Chapter 7.15 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Pelenų antelė (I)

Įvadas į knygą

  • Poetas Marcelijus Martinaitis yra parašęs knygą „Pelenų antelė“, kurioje sudėtos trys pagal lietuviškas pasakas sukurtos pjesės – vaidinti scenoje pritaikyti kūriniai. Šioje pamokoje sužinosime, kaip poetas aiškina savo kūrinius, ir pradėsime skaityti pasaką „Pelenų antelė“. Kiekviena pjesė – draminis kūrinys pradedama supažindinimu su veikėjais ir trumpu veiksmo vietos aprašymu. Vadovėlyje skaitysime šios pasakos ištraukas. Visą pasaką reikėtų patiems perskaityti arba paklausyti jos įrašo – „Pelenų antelė“ buvo pastatyta LRT radijo ir „Lėlės“ teatruose.

Marcelijus Martinaitis

Įvadas į knygą

„Lėlės“ teatro spektaklio afiša

Šioje knygoje nepapasakosiu naujų, dar jums nežinomų pasakų. Nėra nei vieno vaiko, nei vieno suaugusiojo, kuris nežinotų trijų gražiausių mūsų pasakų: apie Sigutę, apie Elenytę ir Jonuką, apie Eglę ir Žilviną. Noriu papasakoti ką kita: ne pačias pasakas, kuriose negaliu pakeisti nė žodžio, o tai, ką iš jų supratau gyvendamas, prisimindamas vaikystę.

Aš, kaip tie seneliai, jau neturiu ilgo ąžuolinio stalo ar didelės krosnies, ant kurios vakarais galėčiau susodinti vaikus ir jiems pasakoti. Ir vaikų tiek neturiu. Išpasakojau viską rašalu šimtui popieriaus lapų Vilniuje, penktame aukšte, žvelgdamas į senamiesčio stogus. Ant tų stogų jau krenta sniegas, o prie Neries vaikai lesina žiemoti į miestą atskridusias anteles. Žiūriu į tas margaplunksnes ir galvoju: kuri iš jų Sigutė? O gal ji jau užmiršta, niekas jos nesigaili? Kaip ji gailiai atrodytų su savo varganais marškinėliais tarp mašinų, kaip ji nedrąsiai eitų gatve su karvute, kaip bijotų šviesoforų! Taip tęsiasi vaikystės pasaka, ją matai ir mieste, kur negyvena jokia Sigutė… Štai koks gražus dalykas yra pasaka, kaip ji yra visur ir niekur...

Iš knygos „Pelenų antelė“

  1. Marcelijus Martinaitis mini tris gražiausias lietuvių pasakas. Ar žinote, apie ką jos?
  2. Kaip supratote pasakymą „išpasakojau viską rašalu šimtui popieriaus lapų“?
  3. Apie ką žiūrėdamas į atskridusias anteles mąsto poetas?
  4. Paaiškinkite poeto žodžius, kad pasaka yra „visur ir niekur“.

Pelenų antelė

VEIKĖJAI

SIGUTĖ, kuri nežino, kad ji našlaitė;

BROLELIS raitelis;

RAGANA pamotė;

ŠAUKŠTABURNĖ ir TEŠLADANTĖ – Raganos pamotės dukros;

MOTULĖ po žemėm;

SIGUTĖ, pavirtusi antele;

KARVUTĖ; KALAITĖ;

ŠARKA – piktoji Raganos dvasia;

VARNAS – karo dvasia;

RAITELIAI kareivėliai – visi kaip vienas;

CHORAS

Scenovaizdis susideda iš trijų dalių, viena kitai prieštaraujančių, viena kitą papildančių ar tarpusavy kovojančių. Arčiausiai ir žemiausiai yra piktųjų žemės dvasių buveinė. Tai mėnulio, žvaigždžių, požemio šviesos pasaulis, kuriame žmogaus daiktai yra įgiję keistą paskirtį. Raganos būstas – lyg ir kaimo troba, bet kartu ir kažkas kita.

Sigutės pasaulis – tai šviesos, erdvių, augalų ir gerųjų gyvių pasaulis. Su ja yra visų pakelių saulė: ji – visų žmonių saulė. Ji gali patekėti iš po augalo, iš po gero žmogaus kojų, ir viskas gyvena ir juda aplink ją, už jos, virš jos…

Už Raganos buveinės ir Sigutės žemės prasiveria kitų žmonių erdvė, kurioje palaidota Motulė, kurioje klajoja Brolelis raitelis ir iš kurios ateina karų ir nelaimių žinia. Ten yra visų žemė.

Iš knygos „Pelenų antelė“

  1. Pasiaiškinkite, kas yra scenovaizdis. Kuo ypatingas šios pjesės scenovaizdis?
  2. Apibūdinkite kiekvieną scenovaizdžio dalį. Kurioms scenovaizdžio dalims priklauso pjesės veikėjai?
  3. Kaip veikėjus pristato jų vardai? Aptarkite Raganos dukrų vardus.
  4. Kaip manote, kuriuos veikėjus matome Tuskulėnų mokyklos spektaklio scenoje?
  5. Pasirinkite kokią nors pasaką ir įsivaizduokite, kad ją perkuriate į pjesę. Surašykite pjesės veikėjus ir veiksmo aplinką. Jeigu veikėjas keliauja, aprašykite skirtingas veiksmo vietas kaip skirtingus scenovaizdžius.

Užduotys

  • Pirmame tekste raskite sakinių, kurių gale parašytas taškas, daugtaškis, šauktukas ir klaustukas. Nurašykite juos ir perskaitykite suolo draugui tinkama intonacija.

  • Pirmame ir antrame tekstuose raskite keturis sudurtinius žodžius. Pasakykite, iš kokių žodžių jie sudaryti.

Daugaukštis, Krykalnis, švaaštis, 

lygdienis, saultekis, virškalnė,

aplinelis, darbmetis, šladriba,

dantraštis, erdvlaivis.

Please wait