Chapter 3.9 (Istorija 9)

1830–1831 m. sukilimas Lietuvoje (20 tema)

Šioje temoje MES:

  • nustatysime 1830–1831 m. sukilimo priežastis;
  • sužinosime, kuris visuomenės sluoksnis inicijavo 1830–1831 m. Lenkijoje ir Lietuvoje vykusį sukilimą;
  • apibūdinsime 1830–1831 m. sukilimo padarinius.

Sukilimo priežastys

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl 1830 m. pabaigoje Lenkijos spaudoje (žr. toliau pateiktą ištrauką (1.) lenkai buvo raginami žygiuoti į Lietuvą?

1. Lenkų poetas Stefanas Garčynskis (Stefan Garczyński) eilėmis 1830 m. gruodį Váršuvos spaudos puslapiuose ragino tėvynainius ,,žygiui į Lietuvą“

Puikūs tie Nemuno slėniai,
​Širdys puikesnės lietuvių,
​Ženkim su jais mes į vienį,
​Kas išdavikas – pražuvęs!
​Maldos teaidi aplinkui:
​Veskit į Lietuvą! Žygin!

Dauguma buvusios Lenkijos ir Lietuvos Valstуbės bajorų Rusijos imperijos okupaciją sutiko priešiškai. Napoleono okupacijos laikotarpiu nepavyko atkurti valstybingumo, bet lenkų ir lietuvių bajorai neketino atsisakyti šios idėjos. Po prancūzmečio Lietuvoje sustiprėjo masònų veikla. Įtakingiausia buvo „Uoliojo lietuvio ložė“ – 1816 m. ji turėjo per šimtą narių. Kitais metais Vilniaus universitete buvo įsteigtos studentų ir dėstytojų šubravcų, filomatų ir filaretų slaptosios kultūrinės draugijos. Po kiek laiko filomatų ir filaretų draugijos tapo politinėmis draugijomis. Filomatas buvo žinomas poetas Adomas Mickevičius (20.1 pav.).

20.1 pav. Adomas Mickevičius

XIX a. 3-iojo dešimtmečio pirmoje pusėje dėl nepasitenkinimo caro valdžia masonų ložės ir slaptosios draugijos buvo uždarytos, jų aktyviausi nariai, pavyzdžiui, A. Mickevičius, ištremti iš Vilniaus. Vilniaus universiteto pertvarka sukėlė studentų pasipiktinimą. Neatsitiktinai per 1830–1831 m. sukilimą į sukilėlių gretas įsiliejo nemažai Vilniaus universiteto studentų.

Tuo metu, kai Lenkijoje ir Lietuvoje prasidėjo sukilimas, visoje Euròpoje sustiprėjo pavergtų tautų siekis išsivaduoti iš priespaudos. Džiaugsmingai buvo sutikta žinia apie Graikijos išsivadavimą iš Osmanų imperijos 1829-aisiais. Po metų belgams pavyko išsivaduoti iš Nýderlandų karalystės valdžios, Prancūzijoje kilo revoliucija, ją carinė Rusija, kaip Šventosios sąjungos narė, rengėsi padėti numalšinti. Rusų kariuomenė Prancūzijoje taip ir nepasirodė tik todėl, kad prasidėjo sukilimas Lenkijoje ir Lietuvoje.

To meto šaltinių išliko mažai, todėl žinios apie politinę sukilėlių programą ir jų turėtą Lietuvos viziją yra skurdžios. Sukilimo aktai paskubomis rašyti pavienių žmonių. Taigi nei juose, nei viešuose pareiškimuose nebuvo išsamiai nusakyta, kokie Lenkijos ir Lietuvos karalystės santykiai turėjo būti iškovojus nepriklausomybę. Lietuvos sukilėliai, norėdami pabrėžti, kad atsiskiria nuo Rusijos imperijos, visuose sukilimo aktuose ir pareiškimuose skelbė Lenkijos ir Lietuvos karalystės vienybę. Iš minėtų dokumentų sunku spręsti, kokios Lenkijos ir Lietuvos karalystės politinės santvarkos šalininkai buvo Lietuvos sukilėliai. Pačioje sukilimo pradžioje dalis apskričių vadų, matyt, aiškiai neįsivaizdavo, kokia bus valstybės, dėl kurios atkūrimo kovojo, struktūra. Svarbiausias 1831 m. sukilimo tikslas buvo išsivaduoti iš Rusijos priespaudos ir atkurti ATR. Toliau būtų buvę sprendžiama, kokį valstybės modelį pasirinkti.

