Tema 2.7 (Istorija 9)

Ketverių metų seimo reformos ir 1791 m. gegužės 3 d. konstitucija (7 tema)

Šioje temoje MES:

  • apibūdinsime Ketverių metų seimo reikšmę ATR;
  • išsiaiškinsime, kaip 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijoje buvo vertinama Lietuva;
  • nustatysime, kaip Lietuvos gyventojai ir lenkai vertina Gegužės trečiosios konstituciją.

1. Valstybės politinė padėtis Gegužės trečiosios konstitucijos priėmimo išvakarėse

AKTUALU! Kodėl ATR 1791 m. gegužės 3 d. priimta konstitucija reikšminga pasauliui?

Konstitucija yra pagrindinis valstybės dokumentas, kurio laikytis privalo šalies pilietis. Pati seniausia pasaulyje konstitucija priimta JAV (7.1 pav., A) (plačiau žr. 4 vadovėlio temą), ji buvo paremta pažangiomis to meto Apšvietos epochos idėjomis. Pirmoji Euròpoje ir antroji pasaulyje buvo priimta ATR konstitucija (7.1 pav., B). Šis dokumentas priimtas keliais mėnesiais anksčiau nei Prancūzijoje (7.1 pav., C), kurioje kelerius metus tęsėsi revoliucija. Paradoksalu, tačiau žlungančioje ATR priimta pirmoji Europoje pažangiomis idėjomis paremta konstitucija.

7.1 pav.A - 1787 m. JAV konstitucijos pirmasis straipsnis​
7.1 pav., B - 1791 m. gegužės 3 d. ATR konstitucija
7.1 pav., C - 1791 m. rugsėjo 3 d. Prancūzijos konstitucijos pirmasis puslapis

I ATR padalijimas sumažino valstybės teritoriją, tačiau nepanaikino valstybingumo. Savo postą išsaugojo karalius S. A. Poniatovskis, šalyje tęsėsi ekonominis pakilimas, didėjo gyventojų skaičius. Dalis bajorijos siekė toliau reformuoti valstybę. Reformų šalininkus parėmė karalius, jis siekė sustiprinti ATR valdžią. Karalius, viešai prisidengęs ištikimybės Rusijai deklaravimu, siekė reformuoti šalies valdymą. 1775 m. prie karaliaus ATR Seimas įkūrė Nuolatinę tarybą, sudarytą iš 36 Seimo išrinktų atstovų. Naujos valdžios institucijos įsteigimui nesipriešino Rusija, nes tikėjosi per ją kontroliuoti ATR politinę padėtį ir apriboti vykdomas reformas.

Nuolatinė taryba dirbo iki 1788 m., o jos veikla buvo vertinama prieštaringai. Remiantis viena versija, Nuolatinė taryba apribojo karaliaus galias, nes perėmė dalį jo pareigų. Įkurtoji Nuolatinė taryba vadovavo šalies užsienio politikai ir kariuomenei, kontroliavo finansus, aiškino įstatymus. Karalius negalėjo skirti valstybės tarnybų ir duoti atlygio už jas valdomis. Remiantis kita versija, Nuolatinė taryba apribojo aukštas valstybines pareigas einančių didikų savivalę, sudrausmino valstybės vykdomąją valdžią. Svarbiausia, kad karalius, net ir prižiūrimas Nuolatinės tarybos, sugebėjo pasinaudoti padėtimi ir pradėti reformuoti šalies valdymą.

Dirbant Nuolatinei tarybai pertvarkyta ir padidinta ATR kariuomenė, apribota karo vadų – etmonų – savivalė, stengtasi pertvarkyti teisės sistemą ir vykdomosios valdžios įstaigas. Pagerinta šalies ekonominė padėtis: pertvarkyta mokesčių sistema, įvesta bendra svorio ir tūrio sistema, sudarytos palankios prekybos sutartys su kitomis valstybėmis. Nepaisant minėtų pertvarkų, bajorija ir toliau išlaikė privilegijuotą padėtį, išliko baudžiava, nebuvo atsižvelgta į miestiečių reikalavimus sulyginti jų teises su bajorijos. 1787–1788 m. įtempta tarptautinė padėtis paskatino naujas reformas ATR (1 šaltinis).

