Šioje temoje MES:
- sužinosime, kaip Lietuvà 1939 m. rudenį atgavo Vilniaus kraštą;
- išsiaiškinsime, kaip SSRS okupavo Lietuvą;
- aptarsime Lietuvõs valdžios veiksmus iškilus pavojui valstybei.
Savitarpio pagalbos sutartis, Vilniaus krašto atgavimas ir Lietuvos visuomenė
Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.
PROBLEMA: kodėl 1939 m. spalio 10 d. tarp Lietuvos ir SSRS pasirašyta savitarpio pagalbos sutartis sulaukė prieštaringų vertinimų?
Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, Lietuva paskelbė neutralitètą, o valdžia ragino gyventojus pasitikėti Lietuvos „vairininku“, t. y. prezidentu (1 šaltinis). Gyventojai buvo kviečiami klausytis „kompetentingų organų, kurie yra ar dar bus sudaryti tiems reikalams, kurie dabar yra būtini rimto tvarkymo“ nurodymų ir patarimų. Iš tiesų Lietuvos tarptautinė padėtis buvo sudėtinga ir jos likimas priklausė nuo kitų valstybių vykdytos politikos – pirmiausia nuo Vokietijos ir SSRS, kurios skubėjo įgyvendinti savo slaptus planus.
Rugsėjo 17 d. sovietų kariuomenė peržengė Lénkijos sieną ir per trumpą laiką užėmė kitą Lénkijos dalį, kuri buvo numatyta pagal Molotovo–Ribentropo pakto slaptuosius protokolus. Po dviejų dienų Raudonoji armija užėmė ir Vilniaus kraštą, kuris nuo 1920 m. spalio mėn. buvo valdomas Lenkijos. Vokietijos kariuomenei okupavus Liublino vaivadiją ir dalį Váršuvos (jos pagal Molotovo–Ribentropo pakto slaptuosius protokolus atiteko Soviẽtų Sąjungos įtakai), rugsėjo 28 d. Vokietijà ir Soviẽtų Sąjunga pasirašė sienos ir draugystės sutartį. Pagal jos slaptąjį protokolą, Vokietija mainais už Liublino ir Varšuvos vaivadijos dalį Soviẽtų Sąjungai atidavė Lietuvą (išskyrus Ùžnemunę). Nuo to laiko Sovietų Sąjunga gavo veiksmų laisvę trijose Báltijos valstybėse – Lietuvojè, Lãtvijoje ir Èstijoje. Šias valstybes ji siekė prievarta prisijungti.
Sovietų Sąjungos vadovybė, įgyvendindama savo planą, rugsėjo pabaigoje pradėjo spausti Èstiją, vėliau Lãtviją ir galiausiai Lietuvą. Grasindama panaudoti karines priemones ir užimti visų trijų Baltijos valstybių teritorijas, Sovietų Sąjunga pareikalavo, kad šių šalių vyriausybės sudarytų su ja dvišales savitarpio pagalbos sutartis.
Baltijos valstybėms pasirašius sutartis, Sovietų Sąjunga gavo teisę šių šalių teritorijose turėti karines bazes, išdėstyti karines pajėgas, kurios būtų beveik tokio paties dydžio kaip ir Baltijos valstybių kariuomenės. Vienintelė Súomija tokiam Sovietų Sąjungos reikalavimui pasipriešino ginklu. Lietuvai tik po derybų pavyko išsikovoti, kad į šalies teritoriją būtų įvesta ne 50 tūkst. (kaip buvo reikalaujama iš pradžių), o 20 tūkst. sovietų karių.
Pagal kitą 1939 m. spalio 10 d. pasirašytos savitarpio pagalbos sutarties (20.1 pav.) punktą, Sovietų Sąjunga sugrąžino Vilniaus kraštą Lietuvai. Tai, kad buvo atgautas Vilniaus kraštas, įkvėpė lietuvių tautą. Kaunè į gatves išėjo tūkstančiai žmonių, jie džiaugėsi, kad atgauta senoji sostinė. Daugiausia žmonių susibūrė Karo muziejaus sodelyje ir prie prezidentūros. Atgauto Vilniaus klausimas, neaiški tolesnė tarptautinė Lietuvos valstybės padėtis ir sovietų skelbiamas taikingumas buvo pagrindinės priežastys, dėl kurių Lietuvos spaudoje daug dėmesio buvo skiriama Sovietų Sąjungai.
