Chapter 9.20 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Laiškas Jūratei

  • Mūsų norams, svajonėms neretai nepritaria aplinkiniai. Ar drįstame ir mokame apsiginti? Paskaitykime pasakojimą apie Jūratę, kuri išdrįso ginti savo svajonę.

Romas Sadauskas

Laiškas Jūratei

Ateina kartą tokia diena: išsirengi į mokyklą pirmokas, o grįžti jau antrosios klasės mokinys. Sauliui taip buvo užvakar. Tą rytą jis, kaip ir kiti vaikai, dar nešėsi į mokyklą kuprinę su knygomis ir sąsiuviniais, bet mokytoja nieko neklausinėjo ir nieko neuždavė kitai dienai. Ji išdalino pažymių knygeles ir paklausė visų: kur kas atostogaus?

Pasirodė, kad dauguma vaikų vasarą kur nors išvažiuos iš miesto. Vienų laukia atostogos pas senelius kaime, kiti patrauks prie jūros, atsirado net ir tokių laimingųjų, kurie su tėveliais keliaus į pietus – ten, kaip žinoma, yra ne tik jūra, bet ir kalnai.

– Tai labai gerai, vaikai, – apsidžiaugė mokytoja. – Per atostogas mums negalima visiškai išsiskirti su knyga ir sąsiuviniu. Neužmirškite, ką per pirmuosius mokslo metus išmokome.

Ji pridūrė, kad žinanti, kaip nelengva atostogaujant mokytis. Skaityti knygą dar kartais užeina noras, bet jau rašyti – kažin. Kas kita – siųsti draugams laiškus, stengiantis ne tik naujienas papasakoti, bet ir gražiai, švariai, be klaidų parašyti. Siųsdamas atsakymą, draugas turi nurodyti, kokių klaidų laiške užtiko.

Mokytojos pasiūlymas visiems labai patiko, teliko tik susitarti, kas kam rašys, ir pasikeisti adresais. Tačiau susitarti, pasirodo, ne taip paprasta. Vaikai šaukė vieni per kitus, todėl teko įsikišti mokytojai. Ji rinko poras, kad laiškas keliautų ilgesnį kelią, kad vaikai vienas kitam rašytų iš skirtingų vietų.

– Pakartok, Jūrate, kur tu važiuosi atostogų, – paprašė mokytoja.

Mergaitė atsistojo ir paaiškino, kad ji niekur nevažiuos, pasiliks Vilniuje ir sykiu su mama lauks mažo broliuko.

– Tokiu atveju laiškus tau rašys Ignas, – tarė mokytoja. – Jis atostogaus pas dėdę girininką, turės apie ką papasakoti. Sėskis, Jūrate.

Tačiau mergaitė tebestovėjo. Mokytoja paklausė, gal ji turinti dar ką nors pasakyti, ir Jūratė paaiškino:

– Ignas tegu man nerašo. Man rašys Saulius.

Mokytoja dirstelėjo į Igną, paskui į Saulių, kuris visus mokslo metus, taip pat ir šiandien, sėdėjo su Jūrate viename suole, perėjo per klasę ir ėmė stebėti, kaip ore sklando mokyklos sargo balandžiai. Visi regėjo, kad ji, žiūrėdama pro langą, šypsosi, – vadinasi, ant Jūratės nesupyko.

– Sauliui nebūtina per atostogas rašyti, – paaiškino mokytoja, grįžusi prie savo stalo. – Saulius rašo beveik be klaidų, jo raidės lygios, taisyklingos...

Būtina! – staiga garsiai užginčijo Jūratė, jau sėdėdama savo vietoje, ir užmetė akį į Saulių laukdama, kad tas patvirtintų – jis rašys!

Saulius susigūžė ir ėmė rakinėti automatinį plunksnakotį, tuo lyg rodydamas, kad į Jūratės ir mokytojos ginčą kištis neketina. Jūratė dar sykį į jį dėbtelėjo ir pasirėmusi delnuku smakrą apie kažką rimtai susimąstė.

Daugiau mokytoja neskirstė adresų, pasakė, kad vaikai terašą kas kam nori, ir palinkėjo sugrįžti visiems rudenį sveikiems, pailsėjusiems.

Iš knygos „Saulius ir jo suaugusieji“

sąsiuviniai

siųsti

  1. Ką mokytoja pasiūlė daryti per atostogas?
  2. Kur ruošėsi atostogauti Jūratė ir kas, mokytojos nuomone, jai turėtų rašyti laiškus?
  3. Kaip mokytojos siūlymą priėmė Jūratė?
  4. Kodėl Jūratė norėjo, kad jai rašytų Saulius? Ar iš meilės, ar žinodama, kad Sauliaus laiškuose nebus klaidų ir nereikės nieko taisyti?
  5. Pasvarstykite, kodėl Jūratė pasipriešino mokytojai. Kaip manote, ar ji sugeba ginti savo poziciją? Kaip jūs vertinate Jūratės elgesį?

Užduotys

  • Pabandykite ir jūs suplanuoti ir aptarti vasaros atostogas. Pavyzdžiui: kur keliausite, ką veiksite, su kuo susitiksite, kokias knygas skaitysite. Iš pratybų sąsiuvinio išsikirpkite priedą ir parašykite atostogų planą.

Vasaros atostogų planas

Birželis

  1. Atostogausiu pas dėdę girininką.

Vienaskaita

      

Tu

     

Jis, ji

      

Daugiskaita

Mes

     

Jūs

      

Jie, jos

     

Please wait