Tema 3.17 (Gimtoji kalba 4 kl.)

Stebuklinga spanguolė

  • Lietuvių rašytoja Jurga Ivanauskaitė savo kūrinyje „Stebuklinga spanguolė“ aprašo berniuko kelionę į kaimą. Klausydami įsidėmėkite, kiek minima vaizdų, kvapų ir skonių.

Jurga Ivanauskaitė

Stebuklinga spanguolė

Tai atsitiko visai neseniai – praėjusį rudenį. Vieną savaitgalį Algiukas su mama ir tėveliu nuvažiavo į kaimą. Kaimas jaukiai susiraitęs kiūtojo prie pat Čepkelių raisto. O tame kaime, obuoliais ir ramunėmis kvepiančioje troboje, gyveno Algiuko senelis ir senelė. Tu tikriausiai žinai, kad rudenį Čepkelių raiste prisirpsta daugybė spanguolių? Algiuko mamai buvo didžiausias džiaugsmas tas spanguoles rinkti ir virti iš jų uogienes, spausti sultis ar, apvoliojus jas cukraus pudroje, daryti gardžius saldainėlius. Algis baisiausiai mėgo tuos spanguolinius skanėstus, ypač spanguolių kisielių, bet uogauti jam nepatiko. Ir visai ne todėl, kad buvo koks tinginys ar ištižėlis. Ne! Algiukas žinojo vieną paslaptį!

Paklausykit: liulantis, banguojantis žalsvai gelsvas raisto paviršius, sidabrinėm samanom apkaišytas, auksinėm žolėm ataustas, smaragdiniais lapų nėriniais padabintas, spanguolių rubinais nužertas, pasirodo, yra... Karalienės apsiaustas. Taip, taip – Karalienės apsiaustas! Ir jei ilgai ilgai eitum – prieitum Karalienę Milžinę! Tokią nuostabiai gražią, žydraplaukę, vaivorykštėm karūnuota galva dangų remiančią. Tik, nelaimė, toji Karalienė Milžinė pajudėti negali, nes daugybė medžių jos puošnųjį apsiaustą prie žemės prismeigė! Kregždutės, zylės, kukučiai, bukučiai, kalviukai ir kiti paukščiai, kur kokią uogelę, trupinėlį ar pyrago gabalėlį nutvėrę, neša Karalienei Milžinei ir deda į burną. Todėl Karalienė Milžinė nemiršta iš bado. O jei numirtų – baisu pagalvoti, kas dėtųsi, kaip ji kristų negyva, laužydama medžius, draskydama paukščių lizdus, užversdama žvėrelių urvelius, gūžtas, guolius, olas... Oi – geriau nė negalvoti! Vasarą, viešėdamas pas senelius, Algiukas nešdavo į lesyklą didžiulius dar karšto aguoniečio, meduolio, varškinių sausainėlių, duonos su sviestu ir net šokolado gabalus. O paukšteliai kaipmat viską sumaitindavo Karalienei Milžinei. Nes kam gi vasarą ar rudenį paukšteliams tie žmonių valgiai reikalingi, kai yra devynios galybės muselių, kirminėlių, vabalėlių, uogelių?..

Pagal knygą „Stebuklinga spanguolė“

  1. Kur įsikūręs kaimas, į kurį nuvažiavo Algiukas su mama ir tėveliu?
  2. Išsiaiškinkite, kur yra Čepkelių raistas.
  3. Apibūdinkite spanguolių ir iš šių uogų daromų skanėstų skonį.
  4. Kokią paslaptį žinojo Algiukas?
  5. Perskaitykite, kokiais žodžiais aprašomas raistas.
  6. Ką iš pasakojimo sužinome apie Karalienę Milžinę?
  7. Kokie paukščiai maitino Karalienę Milžinę? Kuriuos iš jų galėtumėte atpažinti?
  8. Kas Algiuką įtikina, kad Karalienė Milžinė yra tikra? O jus ar tai įtikina?
  9. Kokie pojūčiai pasitelkiami aprašant viešnagę kaime, Čepkelių raistą ir Karalienę Milžinę?
  10. Pasvarstykite, kodėl šiame pasakojime yra tiek daug šauktukų. Ką jie reiškia? Ar jų vietą galima atpažinti klausantis garso įrašo?
  11. Pagalvokite, kodėl Algiukas nemėgo uogauti. Gal jis bijojo Karalienės Milžinės? Kaip manote?
  • spindinčiais deimantais nusagstytas
  • sidabrinėm samanom apkaišytas
  • smaragdiniais lapų nėriniais padabintas
  • vaivorykštėm apkaišytas
  • auksinėm žolėm ataustas
  • švelnus tarytum aksomas

Užduotys

  • Rašytojos Jurgos Ivanauskaitės tekste „Stebuklinga spanguolė“ gausu sakinių su įvairiais skyrybos ženklais.

  1. Suraskite ir dailyraščiu nurašykite į sąsiuvinį du šaukiamuosius, du klausiamuosius ir du tiesioginius sakinius.

  1. Pasimokykite išraiškingai skaityti. Tinkama intonacija perskaitykite suolo draugui nurašytus sakinius. Aptarkite, į ką reikia atkreipti dėmesį skaitant šaukiamuosius, klausiamuosius ir tiesioginius sakinius.

  • Suraskite internete, kaip atrodo šie paukšteliai: kregždės, zylės, kukučiai, bukučiai, kalviukai.

  • Rašytoja Jurga Ivanauskaitė labai vaizdingai aprašo gamtą. Pabandykite ir jūs vaizdingai aprašyti savo apsilankymą gamtoje. Rašydami remkitės juslėmis:
    • kaip tai atrodė;
    • ką toje vietoje girdėjote;
    • kokius kvapus užuodėte;
    • gal ko nors ragavote;
    • gal prie ko nors lietėtės, jutote šilumą, vėsumą ar panašiai.
Prašau palaukti