Prezidentas A. Smetona savo kalboje Seime pasidžiaugė, kad „Vilnius su mumis ir mes jau su Vilniumi“, ir nurodė: „Mes jį atgavome taikos keliu, susitarę su Soviẽtų Sąjunga.“ Prezidento teigimu, santykiai tarp abiejų valstybių „tapo dar glaudesni“. Plačiau apie sutarties sąlygas ir Vilniaus krašto atgavimo kainą nebuvo pranešta.
Laikydamasi savitarpio pagalbos sutarties nuostatų, 1939 m. spalio 27 d. Lietuvos kariuomenė pradėjo žygiuoti į Vilnių (20.2, 20.3 pav.). „Žygis į Vilnių“ lietuvių tautai įprasmino žodžius „mes be Vilniaus nenurimsim“ (2 šaltinis). Tik įžvalgesnė lietuvių visuomenės dalis, nors ir džiaugėsi tuo, kad buvo atgauta sostinė, su nepasitikėjimu žvelgė į Lietuvos teritorijoje įvestas sovietų karines įgulas. Neatsitiktinai to meto Lietuvos visuomenėje atsirado posakis „Vilnius – mūsų, o mes – rusų“.
Klausimai ir užduotys
- Apibūdinkite SSRS 1939 m. rudenį vykdytą politiką, skirtą Baltijos valstybėms.
- Kodėl Lietuva sutiko su SSRS pasirašyti savitarpio pagalbos sutartį?
- Kaip 1939 m. rudenį Lietuvoje atsirado posakis „Vilnius – mūsų, o mes – rusų“?
Sovietų Sąjungos nota ir ultimatumas Lietuvai
AKTUALU! Kodėl pasirašius savitarpio pagalbos sutartį ėmė blogėti Lietuvos ir SSRS santykiai?
Keletas 1939 m. mėnesių, kai Euròpoje vyko Antrasis pasaulinis karas, Lietuvai, nors ji ir privalėjo sutikti su daliniu Sovietų Sąjungos kariuomenės įžengimu, buvo gana sėkmingi. Visų pirma todėl, kad buvo atgautas Vilniaus kraštas. Tačiau 1940-ieji Lietuvos valstybei buvo lemtingi. Sovietų Sąjunga, siekdama prisijungti Lietuvą, tų metų gegužės 25 d. įteikė notą. Notoje buvo pareikšti kaltinimai, kad dingo keli kareiviai iš sovietų karinių dalinių, išdėstytų Lietuvoje. Sovietai kaltino Lietuvos valdžią surengus kareivių pagrobimą, jie pabrėžė, kad toks valdžios elgesys yra tyčinis ir tai gali turėti rimtų padarinių. Sovietų valdžia pareikalavo „nutraukti provokacinius veiksmus“ ir imtis priemonių kariams surasti.
Nors, atlikus tyrimą, buvo nustatyta, kad Lietuvos valdžia buvo niekuo dėta, jog dingo du raudonarmiečiai, Sovietų Sąjungos valdžia apie tai nenorėjo nė girdėti. Naudodamasis tuo, kad viso pasaulio dėmesys buvo nukreiptas į Parỹžių, kur įsiveržė Vokietijos kariuomenė, Sovietų Sąjungos vyriausybės vadovas ir užsienio reikalų ministras V. Molotovas 1940 m. birželio 14 d. vėlai vakare Lietuvos užsienio reikalų ministrui Juozui Urbšiui (1896–1991) įteikė ultimãtumą. Jame Lietuvai išdėstyti kaltinimai neturėjo jokio pagrindo. Atsakyti Lietuva turėjo iki birželio 15 d. 10 valandos.
Klausimai ir užduotys
- Pakomentuokite SSRS Antrojo pasaulinio karo išvakarėse Lietuvai mestus kaltinimus.
- Kodėl 1940 m. SSRS iš pradžių Lietuvai įteikė notą, o vėliau – ir ultimatumą?
Sovietų ultimatumo svarstymas ir Lietuvos okupacija
Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.
PROBLEMA: kodėl Lietuvos valdžios atstovų priimti sprendimai svarstant sovietų ultimatumo sąlygas vertinami prieštaringai?
