Ką galima sužinoti iš šukės?
Visi žinome, kaip žaisti dėlionę, – turėdami krūvą kortelių, tai yra didesnio paveikslo dalelių, derindami vieną kortelę prie kitos atkuriame paveikslą. Panašiai daro archeologai. Šie mokslininkai kasinėja senovines gyvenvietes ir, radę, pavyzdžiui, šukių, iš jų, derindami vieną prie kitos, atkuria indus. Archeologų radiniai labai įvairūs. Tai ir statinių pamatai, akmens dirbiniai, geležinių ginklų ar įrankių liekanos, papuošalai ir pan. Archeologų darbas labai kruopštus ir pilnas paslapčių. Jie turi gerai išmanyti laikus, kuriuos tyrinėja, nes juk reikia atskirti, ką radai – praeitį menančią šukę ar bevertę šiukšlę.
Retas radinys Jurbarko rajone. Manoma, kad šios indo šukės iš labai senų laikų – I tūkstantmečio pr. Kr. Archeologai atrinko 140 vieno indo šukių, jas nuvalė, surūšiavo pagal spalvą, storį, ornamentą ir, derindami vieną šukę prie kitos, indą atkūrė. Tiesa, trūko apie ketvirtadalio šukių, bet tai nesutrukdė atkurti viso senovinio indo pavidalo.
Iš buvusioje gyvenvietėje randamų statinių pamatų yra atkuriama, kaip atrodė gyvenvietė, iš randamų gyvūnų kaulų archeologai gali nustatyti, kokių gyvulių ir paukščių buvo auginama senovės Lietuvoje, kokie žvėrys buvo medžiojami ir vartojami maistui.
Vienas iš įdomiausių archeologinių muziejų yra įkurtas Kernavėje – pirmojoje Lietuvos sostinėje. Labai patartina aplankyti šią vietovę. Tai Pajautos slėnis, keli piliakalniai, Neries vingis. Palaipiojus piliakalniais galima užsukti į muziejų ir pasižiūrėti, kaip šiose apylinkėse žmonės gyveno gilioje senovėje. Kernavėje rengiamos Gyvosios archeologijos dienos. Per jas lankytojai gali patys pabandyti senoviniu būdu nužiesti puodą, pasimokyti gaminti papuošalus, kitus dirbinius.
- Iš žinynų ar interneto surinkite medžiagos apie Kernavę, pirmąją Lietuvos sostinę. Išsiaiškinkite, kada ši vietovė klestėjo, kiek gyventojų joje gyveno, kokiais amatais vertėsi.
- Susiraskite informacijos ir papasakokite, ką galima pamatyti Kernavės muziejuje.
- Sužinokite, kuo ypatingos Gyvosios istorijos dienos Kernavėje. Ką per jas galima pamatyti? Kada artimiausiu metu jos vėl vyks?
- Aptarkite, ką matote atkurtos senovinės Kernavės vaizde.
- Suplėšykite du paveikslėlius ir sumaišykite popieriaus skiautes – turite šiukšlių krūvelę arba dėlionę.
- Kad lengviau būtų atkurti paveikslėlį, įsidėmėkite, kas jame vaizduojama, arba pasidarykite jo kopiją – juk dėliodami tikrą dėlionę visuomet galime pažiūrėti į paveikslėlį.
- Jei norite, kad jūsų darbas būtų panašus į archeologo, dirbkite be pagalbinio paveikslėlio.
- Būtų dar įdomiau, jei bent nedidelę dalį popieriaus skiaučių atidėtumėt į šalį, tarsi jos būtų pamestos. Juk atkuriant molinį indą dalies šukių paprastai trūksta.
- Jei namiškiai leidžia, į klasę atsineškite seneliams ar proseneliams priklausiusių daiktų arba jų nuotraukų ir surenkite parodą. Papasakokite apie atneštus daiktus. Galėtumėte pasikviesti kurios nors kitos klasės mokinius ir surengti ekskursiją po savo parodą.