Chapter 2.3 (Istorija 7)

Koks buvo pirmykščių žmonių gyvenimas?

Šioje temoje JŪS

  • Susipažinsite su pirmykščių žmonių gyvenimo sąlygomis.
  • Sužinosite, kokius įrankius naudojo ir kaip juos gamino akmens amžiaus žmonės.
  • Išsiaiškinsite pirmykščių žmonių sveikatos sąlygas ir kasdienio gyvenimo bruožus.

Kur gyveno pirmykščiai žmonės?

Jau žinote, kad laikotarpis, kuriame gyveno pirmykščiai žmonės, vadinamas akmens amžiumi. Jis truko kelis milijonus metų. Paleolite, ankstyviausiame akmens amžiaus laikotarpyje, gyveno labai mažai žmonių, o išlikusių jų palaikų rasta dar mažiau. Šie žmonės, kad išgyventų, vertėsi medžiokle, taip pat žvejojo ir rinko gamtos gėrybes. Jie gyveno nedidelėmis grupėmis, galbūt po 25–30 žmonių. Kai aplink jų stovyklą nebelikdavo pakankamai maisto, keliaudavo toliau. Ieškodami maisto ir klajodami pãskui gyvūnus pirmykščiai žmonės neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos, dažnai ją keisdami nukeliaudavo didelius atstumus. Todėl nestatė didelių statinių, o kūrė stovyklas. Iki mūsų laikų išliko tik akmeninių įrankių, ugniaviečių liekanų ir kartais gyvūnų kaulų, kuriuos tirdami archeologai stengiasi atkurti šių žmonių ir bendruomenių gyvenimą.

Vis dėlto žmonėms visada buvo svarbu turėti saugų prieglobstį nuo žvėrių ir gamtos gaivalų. Pirmykščiai žmonės apsistodavo lengvose, paprastose, iš karčių pastatytose palapinėse, kurias padengdavo medžių šakomis ir sumedžiotų gyvūnų odomis ar kailiais (15 pav.). Mamutų medžiotojai palapines galėjo daryti iš mamuto ilčių ir kaulų, o padengti jo oda! Tokius laikinus statinius buvo lengva išardyti ir pastatyti kitoje vietoje. Būtent taip elgėsi žmonių bendruomenės, kurios medžiojo migrúojančius gyvūnus. Kai žiemą jų medžiojami gyvūnai, pavyzdžiui, šiauriniai elniai, traukdavo į pietus, medžiotojų būriai su visa savo manta sekdavo paskui. Kalnuotose vietovėse žmonės galėjo apsistoti prie urvų ar po išsikišusiomis uolomis, saugančiomis nuo lietaus ir vėjo (16 pav.). Ten, kur buvo saugu ir patogu, kur pakako šalia randamo maisto, žmonės įsikurdavo ilgiau. Svarbiausia, kad šalia būtų vandens telkinys, todėl ežero ar upės pakrantė buvo puiki vieta apsistoti. Taigi pirmykščiai žmonės, kad išgyventų, stengėsi prisitaikyti prie kintančio klimato ir aplinkos.

15 pav. Archeologai iš rastų kaulų ir ugniavietės pėdsakų (kairėje) spėja, kad taip galėjo atrodyti palapinės akmens amžiuje
16 pav. Graži vieta pailsėti. O gyventi?

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl akmens amžiuje žmonės neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos ir keliavo iš vietos į vietą?
  2. Išvardykite tris svarbiausius dalykus, be kurių pirmykštis žmogus nebūtų išgyvenęs.
  3. Kuo skiriasi mūsų dienų keliautojų ir akmens amžiaus žmonių statytos palapinės?

Kokius įrankius gamino pirmykščiai žmonės?

Jau žinote, kad akmens amžiuje žmonės naudojo ir gamino įrankius ne tik iš akmens, bet ir iš kaulo ar medžio. Daugiausia išliko akmeninių įrankių, todėl šis laikotarpis ir vadinamas akmens amžiumi. Įrankiai buvo labai paprasto pavidalo, delno dydžio, kad būtų patogu laikyti ir kad būtų galima jais perskelti didelį vaisių ar riešutą, pjauti mėsą, odą ar kaulą, taip pat kasti iš žemės maistingą šaknį. Tam tiko paprastas akmuo. Aštria apskaldyto akmens briauna galima buvo pjauti ar kirsti. Tokie kirviai ir buvo vieni iš pirmųjų žmogaus įrankių, sukurtų apdirbant akmenį (17 pav.).

