Tema 1.3 (Gamtos mokslai 5 kl)

Saugaus elgesio taisyklės atliekant tyrimus (1.2 tema)

Saugaus elgesio taisyklės atliekant tyrimus

Daug gamtos mokslų tyrimų atliksite mokyklos laboratorijoje. Laboratorija – ypatinga vieta. Joje yra darbui tinkama įranga (svarstyklės, mikroskopas, įvairūs indai ir pan.), specialūs stalai ir net vieta, iš kurios ventiliatorius ištraukia orą, – traukos spinta. Ji reikalinga atliekant eksperimentus su nemalonius, kenksmingus kvapus skleidžiančiomis medžiagomis. Beje, dauguma šiuolaikinių virtuvių taip pat turi panašius ventiliatorius, ištraukiančius sklindančius kvapus. Nors daugelis eksperimentų, kuriuos atliksite, yra nepavojingi, būtina laikytis saugaus elgesio taisyklių. Tai padės išvengti nelaimingų atsitikimų.

Pagrindinės saugaus elgesio laboratorijoje taisyklės

1

Atlikdami eksperimentus, griežtai laikykitės darbo aprašymo ir nurodymų. Atlikite tik darbo aprašyme nurodytus veiksmus.

2

Susipažinkite su saugumo priemonėmis ir įranga. Paprastai laboratorijose būna apsauginiai akiniai, gesintuvas, audeklas ir kita. Su šiomis priemonėmis jus supažindins mokytojas.

3

Tinkamai apsirenkite ir naudokite asmenines apsaugos priemones: apsauginius akinius, chalatą, pirštines (1.2.1 pav.). Tinkamai susiriškite ilgus plaukus.

1.2.1 pav. Atliekant laboratorinius tyrimus, svarbiausia – sauga.

4

Laboratorijoje nieko nevalgykite, negerkite ir nekramtykite kramtomosios gumos. Nieko neragaukite, nebent tai nurodyta darbo aprašyme.

5

Laboratorijoje susipažinsite su įvairiomis medžiagomis, pavyzdžiui, actu, druska, geriamąja soda. Medžiagas uostykite labai atsargiai, tik nukreipdami oro srovę link savęs delnu, kaip parodyta paveikslėlyje (1.2.2 pav.). Netraukite kvapo tiesiai į nosį!

1.2.2 pav. Cheminių medžiagų uostymas

6

Nedarykite jokių nenumatytų eksperimentų. Neeksperimentuokite su savimi ir su gyvūnais, išskyrus tuos atvejus, kai tai numatyta aprašyme.

7

Tinkamai surinkite atliekas: pavojingų medžiagų nepilkite į kriauklę, po darbo nuvalykite stalus ir nusiplaukite rankas.

8

Nutikus nelaimei, tinkamai elkitės: mokytojo nurodymu nedelsdami palikite patalpą arba kvieskite pagalbą.

9

Vykdami stebėti gamtos, apsirenkite patogiais drabužiais, pasirinkite tinkamą avalynę. Gamtoje netriukšmaukite. Be reikalo neskinkite augalų, negaudykite vabalų, varliagyvių, nelieskite paukščių lizdų, nedarykite žalos gamtinei aplinkai.

Laboratorijoje susidursite su daugybe nepažįstamų mẽdžiagų. Medžiagomis vadiname cukrų, druską, vandenį ir kita. Kokių dar yra medžiagų, sužinosite vėliau. Prieš pradėdami jas tyrinėti, turite žinoti, kad dalis jų gali būti pavojingos ar kenksmingos. Laboratorijoje naudojamos medžiagos žymimos specialiaisiais ženklais. Atidžiai juos apžiūrėkite. Susipažinkite su keliais specialiaisiais ženklais (žr. p. 18, 1.2.1 lentelę).

1.2.1 lentelė. Pavojingų medžiagų žymėjimas

Specialusis ženklas

Kuo pavojinga

Ėsdinanti medžiaga. Jei šios medžiagos patenka ant odos, gali imti perštėti, o kai kada oda nudeginama, tarsi prisilietus prie karšto daikto. Ypač reikia saugoti akis, nes gali sutrikti regėjimas. Būtinai mūvėkite pirštines ir užsidėkite apsauginius akinius.

Aplinkai pavojinga medžiaga. Tokios medžiagos jokiu būdu negalima išpilti į kriauklę arba išmesti į šiukšlių dėžę. Ją reikia surinkti, kad vėliau būtų galima perdirbti ir padaryti nepavojingą.

Suslėgtosios dujos. Taip gali būti paženklinti buityje naudojami dujų balionai. Elkitės ypač atsargiai!

Odą ar akis dirginanti medžiaga. Ši medžiaga gali sukelti perštėjimą, odos paraudimą, ji labai pavojinga akims.

Sprogioji medžiaga. Mokykloje su tokiomis medžiagomis dirbti draudžiama, tačiau su jomis galima susidurti kitur. Pavyzdžiui, taip ženklinamos kai kurios trąšos, kurių didelis kiekis yra ypač pavojingas.

Degioji medžiaga. Tokia medžiaga, pavyzdžiui, benzinas, lengvai užsidega, todėl negalima naudoti atviros ugnies. Patekusi ant įkaitusio paviršiaus, tokia medžiaga gali savaime užsidegti.

Oksiduojančioji medžiaga. Ši medžiaga gali sukelti gaisrą, ypač jei susiliečia su degiosiomis medžiagomis.

Vėžį sukelianti medžiaga. Vėžys išsivysto ne iškart. Tačiau jei tinkamai nesisaugoma, ilgą laiką naudojant tokias medžiagas, galima susirgti šia sunkiai pagydoma liga.

Nuodingoji medžiaga. Tokia medžiaga, patekusi į kvėpavimo takus ar skrandį, gali apnuodyti organizmą. Kai kurios medžiagos gali net nunuodyti. Su tokiomis medžiagomis galima dirbti tik specialiose laboratorijose ir tik turint reikiamų žinių.

Jau žinote, ką reiškia specialieji ženklai ant indų, kuriuose laikomos medžiagos. Prieš pradėdami dirbti su medžiagomis, visada susipažinkite su jų žymėjimu.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl laboratorijoje reikia vilkėti chalatą ir mūvėti pirštines?
  2.  Kam reikalingi apsauginiai akiniai?
  3. Buteliukas su medžiaga pažymėtas ženklu (A pav.). Ar galima šį buteliuką laikyti šalia degančios dujinės viryklės arba karštos kaitlentės?
  4. Kur išpilsite atliekas medžiagos, pažymėtos ženklu (B pav.) ?
  5. Apžiūrėkite namuose turimas buitinės chemijos priemones (skalbiklius, tualeto valiklius, oro gaiviklius ir pan.) ir suraskite specialiuosius ženklus. Kuo pavojingos šios buityje naudojamos medžiagos?
A pav.
B pav.

Ko išmokome?

  • Laboratorijoje reikia laikytis saugaus elgesio taisyklių.
  • Laboratorijoje reikalinga speciali apranga: chalatas, akiniai, pirštinės. 
  • Laboratorijoje nieko neragaujame, negeriame ir nevalgome. Nepažįstamas medžiagas uostome delnu nukreipdami oro srovę.
  • Pavojingos medžiagos ženklinamos specialiaisiais ženklais.
  • Net ir buityje galime susidurti su pavojingomis medžiagomis, todėl būtina išmanyti jų savybes.
Prašau palaukti