Tema 3.2 (Fizika 8, II)

Branduolių dalijimosi reakcija

Naujos sąvokos:

branduolinė reãkcija, branduoli energija, branduolinis kùras

Branduolių dalijimosi reakcija

Iki 1938 m. mokslininkai manė, kad galimas tik radioaktyvusis branduolių skilimas, jiems skleidžiant alfa, beta ar gama spinduliuotę. Tačiau tais pačiais metais vokiečių mokslininkai fizikochemikas Otas Hanas (Otto Hahn, 1879–1968) (8.1.1 pav.) ir chemikas Fricas Štrasmanas (Fritz Strassmann, 1902–1980) (8.1.2 pav.) atrado netikėtą reakciją: kai į urano branduolį U92235 pataiko neutronas, branduolys pasidalija į du maždaug vienodos masės branduolius – skeveldras (8.1.3 pav.). Šios skeveldros yra įvairūs cheminių elementų bario Ba56??? ir kriptono Kr36?? izotopai (todėl čia vietoje konkretaus masės skaičiaus rašomi klaustukai). Be to, dalijantis urano branduoliui, išsiskiria dešimtis milijonų kartų daugiau energijos, negu degant angliai t. y. vienam jos atomui (C) jungiantis su deguonimi (O2). Vykstant šiai reakcijai, išspinduliuojami 2–3 neutronai.

8.1.1 pav.
8.1.2 pav.
8.1.3 pav.

Kadangi neutronų skaičius bario ir kriptono izotopų branduoliuose gali būti skirtingas ir, dalijantis urano branduoliui, gali išsiskirti skirtingas neutronų skaičius, pateikiama apibendrinta urano branduolio dalijimosi reakcijos lygtis:

n01 + U92235 → Ba56???Kr36?? + ?n01 + energija

Branduolinė reãkcija – tai atomų branduolių, sąveikaujančių su elementariosiomis dalelėmis arba tarpusavyje, virsmas. Branduolių dalijimosi reakcija – vienas iš tokių virsmų. Energija, išsiskirianti dalijantis branduoliams, vadinama branduolinè energija. Ji sukaupta urano atomų branduoliuose dėl juos sudarančių protonų ir neutronų tarpusavio sąveikos. Branduolinę energiją skleidžia branduolinis kùras – medžiagos, kurių atomų branduoliai dalijasi, veikiami neutronų. Vienintelis gamtinis branduolinis kuras yra urano izotopai U92235, kitos medžiagos gaunamos dirbtiniu būdu.

Papurčius obelį, pabiro slyvos!

Panašiai nustebo ir O. Hanas bei jo bendradarbis F. Štrasmanas, kai urano apšaudymo neutronais metu pastebėjo bario izotopus. Kaip galėjo baris susidaryti iš urano?! Dar niekada nebuvo pastebėta tokių branduolinių reakcijų, kad neutronas suskaldytų urano branduolį į vidutinės atominės masės skeveldras. Abu atradėjai neabejojo gautų rezultatų tikrumu, bet negalėjo paaiškinti, iš kur radosi tiek energijos, kad būtų įveikta stiprioji sąveika – trauka tarp nukleonų – ir būtų pusiau perplėštas urano branduolys.

Sumišęs O. Hanas parašė savo ilgametei bendradarbei austrų fizikei Lizai Meitner (Lise Meitner, 1878–1968) (8.1.4 pav.). Laiškas ją pasiekė mažame Švèdijos miestelyje Kungelve, kur ji kartu su sūnėnu taip pat fiziku – Otu Frišu (Otto Frisch, 1904–1979) (8.1.5 pav.) ruošėsi švęsti Kalėdas.

8.1.4 pav.
8.1.5 pav.

Bandydami paaiškinti O. Hano ir F. Štrasmano eksperimento rezultatus, L. Meitner ir O. Frišas urano U92235 branduolio dalijimosi reakcijoje vietoje kitos skeveldros mintyse įrašė kriptono izotopą ir gavo tokį rezultatą: iš 92 urano branduolio protonų 56 tenka bariui ir 36 – kriptonui. Be to, L. Meitner apskaičiavo, kad susidariusių bario ir kriptono izotopų branduolių masė mažesnė už urano branduolio masę maždaug viena penktąja protono masės dalimi. Tai leido paaiškinti reakcijos metu susidariusios energijos kilmę: būtent ši masės dalis virsta energija.

Platesniam akiračiui

Žinomiausia pasaulyje lygtis!

XX a. pradžioje vienas žymiausių pasaulio mokslininkų žydų kilmės vokiečių ir amerikiečių fizikas Albertas Einšteinas (Albert Einstein, 1879–1955) (8.1.6 pav.) atrado nuostabiai paprastą energijos (E) ir masės (m) sąryšį:

Emc2

Kadangi šviesos greitis tuštumoje (c) yra didžiulis (3 ⋅ 108 m/s), galima suprasti, jog net labai mažõs masės kūnuose yra sukauptas milžiniškas energijos kiekis. Masėje slypinti energija išsiskiria, susidarius atitinkamoms sąlygoms, pavyzdžiui, vykstant branduolių dalijimosi reakcijai.

8.1.6 pav.

Klausimai ir užduotys

  1. Ką vadiname branduoline reakcija, branduoline energija, branduoliniu kuru?
  2. Kuo branduolių dalijimosi reakcija skiriasi nuo radioaktyviojo alfa arba beta dalelių virsmo?
  3. Kodėl radioaktyviojo branduolių virsmo negalime vadinti branduoline reakcija?
  4. Įterpkite tinkamą praleistą žodį, kad teiginys būtų teisingas. Branduolių dalijimosi reakcija yra ................. virtimo energija pavyzdys.
  5. Ar galime pagrįstai teigti, kad pakelėje gulinčiuose akmenyse slypi milžiniškas energijos kiekis? Kodėl?
  6. Kada išsiskiria daugiau energijos: vienam anglies atomui jungiantis su deguonimi ar dalijantis vienam urano U92235atomo branduoliui? Kiek kartų daugiau?
  7. Vykstant branduolių dalijimosi reakcijai, išsiskiria energija. Įvardykite šios energijos šaltinį.
  8. Pasinaudoję pateikta apibendrinta urano U92235 atomo branduolio dalijimosi reakcijos lygtimi, parašykite šios lygties konkretų atvejį, kai dalijimosi metu išsiskiria 3 neutronai, o bario atome yra 141 nukleonas.
  9. Kiek neutronų išsiskiria urano U92235 atomo branduolio dalijimosi reakcijos metu, jei po reakcijos kriptono atomo branduolyje yra 56 neutronai, o bario atomo branduolyje – 86 neutronai?
  10. Pasidomėkite istoriniais faktais apie L. Meitner. Kuris cheminis elementas pavadintas jos garbei? Kiek kartų ji buvo nominuota Nobelio premijai? Kaip ją vadindavo kolegos? Kokie jos nuopelnai fizikos srityje? Parenkite apie tai pranešimą ir pasirinkta forma pristatykite jį klasėje.
Prašau palaukti