Tinkamiausia įrankiams gaminti akmens rūšis buvo titnagas, nes jis kietas ir skalus. Jis skyla aštriomis skeveldromis, tad laikui bėgant žmonės išmoko jį puikiai apdirbti. Iš titnago imta gaminti didesnius ir mažesnius, įvairių pavidalų, skirtingiems darbams skirtus įrankius, kaip antai kirvukus (18 pav.), strėlių antgalius (19 pav.), iečių antgalius ir kt. Vėlesniame akmens amžiaus laikotarpyje, mezolite, iš titnago gamino net ir kabliukus žvejybai! Iš tiesų daugumos mūsų naudojamų įrankių pavidalai buvo sugalvoti dar akmens amžiuje. Per tūkstančius metų keitėsi tik medžiagos, iš kurių jie buvo gaminami. Beje, svarbus technikos išradimas, padarytas protingojo žmogaus, buvo adata. Šis iš kaulo pagamintas įrankis buvo ypač naudingas, nes leido siūti pirmus tikrus drabužius iš kailių ir odų. Be to, buvo galima pagaminti geresnes palapinių dangas, kurios praleido mažiau vandens.

17 pav. Pirmieji akmeniniai įrankiai buvo išties paprasti!
18 pav. Tokį akmeninį kirvį patogu paimti ir lengva naudoti! O pagaminti?
19 pav. Strėlių antgaliai lengvi, tvirti ir, svarbiausia, labai aštrūs!
19 pav. Strėlių antgaliai lengvi, tvirti ir, svarbiausia, labai aštrūs!

Klausimai ir užduotys

  1. Iš ko buvo gaminami pirmieji įrankiai? Kodėl būtent iš tokių medžiagų?
  2. Vieni iš svarbiausių žmonių įrankių akmens amžiuje buvo gremžtukai ir rėžtukai. Pasvarstykite, ką to meto žmonės galėjo gremžti ar rėžti. Kokie šių veiksmažodžių sinonimai? Paklauskite lietuvių kalbos mokytojo arba atsakymo paieškokite internete, o gal knygose.

Medžioklės svarba

Ilgą laiką pirmykštis žmogus buvo tik maža jį supančios gamtos dalimi. Jis medžiojo, bet ir pats galėjo būti sumedžiotas stipresnių plėšrūnų. Vis dėlto, laikui bėgant, dėl savo sumanumo ir sukurtų įrankių žmogus tapo stipriausiu plėšrūnu. Ypač svarbu buvo bendradarbiauti su kitais žmonėmis. Kad sumedžiotų stambų gyvūną, pavyzdžiui, mamutą, žmonėms reikėjo veikti drauge ir vieningai, paklusti vadovui. Bandomis gyvenančių gyvūnų medžioklė su varovais reikalavo itin suderintų veiksmų. Grupinėje medžioklėje išugdytos savybės labai pravertė ir bendruomenės gyvenime. Senojo akmens amžiaus laikotarpio, paleolito, pabaigoje įgūdžiai veikti drauge ir gaminti tobulesnius įrankius žmones darė puikiais medžiotojais. Jie ne tik naudojo lankus su strėlėmis ir ietis su titnaginiais antgaliais (20 pav.), bet ir gebėjo pasigaminti kirvukus, net iečių svaidykles, kurios leido ietį nusviesti daug toliau ir stipriau (21 pav.). Vokietijoje per archeologinius kasinėjimus rastos medinės maždaug 350 tūkst. metų senumo ietys taip gerai padarytos, kad mažai kuo skiriasi nuo dabartinių sportinių iečių, naudojamų varžybose!

20 pav. Archeologai kartais patys pagamina ir išbando senoviškus įrankius, kaip antai šią strėlę su antgaliu.
21 pav. Ieties svaidyklę naudoti nėra taip paprasta, kaip atrodo, bet ji labai veiksminga!

