Chapter 9.1 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Kuo ypatinga teta Petronėlė?

Kuo ypatinga teta Petronėlė?

  • Kaip atpažinti žymų žmogų? Vienas iš tokių – teta Petronėlė, apie kurią rašoma Jurgos Vilės knygoje „Sibiro haiku“. Šioje knygoje, kurios ištraukų jau skaitėme, pasakojama apie šeimos trėmimą į Sibirą. Teta Petronėlė, pasiėmusi knygų, savo noru prisidėjo prie išvežamos šeimos. Skaitydami ištraukas aptarkite, kodėl tetą Petronėlę galima laikyti įžymybe. Sugalvokite šiai ištraukai pavadinimą.

......................................

Teta Petronėlė – mano tėčio sesuo. Tikras fenomenas. Knygų prikaupė kalnus ir namuose atidarė biblioteką. Jos dėka net ir beraščiai skaityti išmoko. Pas Petronėlę į svečius užsuka kas netingi. Kai su ja šnekiesi, atrodo, lyg keliautum... Ne vienas kavalierius apie mūsų tetą sparną rėžia. Bet ji laisva kaip vėjas.

Dar Petronėlė iš visokių gėlių ir šaknų verda dažus. Jais medžiagas dažo. Išdžiausto ant medžių kieme. Atsibundi kokį rytą – visas kaimas vėliavėlėm išpuoštas...

A, svarbiausią dalyką pamiršau. Mūsų teta pamišusi dėl Japonijos. Gal ji ten ankstesniame gyvenime gyveno, kas žino...

Teta Petronėlė puolė ropštis pas mus. Kareiviai stūmė ją lauk. Mama ženklais rodė, kad teta bėgtų tolyn. O ji, visa sušilusi, vis tiek įvirto į vežimą. Kareiviai kvatodami iškratė knygas ant kelio. Tik vienos nepamatė, paslėptos prie krūtinės. Knygelės raudonu viršeliu. Nuo tada visos knygos raudonais viršeliais man primena tą rytą ir japonų haiku.

Tiesa, tuomet pirmąkart ir išgirdau žodį HAIKU. Skambėjo jis kaip burtažodis. Haiku... Pasirodo, tai toks japoniškas eilėraštis. Panašius mes patys netrukus mėginsim kurti.

Gulėjom plunksniniuose pataluose, o teta Petronėlė mums sekė pasaką: „Kitą kartą gyveno kaime japonas. Nebuvo jis ponas, viso labo paprastas poetas. Per dieną suvalgydavo tris ryžių grūdelius ir parašydavo po trieilį. Keliuose žodžiuose slypėdavo visatos gylis. Pažvelkit į dangų ir pasakykit, ar čia tas matyti...“

Dangus buvo nusėtas žvaigždžių.

Iš knygos „Sibiro haiku“
​Dailininkė Lina Itagaki

Fenomenas – retas, neįprastas, išskirtinis reiškinys ar žmogus.

  1. Iš tekste paminėtų detalių sukurkite žodinį Petronėlės portretą. Kaip ji atrodė, kuo išsiskyrė jos veikla?
  2. Paaiškinkite, kaip supratote pasakymą, kad gal Petronėlė ankstesniame gyvenime Japonijoje gyveno. Prisiminkite, kaip į pomirtinį gyvenimą žvelgia budistai.
  3. Kokią knygą išsaugojo teta Petronėlė, įvirsdama į vežimą, kuriame sėdėjo į Sibirą tremiama šeima?
  4. Prisiminkite, kokį eilėraštį vadiname haiku.
  5. Apie ką kalbama tetos Petronėlės sugalvotame haiku? Šis eilėraštis linksmas ar liūdnas? Kas tai rodo?
  6. Ką teta Petronėlė pasakojo apie japonų poetą?
  7. Kaip teta Petronėlė stengėsi padėti tremtyje atsidūrusiems vaikams?

Užduotys

  • Sąsiuvinyje užrašykite nupieštą dialogą. Neužmirškite skyrybos ženklų.
  • :
  • ?
  • .
  • ,

Saulė ir asilas

Saulė nusileido ant žemės Visi eina pro šalį ir garbina saulę: vieni poterius kalba, kiti kitaip. Eina pro šalį asilas ir klausia

Ko tu čia sėdi

Aš noriu eiti toliau, bet niekas neneša

Sėsk ant manęspasiūlė asilas

Saulė sėdo ir nenorėdama nukristi čiupo už ausų. Asilas nuo karščio stojo piestu, ir saulė nučiuožė užpakalin. Asilui ausys nutįso, ir toj vietoj, kur saulė nučiuožė, liko žymė ant nugaros.

Please wait