Viena iš sukilimo priežasčių buvo ėmimas į rekrutùs. Į Rusijos kariuomenę (20.1 lentelė) rekrutais imdavo 5–10 vyrų iš tūkstančio. Lenkų ir lietuvių vyrai labai vengė tarnybos Rusijos kariuomenėje. Prisidėdami prie sukilėlių, valsčių gyventojai tikėjosi, kad bus panaikinta baudžiava, jų teisės sulygintos su kitų luomų gyventojų teisėmis.

20.1 lentelė. Tarnyba carinės Rusijos kariuomenėje

Metai

1796

1834

1855

Tarnybos trukmė metais

25

20

12

Kaip keitėsi tarnybos laikas carinės Rusijos kariuomenėje?

Klausimai ir užduotys

  1. Apibūdinkite pagrindinį 1830–1831 m. sukilimo tikslą.
  2. Kodėl 1830–1831 m. sukilime dalyvavo ir Vilniaus universiteto studentai?

Sukilimo eiga

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl 2001 m. šalia Panerių̃ (prie Vilniaus) buvo pastatytas paminklas, skirtas 1830–1831 m. sukilimui?

20.3 pav. Pagrindinės 1830–1831 m. sukilimo kovos Lietuvoje

Remdamiesi žemėlapiu, nurodykite vietoves, prie kurių vyko didžiausi mūšiai Lietuvoje per 1830–1831 m. sukilimą.

1830 m. lapkritį Lenkijos karalystėje (taip pat ir Ùžnemunėje) prasidėjo sukilimas, kitų metų pradžioje jis pasiekė ir Lietuvą (20.3 pav.). Sukilimas Lietuvoje vyko trimis etapais (20.2 lentelė). 1831 m. sausį Vilniuje sukilimui vadovauti buvo įkurtas Vyriausiasis komitetas. Nors iš pradžių sukilėliams pavyko užimti daugumą apskričių centrų, Rusijos karinės pajėgos greitai atsiėmė sukilėlių valdomas teritorijas. Kiek geriau sekėsi Pãnevėžio apskrityje – čia sukilėliai išlaikė valdžią iki pat 1831 m. vasaros. Pirmuoju etapu sukilėliai buvo silpnai organizuoti, neturėjo bendros vadovybės, buvo prastai ginkluoti. Mūšiuose taikyta partizaninio karo taktika.

Antrajame sukilimo etape padėtis kiek pasikeitė. Į Lietuvą su lenkų korpusu (12,7 tūkst. karių) atvyko generolai Antanas Gelgaudas ir Dezideras Adomas Chlapovskis Chlapovskis (Dezydery Adam Chłapowski). Jungtinės lietuvių ir lenkų sukilėlių pajėgos greitai užėmė Kaũną. Buvo planuojama užimti Vilnių, jame buvo sutelktos dvigubai gausesnės Rusijos kariuomenės pajėgos, tačiau šio tikslo įgyvendinti nepavyko. Birželio 19 d. Panerių kautynėse šalia Vilniaus sukilėliai pralaimėjo lemiamą kovą. Žuvo apie 600 sukilėlių, beveik tiek pat pateko į nelaisvę. Metų pabaigoje nuo žaizdų mirė grafaitė Emilija Pliaterytė (20.2 pav.), aktyvi sukilimo dalyvė, dar vadinama lietuvių Žana d’Ark. Drąsa išsiskyrė ir kitos sukilime dalyvavusios moterys (1 šaltinis). Sukilėlių saujelė skubiai pasitraukė į Prūsiją, dalis – į Lenkiją.

