Tema 3.3 (Istorija 7)

Raštas ir faraonas: Egipto valstybės pagrindai

Šioje temoje JŪS

  • Susipažinsite su egiptiečių raštu – hieroglifais.
  • Pasvarstysite, kodėl visi egiptiečiai privalėjo klausyti faraono.
  • Išsiaiškinsite faraono reikšmę ir jo pareigas Egipto valstybėje.

Koks ryšys tarp rašto sukūrimo ir valstybės atsiradimo?

Visuomenės ir ūkio santykiams sudėtingėjant, kad viskas gerai veiktų, kasdieniame gyvenime reikėjo tvarkyti milžinišką kiekį įvairiausių žinių, kaip antai žmonių vardai ir jų užsiėmimai, numatyti darbai ir atlygis už juos, įvairiausi gaminiai, jų kiekiai ir kt. Viso to atsiminti ir perduoti žodžiu jau nebuvo įmanoma! Todėl apie 3200 m. pr. Kr., maždaug tuo metu, kada kuriasi ir didėja valstybės ir vienijamas Egiptas, egiptiečiai išranda raštą. Ar tai atsitiktinumas? Ne. Matysite, kad rašto išradimas ir valstybės sukūrimas labai susiję, ir ne tik Egipte!

Senovės Egipte išrastą ir ilgiau nei tris tūkstančius metų naudotą raštą vadiname hieròglifais. Taip jį pavadino graikai („hieroglifai“ graikų k. „šventieji ženklai“)  pirmo tūkstantmečio pr. Kr. viduryje, matydami užrašus ant šventyklų sienų. Tačiau hieroglifais egiptiečiai rašė ne tik šventus tekstus, antai vieni iš seniausių mums žinomų įrašų yra paprastos vyno etiketės! Nors ši rašto sistema išties sudėtinga, patys ženklai yra paprasti paveikslėliai, vaizduojantys įvairiausius pasaulio dalykus – gyvūnus, augalus, dangaus kūnus, daiktus, žmones ar jų kūno dalis ir visa kita (11 pav.). Ne veltui egiptiečiai juos vadino „dievų žodžiais“. Juk dievai, pasak jų, sukūrė visą pasaulį ir visa, kas jame, taigi viską sugalvojo ir tarsi nupiešė!

11 pav. Tai raštas ar piešinukai?

Egiptiečiai hieroglifais rašė visų pirma akmenyje, nesvarbu, ar tai šventyklos, ar kapo siena, valdovo statula ar stela – vertikali akmens plokštė. Taip pat jie galėjo rašyti ir visomis kryptimis – iš kairės į dešinę, iš dešinės į kairę ar net iš viršaus į apačią! Vis dėlto iškalti ar nupiešti hieroglifus buvo ne taip lengva, o greitai rašyti apskritai neįmanoma. Todėl egiptiečiai kasdieniame gyvenime naudojo iš hieroglifų kilusį paprastesnį raštą, vadinamą hieratiniu raštu (12 pav., žr. ir 14 pav.). Juk ir jūs ne visada rašote dailiomis, gražiomis, didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis, o rašote rašytinėmis ir savo rašysena, kurią perskaityti kartais gali ne kiekvienas! Būtent hieratinio rašto ir mokėsi mažieji egiptiečiai raštininkų mokyklose (13.1 pav.). Paprastai mokyklas įkurdavo prie šventyklų, kur taip pat būdavo kopijuojami įvairiausi tekstai. Tokios mokyklos buvo vadinamos gyvenimo namais. Ar savo mokyklą taip gražiai pavadintumėte?

12 pav. Du tekstai, parašyti ir hieratiniu raštu, ir hieroglifais. Raudona spalva pažymėtas žodis „km.t“ – „Egiptas“. Skaityti reikia iš viršaus į apačią ir iš dešinės į kairę, nes į tą pusę pasisukę žmonės ir paukščiai, šiuo atveju pelėdos!
13.1 pav. Raštininko paletė su įdubimais raudonam ir juodam rašalui ir trys nendriniai rašikliai, apie 1700 m. pr. Kr.
13.2 pav. Rašyti pasiruošęs raštininkas. Kairėje rankoje jis laiko papiruso ritinėlį, dešinėje – nendrinį rašiklį. Ištemptas sijonukas atstoja stalą!
14 pav. Ar patogu rašyti ant tokios akmens nuolaužos?