Visą birželio 15-osios naktį prezidentas ir vyriausybės nariai Kaune prezidentūroje (20.4 pav.) svarstė sovietų pateiktas ultimatumo sąlygas. Per paskutinį posėdį prezidentas, kaip tautos ir vyriausiasis kariuomenės vadas, priminė Gynybos tarybos nutarimą priešintis agresijai ir siūlė priimti tik pirmąjį ultimatumo punktą (pakeisti vyriausybę), o antrąjį atmesti. Tai būtų reiškę Lietuvos pasipriešinimą sovietams. Tokia galimybė buvo. Užtektų priminti, kad autoritarinis A. Smetonos valdymas rėmėsi kariuomene, o ją globojo valdžia. Lietuva iki 1935 m. krašto gynybai skirdavo 17–20 proc. valstybės biudžeto lėšų, o nuo 1935 m. – net ketvirtadalį. Tai gerokai daugiau, nei buvo skiriama kultūrai ir sveikatos apsaugai kartu sudėjus.
Tačiau dauguma posėdžio dalyvių, tarp jų ir ministras pirmininkas A. Merkys, nutarė ultimatumą priimti (20.1 lentelė). Tokiam sprendimui daug įtakos turėjo užsienio reikalų ministras J. Urbšys ir Lietuvos pasiuntinys sovietų valstybėje Vladas Natkevičius (1893–1945) – jie nuolat skambino ir ragino kuo greičiau priimti ultimatumą. Pagaliau posėdžio dalyviai nutarė patenkinti sovietų reikalavimus. Daugumos nuomonę išreiškė buvusio kariuomenės vado generolo Stasio Raštikio žodžiai: „Nereikia rusų erzinti jokiais protestais. Mums reikės su jais dirbti, todėl reikia rodyti daugiau nuoširdumo.“
20.1 lentelė. Pasisakiusieji už pasipriešinimą SSRS ar bent protestą ir pasisakiusieji už ultimatumo priėmimą
Pasisakiusieji už pasipriešinimą ar bent protestą
Pasisakiusieji už ultimatumo priėmimą
Iš pateiktų duomenų padarykite išvadą apie paskutiniame posėdyje dalyvavusius Lietuvos politikus.
Kaip netrukus paaiškėjo, šios viltys nepasiteisino. 7 val. ryto vyriausybės posėdis baigėsi, nutarta naujuoju Lietuvos vyriausybės vadovu paskirti S. Raštikį (1896–1985). Tačiau, sovietams atmetus jo kandidatūrą, prezidentas A. Smetona, nutaręs pasitraukti į užsienį, 13–14 val. prezidentūroje sušauktame posėdyje pabrėžė: „Šiandien prasideda, o gal jau prasidėjo Lietuvos okupacija, ir Lietuvos žemė dreba nuo bolševikų tankų. Aš esu įsitikinęs, kad, pasilikęs Lietuvoje, ir laimingiausiu atveju veikti negalėsiu.“
Beje, birželio 15 d. sovietų kariuomenė buvo baigta telkti ir išdėstyta Lietuvos pasienyje, birželio 16 d. – Lãtvijos ir Èstijos pasieniuose. Sovietų karinę grupuotę Pabaltijo pasienyje sudarė 435 tūkst. žmonių, 8 tūkst. pabūklų ir minosvaidžių, daugiau nei 3 tūkst. tankų ir 500 šarvuočių, 2 601 lėktuvas. Birželio 14 d. buvo surengta Pabaltijo jūrų ir oro blokada. Sovietų Sąjungos karo belaisvių reikalų valdyba taip pat rengė stovyklas, skirtas 50–70 tūkst. karių iš Baltijos šalių.
Birželio 15 d. prezidentas A. Smetona, palikęs prezidento pareigas laikinai eiti ministrui pirmininkui A. Merkiui, neįspėjęs tautos apie gresiantį pavojų, su šeima Kybártuose perbridęs Lieponos upelį (20.5 pav.), pasitraukė į Vokietiją. Tos pačios dienos pavakare Lietuvos sieną kirto sovietų kariuomenė (20.6 pav., 3 šaltinis), ji netrukus ėmė kontroliuoti visą šalies teritoriją. Žlugo beveik 14 metų Lietuvoje vyravęs autoritarinis A. Smetonos valdymas ir prasidėjo šalies okupacija. Jos pradžia metė naują iššūkį Lietuvos visuomenei, kuri prieštaringai vertino kurį laiką tarp Lietuvos ir Sovietų Sąjungos vykstančias derybas.
Remdamiesi žemėlapiu, padarykite dvi išvadas apie SSRS karinius veiksmus okupuojant tris Baltijos valstybes.
Klausimai ir užduotys
- Apibūdinkite Lietuvos padėtį 1940 m. birželio pirmoje pusėje.
- Kodėl prezidentas A. Smetona 1940 m. birželio 15 d. pasitraukė iš Lietuvos?
APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS
- Apibūdinkite Lietuvos valdžios veiksmus Antrojo pasaulinio karo pradžioje.
- Kokiu būdu Lietuva atgavo Vilniaus kraštą?
- Nurodykite tarp SSRS ir Lietuvos pasirašytos savitarpio pagalbos sutarties pavojų Lietuvai.
- Kodėl Lietuvai 1940 m. nepavyko išsaugoti nepriklausomybės?
TYRINĖKITE!
Remdamiesi internetu, giminių ir artimųjų pasakojimais, pateikite informacijos apie tai, kaip tuo metu ir šiais laikais vertinami paskutiniame Lietuvos prezidento ir ministrų posėdyje prezidentūroje priimti sprendimai ir A. Smetonos pasitraukimas iš Lietuvos. Kuo jūsų surinkta medžiaga panaši ar skiriasi nuo bendraklasių rastos informacijos apie tuos pačius įvykius?
Darbas su šaltiniais
1 šaltinis
Iš 1939 m. pabaigoje pasakytos prezidento Antano Smetonos kalbos
Jau kelinti metai, Lietuvos sūnūs ir dukros, kaip visur jaučiamas pavojus taikai. Toks nujautimas neliko svetimas ir mums, lietuviams. Dėl to mūsų valdžia vengė tokių žygių, kurie galėtų įvelti mūsų kraštą karan, ir, sekdama kitų tautų pavyzdžiu, šiemet pasiskelbė neutrali, kitaip tariant, pasiskelbė nesikišanti į svetimųjų reikalus. <…>
Karas yra didžiausia nelaimė. <…> Taigi ir Lietuvos laukia sunkesnės gyvenimo dienos. Bet ji palyginti laiminga, kad neįtraukta karo sūkurin. <…> Kad būtų tvirta mūsų krašto tvarka nesuardoma (ji geriausias mūsų tautos laisvės laidas), dabar labiausiai reikia visiems lygiuotis į jo vadovybę. O ją sudaro Respublikos Prezidentas, visų mūsų ginklo pajėgų viršininkas, tautos atstovybė – Seimas, Ministras Pirmininkas su Ministrų Taryba ir kariuomenės vadas. Tikėkite! Visa šioji vadovybė įstatymų nustatytose ribose stropiai budi Tėvynės sargyboje, kad jai nieko pikto neatsitiktų.
Pernai vienoje savo kalboje esu pasakęs: jei valstybė yra laivas, tai žinia, kaip reikia elgtis tiems, kurie juo plaukia: reikia pasitikėti laivo kapitonu, jo vairininku. Didelė bėda atsitiktų, jei keleiviai per audrą taptų neramūs ir imtų mėtytis į šalis. Tada galėtų žūti laivas su vairininku ir su visais, kurie jame keliauja... Tad reikia visiems būti ramiems ir kantriems.
„Tautinė mokykla“, 1939 m. gruodžio 1 d.
Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.
- Kokie pavojai Lietuvai minimi šaltinyje?
- Kaip šaltinyje vertinama to meto Lietuvos valdžia? Koks vaidmuo jai numatytas?
- Koks valstybės pareigūnas šaltinyje įvardytas kaip laivo kapitonas, jo vairininkas?
- Apibūdinkite prezidento A. Smetonos požiūrį į tautą.
- Įrodykite arba paneikite teiginį, kad Antrojo pasaulinio karo pradžioje paskelbtas Lietuvos neutralitetas pasiteisino.
2 šaltinis
Iš 1939 m. spalio 28 d. Mykolo Romerio dienoraščio
Tarp 10-tos ir 11-tos valandos buvo pranešta, kad lietuvių kariuomenė pasirodė ant Šnipiškių aukštumų (Šeškinės kalvos); minios žmonių išėjo pasitikti. <…> žygiui į Vilnių lietuviai pasistengė sutelkti gausiausią ir geriausią tautinių pajėgų reprezentaciją.
Vilnius, išsiilgęs išlaisvinimo nuo bolševikų, sveikina lietuvius kaip išvaduotojus. Istorinės tiesos instinktas, saistantis Gedimino sostinę su Lietuva, neužgeso vilniečių sąžinėse. Net sulenkintieji jaučia, kad ateina ne svetimas, bet savas, kraujas iš kraujo ir kaulas iš kaulo.
