Vartokime protingai
Technologijų mums suteiktą laiką ne visi panaudojame vienodai, todėl kartais sakoma, kad, įvykus pramonės ir informacijos revoliucijoms, mažiau galvojame ir rūpinamės. Reklama, internetinė prekyba leidžia mums greitai įsigyti prekes, mokėti už jas neišeinant iš namų. Prekybos centruose vilioja begalė prekių. Apsipirkinėjimas daug kam tapo pramoga ir laisvalaikio užsiėmimu.
Kodėl šiandien visuomenė vadinama vartotojiška? Kodėl tai pavojinga? Besaikis vartojimas, perteklinė prekių gamyba skatina išteklių naudojimą: kertami medžiai, kasamos anglys ir kitos iškasenos, pumpuojama nafta ir dujos. Deginant įvairių rūšių kurą didėja užterštumas, šyla klimatas, teršiamas vanduo, auga atliekų kalnai. Vartotojiškoje visuomenėje žmonės dažnai vertinami ne pagal asmenines savybes, gebėjimus, o pagal tai, ką gali nusipirkti. Todėl nuolat keičiami drabužiai, batai, perkami nauji telefonai, automobiliai ir kiti įvairūs daiktai.
- Ką pasirinktumėte savaitgalio išvykai – kalnus ar prekybos centrą? Paaiškinkite savo pasirinkimą. Nurodykite vienos ir kitos vietos pranašumus, išsakykite kritiką. Pasvajokite, ką būtų galima pakeisti, kad šios vietos taptų patrauklesnės.
- Apsilankykite mokyklos valgykloje ir sužinokite, kiek maisto išmetama dienos pabaigoje.
- Kaip manote, kiek kilogramų maisto per savaitę išmeta jūsų šeima? Paklauskite tėvelių, stebėkite patys.
- Kaip jaučiatės apžiūrinėdami pateiktas nuotraukas? Įvardykite savo jausmus.
- Visi žinome žodžius NORIU ir REIKIA. Paaiškinkite, ką šie žodžiai reiškia ir kuo jie skiriasi. Kuris žodis jums svarbesnis, einant apsipirkti? Kodėl?
Žmonės pastebėjo nesaikingo vartojimo pavojus ir ėmė su jais kovoti. Siūloma nepirkti nereikalingų daiktų, daug ką pasigaminti patiems. Vėl sugrįžta mada meistrauti, pasigaminti reikalingą daiktą. Kuriami klubai, kuriuose galima užsiimti mėgstama veikla ir tuo pat metu pasigaminti – nusimegzti, pasisiūti, susikonstruoti – reikiamus daiktus. Atsiranda net specialių vietų, kur atėjus galima pasinaudoti įrankiais, prietaisais ir susitikti su bendraminčiais. Angliškai tokios meistrų susirinkimo vietos vadinamos maker space.
Dažnai tokiose vietose galima rasti ir trimatį spausdintuvą, kuris naudojamas vis plačiau. Juo galima pasigaminti paprastus daiktus – raktą, puodelį, žaislą, o sudėtingesniu spausdintuvu – net veikiančius mechanizmus ir protezus.
- Pasidomėkite, kaip galima išversti pavadinimą maker space. Sugalvokite lietuvišką tokios vietos pavadinimą.
- Pasidomėkite, kas yra trimatis spausdintuvas, kaip jis veikia.
- Kam skirtas NIEKO NEPIRK DIENA paveikslėlis, ką jis reklamuoja? Ar palaikote tokią akciją? Savo sprendimą pagrįskite.
- Pagalvokite, kokių pirkinių galėtumėte atsisakyti ir vietoj jų pasigaminti savus daiktus.
Užduotys
Maker space vietose galima pasigaminti reikiamus daiktus.
- Perteklinė gamyba daro neigiamą įtaką gamtai ir gyvenimo sąlygoms.
- Keičiasi požiūris į žmogų, nes jis vertinamas tik už tai, ką gali nusipirkti.
- Žmogus nevertina savo daiktų, nes žino, kad gali nusipirkti kitus.
- Gyvenimas tampa patogesnis ir įdomesnis.