Chapter 1.27 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Pajaco juokas

Vytautė Žilinskaitė

 

Aurimas keliauja į parduotuvę. Vienoje rankoje jis laiko krepšį, kitoje – raštelį, kuriame mamos surašyta visa, ko reikia nusipirkti: tris butelius pieno, du stiklainėlius grietinės, maišelį cukraus, pakelį sviesto, dar duonos, pyrago ir penkis saldžius sūrelius su razinomis.

Aurimas drožia nesidairydamas, nežioplinėdamas, smagiai pasimosuodamas krepšiu, tik staiga jo ausys suklūsta ir žingsnis sulėtėja. Iš gretimos gatvės atsklinda poškėjimas. Ten – šaudykla, ir dabar kažkas pyškina iš šautuvo į taikinius. „O jeigu... jeigu... – neryžtingai mindžikuoja berniukas, – jeigu nueičiau tik pasižiūrėti... Tik pasižiūrėti – ir nieko daugiau.“

O kojos jau pačios jį neša šaudyklos linkui. Aurimui net delnai panyžta – taip maga pačiam čiupti šautuvą!

– Dėde, – nė nepajunta, kai ištaria, – duokite man... tris šovinius!

Patarnautojas paberia jam tris švino gabalėlius, paima devynias kapeikas ir atidžiai stebi, ar toks pipiras sugebės pats užtaisyti šautuvą. Bet Aurimas jau vedžioja po sieną taikiklį, ieškodamas taikinio.

Va, malūnėlis, va laivas, tankas, papūga, pajacas, va lėktuvas, sunkvežimis, vanagas, tigras, gėlės žiedas... Aurimas išsirenka pajacą, laikantį rankoje žydrą sviedinuką. Pataikius į sviedinuką, pajacas apsiverčia kūlio ir šypsodamasis vėl atsistoja stačias. Kai Aurimas nusitaiko ir jau jau spustelės gaiduką, pajacas tarsi krusteli ir lėtai papurto galvą – lyg prašydamas, kad į jį nešautų. Aurimas galėtų prisiekti, jog tą akimirką, kai jis paspaudė gaiduką, pajacas staiga tūptelėjo, ir kulka įsmigo jam aukštai virš galvos.

– Nieko, nieko, − ramiai murma berniukas, įdėdamas antrą šovinį. – Nuo manęs nepabėgsi!

Jis rūpestingai nusitaiko, bet...

Pagal knygą „Robotas ir peteliškė“

  1. Kur mama siunčia Aurimą?
  2. Kas Aurimui sutrukdo nueiti tiesiai į parduotuvę?
  3. Kurį taikinį išsirenka Aurimas? Kuo šis taikinys ypatingas?
  4. Kaip manote, ar pajacas iš tiesų šokinėja išsisukinėdamas nuo kulkų? O gal Aurimas nepataiko dėl kitos priežasties? Paaiškinkite, kodėl taip manote.
  5. Paspėliokite, kaip Aurimui toliau seksis šaudykloje. Pratęskite šį pasakojimą.
  • drožia
  • nežiop­linėja
  • delnai panyžta
  • maga čiupti
  • kojos pačios neša
  • ausys suklūsta
  • greitai eina
  • nesidairo
  • smalsu pačiupinėti
  • labai norisi greitai paimti
  • eina be pastangų, noriai
  • įdėmiai klausosi

Užduotys

  • Atlikite šias užduotis.

  1. Atpasakokite kūrinio pradžią, kaip Aurimas atsiduria šaudykloje. Būtinai pavartokite šiuos vaizdingus pasakymus.

Drožia nesidairydamas, nežioplinėdamas, ausys suklūsta ir žingsnis sulėtėja, kojos pačios jį neša, net delnai panyžta, maga čiupti šautuvą.

  1. Apibūdinkite pajacą – tęskite jo aprašymą pagal iliustraciją ir šias autorės pavartotas detales.

Aurimas išsirenka pajacą, laikantį rankoje žydrą sviedinuką... (pajacas lyg liūdnas, lyg nesišypso, kulka prakirto jam skruostą, sakytum, ten sustingo didelė ašara, aš lygiai toks pats kaip ir tu, net pro ašaras juokiuosi, mano domino – lyg kandžių sukapotas).

  1. Papasakokite, kaip pajacas išsisukdavo nuo Aurimo šūvių, kaip jis juokėsi iš berniuko. Pasakodami pavartokite šių vaizdingų pasakymų, veiksmažodžių.

Staiga tūptelėjo, mikliai šasteli į šoną, parodo Aurimui nosį, išsisuka stryktelėdamas aukštai į viršų, pajacas nesnaudžia: tai linkteli, tai tūpteli, tai strykteli, tai sviedinuką mesteli, pajacas šokinėja, lankstosi, kraiposi, mėčioja sviedinuką, begėdiškai suraito špygą, žandai plyšta iš juoko.

  1. Su draugu suvaidinkite Aurimo ir pajaco pokalbį. Įsivaizduokite, kaip pajacas prašo Aurimo į jį nešauti, ką jam berniukas atsako. Kurdami dialogą, pavartokite toliau pateiktus pajaco pasakymus.

Argi tau manęs negaila? Aš lygiai toks pats kaip ir tu: dvi kojos, dvi rankos, ir akis turiu, ir nosį. Niekam taip nekliūva kaip man. Esu juokdarys, net pro ašaras juokiuosi, mano domino – lyg kandžių sukapotas, vienos skylutės, o niekas nesutaiso, nesulopo. Pasigailėk manęs, nelaimingo juokdario.

  • Kūrinio ištraukoje pavartota daug daiktavardžių, veiksmažodžių, kitų kalbos dalių. Pasitikrinkite, ar atpažįstate jas.
  1. Dar kartą perskaitykite pirmą ištraukos pastraipą ir sukurkite raštelį, kurį Aurimui parašė mama. Kurių kalbos dalių pavartojote daugiausia? Kodėl?
  2. Iš kūrinio ištraukos išrašykite esamojo laiko veiksmažodžius, kurių galūnė yra -ia arba -a po raidės j.

Keliauja, ...

  1. Raskite tekste tris prieveiksmius, kurie atsako į klausimą kaip? Parašykite juos.
 
Please wait