Klausimai ir užduotys

  1. Kokiu tikslu buvo sudaryta Nuolatinė taryba?
  2. Paaiškinkite, kodėl Nuolatinės tarybos veikla buvo vertinama prieštaringai.

2. Ketverių metų seimas ir Gegužės trečiosios konstitucija

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl Gegužės trečiosios konstitucija vertinama prieštaringai?

Naujoms reformoms lemiamą įtaką turėjo 1787 m. Rùsijos ir Áustrijos įsitraukimas į karą su Osmãnų imperija, kitais metais Švèdijos su Rusija pradėtas karas bei dideli nesutarimai tarp Rusijos ir Prūsijos. 1789 m. pavasarį išvedus Rusijos kariuomenę iš šalies, susidarė dar palankesnės sąlygos sustiprinti ATR.

Susidariusia padėtimi siekė pasinaudoti ATR reformų šalininkai. 1788 m. spalio pradžioje darbą pradėjo neeilinio šaukimo ATR Seimas, dar vadinamas Ketverių metų seimu (veikė iki 1792 m.) (7.2 pav., A, B). Reformų šalininkai siekė sustiprinti savo valstybę ir atsikratyti Rusijos įtakos, jie neleido priešininkams pasinaudoti liberum veto teise, o karalius parėmė reformų iniciatorius ir sutiko atsisakyti prorusiškos politikos. S. A. Poniatovskio lapkričio 10 d. Ketverių metų seime pasakyta kalba „Karalius su tauta, tauta su karaliumi“ tapo oficialiu Ketverių metų seimo darbo šūkiu.

Kuri istorinė asmenybė 7.2 paveiksle pavaizduota sėdinti centre? Kaip ji susijusi su herbu, pavaizduotu ant dienoraščio viršelio?

7.2 pav. Ketverių metų seimo darbo pradžia
A - Ketverių metų seimo posėdis. Dailininkas Danielius Chodovieckis (Daniel Chodowiecki), 1789 m.​
7.2 pav. Ketverių metų seimo darbo pradžia
B - Jano Luščevskio (Jan Luśćewski) „Ketverių metų seimo dienoraščio“ pirmasis tomas (1789 m.). Titulinis knygos lapas papuoštas ATR herbu (du ereliai, du raiteliai ir Poniatovskių giminės veršis skydo viduryje).​

Pirmaisiais darbo mėnesiais Ketverių metų seimas panaikino Nuolatinę tarybą, padidino šalies kariuomenę iki 100 tūkst., nustatė naują jos sudarymo ir valdymo tvarką, įvedė nuolatinį valstybės mokestį žemvaldžiams. Remiantis 1791 m. priimtu įstatymu „Mūsų karališkieji laisvieji miestai Respublikos valstybėse“, net 74 miestai gavo savivaldos teisę, miestiečiai gavo kai kurias teises, kuriomis naudojosi naujoji bajorija, o svarbiausia – miestiečiai, kaip ir bajorija, galėjo dalyvauti politiniame šalies gyvenime.

Pagaliau 1791 m. gegužės 3 d. Ketverių metų seimas priėmė pagrindinį šalies įstatymą – konstituciją (7.3 pav.), dar vadinamą Valdymo įstatymu. Šis dokumentas apėmė visas ATR XVIII a. antroje pusėje vykdytas reformas. Tai buvo pats svarbiausias Seimo priimtas įstatymas. Konstitucija katalikybę įteisino kaip valstybinę religiją, kitatikiams užtikrinta religijos laisvė; patvirtintos bajorijos privilegijos bei laisvės, 1791 m. priimtas Miestų įstatymas; įteisintas valdžių padalijimas į įstatymų leidžiamąją, vykdomąją ir teisminę; panaikinta liberum veto teisė; uždraustos bajorų konfederacijos; įvesta paveldima karaliaus valdžia; aukščiausia vykdomąja valdžia paskelbtas karalius ir prie jo įsteigta Įstatų sargyba; atšauktos kai kurios senosios bajorijos privilegijos ir įtvirtinta karaliaus valdžia siekiant valstybėje įvesti konstitucinę monarchiją.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
7.3 pav. Gegužės trečiosios konstitucijos paskelbimas Varšuvoje. 1892 m. sukurtame paveiksle dailininkas Janas Mateika (Jan Matejko) pavaizdavo apie 35 to meto istorines asmenybes

Kuo paveiksle užfiksuotas įvykis buvo svarbus ATR karaliui, bajorijai ir pačiai valstybei?

