Chapter 3.8 (Istorija 9)

Rusijos politika buvusiose LDK žemėse ir bandymai atkurti valstybingumą XIX a. pradžioje (19 tema)

Šioje temoje MES:

  • sužinosime, kaip pasikeitė valdymas Lietuvojè ją okupavus carinei Rùsijai;
  • išanalizuosime svarbiausius rusinimo politikos Lietuvoje bruožus XIX a. pirmoje pusėje;
  • nustatysime, kaip lenkų ir lietuvių didikai XIX a. pr. mėgino atkurti savo valstybę.

Bendroji padėtis ir Rusijos okupacinės valdžios administracinis skirstymas

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kuo skiriasi žemėlapiuose (žr. 1 temos 1.6 pav. ir 19 temos 19.1 pav.) matoma Lietuvos teritorija? Kodėl? Kurios buvusios LDK žemės neįėjo į antrame žemėlapyje (19.1 pav.) pavaizduotą Lietuvą XIX amžiuje?

19.1 pav. Lietuva XIX a.
1 tema - Naujųjų laikų sąvoka, chronologija ir esminiai bruožai "1.6 pav. Rusijos prijungta Lenkijos ir Lietuvos dalis (1773–1915 m.)"

ATR laikotarpiu Lietuva kartu su Lenkija arba viena galėjo priimti sprendimus, kurie jos gyventojams buvo priimtiniausi. Situacija pasikeitė panaikinus ATR, kai jos žemės prievarta atiteko naujiems šeimininkams. Įvykdžius III Lenkijos ir Lietuvos Valstуbės padalijimą, didžioji LDK dalis buvo prijungta prie Rusijos imperijos, o mažesnioji, vadinamoji Ùžnemunė, atiteko Prūsijai. 1815 m. Vienos kongreso sprendimu Užnemunė atiteko Rusijai (Prūsijos valdžioje ir toliau liko Mažóji Lietuvà). Po visų padalijimų Rusijai teko daugiau kaip pusė (62 proc.) Lénkijos ir Lietuvõs teritorijos ir maždaug pusė šių kraštų gyventojų (apie 6 mln.). Prie Rusijos prijungtos lietuvių, baltarusių ir ukrainiečių gyvenamosios žemės. Senosios lenkų žemės per padalijimus atiteko Áustrijai (Galicija su Krókuva) ir Prūsijai (lenkų žemės su Váršuva ir Pòznane) (žr. 1 temos 1.6 pav.).

1795–1915 metai, kai Lietuva buvo Rusijos imperijos dalis, istorikų dažnai vadinami carų valdžios laikotarpiu. Iš karto imta naikinti buvusios Lenkijos ir Lietuvos Valstуbės valstybingumą, pradėta rusifikãcija1795 m. lapkritį paskelbta, kad naikinama Lenkijos ir Lietuvos karaliaus institucija, valstybės pareigūnai, titulai ir pilietybė. Lietuvoje pradėtos pertvarkos. 1796 m. pradžioje Lietuvos gyventojams paskelbtas Rusijos imperatorės Jekaterinos II manifestas, jame buvo reikalaujama jai prisiekti ir pripažinti „amžiną valdinystę ir ištikimybę“. Pranešta, kad šalyje kuriama tokia pati nauja administracija kaip ir Rusijos imperijoje, pripažįstama tikybos laisvė, bajorams – žemės nuosavybės teisė ir teisė valdyti priklausančius valstiečius. Nuo tų pačių metų pradžios dalis Lietuvos gyventojų tapo Rusijos valstуbės valdininkais.

Rusijos imperatorė Jekaterina II iš prijungtų LDK žemių norėjo sudaryti Vilniaus ir Slãnimo gubèrnijas, jas turėjo valdyti generalgubernãtorius1796 m. Jekaterina II mirė, caru tapo jos sūnus Pavelas I. Jis iš LDK žemių sudarė vieną Lietuvos guberniją. 1801 m. sąmokslininkai nužudė Pavelą I, caru tapo jo sūnus Aleksandras I (valdė 1801–1825 m.). Jis Lietuvos guberniją padalijo į Lietuvos Vilniaus ir Lietuvos Gar̃dino gubernijas. Abi gubernijos sudarė Lietuvos generalguberniją (centras – Vilnius). 1819 m. nuo Lietuvos Vilniaus gubernijos atskirtos Palangõs ir Šventõsios apylinkės (jose gyveno daugiausia latviai) ir prijungtos prie Kur̃šo gubernijos. Didžioji dalis etnografinės Lietuvos žemių priklausė Vilniaus generalgubernijai, ją sudarė 11 gubernijų. 1843 m. iš septynių Vilniaus generalgubernijos apskričių sudaryta Kaũno gubernija, prie Vilniaus gubernijos prijungtos trys apskritys, kurios priklausė Gardino ir Minsko gubernijoms (19.1 pav.).

