Tema 7.7 (Lietuvių kalba 5 kl.)

Medija

Medija yra bendravimo priemonė arba kanalas, tarpininkas tarp informacijos siuntėjo (kūrėjo) ir gavėjo (skaitytojo, klausytojo, žiūrovo), turintis savo informacijos kodavimo ir sklaidos sistemą.

Skiriamos kelios naujųjų medijų rūšys:

  • Tarpasmeninės medijos (mobilusis telefonas ir elektroninis paštas). Jų turinys daugiausia yra asmeninis.
  • Interaktyviosios žaidimų medijos (kompiuteriniai ir vaizdo žaidimai, virtualioji realybė). Pagrindinė jų naujovė yra interaktyvumas, jos naudojamos dėl paties proceso (žaidimo), o ne dėl konkretaus turinio ar naudos.
  • Informacijos paieškos medijos. Pagrindinė yra internetas, kurį galima suvokti kaip didžiulę, naują ir aktualią laisvai prieinamą biblioteką, duomenų šaltinį.
  • Kolektyvinės medijos. Tai interneto naudojimas bendram turiniui kurti, keistis informacija, idėjomis ir patirtimi, tarpusavio santykiams kurti ir palaikyti. Informacijai plisti nėra geografinių ribų, atstumas nėra trukdis, informacija laisvai plinta visame pasaulyje, visame tinkle, o mes ja naudojamės.

Žinutės

Žinutė – tai trumpas pranešimas apie kokį nors įvykį, faktą. Pagal ilgumą žinutės skirstomos į kronikines, paprastąsias ir išplėstines.

Kronikine žinute trumpai pranešama apie vienintelį įvykį ar situaciją, tarsi atsakoma klausimus kas įvyko? kur įvyko? kada įvyko? kokie veikėjai?

Paprastoji žinutė yra šiek tiek ilgesnė. Nors pranešama apie vieną įvykį, pateikiama papildomų detalių. Tokioje žinutėje atsakome ir į klausimą kodėl?

Išplėstinė žinutė išsamiai informuoja apie vieną įvykį. Pateikiama daugiau detalesnės informacijos, galimas tam tikras įvykio vertinimas, paaiškinamos aplinkybės, priežastys, nurodomi rezultatai, iškeliama problema.

Rašant žinutes, visada reikia įsivaizduoti adresatą. Nuo jo dažnai priklauso ir žinutės funkcijos.

Žinutei svarbus ir pavadinimas (antraštė). Jis turi sudominti skaitytoją

Prašau palaukti