Sausio sniegenos
- 1991 metų sausio 13 dieną gindami televizijos bokštą žuvo 14 gynėjų, tarp jų buvo jauna mergina Loreta Asanavičiūtė. Šis įvykis paskatino Vytautą Landsbergį parašyti pasakojimą „Sausio sniegenos“.
Vytautas Landsbergis
Sausio sniegenos
Pirmoji dalis
Tai atsitiko šalyje, kurioje žiemą iškrinta sniegas. Dažniausiai sausį.
Kartais su sniegu iškrenta, o gal iš kur atskrenda paukštelių, vadinamų sniegenomis. Kiekviena jų turi po keletą raudonų plunksnelių, tai sniege iš toli gali atrodyti lyg pritaškyta mažyčių kraujo lašų.
Tačiau ne visada taip buvo, o tiesiog atsitiko.
Toje šalyje, kurioje žiemą iškrinta sniegas, gyveno mergaitė, vardu Loreta. Buvo sausis, taigi žiema. Loreta žiūrėjo pro didelio namo langą ir matė televizijos bokštą. Vyresnysis brolis buvo žadėjęs paaiškinti jai, kaip tas bokštas atsiunčia vaizdus tiesiai į jų šeimos butą, į tą kambarį, kur stovi televizorius ir dažniausiai rodo spalvotus įdomius dalykus. Bet štai dabar jis kažkodėl ėmė rodyti keistenybes, net baisenybes. Tartum į patį televizorių įlindo svetimi vyrai su šalmais, ėjo koridoriumi ir grasino, rėkė ir šaudė, o paskui laidos vedėją Eglę išvarė ir viskas užtemo...
Loreta puolė prie lango žiūrėti, kas gi dedasi lauke prie bokšto. Naktis, bet šiek tiek matyti. Aikštę jau pabarstė baltos snaigės, o dabar per ją važiuoja riaumodamos didelės geležinės dėžės. Aplink bokštą buriasi daug žmonių, ir vis daugiau iš visų pusių. Štai ir jos brolis ten bėga su draugais, o kodėl – nesuprasi.
Sniegenos, kurios buvo atskridusios pasidžiaugti pirmuoju sniegu, iš pradžių irgi nieko nesuprato. Pasitraukė šiek tiek atokiau ir žiūri, kas čia bus. Ir prasidėjo neregėti baisūs dalykai.
Žmonės štai stovi susikibę rankomis ir dainuoja, o ant jų tos geležinės dėžės važiuoja. Ir šaudo iš patrankų, ir išlipę svetimi žmogystos, nelyginant plastmasiniai robotai, šautuvų buožėmis daužo, liepsnomis degina. Kas dainuojančių krinta užmuštas, kas labai sužeistas, o broliai ir sesės, labai daug jaunimo, vis tiek nesitraukia. Traukitės jūs, žmogystos iš pragaro, o mes čia – savo tėvynėje!
Pagal knygą „Istorijos apie Lietuvą“- Ką primena sniegenos, nutūpusios ant sniego?
- Apie kokius istorinius įvykius užsimenama pasakojime?
- Kodėl televizijos bokštas buvo toks svarbus?
- Kas vyko prie televizijos bokšto?
- Kokių neregėtų dalykų matė sniegenos?
- Kaip aprašomi televizijos bokštą puolę priešai? Su kuo jie lyginami?
- Kas rodo bokšto gynėjų tvirtybę?