Egiptiečiai kasdieniame gyvenime paprastai rašė ant papiruso – „popieriaus“, pagaminto iš papirusų, augančių prie upės. Jų stiebus supjaustydavo dalimis, tada kiekvieną dalį – išilgai į plonas juostas. Šias juostas sudėdavo dviem sluoksniais, vieną sluoksnį statmenai kitam. Mušdavo specialiu plaktuku, kol išsiskirdavo sultys, kurios išdžiūvusios suklijuodavo suspaustas juostas. Viską dar palygindavo akmeniu ir gaudavo puikų „popieriaus“ lapą! Tokius papiruso lapus buvo galima sujungti į norimo ilgio papiruso ritinį (13.2 pav.). Ilgiausi mums žinomi papiruso ritiniai buvo daugiau kaip 40 m ilgio! Beje, papirusas buvo naudojamas ne tik senovės Egipte. Vėliau jo bus daug išvežama ir parduodama užsienyje, ant jo rašys senovės graikai ir romėnai. Vis dėlto papirusas buvo brangus, todėl mokiniai rašydavo ant medinių lentelių, padengtų gipsu, taip pat ant puodo šukių ar akmens nuolaužų (14 pav.).

Rašyti ir skaityti mokėjo tik nedidelė dalis egiptiečių. Išmokti šimtus ženklų ir sudėtingą rašto sistemą buvo sunku, sugebėdavo ne kiekvienas. Mokiniai mokydamiesi turėdavo daug sykių perrašyti įvairiausius tekstus – laiškus, literatūros kūrinius, paprastus daiktų sąrašus ir kt. Tai nebuvo įdomu, todėl mokytojai mokinius visaip skatino, neretai lazda ar rykštėmis. Viename egiptiečių tekste rašoma: „Berniuko ausis yra ant jo nugaros – jis girdi, kai jį muša.“ Gal mušimas ir nepakeldavo ūpo mokytis, vis dėlto buvo aišku, kad tapti raštininku, tai yra mokėti skaityti ir rašyti, reiškė užsitikrinti geresnį darbą ir lengvesnį gyvenimą. Raštininkai buvo gerbiami, nes buvo būtini, kad visa valstybė veiktų sklandžiai.

Šiame tekste, parašytame apie 1900 m. pr. Kr., Chetis savo sūnui Pepiui, kuris pradės lankyti raštininkų mokyklą, nori įrodyti, kaip naudinga būti raštininku. Kad paskatintų Pepį mokytis, jis vaizdžiai aprašo ir kitus amatus. Sūnus, palyginęs juos su raštininko darbu, tikrai uoliai mokysis!

„Nukreipk savo širdį į knygas, juk aš mačiau, kad jos apsaugo nuo [fizinio] darbo. Žiūrėk, nėra nieko geresnio už knygas! <...> Aš padarysiu taip, kad mylėtum knygas labiau už savo mamą. Padarysiu taip, kad jų tobulybė būtų prieš tave. Juk tai [raštininko darbas] yra svarbiau už bet kokį amatą, nėra nieko [jam] lygaus šiame krašte. <...>

Puodžius padengtas žeme, nors jis [vis dar] gyvena tarp gyvųjų. Jis vartosi purve daugiau nei kiaulės, kad išdegtų savo puodus. Jo drabužiai kieti nuo molio, jo prijuostė – skuduras. Karštas oras iš degimo krosnies patenka tiesiai į jo nosį. <...>

Audėjas savo dirbtuvės viduje, jam blogiau nei [besilaukiančiai (?)] moteriai. Jo abu keliai įspausti į pilvą, jis negali kvėpuoti. Jei praleidžia [bent vieną] dieną neausdamas, jis gauna 50 rimbo kirčių. Jis turi sumokėti sargui, kad leistų jam pamatyti dienos šviesą. <...>

Aš papasakosiu tau [ir] apie žveją. Jis nelaimingesnis už bet kokį kitą dirbantįjį. Jis dirba upėje, pilnoje krokodilų. <...>

Žiūrėk, nėra nė vieno amato, kur nebūtų viršininko, išskyrus raštininko – jis pats yra viršininkas! Jei tu išties mokėsi skaityti ir rašyti, tai tau bus geriau už darbus, kuriuos tau parodžiau. <...> Diena mokyklos klasėje tau [išties] naudinga, tai [išliks] amžiams.“

Iš senovės egiptiečių k. vertė T. Rutkauskas, pagal W. Helck,
​Die Lehre des DwA-xtjj, Kleine Ägyptische Texte 3, Wiesbaden, 1970.
15 pav. Svirne dirbantys raštininkai (medinis modelis, apie 2000 m. pr. Kr.). Kažin ką jie rašo?

Klausimai ir užduotys

  1. Nuo ko teksto autorius stengiasi apsaugoti sūnų, ragindamas jį tapti raštininku?
  2. Kodėl, anot autoriaus, verta tapti raštininku?
  3. Ar raštininko profesija išlikusi iki šių laikų? Jei išlikusi, ar vis dar taip pat gerbiama, kaip senovės Egipte?

