Svajonės pildosi
Šiandien jau planuojamos žmonių kelionės į Marsą. Prieš 50 metų įgyvendinta didžioji žmonijos svajonė išsilaipinti Mėnulyje. O juk dar prieš gerą šimtmetį apie tokius skrydžius buvo tik fantazuojama. Štai kaip išsilaipinimas Mėnulyje įsivaizduotas viename iš pirmųjų kino filmų.
- Kas šiose iliustracijose yra tikroviška, o kas išgalvota?
- Kelintais metais žmonės pirmą kartą nuskrido į Mėnulį? Gal žinote, kurios šalies atstovai jie buvo?
- Iš kur šiandien žinome, kaip atrodo Marso aplinka?
- Pasvarstykite, kodėl žmonės taip veržiasi į kosmosą.
Daugybė žmogaus svajonių jau išsipildė arba išsipildys ateityje. Žiūrėdami į paveikslėlius, aptarkime kelių mums įprastų daiktų raidą.
- Pakomentuokite šias iliustracijas. Dėl kokių priežasčių įvyko šie pokyčiai?
- Kurie iš šių pokyčių didino aplinkos taršą, o kurie mažino? Kodėl taip manote?
- Ką žinote apie elektromobilius? Kodėl jie vis dar nėra populiarūs?
- Apie kokį ateities automobilį dar nešnekėjome?
Kažkada knygos rašytos ranka. Vienintelis būdas turėti antrą tokią pačią knygą buvo ją perrašyti. Dabar vienu mygtuko paspaudimu elektronines knygas galima parsisiųsti iš internetinės parduotuvės, išsiųsti jas draugams ar giminaičiams. Galima savo knygų skaityklėje ar kompiuteryje keisti raidžių dydį, spalvą, stilių ar net paklausyti įgarsinto knygos teksto.
- Aptarkite, kaip keitėsi knyga. Ką lėmė kiekvienas pokytis? Kaip tai susiję su žmonių galimybe skaityti?
- Kodėl ranka rašytų knygų nėra daug?
- Susiskirstykite grupėmis ir išsiaiškinkite: kada išspausdinta pirmoji knyga; kada išspausdinta pirmoji lietuviška knyga; kiek knygų per metus išspausdinama Lietuvoje.
Pirmoji knyga pasaulyje | Pirmoji knyga Lietuvoje | |
Kas išleido? | ||
Kada išleido? | ||
Koks knygos pavadinimas? |
Informacija
Kokia knyga pavaizduota paveikslėlyje?
- pirmoji knyga pasaulyje
- pirmoji knyga Lietuvoje
- Aptarkite popieriaus naudojimą knygų leidyboje. Norint pagaminti 1 toną popieriaus, reikia nukirsti 17 medžių. Kiekvienas europietis per metus sunaudoja apie 200 kg popieriaus. Beveik pusę visų atliekų sudaro popierius.
- Kiek knygų galima pagaminti, jei viena knyga sveria maždaug 0,5 kg?
- Pasiūlykite, ką būtų galima padaryti, kad ir patenkintume norą skaityti, ir saugotume gamtą.
- Kaip siūlytumėte taupyti popierių kasdieniame gyvenime?
Technologijos leidžia kūrėjams negaišti laiko kopijavimui, perrašinėjimui, o specialios programos randa ir padeda ištaisyti klaidas. Taip sukuriama daugiau įvairių dalykų ir jų gamyba pigesnė. Menininkai, inžinieriai ir mokslininkai daugiau laiko gali skirti naujoms idėjoms ir kūrybai. Dažnai už daiktą brangiau mokame ne todėl, kad jis būtų pagamintas iš kokių nors ypatingų medžiagų, o todėl, kad jį sugalvojęs žmogus buvo kūrybingas ir išradingas, įgyvendino ne tik savo, bet ir mūsų svajonę – sukūrė patogesnį, labiau žmonių poreikius atitinkantį daiktą.
- Pagalvokite, kokie nauji, jums nežinomi daiktai atsirado namuose, mokykloje, gatvėje nuo to laiko, kai pradėjote eiti į mokyklą.
- Kaip atrodys mokykla po 3, 10 ir 50 metų? Kelinti tai bus metai?
- Kokia būtų jūsų svajonių mokykla?
- Apžiūrėkite linksmųjų išradimų paveikslėlius ir sugalvokite, kokius du daiktus būtų galima sujungti į vieną taip, kad galėtume panaudoti. Nupieškite savo sukurtą daiktą, sugalvokite jam pavadinimą, parašykite naudojimosi instrukciją ir papasakokite apie jį draugams.