Paleolite žmonės dar nemokėjo taip žvejoti, kaip mes šiandien žvejojame, nes neturėjo nei tinklų, nei meškerių su kabliukais. Tai atsiras vėliau, vadinamajame mezolite, viduriniame akmens amžiuje. Žuvis tiesiog pagaudavo rankomis arba pasmeigdavo žeberklais, padarytais iš kaulo ar rago. Apie tuo metu gyvenusius ir medžiotus gyvūnus sužinome iš žmonių urvuose paliktų piešinių (22 pav.) ir gyvūnų kaulų liekanų, rastų stovyklavietėse. Atminkime, kad medžioti nereiškė beatodairiškai žudyti. Taip medžiojant būtų sunaikinami maisto ištekliai. Tą puikiai suprato pirmykščiai žmonės – medžiojo tik tiek, kiek reikia, gerbdami gamtą ir neeikvodami jos turtų. O sumedžiotą gyvūną panaudodavo visą – ne tik mėsą, kailį ar odą, bet ir ragus, ir net visus vidinius organus. Sausgysles galėjo naudoti kaip virves ir siūlus, o kaulus kaip kurą.

22 pav. Šiems piešiniams urve daugiau kaip 35 tūkst. metų. Juos vis dar galime pamatyti Prancūzijoje!

Klausimai ir užduotys

  1. Išvardykite ne mažiau kaip tris priežastis, kodėl pirmykščiai žmonės buvo priversti medžioti.
  2. Kam ir kodėl buvo naudojamos iečių svaidyklės?
  3. Įsižiūrėkite į piešinį urve (22 pav.). Kas jame pavaizduota? Galbūt atpažinsite kai kuriuos pirmykščio žmogaus medžiotus gyvūnus.

Gyventi sveikai ir smagiai kaip pirmykščiai žmonės?

Prieš keliolika tūkstančių metų gyvenę žmonės džiaugėsi neužteršta gamta, grynu oru, buvo priversti daug judėti – puikiausios sąlygos būti sveikam! Deja, ne viskas taip paprasta. Didelis fizinis krūvis, kelionėse, medžioklėse ar per nesantaiką padarytos žaizdos alino kūną ir silpnino sveikatą. Šildytis prie laužo ir traukti į plaučius dūmus taip pat nebuvo sveika (23 pav.). Moterims ypač pavojinga buvo gimdyti. Skausmui mažinti ar žaizdai gydyti veiksmingų medicinos priemonių, be kurių neįsivaizduojame savo gyvenimo, anais laikais nebuvo.

23 pav. Kad geriau suprastų pirmykščių žmonių gyvenimą, kai kurie archeologai pagyvena tokiomis pačiomis sąlygomis. Ar jūs taip norėtumėte?

Tų laikų klajoklius dažnai žudė maisto stygius ir nevisavertė mityba, ypač ten, kur reikėjo išgyventi šaltą žiemą. Todėl šiltuoju metų laiku jie turėjo valgyti pakankamai ir įvairaus maisto ir stengtis apsirūpinti visavertėmis atsargomis. Tačiau klajokliškas gyvenimas nebuvo tinkamas atsargoms kaupti. Žmonės priklausė nuo metų laikų ir nusilpus ištverti šaltuosius mėnesius buvo nelengva. Vitaminų trūkumas ypač skaudžiai atsiliepdavo vaikams – daug jų mirdavo nesulaukę pilnametystės. Dėl sunkių gyvenimo sąlygų, pavojingų veiklų ir negydomų ligų žmonės mirdavo anksti. Apskritai vidutinis tuo metu gyvenusių žmonių amžius tebuvo 20–30 metų, tik stipriausieji galėjo sulaukti 50-ies ar daugiau!

Klausimai ir užduotys

  1. Pirmykščiai žmonės gyveno ekologiškai daug švaresnėje aplinkoje nei mes, bet ar galime sakyti, kad jų gyvenimas buvo gerokai sveikesnis nei mūsų? Atsakymą pagrįskite.
  2. Pirmykščiai žmonės neturėjo šaldytuvų. Pasvarstykite, kaip jie galėjo išlaikyti mėsos ar žuvies gaminius ilgesnį laiką. Žvilgsnis į parduotuvių lentynas padės jums rasti įvairių galimų atsakymų.
  3. Ką akmens amžiaus gyventojas galėjo valgyti žiemą? Sudarykite senojo akmens amžiaus žmogaus valgiaraštį šaltuoju metų laiku!
  4. Dažno akmens amžiaus žmogaus dantys buvo susidėvėję ir sugedę. Kaip manote, kodėl?