Konstitucijos priėmimą palankiai sutiko Vakarų Europà. Filosofas Edmundas Berkas (Edmund Burke) rašė: „Ko gero, yra visuomeninis gėris <...> gryniausiu pavidalu, koks tik kada nors buvo suteiktas žmonijai. <...> Laiminga tauta, jei tik sugebės tęsti toliau, kaip pradėjo.“ O Nýderlanduose „Leyden Gazette“ rašė: „Jei šiame amžiuje dar yra stebuklų, tai vienas iš jų įvyko Lenkijoje.“

Priešingai konstituciją vertino jos priešininkai, jie 1791 m. pabaigoje kreipėsi į Rusiją dėl paramos. 1792 m. pradžioje Rusija, baigusi karą su Osmanų imperija, pasinaudodama ATR bajorų vidaus nesutarimais, parėmė prieš Gegužės trečiosios konstituciją ir kitas Ketverių metų seimo reformas sudarytą Targovicos konfederaciją. Siekta panaikinti visas minėto Seimo reformas ir atkurti senąją tvarką, t. y. sugrąžinti ATR į 1788 metus.

1792 m. liepą S. A. Poniatovskis, išsigandęs Rusijos grėsmės, prisijungė prie Targovicos konfederacijos. 1792 m. 100 tūkst. rusų karių įžengė į Váršuvą. Tuo pačiu metu Prūsijos kariuomenė įžengė į Gdánską, Torùnę, Poznãnę. 1793 m. Rusija ir Prūsija oficialiai įvykdė II ATR padalijimą. Rusija prisijungė dalį Baltarùsijos ir Dešiniakrañtę Ukrai. Atvykęs į Gardiną, karalius S. A. Poniatovskis buvo suimtas ir raštiškai savo parašu patvirtino II ATR padalijimą (žr. 8 vadovėlio temos žemėlapį „ATR padalijimai XVIII a.“). Valstybė antrą kartą sumažėjo, o karaliaus įvaizdis sumenko visuomenės akyse. Tai liudija 1793 m. birželio 6 d. Gardinè Upýtės pasiuntinio Juozapo Kimbaro seimo salėje S. A. Poniatovskiui ištarti žodžiai: „Nieko nebijau, nei gąsdinuosi, sakau teisybę, išdavikas esi.“

Klausimai ir užduotys

  1. Kuri ATR valdžios institucija priėmė Gegužės trečiosios konstituciją?
  2. Pasvarstykite, kurie ATR įvykiai lėmė II šios valstybės padalijimą.

3. Gegužės trečiosios konstitucija ir Lietuva

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl Lenkijoje kiekvienais metais švenčiama gegužės 3 d., o Lietuvojè ši diena nešvenčiama?

Nors Gegužės trečiosios konstitucija buvo seniausia Euròpoje ir joje atsispindėjo pažangios to meto Apšvietos epochos idėjos, iki šiol nesutariama dėl šio dokumento vertinimo. Konstitucijoje nė žodžiu neužsimenama apie Lietuvą, nekalbama apie dvinarę vykdomąją valdžią ir kitus Lietuvõs valstybingumo dalykus. Konstitucijoje visur rašoma apie vieningą Lénkiją, tarsi nebūtų unijinės bendros Lenkijos ir Lietuvos Valstybės. Tam besipriešinantys Lietuvos atstovai reikalavo, kad Gegužės trečiosios konstitucijoje ir kituose dokumentuose būtų išlaikyta unijinė tvarka. Kad būtų pasiektas abipusis susitarimas tarp Lenkijos ir Lietuvos, 1791 m. spalio 20 d. priimtas ir karaliaus S. A. Poniatovskio vardu paskelbtas Abiejų Tautų tarpusavio įžadas. Dokumente apibrėžtas LDK statusas ATR. Seime vienbalsiai priimtas aktas skelbė, kad LDK ir Lenkija turės po vienodai atstovų Karo ir Iždo komisijose. Taigi šis dokumentas prilygintas Liùblino unijai ir įnešė aiškumo dėl Gegužės trečiosios konstitucijos. Todėl nėra pagrindo sakyti, kad Gegužės trečiosios konstitucija yra tik Lenkijos, nuošalyje paliekant Lietuvą.

