Dvi revoliucijos
Perversmai, dideli pokyčiai kartais vadinami tarptautiniu žodžiu revoliucija. Dažnai ji siejama su kova ar kariniu perversmu, tačiau viena svarbiausių istorijos revoliucijų įvyko be mūšių ir ginklų.
Maždaug prieš 300 metų žmogaus rankų darbą ėmė keisti mechanizmai. Darbas labai pagreitėjo. Mažas amatininkų dirbtuvėles pakeitė didelės gamyklos. Jose darbininkai užsiėmė ne viso daikto gamyba, o pasidalijo darbus – pavyzdžiui, batų fabrike vieni žmonės karpė odą, kiti ją susiuvo, treti gamino padus, dar kiti juos tvirtino prie bato ir t. t.
Itin pasitarnavo konvejerio išradimas. Automobilių gamykloje konvejeris lėtai juda, o prie jo paeiliui prieinantys darbininkai atlieka skirtingas operacijas: vieni įstato žibintus, kiti įdeda stiklą. Visi turi dirbti tiksliai ir greitai, nes konvejeris niekada nesustoja.
Perversmas gamyboje, kai žmonių darbą pakeitė mašinos ir pradėti naudoti įvairūs varikliai bei mechanizmai, buvo pavadintas pramonės revoliucija.
- Pažiūrėkite į paveikslėlius ir pasakykite, kokius svarbius pokyčius jie vaizduoja.
- Kuo šie pokyčiai panašūs? Kodėl šiuos pokyčius galėtume pavadinti revoliucija?
- Atsiradus konvejeriui ir mechanizmams, darbininkai dažnai būdavo tuo nepatenkinti. Kaip manote, kodėl?
- Kodėl dirbant prie konvejerio būtina laikytis nustatytų taisyklių ir daryti pertraukas?
- Kokių daiktų gamyboje liko daug rankų darbo? Kodėl?
- Kodėl sakoma, kad namie gamintas pyragas skanesnis nei pirktas?
Laikui bėgant žmonių poreikiai keitėsi ir pasaulyje labiausiai imta vertinti informaciją. Sakome, jog įvyko informacijos revoliucija. Jos priežastis – kompiuterių atsiradimas. Per pastaruosius dešimtmečius kompiuteriai pakeitė pasaulį ir pasikeitė patys. Dabar vietoj didelių ant stalų stovinčių dėžių naudojami maži mobilieji įrenginiai.
Anglų programuotojas Timas Bernersas Li 1989 metais sugalvojo internetą, kuris jau tapo kasdieniu dalyku, leidžiančiu mums bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, skaityti bet kurios šalies laikraščius bei knygas.
- Ką galima daryti naudojantis internetu? Kaip jis pakeitė šiuolaikinio žmogaus gyvenimą?
- Įsivaizduokite, kad esate interneto naudojimo priešininkas. Įrodykite savo klasės draugams, kad internetas nenaudingas ar net kenksmingas, – pasakykite bent tris priežastis.
- Paieškokite informacijos ir pamėginkite paaiškinti žodį „internetas“ – iš kokių dviejų angliškų žodžių jis sudarytas ir ką jie reiškia.
- Susiskirstykite grupėmis ir pagal vadovėlio straipsnelį sukurkite informacinį tekstą apie vieną iš paminėtų revoliucijų.
- Kokį sakinį slepia šis kodas? Pasinaudokite išmaniuoju telefonu ar planšete ir pabandykite jį perskaityti.
Kokie esminiai pokyčiai įvyko pramonės revoliucijos metu?
- Žmonės dirbo darbus rankomis ir įprastais įrankiais.
- Žmonių darbą pakeitė mašinos.
- Pradėta naudoti įvairūs varikliai bei mechanizmai.
Užuomina
Kurioje iliustracijoje pavaizduota pramonės revoliucija?