietuvoje ir žemėlapyje pažymėkite vietoves, kuriose gyvena didesnės jų bendruomenės. Taip pat pažymėkite šių tautų paveldo objektus (maldos namus, atminimo lentas ir pan.).

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Pasvarstykite, kaip Lietuvos visuomenės kultūrinį bei religinį gyvenimą pakeitė ir vis dar keičia mūsų valstybėje gyvenančios tautos.

Prašau palaukti