Nepaisant to, per laikotarpį nuo XIX a. iki XXI a. pr. Gegužės trečiosios konstitucijos vertinimas Lenkijoje ir Lietuvoje skiriasi. Tam įtakos turėjo XIX a. antroje pusėje atsiradęs skirtingas požiūris į ATR: lenkai toliau siekė atkurti buvusią bendrą Lenkijos ir Lietuvos Valstybę (2 šaltinis), o lietuviai apsisprendė eiti savo keliu ir nutraukti bet kokius unijinius ryšius su Lenkija. 1918 m. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, paaštrėjo Lenkijos ir Lietuvos konfliktas, jam itin įsismarkavus, Lenkija jėga užėmė Vilniaus kraštą. Abi šalys nutraukė diplomatinius santykius, o Lietuvos visuomenė nieko nenorėjo girdėti apie ATR ir Gegužės trečiosios konstituciją.

Lietuvos ir Lenkijos santykiai tapo normalūs XX a. pabaigoje. Abi valstybės pripažįsta viena kitos sienas, priklauso NATO ir Euròpos Sąjungai, palaiko draugiškus dvišalius santykius. Todėl dabartinės Lietuvos ir Lenkijos visuomenės Gegužės trečiosios konstitucijos neturėtų pernelyg skirtingai vertinti, o juo labiau sėti neapykantos tarpusavyje.

Kita problema – bandymas paaiškinti savo tautybę, t. y. suvokti, kas esu: lietuvis ar lenkas? Lietuvių ir lenkų poetas Adomas Mickevičius (Adam Mickiewicz) save suprato kaip ATR pilietį ir nematė skirtumo tarp Lenkijos ir Lietuvos. Žymus teisininkas Mykolas Romeris (Michał Römer), būdamas lenkas, XX a. pr. apsisprendė tarnauti nepriklausomai Lietuvai, suvokdamas, kad lietuviai ir lenkai pasuko skirtingu keliu ir kad negali būti atkurta ATR.

Kitaip susiklostė brolių Gabrieliaus (Gabriel Narutowicz) ir Stanislovo (Stanisław Narutowicz) Narutavičių likimai: Gabrielius po Pirmojo pasaulinio karo buvo išrinktas Lenkijos prezidentu, o Stanislovas 1918 m. vasario 16 d. su grupe signatarų pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą.

Nobelio literatūros premijos laureatas Česlovas Milošas (Czesław Miłosz), gimęs Lietuvoje ir būdamas lenkas, nematė skirtumo tarp lenkų ir lietuvių, nors žavėjosi LDK. Panašių pavyzdžių gausu, nors po Pirmojo pasaulinio karo buvo įsteigtos atskiros Lenkijos ir Lietuvos valstybės.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl buvo priimtas Abiejų Tautų tarpusavio įžadas?
  2. Palyginkite Gegužės trečiosios konstitucijos vertinimus šių dienų Lenkijoje ir Lietuvoje.
  3. Paaiškinkite, kodėl kyla tautinės tapatybės problema tarp Lenkijos ir Lietuvos veikėjų.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kokiomis aplinkybėmis sušauktas Ketverių metų seimas? 
  2. Kokios pagrindinės Ketverių metų seimo reformos? Nurodykite ir paaiškinkite ne mažiau kaip keturias. 
  3. Kokiu tikslu buvo priimta Gegužės trečiosios konstitucija?
  4. Kaip bajorija įvertino Ketverių metų seimo reformas ATR? Paaiškinkite, kodėl būtent taip.
  5. * Remdamiesi internetu, dirbdami grupėmis, nurodykite, kuo Gegužės trečiosios konstitucija panaši į JAV ir 1791 m. Prancūzijos konstitucijas.