20.2 pav. Emilija Pliaterytė

Nors trečiajame sukilimo etape kai kuriose Lietuvos srityse dar tęsėsi pavieniai partizanų veiksmai, pralaimėta kova prie Panerių buvo lemtinga – rudenį sukilimas buvo galutinai numalšintas. Tokią baigtį lėmė akivaizdi Rusijos kariuomenės persvara, aiškiõs sukilimo programos trūkumas, prasta karinė parengtis (sukilėliai nebuvo tinkamai ginkluoti) ir net sukilėlių nesutarimai. Per sukilimą Žemaitijoje įvyko valstiečių maištų prieš sukilėlių administraciją.

20.2 lentelė. 1831 m. sukilimo Lietuvoje etapai

Etapas

Laikotarpis

Svarbiausi bruožai

I

1831 m. kovo 25 d. – gegužės pabaiga

Lietuviai kovėsi vieni, nesulaukė paramos iš Lenkijos. Suskaičiuojami 36 priešininkų mūšiai, t. y. beveik pusė visų mūšių. Lietuvoje Rusija nebuvo sutelkusi didelio reguliariosios kariuomenės skaičiaus.

II

1831 m. gegužės pabaiga – liepos pabaiga

Lietuviams kovoti padėjo į Lietuvą įžengęs Lenkijos reguliariosios kariuomenės dalinys, vadovaujamas generolo D. A. Chlapovskio, o vėliau – ir generolo A. Gelgaudo vadovaujamas korpusas. Tuo metu vyko didžiausios priešininkų kovos.

III

1831 m. liepos pabaiga – spalis

Tęsėsi savarankiškos sukilėlių kovos atskirose Lietuvos vietovėse. Paskutinis mūšis vyko spalio 13 d. Balbiẽriškio miestelyje.

Padiskutuokite su klasės draugais, kuo skyrėsi sukilimo etapai. Kodėl jie skyrėsi?

Klausimai ir užduotys

  1. Kurioje Lietuvos vietovėje vyko sukilėliams lemtingas mūšis?
  2. Įvardykite žymiausius 1830–1831 m. sukilimo vadus.

Sukilimo padariniai

AKTUALU! Kodėl 1832 m. Rusijos valdžia uždarė Vilniaus universitetą?

1830–1831 m. Lietuvos sukilėlių veiksmai buvo labai reikšmingi. Jų kova turėjo nemažą poveikį caro kariuomenės veiksmams Lenkijos karalystėje. Sukilusi Lietuva suteikė didelę paramą Lenkijos karalystės sukilėliams – atitraukė nuo jų dalį caro kariuomenės pajėgų. 1830–1831 m. sukilimas buvo pavyzdys tautoms, kurios tuo metu kovojo už laisvę. Kai sukilėliai Lietuvoje ir Lenkijoje pralaimėjo, daugelis jų pasitraukė į užsienį ir parodė, kad neatsisakė savo tikslo, nesudėjo ginklų. Jie susibūrė Vakarų Europos šalyse ir palaikė ryšius su gimtuoju kraštu, siuntė literatūrą ir emisarùs, skatino demokratinės minties raidą Lietuvoje ir Lenkijoje.

Nuslopinus sukilimą okupacinis valdymas Lenkijoje ir Lietuvoje dar labiau sugriežtėjo. Sustiprėjo rusinimas. Caro valdžia konfiskavo dvarus tų bajorų, kurie dalyvavo sukilime. Dalis bajorų buvo ištremti į Sibirą, iš kitų pareikalauta mokėti papildomus mokesčius ir prisiekti ištikimybę carui, nors bajorų savivalda nebuvo labai apribota. Taigi šis luomas kartu su okupacine valdžia išlaikė įtaką šalyje. Kai kurie sukilėliai buvo nubausti, įkalinti ar nuteisti mirties bausme, kiti buvo atiduoti į rekrutus, o jų vaikai – į karo mokyklas. Tokie valdžios veiksmai padarė neigiamą įtaką Lietuvos gyventojų demografijai (2 šaltinis). Iš sukilėlių buvo atimtos politinės teisės.