Moterys, vyrai ir vaikai pirmykštėse bendruomenėse

Moterų ir vyrų vaidmuo pirmykščių žmonių bendruomenėse nebuvo vienodas (24 pav.) ir, žinoma, labai skyrėsi nuo dabartinių laikų. Ilgą laiką buvo manoma, kad vyrai sunkiai ir rizikuodami savo gyvybe medžiodavo – aprūpindavo šeimas mėsa – ir saugodavo nuo įvairių pavojų, o moterys tik prižiūrėdavo ūkį ir rūpindavosi vaikais. Taip, iš tiesų, moterys dirbo fiziškai lengvesnius darbus nei vyrai, tačiau jų veikla bendruomenėje buvo ne mažiau svarbi. Nors svarbiausias moters vaidmuo buvo būti mama, ji taip pat rūpinosi stovyklaviete, siuvo drabužius, pynė tinklus ir krepšius. Kad šeima turėtų pakankamai maisto, ji rinko šaknis, uogas, grybus, medžiojo smulkius gyvūnus, o gal ir žvejojo. Beje, visus šiuos darbus galėjo dirbti ir vyrai.

24 pav. Taip galėjo atrodyti įprasta diena paleolito laikų stovyklavietėje. Kaip manote, ką veikia jos gyventojai?

Nepamirškime, kad daiktai iš tolimos praeities mus pasiekė be paaiškinimų, kaip ir kas juos naudojo. Todėl atkurti tų laikų bendruomenės ar šeimos gyvenimą be galo sunku. Iš šių archeologijos šaltinių labai mažai galime sužinoti ir apie vaikų gyvenimą. Vis dėlto vaikai ne tik buvo šeimos džiaugsmas, bet ir atliko svarbų vaidmenį kasdienėje buityje, dirbo įvairius darbus ir padėjo tėvams. Vyresnio amžiaus žmonės taip pat buvo labai svarbi bendruomenės dalis. Per savo gyvenimą sukaupę daug patirties ir žinių, jie buvo geriausias visų žinių šaltinis. Apie knygas ir internetą tais laikas niekas nė nesvajojo!

Klausimai ir užduotys

  1. Kokius darbus pirmykštėse bendruomenėse paprastai atliko vyrai, o kokius moterys? Kokius darbus galėjo atlikti vaikai ir kaip jie padėjo suaugusiesiems?
  2. Akmens amžiuje nebuvo mokyklų ir nereikėjo į jas eiti! Ar tai reiškia, kad vaikams nereikėjo mokytis ir niekas nieko jų nemokė? Kas buvo jų mokytojai ir ko vaikai buvo mokomi?
  3. Pasvarstykite, kas padeda mokslininkams, turintiems tiek nedaug archeologijos šaltinių, atkurti pirmykščių žmonių gyvenimą. Pasidomėkite, ar šiandieniame pasaulyje yra žmonių bendruomenių, kurių gyvenimas panašus į senojo akmens amžiaus žmonių gyvenimą.

Apibendrinamieji klausimai ir užduotys

  1. Kurį metų laiką pirmykščiam žmogui buvo sunkiausia išgyventi? Atsakymą pagrįskite.
  2. Apibūdinkite akmens amžiaus žmonių gyvenimo sąlygas: būstą, maistą, veiklą.
  3. Iš kokių medžiagų ir kaip pirmykščiai žmonės gamino įrankius?

TYRINĖKITE!

Ar sugebėtumėte vien tik iš miške rastų medžiagų pasistatyti palapinę, kuri apsaugotų nuo vėjo, šalčio ir lietaus? Jei taip, kokias priemones panaudotumėte? Pamėginkite tai padaryti visi drauge klasėje arba mokyklos kieme.

IŠSAKYKITE SAVO NUOMONĘ

Ar galime sakyti, kad svarbiausi pirmykštės bendruomenės nariai buvo vyrai? O gal moterys buvo svarbesnės? Pasvarstykite, ar būtų jie vieni, kitų nepadedami ir darbais nepasidalydami, išgyvenę.

Kaip gyveno žmonės prieš tūkstančius metų?

Paleolito laikotarpiu žmonės augino javus –

Paleolito laikotarpio žmonių drabužiai ir palapinės buvo iš sumedžiotų žvėrių kailių –

Mamutai, tai gyvūnai, kurie gyveno paleolito laikotarpiu –

Tinkamiausia įrankiams gaminti akmens rūšis buvo granitas –

Please wait