Chapter 7.5 (Biologija 7 kl)

Moliuskai (7.4 tema)

Sąvokos: mantija, filtruotojas, sifonas, radulė

7.4.1 pav. Moliuskas

Ar teko gamtoje išvysti tokį moliuską (7.4.1 pav.)? Galbūt žinote jo pavadinimą? Kur jis gyvena? Kokių moliuskų dar žinote?

Poilsiaudami prie Baltijos jūros ar kito vandens telkinio, dažniausiai dalį atostogų laiko praleidžiame rinkdami kriaukles. Kokie gyvūnai jose gyvena? Galbūt teko rinkti baisiuosius sodo kenkėjus – šliužus? Ar visus juos reikia rinkti? O gal kai kurios šliužų rūšys saugomos?

Šioje temoje jūs:

  • sužinosite, į kokias klases skirstomi moliuskai;
  • susipažinsite su šių gyvūnų įvairove ir paplitimu Lietuvoje;
  • nagrinėsite moliuskų išorės sandaros ypatumus ir prisitaikymą išgyventi gamtoje;
  • suprasite moliuskų vaidmenį gamtoje ir reikšmę žmogui;
  • sužinosite apie Lietuvoje paplitusias svetimžemes ir saugomas moliuskų rūšis, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Moliuskų klasifikacija ir įvairovė

Dauguma moliuskų rūšių gyvena vandenyse: gėluosiuose vandens telkiniuose (ežeruose, upėse, tvenkiniuose, pelkėse) ir jūrose, vandenynuose. Kai kurios rūšys prisitaikiusios gyventi sausumoje.

Moliuskai skiriasi savo sandara, prisitaikymu judėti, maitintis ir daugintis, todėl skirstomi į tris atskiras klases: dvigeldžius moliuskus, pilvakojus moliuskus ir galvakojus moliuskus.

Dvigeldžių moliuskų įvairovė Lietuvojè

Lietuvoje aptinkamos 33 dvigeldžių moliuskų rūšys, paplitusios gėluosiuose vandenyse ir Baltijos jūroje.

Didžioji bedantė (Anodonta cygnea) (7.4.2 pav., a) gyvena įsiraususi upių dumble ar smėlyje. Gali užaugti iki 15–20 cm ilgio.

Dreisenos (Dreissena polymorpha(7.4.2 pav., b) paplitusios gėluosiuose ir apysūriuose vandenyse. Kriauklės užauga iki 5 cm ilgio. Gyvena kolonijomis ant įvairių povandeninių paviršių.

7.4.2 pav. Didžioji bedantė (a)
7.4.2 pav. Dreisenos (b)

Pilvakojų moliuskų įvairovė Lietuvoje

Lietuvoje gyvena apie 150 pilvakojų moliuskų rūšių. Dalis moliuskų paplitę vandens telkiniuose, likę – sausumoje.

Vynuoginė sraigė (Helix pomatia(7.4.1 pav.) – didžiausia Lietuvoje paplitusi sausumos sraigė. Jos kriauklės skersmuo yra iki 5 centimetrų. Ilgaamžė, manoma, natūraliomis sąlygomis gali išgyventi net iki 20 metų. Gyvena vynuogynuose, soduose, parkuose, miškuose. Į Lietuvą XVIII a. vynuogines sraiges atvežė vienuoliai iš Prancūzijos. Dabar jos išplitusios visoje Lietuvos teritorijoje.

Didžioji kūdrinukė (Lymnaea stagnalis) (7.4.3 pav.) gyvena gėluosiuose vandenyse. Minta dumbliais, augalais, kitų organizmų liekanomis. Dažnai yra parazitinių kirmėlių (siurbikių) tarpinė šeimininkė ir jų platintoja.

7.4.3 pav. Didžioji kūdrinukė
7.4.4 pav. Didysis arionas

Didysis arionas (Arion ater) (7.4.4 pav.) užauga iki 12–15 cm ilgio. Gyvena šlapiose vietose, vandens telkinių pakraščiuose. Minta augalais, grybais ir pūvančia augalija. Kertant medžius, sausinant vandens telkinius didysis arionas tapo nykstančia moliuskų rūšimi ir įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Ispaninis arionas (Arion vulgaris) (7.4.5 pav.), dažnai vadinamas luzitaniniu arionu, yra svetimžemė rūšis, pirmą kartą aptikta 2008 m. Kaune, dabar paplitusi visoje Lietuvoje. Ispaninis arionas yra atsparesnis žemai temperatūrai ir sausrai nei kiti šliužai, greičiau dauginasi ir auga. Maitinasi labai įvairiu maistu: žoliniais augalais, išmatomis, grybais, negyvais šliužais. Dėl ispaninių arionų kaltės soduose ir daržuose užauginamas mažesnis derlius, be to, jie kelia grėsmę vietinių moliuskų įvairovei. Manoma, kad ispaniniai arionai į Lietuvą buvo atvežti su augalais ir dirvožemiu. Natūraliai jie paplitę Pirė pusiasalyje ir pietinėje Prancūzijos dalyje.