TYRINĖKITE!

Remdamiesi internetu, įvardykite žymiausius Gegužės trečiosios konstitucijos kūrėjus ir pasidomėkite, kokio likimo jie sulaukė žemėlapyje nelikus ATR. Kaip šie asmenys vertinami dabartinėje Lietuvoje? Kodėl?

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

Iš 1788 m. liepos 7 d. Didžiosios Britanijos pasiuntinio Varšuvoje pranešimo

Nuo padalijimo momento iki pat šios dienos Lenkija nebeturi nei savo istorijos, nei politinės nepriklausomybės. Praradusi teisę prekiauti, neturėdama aplinkui nė vienos sąjungininkės, nepasižymėdama nei vidine stiprybe, nei piniginiais ištekliais, kurie leistų ištrūkti iš svetimos vergijos, iš visų pusių suspausta trijų galingų monarchijų, ji, atrodo, tyliai laukia nuosprendžio, kuris užbaigs jos egzistenciją <...>. Ir tokio likimo susilaukė šalis, kuri, protingai valdoma, būtų galėjusi atsistoti greta pirmųjų Europos valstybių.

Pagal Norman Davies knygą „Dievo žaislas. Lenkijos istorija“, I t., vertė Inga Mataitytė, Lina Miknevičiūtė, Vilnius, 1998, p. 563.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Šaltinyje minimas padalijimas. Kelintais metais jis įvyko ir kokios valstybės jį įvykdė?
  2. Kaip šaltinio autorius vertina Lenkiją? Kodėl?
  3. Kodėl šaltinyje nieko nesakoma apie Lietuvą?
  4. Kuriems šaltinio autoriaus žodžiams pritariate, kuriems ne? Atsakymą pagrįskite.

2 ŠALTINIS

1833 m. poetas Adomas Mickevičius apie Gegužės trečiosios ATR konstituciją

Pirmas troškimas yra karas su visais Lenkijos engėjais; nes konstitucija niekur neįtvirtina senų užgrobimų, priešingai, protestuoja prieš juos visa savo sandara, o Aleksandro pseudokonstitucija kaip tik remia Lenkijos padalijimą.

Antras troškimas yra laisvės propaganda, kuri, nors neišreikšta to meto politine kalba, dvelkia iš visos konstitucijos dvasios. Viename jos straipsnyje teigiama, kad kiekvienas, įžengęs į lenkų žemę, yra laisvas. Tas straipsnis siekia į ateitį toliau negu visos Euròpos konstitucijos.

Trečias tautos troškimas yra laisvės išplėtimas visoms tautos klasėms; laisvę čia suprantame kaip pilietinių teisių pilnatvę.

Galiausiai Gegužės trečiosios konstitucija teikė daug erdvės ir galios aukščiausiajai valdžiai. Kas mokės atspėti tautos valią, tam Lenkijos tauta suteiks didelę valdžią, tuo galingiau jis veiks, kuo geriau pajėgs išreikšti lenkų tautos mintį, plėsti laisvę.

Pagal Kazio Uscilos verstą straipsnį „Adomas Mickevičius. Gegužės trečiosios konstitucija“, Metai, 2021 m., Nr. 5–6.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokia pagrindinė šaltinio mintis?
  2. Kas buvo šaltinyje minimi Lenkijos engėjai? Nurodykite bent vieną.
  3. Kaip šaltinyje minimi seni Lenkijos užgrobimai paveikė Lenkijos valstybę?
  4. Kokias vertybes mini šaltinio autorius?
  5. Kuo šaltinio autoriui priimtina ar nepriimtina Gegužės trečiosios konstitucija?
  6. Kurioms šaltinio autoriaus mintims pritariate, kurioms prieštaraujate? Atsakymą argumentuokite.
Prašau palaukti