Chapter 4.14 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Kodėl ant tradicinio Kūčių stalo nėra mėsos?

Kodėl ant tradicinio Kūčių stalo nėra mėsos?

  • Viena krikščioniško pasninko ypatybių – susilaikymas nuo mėsiškų patiekalų. Kam skirtas toks susilaikymas? Tai priminimas žmogui, kad jis gyvas ne vien duona, svarbūs yra ir dvasiniai dalykai. Pasninkas taip pat primena, kad reikia atjausti tą žmogų, kuris stokoja maisto, todėl raginama sutaupytu valgiu pasidalyti. Pasninkauja ne tik krikščionys; skirtingus susilaikymo nuo maisto būdus turi, pavyzdžiui, judėjai, musulmonai.

Lietuviškas Kūčių stalas yra be mėsos, kadangi tai paskutinė pasninko diena prieš Kalėdas. O Kalėdos yra Jėzaus gimimo šventė, kai jau valgoma gausiai ir su mėsa. Tradiciškai ant lietuviško Kūčių stalo turi būti 12 patiekalų. Kai kurie iš jų panašūs visoje Lietuvoje: kisielius, kūčiukai su aguonų pienu, silkės patiekalai ir kt. Kai kurie valgiai būdingi konkretiems etnografiniams regionams.

Suvalkiečiai neįsivaizdavo savo Kūčių stalo be pupų, žirnių, obuolių.

Žemaičiai ant stalo dėdavo kanapių sėklų. Be virtų su lupenomis bulvių ir kanapių, sumaišytų su druska, nebūdavo žemaitiško Kūčių stalo.

Ant dzūkų stalo – grybai. Džiovintų baravykų sriuba, silkė su baravykais – įprasti dzūkų valgiai.

Aukštaičiams ant stalo turėdavo būti pasaldinto skirtingų virtų grūdų mišinio.

Kepant tradicinius kūčiukus, dalyvaudavo ir jauniausi šeimos nariai.

Kūčiukų kepimo receptas

Sudedamosios dalys

1 kg kvietinių miltų; 480 ml vandens; 0,5 arbatinio šaukštelio sausų mielių; 120 g cukraus; 3 valgomieji šaukštai aguonų; 0,5 arbatinio šaukštelio druskos; 70 ml aliejaus.

Paruošimas

Į dubenį supilti kambario temperatūros vandenį ir produktus tokia tvarka: suberti mieles, cukrų, miltus, aguonas, druską. Viską sumaišyti medine mentele, supilti aliejų ir išminkyti tešlą rankomis. Minkyti, kol tešla nebelips prie rankų ar prie indo šonų.

Tešlą palikti uždengtą skepeta 1 val. Po to išimti tešlą iš dubens ir padėti ant miltais pabarstyto stalo. Atpjauti piršto storio tešlos juostelę ir kočioti rankomis, kol suformuojama plona virvelė. Supjaustyti ją norimo dydžio gabaliukais, kad šie nesuliptų – pabarstyti miltais. Tuomet dėti ant skardos, išklotos kepimo popieriumi. Gabaliukus paskleisti 1 cm atstumu vieną nuo kito ir kepti iki 230 °C įkaitintoje orkaitėje 10–12 min. (kol švelniai parus).

Pagal tinklalapį www.delfi.lt

Skepeta – čia audeklo skiautė, pašluostė.

  1. Paaiškinkite, kas yra pasninkas.
  2. Kuo ypatingas lietuviškas Kūčių stalas?
  3. Kokie Kūčių patiekalai būdingi skirtingiems Lietuvos regionams?
  4. Jeigu jūsų šeimoje švenčiamos Kūčios, kokio regiono valgių būna ant stalo?
  5. Iš kokių dalių susideda patiekalo ruošimo receptas?
  6. Kokie svarbiausi kūčiukų gaminimo etapai?

  1. Praėjusioje pamokoje pasakojome apie Kūčių papročius, būrimus, kurie šiandien primena žaidimus. O kaip jūs vertintumėte pasiruošimą Kūčių stalui, neįprastų (senoviškų, retų) valgių gaminimą? Kiek tai prasminga šiandien?
  1. Apibūdinkite šios ir praeitos pamokos tekstus. Ar jie grožiniai, ar negrožiniai? Kokios tikslios informacijos juose randate?

Užduotys

  • Pasiruošimas (kam?) šventėms džiugina vaikus. Galime įsivaizduoti, kaip smagu Lietuvos pradinių klasių (kam?) mokiniams drauge kepti kūčiukus. Įdomu stebėti, kaip ketvirtokai susikaupę rašo sveikinimus (kam?) seneliams.

Daiktavardžio naudininko linksnis atsako į klausimą kam?

Pavyzdžiui: žmogui, šventėms, mokiniams, seneliams. Rašydami daiktavardžio naudininko linksnio daiktavardžius, įsidėmėkite: jeigu vardininko linksnio galūnė , tai naudininko -ei, -ėms; jeigu vardininko linksnio galūnės -a, -ia, -is, tai naudininko yra -ai, -iai, -iui, -i(a)ms.

Pavyzdžiui:

vns. V. silkė – N. silkei;

vns. V. dvasia – N. dvasiai;

vns. V. diena – N. dienai.

vns. V. pilis – N. pilims;

vns. V. paukštis – N. paukščiui.

Vns. V. (kas?)

Vns. N. (kam?)

Dgs. N (kam?)

avis

aviai

avims

žvirblis

kriaušė

dramblys

ponia

virėja

žuvis

lapė

medis

  1. Paaiškinkite šių daiktavardžių rašybą:

indoeuropieč, vėl, žmon, šuneliams, garbei, patiekalų, protėviams, žalčiai, proprotėv, proanūkiai, senelei, puodelį, gyvulėliams, Austėjai, Akvilei.

Please wait