Klausimai ir užduotys

  1. Egiptiečiai rašė ant papiruso, bet jis buvo brangus. Ant kokios dar medžiagos rašė egiptiečiai?
  2. Kodėl tik nedaug egiptiečių mokėjo skaityti ir rašyti?
  3. Nors iki mūsų laikų išliko tik labai maža dalis raštų, kažkada užrašytų ant papiruso, vis dėlto Egipte jų ir jų dalių archeologai rado tūkstančius. Graikijoje ir Itãlijoje taip pat buvo rasta ant papiruso parašytų raštų, bet daug mažiau ir daugiausia apdegusių ar suanglėjusių! Pasvarstykite, kodėl Egipte papirusas galėjo išsilaikyti net kelis tūkstančius metų, o kitur beveik visiškai sunyko.

Egipto faraonai – valdovai ar dievai?

Suvienytą Egipto valstybę valdė karalius, vėliau vadintas ir faraonù. Tai buvo svarbiausias ir galingiausias žmogus visame Egipte. Žodis „faraonas“ kilęs iš egiptiečių kalbos ir reiškia „didieji namai (rūmai)“. Jam priklausė visas Egiptas, visi žemės ir gamtos turtai. Jis valdė visą kraštą, visi privalėjo klausyti jo įsakymų. Kodėl egiptiečiai jo klausė? Karalius buvo laikomas saulės dievo Ra sūnumi, todėl egiptiečių buvo garbinamas beveik kaip vienas iš dievų (16 pav.). Egiptiečiams karalius buvo jų sergėtojas ir valdytojas, kuris rūpinasi jų gerove, teisingumu ir gina juos nuo išorės priešų. Anot egiptiečių, kai dievai sukūrė pasaulį, jie paskyrė valdovus jų sukurtai tvarkai ginti ir saugoti. Šias pareigas ir galią turėjo rodyti ypatingos karūnos ir kiti valdžios ženklai (17 pav.).

16 pav. Mirusiems karaliams buvo pagaminami juos vaizduojantys puošnūs karstai, kaip antai šis Ramzio II karstas, XIII a. pr. Kr.
17 pav. Vieni iš pagrindinių senovės Egipto karališkos ir dieviškos valdžios ženklų: 1. Baltoji (Aukštutinio Egipto) karūna, 2. Raudonoji (Žemutinio Egipto) karūna, 3. Dviguba (Aukštutinio Egipto ir Žemutinio Egipto) karūna, 4. Spragilas, 5. Lenkta lazda – skeptras, 6. Gyvenimo simbolis. Kuriuos iš jų matote 16-ame ir 19-ame paveikslėliuose?

Faraonas savo dieviškomis galiomis ir žmogiškais gebėjimais turėjo apsaugoti kraštą ir jo žmones nuo suirutės, kuri reiškė prievartą, neteisybę ir badą. Žinoma, valdovas vienas to padaryti negalėjo. Iš pradžių jam padėjo jo šeimos nariai, o laikui bėgant atsirado daug valdininkų, kurie valdė Egiptą vadovaujami valdovo. Aukščiausias valdininkas visame Egipte buvo vadinamasis viziris, o vėliau – du viziriai, vienas Aukštutiniame, kitas Žemutiniame Egipte. Faraono pareiga liko dalyvauti dievų pagarbinime šventyklose ir vadovauti karo žygiams, o visais krašto ūkio reikalais ir teismais rūpinosi viziris.

Karaliui mirus, jo valdžia pagal tradiciją atitekdavo vyriausiam jo sūnui ir pagrindinei karalienei (karalius galėjo turėti daug žmonų!). Taip tėvo valdžią perduodant sūnui kūrėsi valdovų dinãstijos – kartos, kurias siejo giminystė. Tokių dinastijų Egipto istorijoje istorikai išskyrė trisdešimt. Kartais karalius, kad sūnus išmoktų valdyti kraštą, kurį laiką valdydavo kartu. Taip princas pasiruošdavo jo laukiančioms sudėtingoms pareigoms. Deja, ne visada viskas vyko sklandžiai. Žinome, kad keli karaliai buvo nužudyti. Ne visi sūnūs sutikdavo paklusti vyresniajam broliui, pavydėdavo jam karaliaus pareigų. Taip pat ir aukšti valdininkai, žyniai ar kariuomenės generolai kartais siekdavo užgrobti valdžią. Juk kas nenorėtų būti visagaliu faraonu?

Šiame vadinamajame išminties tekste, parašytame apie 2000 m. pr. Kr., karalius savo sūnui, būsimam įpėdiniui, pataria, kaip elgtis ir vadovauti šaliai. Gal tai tobulo valdovo vadovėlis?