7.4.5 pav. Ispaninis arionas – svetimžemė pilvakojų moliuskų rūšis Lietuvojè.

Galvakojų moliuskų įvairovė

Galvakojai moliuskai (7.4.6 pav. a–c) dažniausiai gyvena šiltų kraštų jūrose. Judrūs ir plėšrūs. Aktyviai plaukiodami ieško grobio ir medžioja (žuvis ir kitus jūrose gyvenančius gyvūnus). Didžiausi pilvakojai moliuskai – gigantiškieji kalmarai (Architeuthis dux) – užauga net iki 20 m ilgio.

7.4.6 pav. Galvakojai moliuskai: kalmaras (a)
7.4.6 pav. Galvakojai moliuskai: sepija (b)
7.4.6 pav. Galvakojai moliuskai: aštuonkojis (c)

Moliuskų kūno sandaros ypatumai

Moliuskų išorinė kūno sandara priklauso nuo jų prisitaikymo gyventi savo buveinėse. Dvigeldžiai moliuskai paplitę tik vandens telkinių dugne (ežerų, upių, jūrų). Šie mažai judrūs gyvūnai lėtai šliaužia dugnu, atsispirdami raumeninga koja, o kartais į naujas buveines keliauja nešami vandens srovių.

Dvigeldžių moliuskų kūną saugo dvi geldelės (kriauklė), sujungtos raumenimis. Geldeles sudarančios medžiagos gaminamos mantijoje – vidinėje kriauklės pusėje esančiame sluoksnyje. Kūną sudaro liemuo ir raumeninga koja, o galva – sunykusi (7.4.7 pav.). Šių moliuskų akys ir čiuptuvai taip pat sunykę. Augant moliuskui, didėja ir jo kriauklė. Pagal kriauklės dydį galima apskaičiuoti dvigeldžio moliusko amžių.

7.4.7 pav. Dvigeldžio moliusko kūno sandara

Dvigeldžiai moliuskai yra vandens filtruotojai, mintantys jame esančiomis nuokritomis ir smulkiais organizmais. Šie gyvūnai neturi burnos, tačiau turi du sifonus: pro vieną sifoną ryja vandenį su maistu, o pro kitą pašalina jau išvalytą vandenį.

Pilvakojai moliuskai gyvena vandenyje ir sausumoje. Jie skirstomi į dvi mažesnes grupes: sraiges ir šliužus (7.4.8 pav.). Jie judresni už dvigeldžius moliuskus, nes turi stiprią raumeningą koją, o kūną dengia gleivės. Sraigės kūną saugo sraigto formos kriauklė, o šliužai kriauklės neturi.

7.4.8 pav. Sraigės ir šliužo kūno sandara

Sraigės aktyvios dieną, kilus pavojui ar esant nepalankioms aplinkos sąlygoms (pavyzdžiui, sausam ir karštam orui), jos gali pasislėpti kriauklėje. Šliužai neturi kur pasislėpti, nes jų kriauklė sunykusi, todėl suaktyvėja naktį, kai lengviau likti nepastebėtiems plėšrūnų.

Pilvakojų moliuskų kūnas sudarytas iš trijų pagrindinių dalių: galvos, liemens ir kojos. Sraigių kriauklė gaminama mantijoje. Kriauklė, kaip ir dvigeldžių moliuskų, didėja kartu su augančiu gyvūnu. Galvoje yra keturi čiuptuvai, o juose – regos ir uoslės organai. Šiais jutimo organais orientuojasi aplinkoje, aptinka maisto. Vos prilietus čiuptuvus, sraigė tuoj pat reaguoja ir pasislepia kriauklėje.

Dauguma pilvakojų moliuskų – augalėdžiai, mintantys augalų lapais, vaisiais ar kitomis jų dalimis. Burnoje turi aštrų liežuvį radulę, ja smulkina maistą. Šie moliuskai labai ėdrūs ir padaro daug žalos soduose ir daržuose auginamiems augalams.

Galvakojų moliuskų (kalmarų, sepijų, aštuonkojų) kūnas sudarytas iš galvos, liemens ir 8–10 čiuptuvų, kuriuos dengia daugybė siurbtukų ir kabliukų, kad galėtų sučiupti medžiojamą grobį. Čiuptuvai taip pat naudojami plaukti. Galvakojų moliuskų galvoje yra gerai išvystytos akys, todėl šie gyvūnai puikiai mato. Gera rega jiems praverčia persekiojant ir medžiojant grobį (7.4.9 pav.).