Lietuvoje, kaip ir Rusijoje, aukščiausia valdžia priklausė generalgubernatoriui (19.1 lentelė), jo būstinė buvo Vilniuje. Generalgubernatorių, kaip ir vicegubernatorių, skyrė Rusijos caras. Generalgubernatorius administravo gubernijas ir vadovavo apskričių vykdomosios valdžios organams, buvo krašte esančios rusų kariuomenės vadas. Ispravnikai buvo renkami iš apskrities bajorų. Nors veikė apskričių seimeliai ir buvo renkami gubernijų seimeliai, jų teisės, palyginti su LDK laikais, buvo gerokai menkesnės. Apskrities seimelyje buvo renkami apskrities valdžios pareigūnai ir atstovai į gubernijos seimelį, buvo sprendžiama, kaip paskirstyti valstybės nustatytus mokesčius ir prievoles. Apskrities seimelis savo pageidavimus ar pasiūlymus teikdavo aukštesniajai administracijai (kartais ir pačiam carui). Dar mažiau galių turėjo gubernijų seimeliai – jie buvo atstovaujamojo ar patariamojo pobūdžio. Iš pradžių bajorų seimeliai rinkdavosi kiekvienais metais, prasidėjus Rusijos okupacijai – tik kas trejus metus.

19.1 lentelė. Hierarchinė carinės Rusijos administracijos Lietuvoje tvarka okupacijos metais

Pareigūnas

Galia, įtaka ar valdoma sritis

generalgubernatorius

aukščiausioji valdžia

gubernatorius

gubernijos valdytojas

ispravnikas

apskrities valdytojas

viršaitis

valsčiaus valdytojas

seniūnas

seniūnijos valdytojas

Kuo remiantis Lietuvoje įvesta lentelėje nurodyta tvarka?

Labai nukentėjo smulkieji bajorai. Remiantis 1802 m. įsaku, seimelių susirinkimuose galėjo dalyvauti tik tie bajorai, kurie turėjo nekilnojamojo turto ir ne mažiau kaip 150 rublių metinių pajamų. Taigi seimeliuose nebuvo bežemių ir mažažemių bajorų. Antra vertus, bajorams pavyko išsaugoti teisę į žemę ir valstiečius, lenkų kalba liko pagrindinė bajorų seimelių ir apskritai viso viešojo gyvenimo kalba.

Caro valdžia kelis dešimtmečius leido veikti LDK teisei. Tačiau numalšinus 1830–1831 m. sukilimą sustiprėjo krašto ir kultūros rusinimas. 1840 m. buvo panaikintas Lietuvos Statutas, Lietuvos vardas išbrauktas tiek iš Vilniaus, tiek iš Gardino gubernijų pavadinimų.

Kiek geresnė buvo Užnemunės padėtis. Napoleonui Bonapartui nugalėjus Prūsiją ir Rusiją, 1807 m. įkurta Váršuvos kunigaikštystė, į ją įėjo Užnemunė (Suvalkijà). Dalyje šios teritorijos okupacinė valdžia buvo ne tokia griežta kaip Rusijos valdomoje Lietuvos teritorijoje. Visoje Varšuvos kunigaikštystėje ėmė galioti Napoleono kodeksas, buvo panaikinta baudžiava, valstiečiams suteiktos asmens laisvės, nors jie ir negavo teisės įsigyti žemės ir ją valdyti. 1815 m. Napoleoną pašalinus iš valdžios, nors Užnemunė ir atiteko Rusijai, šioje teritorijoje ir toliau liko galioti Napoleono kodeksas.

Klausimai ir užduotys

  1. Koks buvo pagrindinis rusinimo politikos Lietuvoje tikslas?
  2. Kodėl XIX a. 4-ajame dešimtmetyje Lietuvoje sustiprėjo rusinimas?

Bandymai atkurti valstybingumą XIX a. pradžioje

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kuo skyrėsi 19.2 ir 19.3 paveiksluose matomų Adomo Jurgio Čartoriskio ir Mykolo Kleopo Oginskio pasiūlyti valstybingumo planai?

