Chapter 5.4 (Lietuvių kalba 5 kl.)

Pagrindinės veiksmažodžio formos

Lietuvių kalbos veiksmažodis turi tris pagrindinès fòrmas. Šios formos dar vadinamos paprastosiomis. Visos kitos formos yra jų dariniai. Beje, kitose kalbose, kurių mokotės, taip pat yra trys pagrindinės formos, iš jų daromos kitos.

Pagrindinės veiksmažodžio formos

Bendratis

Esamojo laiko 3 asmuo

Būtojo kartinio laiko 3 asmuo

kelti

kelia

kėlė

skaityti

skaito

skaitė

kalbėti

kalba

kalbėjo

27.1. Ką jau žinote apie pagrindines veiksmažodžio formos užsienio kalboje, kurios mokotės? Palyginkite su lietuviško veiksmažodžio pagrindinėmis formomis – jos tos pačios ar skiriasi? Jeigu skiriasi, tai kuo?

Bendratis reiškia tik bendrą veiksmo pavadinimą, nerodo nei laiko, nei skaičiaus, nei asmens. Iš jos daromos kitos veiksmažodžio formos, sintaksinės konstrukcijos. Bendratis baigiasi priesaga -ti:

eiti, rašyti,

galvoti, stovėti,

nešti, traukti.

Klausti – .

Berti – .

Kibti – .

Rašyti – .

Skubėti – .

Irti – .

Pamesti – .

Tą kartą kapitono Boco laivas grįžo iš Gerosios Vilties iškyšulio. Kokie trys šimtai mylių nuo ekvatoriaus laivas dreifavo. Užklupo akla tropikų naktis. Kapitonas įsakė įjungti prožektorius. Jie apšvietė snaudžiantį okeaną. Į šviesos ratą leidosi skraidančios žuvelės. Jos lėkė virš bangų kokį šimtą metrų ir vėl krito į žalsvą vandenį. Nelauktai žuveles apsupo dideli ugninės spalvos kalmarai. Prasidėjo mūšis. (Pagal Vladą Dautartą)


1. Švendrai vis labiau užgožia ežerą, senelis sako, kad jis anka. 2. Pakilome virš miško, o tada oro balionas pajudėjo pietų kryptimi. 3. Valgyklos durys buvo uždarytos, už jų girdėjosi prislopinti balsai. 4. Daryti rytais mankštą ar nedaryti? 5. Tėčio smilkiniai jau žyla. 6. Mūsų katinas rytais mėgsta praustis.

anka –.

pakilome –.

buvo –.

nedaryti –.

žyla –.

praustis –.

Please wait