„Sumanumas kalboje yra tavo stiprybė,
​​Karaliaus jėga yra jo liežuvis.
​​Kalba yra stipresnė už bet kokį mūšį.
​​<...>
​​​Daryk tai, kas teisinga, kad išliktum žemėje!
​​Nuramink verkiantį, neskriausk našlės,
​​Neišvyk žmogaus iš jo tėvo nuosavybės,
​​Nekenk valdininkams jų postuose.
​​Saugokis bausti neteisingai,
​​​​Nežudyk, [jei] tai tau nenaudinga.
​Bausk mušimu ir įkalinimu.
​​​<...>
​​Neteik pirmenybės kažkieno sūnui, o
​​ne paprastam žmogui,
​​Pasirink žmogų pagal jo darbus.
​​<...>
​​Saugok savo sieną, statyk tvirtoves,
​​​Kariuomenė naudinga jos valdovui.
​​Statyk [gražias] šventyklas dievui.
​Tas, kuris tai daro, jo vardas gyvuos.“

Iš senovės egiptiečių k. vertė T. Rutkauskas, pagal J. F. Quack, Studien zur Lehre für Merikare, GOF IV, 23, Wiesbaden, 1992.
18 pav. Karalius Setis I su savo sūnumi, būsimuoju įpėdiniu Ramziu II (piešinys pagal reljefą šventykloje, apie 1300 m. pr. Kr. )

Klausimai ir užduotys

  1. Kur, anot šaltinio autoriaus, slypi karaliaus jėga?
  2. Pasirinkite tris, jūsų manymu, svarbiausius patarimus valdovui. Savo nuomonę pagrįskite.
  3. Kurie iš šių patarimų tiktų mūsų laikų valstybių vadovams? Kodėl taip manote?

Paprastai senovės Egipto valdovais buvo vyrai. Tačiau buvo ir keletas karalienių, kurios trumpiau ar ilgiau valdė visą Egiptą. Kai kurios jų, mirus valdovui, kurį laiką valdė už savo mažametį sūnų, kol jis užaugo ir galėjo pats valdyti. Buvo ir tokių, kurios po savo vyro mirties valdė vienos. Viena garsiausių – karalienė Hatšepsuta. Kai 1479 m. pr. Kr. mirė jos vyras faraonas Tutmozis II, ji pradėjo valdyti už jo sūnų Tutmozį III, kuris buvo ne jos, bet vienos iš Tutmozio II žmonų vaikas. Hatšepsuta neužleido sosto posūniui net tada, kai šis užaugo ir jau pats galėjo valdyti. Ji valdė 22 metus ir netgi, tikriausiai, planavo, kad įpėdine taps jos duktė Neferura! Jų abiejų mirtis sužlugdė šiuos planus, o pačios Hatšepsutos vardas ir atvaizdai vėliau bus negailestingai naikinami (19 pav.). Daugumai egiptiečių moters karalienės valdymas prieštaravo dievų nustatytai tvarkai, todėl ji turėjo būti užmiršta ir ištrinta iš Egipto istorijos.

19 pav. Hatšepsutos statula jos pastatytoje šventykloje, Deir al Bachri, Tebai (dab. Luksoras). Po faraonės mirties statula buvo sudaužyta. Archeologai ją atkūrė iš daug mažų dalių. Kokius karališkos valdžios ženklus matote žvelgdami į šią statulą (žr. ir 17 pav.)?

Klausimai ir užduotys

  1. Kokie valdovo valdininkai turėjo daugiausia galių Egipto valstybėje?
  2. Kam valdovui mirus atitekdavo valdžia?
  3. Pasvarstykite, ar buvo lengva Hatšepsutai tapti faraone. Kurios valdovo pareigos jai turėjo būti sunkiausios ar net neįmanomos įvykdyti?

Apibendrinamieji klausimai ir užduotys

  1. Kaip egiptiečiai vadino hieroglifus? Kodėl taip vadino?
  2. Kodėl visi egiptiečiai privalėjo klausyti faraono?
  3. Išvardykite ir apibūdinkite svarbiausias faraono pareigas.

TYRINĖKITE!

Egipto faraonų vardai minimi įvairiuose tekstuose, jų akmeninių statulų ir kitokių atvaizdų išliko daug, bet ar galime žinote, kokie jie buvo kaip žmonės ir kaip išties atrodė? Pasidomėkite, ar išliko jų palaikų.

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Iš šios temos sužinojote, kad Egipte valdovais tapdavo ne tik vyrai. Pasvarstykite, ar moteriai būti svarbiausiu asmeniu valstybėje lengviau buvo senovėje ar dabar.

Prašau palaukti