19.2 pav. Adomas Jurgis Čartoriskis su sūnumis (apie 1861 m.)
19.3 pav. Mykolas Kleopas Oginskis

Lietuvos bajorai, skaudžiai išgyvenę ATR padalijimus, XIX a. keletą kartų bandė atkurti iš žemėlapio dingusią valstybę. XIX a. pr. iš bajorų buvo sudaryta prorusiška grupuotė, kuri siekė, pasitaikius progai, atkurti Lenkijos ir Lietuvos Valstуbę, valdomą Rusijos caro ar vieno iš jo brolių. Šiai grupuotei vadovavo kunigaikštis Adomas Jurgis Čartoriskis (Adam Jerzy Czartoryski, 1770–1861) (19.2 pav.), kurį caras gerai pažinojo nuo jaunystės.

Įgijęs Aleksandro I pasitikėjimą, A. J. Čartoriskis 1802 m. buvo paskirtas Rusijos užsienio reikalų viceministru, o po dvejų metų – tos pačios ministerijos ministru. A. J. Čartoriskis Aleksandrui I siūlė atkurti ATR, kad ši valstybė padėtų Rusijai kariauti su Napoleonu. Todėl, A. J. Čartoriskio nuomone, Rusija negalėjo leisti, kad ATR būtų padalyta, privalėjo turėti ją pati. A. J. Čartoriskis kėlė slavų tautų išlaisvinimo ir Rusijos globojamos panslavistinės federacijos idėją. 1807 m. Aleksandras I ir Napoleonas sudarė Til̃žės taiką (19.4 pav.) ir nustatė nekintamas abiejų valstybių sienas. Napoleonas neketino atkurti ATR. Taigi savaime atkrito A. J. Čartoriskio planai.

Kaip paveiksle matomų veikėjų pasirašyta sutartis susijusi su lenkų ir lietuvių puoselėtu savo valstybės atkūrimu?
19.4 pav. Napoleono Bonaparto ir Aleksandro I susitikimas Tilžėje 1807 m.

Po 1809 m. Napoleono karo su Áustrija buvo išplėstos Váršuvos kunigaikštystės ribos, prijungta Krókuva, Liùblinas ir kitos Austrijos valdžioje esančios lenkų žemės. Rusijos ir Prancūzijos santykiai vis blogėjo. Rusijos caras Aleksandras I baiminosi netekti Lietuvos ir kitų šalių, kurios buvo atitekusios Rusijos imperijai padalijus ATR, todėl siekė pelnyti lietuvių ir lenkų didikų palankumą. Caras pritarė siekiui atkurti lietuvių ir lenkų valstybę, kiek tai atitiko Rusijos interesus. Šį kartą iniciatyvos ėmėsi grafas Mykolas Kleopas Oginskis (Michał Kleofas Ogiński, 1765–1833) (19.3 pav.), aktyvus 1794 m. Tado Kosciuškos sukilimo dalyvis. 1810 m. Aleksandras I jam pavedė atstovauti Lietuvos interesams ir paskyrė slaptuoju (asmeniniu) caro patarėju bei senatoriumi. 1811 m. M. K. Oginskis, įsitikinęs, kad Napoleonas puls Rusiją, pasitaręs su caru, iškėlė mintį atkurti LDK. Tai įvyko 1811 m. spalio 22 d. (lapkričio 3 d.).

M. K. Oginskis įteikė Aleksandrui I LDK atkūrimo įsako projektą, sudarytą iš 11 paragrafų (1 šaltinis). Įsakas skelbė, kad įkuriama Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, kurią sudarys VilniausGar̃dinoMinskoVitebsko, Mogiliãvo, Volùinės, Podòlės, Kijevo gubernijos, taip pat Bal̃stogės ir Ternòpilio sritys. Lietuva turėjo gauti autonomiją Rusijos imperijoje. Kitų metų pradžioje M. K. Oginskis Aleksandrui I įteikė LDK konstitucijos, pavadintos valdžios nuostatais, projektą. Tai buvo jau anksčiau įteikto atkūrimo įsako straipsnių papildymas.

Nors M. K. Oginskio projektus Lietuvos didikai sutiko palankiai, caras nesiruošė atsižvelgti į jų lūkesčius. Kiekviena proga caras Aleksandras I nešykštėjo M. K. Oginskiui malonių žodžių ir gražių pažadų, tačiau nesiskubino reformos įgyvendinti, atidėliojo sprendimą. Parengto įsako dėl LDK atkūrimo vis nebuvo. Caras ilgai svarstė, kaip užsitikrinti Lenkijos ir Lietuvos dvarininkų palankumą ir apginti Rusijos interesus.