7.4.9 pav. Galvakojo moliusko kūno sandara

Galvakojai moliuskai – geri plaukikai. Jie plaukia galine kūno dalimi į priekį reaktyviai judėdami. Į kūno ertmę patekusį vandenį raumenys suspaudžia ir išstumia lauk. Taip susidaro jėga, stumianti moliuską į priekį. Šie gyvūnai plaukia labai greitai ir akimirksniu keičia plaukimo kryptį, taigi gali efektyviai persekioti grobį ir bėgti nuo juos medžiojančių plėšrūnų. Jais maitinasi stambūs vandens gyvūnai: žuvys (rykliai) ir vandens žinduoliai (kašalotai).

Kai kurių moliuskų (pavyzdžiui, aštuonkojų) oda keičia spalvą: medžiojant prisitaiko prie aplinkos, o kilus pavojui tampa ryški.

Aštuonkojai ir kalmarai turi rašalines liaukas, kuriose gamina tamsios spalvos medžiagas (kai kurių aštuonkojų nuodingos, paralyžiuojančios grobį). Dažniausiai šias medžiagas iššvirkščia į vandenį bėgdami nuo pavojaus.

Moliuskų vaidmuo gamtoje

Gamtoje moliuskai yra labai svarbūs. Jiems išnykus arba kaip tik labai išplitus pasikeistų kitų gyvūnų buveinės, išnyktų kai kurios augalų ir gyvūnų rūšys.

Moliuskais maitinasi plėšrūs stuburiniai gyvūnai, pavyzdžiui, žuvys, paukščiai (antys), ežiai, driežai.

Vandenyje gyvenantys dvigeldžiai moliuskai (bedantės, dreisenos) minta filtruodami vandenį. Taip natūraliai valomas vandens telkinys lėčiau virsta pelke.

Dauguma kūdrinukių rūšių yra parazitinių kirmėlių (siurbikių), sukeliančių žmogaus ir gyvūnų ligas, tarpiniai šeimininkai. Padeda plisti parazitinėms kirmėlėms.

Svetimžemės moliuskų rūšys (pavyzdžiui, ispaninis arionas) – vislios, ėdrios ir sparčiai plintančios. Nekontroliuojant jų gausos kyla grėsmė vietinėms moliuskų rūšims, kitų organizmų rūšių paplitimui. Šie moliuskai nuėda daug augalų lapų, juos pažeidžia.

Iš moliuskų liekanų per daugelį milijonų metų susidarė naudingosios iškasenos, pavyzdžiui, klintys, naudojamos statybose.

Klausimai ir užduotys

  1. Į kokias klases skirstomi moliuskai? Nurodykite po keletą joms priskiriamų moliuskų.
  2. Išvardykite pagrindines moliuskų kūno dalis.
  3. Palyginkite dvigeldžių ir pilvakojų moliuskų kūno sandarą. Nurodykite kelis sandaros panašumus ir skirtumus.
  4. Kaip moliuskai prisitaikę judėti?
  5. Kaip moliuskai prisitaikę maitintis? Kuo maitinasi dvigeldžiai moliuskai? Kuo pilvakojai? O kuo galvakojai?
  6. Ispaninis arionas – svetimžemė rūšis. Paaiškinkite, kodėl. Kaip būtų galima stabdyti ispaninių arionų plitimą Lietuvoje?

Praktinė veikla

  1. Lietuvos raudonojoje knygoje paieškokite informacijos apie saugomas ir nykstančias moliuskų rūšis. Sukurkite plakatą apie šias moliuskų rūšis.
  2. Aptarkite moliuskų svarbą Baltijos jūros ir Kuršių marių vandens švarai. Paaiškinkite, kodėl patariama akvariumuose auginti ne tik žuvis, vandens augalus, bet ir vieną kitą moliuską.
Siūloma medžiaga
​​∘ Laida „Mokslo sriuba: vandenį valantys moliuskai: ar jų pagalba išvalysime Kuršių marias?“

Apibendrinimas

  • Moliuskai skirstomi į tris klases: dvigeldžius, pilvakojus ir galvakojus. Dvigeldžių ir pilvakojų moliuskų aptinkama Lietuvoje, o galvakojai paplitę atogrąžų kraštų vandenyse.
  • Moliuskų kūno sandara, judėjimas ir mityba priklauso nuo prisitaikymo prie gyvenamosios aplinkos.
  • Moliuskais maitinasi kiti gyvūnai, kai kuriuos valgo žmonės. Dvigeldžiai moliuskai filtruodami vandenį jį valo. Sausumos moliuskai maitindamiesi augalų lapais ir vaisiais mažina ūkininkų užauginamą derlių.
Please wait