20.4 pav. Generolo Antano Gelgaudo mirtis, XIX a. litografija

Visose valdžios įstaigose įsigalėjo rusų kalba, į svarbiausius valdžios postus pradėti skirti tik rusai bajorai. Dar labiau suvaržyta Katalikų bažnyčios veikla, pradžios mokyklos pradėtos stipriau rusinti, kraštas buvo toliau kolonizuojamas. 1840 m. valdžia panaikino Lietuvos Statutą ir įvedė Rusijos teisę. Nuo 5-ojo dešimtmečio Vakarų Rusijos gubernijos oficialiai pradėtos vadinti Šiaurės vakarų kraštu. 1840 m. iš Vilniaus ir Gardino gubernijų išbrauktas Lietuvos vardas. Po trejų metų iš dalies Vilniaus gubernijos sudaryta Kauno gubernija.

Kartu buvo vykdoma nulenkinimo, arba lenkų pradų naikinimo, politika. Panaikinta Lenkijos karalystės politinė autonomija, kurią lenkai turėjo nuo Vienos kongreso laikų. Kaip pagrindinis lenkų kultūros centras 1832 m. buvo uždarytas Rusijos imperatoriškasis Vilniaus universitetas. Pagrindinė priežastis – šios aukštosios mokyklos studentų ir dėstytojų dalyvavimas sukilime.

Vilniaus universiteto pagrindu po dvejų metų caro valdžia įkūrė Kijevo Šv. Vladimiro universitetą. Medicinos fakultetas tapo Medicinos ir chirurgijos akademija, ji veikė iki 1842 metų. 1833–1842 m. Vilniuje veikė Ròmos katalikų dvasinė akademija, įsteigta Vilniaus universiteto Teologijos fakulteto pagrindu. 1844 m. ji buvo perkelta į Peterbùrgą, kad būtų lengviau kontroliuoti studentus. Dėl tokios padėties lietuviai savo krašte negalėjo įgyti aukštojo išsilavinimo. Mokslo siekiantiems jaunuoliams teko rinktis Rusijos imperijos ar užsienio valstybių universitetus. Griežta valdžios politika iš esmės nesikeitė iki 6-ojo dešimtmečio vidurio.

Klausimai ir užduotys

  1. Aptarkite, kuris lenkų ir lietuvių socialinis sluoksnis daugiausia nukentėjo numalšinus sukilimą.
  2. Kuri Rusijos valdoma teritorija priklausė Šiaurės vakarų kraštui?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kodėl 1830–1831 m. sukilimas prasidėjo Lenkijoje?
  2. Kuris Lietuvos gyventojų sluoksnis 1830– 1831 m. sukilime dalyvavo aktyviausiai? Kodėl?
  3. Kodėl Lietuvoje 1830–1831 m. sukilėliai taikė partizaninio karo taktiką?
  4. Kokios 1830–1831 m. sukilimo Lietuvoje pralaimėjimo priežastys? 
  5. * Nurodykite po vieną sukilimo padarinį politinėje, socialinėje ir kultūrinėje srityse.

TYRINĖKITE!

Pasidomėkite, kaip jūsų gyvenamoji aplinka susijusi su 1830–1831 m. sukilimu. Parenkite pasakojimą apie sukilėlius ir jų likimus. Kaip sukilėliai įamžinti jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

Moterys 1830–1831 m. sukilime

Į kovotojų gretas įsiliejo moterys: Emilija Pliaterytė (1806–1831) <...>, Marija Prušinskaitė, Marija Rašanavičiūtė-Tomaševska <...>, Vilhelmina Kasparavičiūtė, Antanina Romaševskaitė bei Eleonora Mikailovskaja (ši prisistatinėjo vyrišku vardu ir pavarde – Ferdinandu Karpovičiumi). Jos <...> stengėsi neišsiskirti iš vyriško konteksto, todėl dažniausiai rengdavosi vyriškais drabužiais. Labiausiai pasižymėjo Pliaterytė, savo noru prisidėjusi prie sukilėlių Karolio Zaluskio ir Konstantino Parčevskio dalinių. Kaip žinoma, moterų dalyvavimas kovose buvo neįprastas reiškinys, todėl vyrai stengėsi apgaubti koleges išskirtine globa. Tačiau ši jauna 24 metų grafaitė garsėjo kovingu charakteriu ir dalyvavo sukilime iki pat pabaigos. Pagrindiniu motyvu prisijungti prie kovotojų ji įvardijo ,,meilę tėvynei“ bei kitas aplinkybes – ,,vienišumą“ ir ,,vaikystės svajonę išeiti į karą“. Jau sukilimo metu ji tapo pasiaukojimo Tėvynės laisvei simboliu.