Pietų metu prasidėjo iškilmių transliavimas. Kur, kuriame miesto taške tai vyko – nežinau. Vyko sveikinimo kalbos – Vilniaus lietuvių lietuviškai, baltarusių baltarusiškai, lenkų – lenkiškai, rusų – rusiškai, žydų <…>, generolo Vitkausko atsakymas – lietuviškai, tautinis himnas, paradas, šūkiai „Valio!“, minios džiaugsmas, gėlės... Emocijos užspaudė gerklę, verkiau iš susijaudinimo. Mano Dieve! <…> Svajojau apie tai, kad kada nors nuskambės Vilniuje lietuvių karių giesmė, kuri pakeis rusų karių dainas. <…>
Duok Dieve, kad atgimusi iš nuopuolio Lénkija vėl nesigvieštų ir panorėtų bei išgalėtų gerbti Lietuvos didžiąją tradiciją Vilniuje, švenčiant solidarumą ir taiką tarp abiejų tautų!
Bronius Makauskas, „M. Romeris apie žygį į Vilnių 1939 m. spalio 28 d.“, 2023 m. spalio 27 d.
Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.
- Koks Lietuvos istorijos įvykis aprašytas šaltinyje?
- Apibūdinkite to meto lietuvių visuomenę.
- Remdamiesi šaltinio teiginiais, nurodykite, kaip šaltinyje vertinamos to meto Vilniuje gyvenusios tautos.
- Kaip įvyko šaltinyje minimas Vilniaus išlaisvinimas nuo bolševikų?
- Ką galite pasakyti apie šaltinio autoriaus politines pažiūras? Atsakymą pagrįskite.
3 šaltinis
Iš 1940 m. birželio 17 d. JAV lietuvių laikraštyje „Draugas“ paskelbto straipsnio
Laisvų tautų ir buvusių nepriklausomų valstybių kapinyne išdygo naujas kapas. <…>
Kančiose ir savo vaikų švenčiausiu pasiaukojimu, ir milžiniškomis pastangomis atgimusi Lietuva neilgai džiaugėsi savo laisvuoju gyvenimu. Jos pašonėj iškilo žiaurus, negailestingas ir milžiniškas kaimynas, kuris visados skelbė pasauliui lygybę, taiką ir laisvą tautų apsisprendimą, bet nuolat tykojo iš pasalų smogti savo mažesniesiems kaimynams. <…>
Sovietų Rusija, spiovusi sau pačiai į veidą, paneigusi iškilmingai pasirašytąsias sutartis ir sulaužiusi garbingai, viso pasaulio akyvaizdoj duotąjį žodį, negarbingai pamynė už save mažesnės valstybes teisę nepriklausomai gyventi. <…>
Šiuo momentu, kai ir mūsų tautą tiesioginai palietė tarptautinio banditizmo skaudi ranka, kai Lietuvai „draugingos“ valstybės kariuomenė trempia lietuvių laukus, kai Rusijos komisaras sėdi prie Lietuvos valstybės vairo, mūsų šventa pareiga paskelbti griežtą kovą ir moralinį boikotą komunizmui ir apvalyti mūsų tautos kūną nuo komunistinių atmatų.
Šios skaudžios žinios mus laikinai pritrenkė ir apstulbino, bet mes nenustojom šventai tikėti į lietuvių tautos ateitį, į jos nepriklausomą ateitį. <…>
Lietuva daug vargo iškentė, daug nelaimių pergyveno, bet nepalūžo tvirta lietuvio valia. Ir šios nelaimės, ir skausmas tik dar labiau užgrūdins mūsų brolius už Atlanto, o mes, tikime, drąsiai galį tarti visų pasaulio lietuvių vardu jiems gilią užuojautą ir pažadėti visokeriopą paramą kovoje už tautos laisvę.
„Lietuvos laisvei žuvus“, „Draugas“, 1940 m. birželio 17 d., p. 1.
Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus.
- Kuriam Lietuvos įvykiui nagrinėti skirtas šis šaltinis?
- Kodėl buvo sukurtas šis šaltinis?
- Kodėl šaltinyje Sovietų Rusija vertinama prieštaringai?
- Nurodykite šaltinyje minimus Sovietų Rusijos nusikaltimus Lietuvai.
- Kaip šaltinio autorius įsivaizduoja Lietuvos ateitį? Atsakymą pagrįskite šaltinio citatomis.
- Padarykite išvadą apie to meto Europos politinę padėtį.
Sąvokos
Neutralitètas – politinis nesikišimas į kitų valstybių karus ar ginčus, nedalyvavimas karinėse sąjungose ar blokuose.
Ultimãtumas – reikalavimas grasinant.