M. K. Oginskio projektams dėl Lietuvos ir Lenkijos prieštaravo stambieji rusų žemvaldžiai, turintys dvarų prijungtose provincijose. Jie buvo įsitikinę, kad Lietuvos planai pavojingi Rusijos imperijos vienybei, ir Lietuvą, taip pat kitas per ATR padalijimus prijungtas teritorijas laikė istoriškai rusiškomis žemėmis. Kaip ir buvo galima tikėtis, LDK atkūrimo planus priešiškai sutiko Váršuvos kunigaikštystė ir lenkų bajorai, nes jie turėjo planų atkurti Lenkijos ir Lietuvos Valstуbę.

1811 m. pabaigoje buvo pasiūlytas naujas planas – atkurti Lenkijos karalystę (2 šaltinis). Iniciatyvos vėl ėmėsi M. K. Oginskis. Jis manė, kad būtų daug veiksmingiau paskelbti Lenkijos karalystę – tai labiau susilpnintų Napoleoną ir sustiprintų Rusiją. Tai M. K. Oginskis 1811 m. pabaigoje išdėstė raštuose carui. Šiai idėjai pritarė lietuviai ir lenkai. 1812 m. pavasarį caras lankėsi Vilniuje. Tuo metu visuomenėje sklido kalbos apie LDK ir Lenkijos karalystės atkūrimą. Buvo kalbama, kad, pasibaigus Rùsijos ir Prancūzìjos karui, Aleksandras I pasiskelbsiąs Lenkijos karaliumi arba juo būsiąs kas nors iš jo šeimos narių.

Prasidėjus Prancūzijos ir Rusijos karui, Napoleono kariuomenė greitai priartėjo prie Lietuvos. Taigi M. K. Oginskio projektai nebuvo įgyvendinti, Lietuva atiteko prancūzams, prasidėjo nauja okupacija, vadinamasis prancūzmeti.

Klausimai ir užduotys

  1. Kokią įtaką A. J. Čartoriskio planams turėjo Tilžės taikos sudarymas?
  2. Paaiškinkite M. K. Oginskio planą atkurti valstybingumą.

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kodėl XVIII a. pab. ne visa dabartinės Lietuvos teritorija atiteko Rusijai?
  2. Apibūdinkite ne mažiau kaip tris pagrindinius rusinimo politikos Lietuvoje carizmo metais bruožus.
  3. Kodėl XIX a. pr. Užnemunėje įvestas Napoleono kodeksas?
  4. Kokią valstybę siekė atkurti lietuviai ir lenkai XIX a. pradžioje?
  5. *Dirbdami grupėmis, palyginkite dabartinį Lietuvos žemėlapį su Lietuvos XIX a. žemėlapiu. Nurodykite esminius skirtumus ir juos paaiškinkite. Gautus rezultatus aptarkite su klasės draugais.

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės atkūrimo projektas

I. Nuo šiandien Gar̃dino, Vilniaus, Minsko, Vitebsko, Mogiliãvo, Kijevo, Podòlės ir Volùinės gubernijos, taip pat Bal̃stogės ir Ternopilio apskritys sudarys vieną provinciją, vadinamą Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste.

II. Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę administruos valdininkas – imperatoriaus vietininkas, valdantis Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę. <...>

V. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vidaus reikalus tvarkys administracinė taryba, vadovaujama imperatoriaus vietininko <...>.

VI. Viešojo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės administravimo nuostatuose bus numatytas visų administravimo įstaigų organizavimas ir jų funkcijų nustatymas, jų pareigų nustatymas ir vadovavimas teisėtoms įstaigoms. <...>

VIII. Lietuvos Statutas ir toliau bus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės civilinių įstatymų kodeksas, o lenkų kalba bus vartojama tvarkant visus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės reikalus.

IX. Vilniuje posėdžiaujantis Vyriausiasis Tribunolas pats spręs visas civilines ir baudžiamąsias bylas. Mums paliekama teisė skirti mirties bausmę ar pasigailėti. <...>

XI. Dabar ir ateityje liaudies švietimui iš mūsų ar piliečių dosnumo skiriamos lėšos visiems laikams atskiriamos nuo kitų visuomenės lėšų.