Pagal knygą „Lietuvos karai. Lietuvos XIX–XX a. nacionalinių karų sisteminė-kiekybinė analizė“, sudarė Gediminas Vitkus, Vilnius, 2014, p. 54–55.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kodėl 1830–1831 m. sukilime dalyvavo ne tik vyrai, bet ir moterys? 
  2. Kokias funkcijas per sukilimą daugiausia atliko moterys?
  3. Kuo E. Pliaterytė išsiskyrė iš kitų sukilimo dalyvių moterų?
  4. Kokias vertybes išpažino E. Pliaterytė?
  5. Kaip Lietuvoje įamžintas E. Pliaterytės atminimas? Pasidomėkite plačiau.

2 ŠALTINIS

1830–1831 m. sukilimo poveikis Lietuvos gyventojų skaičiui

Kaip žinoma, sukilėliai emigravo į užsienį – didžioji dalis, daugiau kaip 2 tūkst., su Gelgaudo korpusu pasitraukė į Prūsiją, kiti sukilimo pabaigoje emigravo savarankiškai. Iš 5 tūkst. emigrantų, kurie 1832 m. pasiekė Prancūziją, apie 700 buvo sukilėliai iš LDK žemių. Tarp jų daugiau kaip 170 buvusių Vilniaus universiteto studentų ir 30 Krèmeneco licėjaus auklėtinių. 1836 m. Rusijos valdžios surinktais duomenimis, iš Vilniaus gubernijos emigravo 2083 gyventojai, Gardino – 258, Minsko – 1931.

Akivaizdu, jog sukilėliai neturėjo kitokio pasirinkimo, kadangi sugrįžimas reiškė ne ką kita, kaip atidavimą į rekrutus, kalėjimą arba tremtį į Sibirą. Rusijos imperatoriaus amnestija nebuvo taikoma eiliniams ir puskarininkiams sukilėliams iš buvusios LDK žemių. Todėl patekusiems į Prūsiją šių žemių sukilėliams emigruoti į kitas Euròpos šalis nebuvo trukdoma. Dauguma jų gavo leidimus išvykti. Tiesa, Vilniaus universiteto studentai buvo laikomi sunkiomis sąlygomis, kareivinėse prie Gdánsko, kadangi Prūsijos valdžia vertino juos kaip potencialius pasipriešinimo organizatorius. 1834 m. spalio 16 d. Rusijos imperatorius uždraudė sukilėliams sugrįžti į Rùsiją, o emigrantų dvarai turėjo būti konfiskuojami. <...>.

Be to, Lietuva neteko gyventojų, kuriuos Rusijos valdžia išsiuntė rekrutais į Sibiro (454) ir Kaukãzo (1485) karinius dalinius. Jie geriausiu atveju galėjo sugrįžti tik po 15–20 metų tarnybos.

Pagal knygą „Lietuvos karai. Lietuvos XIX–XX a. nacionalinių karų sisteminė-kiekybinė analizė“, sudarė Gediminas Vitkus, Vilnius, 2014, p. 78–79.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Dėl kokių priežasčių XIX a. 4-ajame dešimtmetyje vyko šaltinyje aprašyta gyventojų emigracija?
  2. Kodėl nurodytu laiku gyventojai emigravo ne tik iš Vilniaus, bet ir Gardino, Minsko gubernijų?
  3. Kokias priemones Rusijos valdžia taikė prieš sukilėlius?
  4. Kodėl caro valdžia skirtingai vertino atskiras sukilime dalyvavusių asmenų grupes?
  5. Kaip 1830–1831 m. sukilimo numalšinimas paveikė Lietuvos gyventojų skaičių?

Sąvokos

Emisãras – asmuo, valstybės valdžios ar politinės organizacijos siunčiamas į kitą šalį su slapta misija.

Masònai – nuo XVIII a. Euròpoje išplitusios slaptos draugijos, kurios skatino žmonių dorovę ir vienijo juos broliškos meilės, lygybės, savitarpio pagalbos bei ištikimybės pagrindu.

Please wait