Pagal Mykolo Kleopo Oginskio knygą „Atsiminimai apie Lenkiją ir lenkus nuo 1788 iki 1815 metų pabaigos“, III t., Vilnius, 2009, p. 242–423.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokiomis aplinkybėmis paskelbtas šis projektas?
  2. Kodėl atkurtą LDK turėjo sudaryti aštuonios gubernijos?
  3. Kaip projekte apibrėžti LDK ir Rusijos santykiai?
  4. Koks statusas pagal šį projektą buvo numatytas atkurtai LDK? Kodėl?
  5. Koks statusas pagal šį projektą numatytas Vilniui? Kodėl?
  6. Kuo projekte minimas Lietuvos Statutas buvo svarbus LDK?
  7. Koks šaltinyje pristatyto projekto likimas? Kodėl?

2 ŠALTINIS

Iš 1811 m. gruodžio 1 d. Mykolo Kleopo Oginskio pranešimo Rusijos imperatoriui

Šiandien reikėtų prisiminti tai, apie ką kalbėjau prieš šešis mėnesius, ir ne todėl, kad manyčiau, jog karas neišvengiamas, bet todėl, kad reikia labai daug laiko Lietuvai įkurti, šalies naujai gyvenimo sanklodai nustatyti, reformuojant jau egzistuojančią, todėl toks žingsnis šiandien gali būti tik dalinė priemonė. Jei tikime, kad išsaugosime taiką, tai Lietuvos kūrimą reikia vertinti kaip vidaus reikalą ir iš šios provincijos galima reikalauti tiek, kiek valstybė reikalauja iš kitų gerai sutvarkytų ir administruojamų imperijos kampelių. Jei tikėtume, kad karas bus, Lietuvos kūrimą reikėtų vertinti tik kaip politinę priemonę, kurios tikslas yra gauti iš krašto kiek įmanoma daugiau resursų ir deramai nuteikti gyventojus. Taigi, jei Lietuvos Kunigaikštystė būtų kuriama politiniais tikslais, nereikia abejoti, kad Rusijai naudingiau Lietuvą būtų sujungti su Lenkija, o Jūsų Imperatoriškajai Didenybei pasiskelbti Lenkijos karaliumi. <...>

Sukurti Lenkijos karalystę daug lengviau nei Lietuvą. Lietuvai dar reikėtų pasiūlyti, aptarti ir surasti naują administravimo modelį, o štai paskelbus Lenkijos gyvavimą visi lenkai grįžtų prie senosios atkurtos valdymo tvarkos, pritaikę jį prie būtinų pokyčių šalį sujungus su Rusija.

Beje, naujoji Lenkija galėtų ir toliau, iki karo pabaigos, būti valdoma, suskirstyta į aštuonias gubernijas, taip, kaip yra dabar. Žmonės, paskirti prižiūrėti Konstitucijos vykdymą, kurtų naują šalies administravimo planą, ir neilgai trukus Jūsų Imperatoriškosios Didenybės, kaip Lenkijos karaliaus, kreipimasis į tautą ir pažadas suteikti Konstituciją, panašią į Gegužės trečiosios, beje, ją tauta visada labai vertino, sukeltų visuotiną entuziazmą.

Pagal Mykolo Kleopo Oginskio knygą „Atsiminimai apie Lenkiją ir lenkus nuo 1788 iki 1815 metų pabaigos“, I t., Vilnius, 2009, p. 254–256.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokia pagrindinė pranešimo mintis? 
  2. Kodėl pranešimas adresuotas Rusijos imperatoriui?
  3. Kaip pranešime vertinama Lietuva? Kodėl?
  4. Kokį statusą pranešimo autorius siūlė suteikti Lenkijai? Kodėl?
  5. Apie kokį būsimą karą kalbama šaltinyje?
  6. Kuo ypatinga pranešime minima Gegužės trečiosios konstitucija?
  7. Kaip ir kuo remdamasis Rusijos caras vertino pranešime išsakytą siūlymą?

Sąvokos

Generalgubernãtorius – Rusijos imperijos vietininkas, valdantis kelias gubernijas (jos sudarė generalgubernatoriją) ir turintis aukščiausią civilinę bei karinę valdžią, tiesiogiai pavaldus imperatoriui.

Gubèrnija – carinės Rusijos teritorijos suskirstymo vienetas.

Rusifikãcija – prievartinis (rusinimas) ar savanoriškas (rusėjimas) rusų kalbos ar kitų etninės rusų kultūros bruožų perėmimas, vykstantis ne rusiškose bendruomenėse; Rusijos 1795–1915 m. Lietuvoje vykdyta politika.

Please wait