Kaip atsirado peldai?
- Kaip manote, ką reiškia žodis „peldai“? Skaitydami įsitikinkite, ar jūsų spėjimas teisingas.
Kazys Saja
KAIP ATSIRADO PELDAI?
Labai labai seniai teatre buvo vaidinama nuostabi pasaka „Daktaras Aiskauda“. O, tai buvo auksiniai teatro laikai! Salėje nė vienos tuščios vietos. Visur vaikai vaikai vaikai. Tik vienur kitur iš trečiojo balkono pamatysi pliką ar pražilusį pakaušį.
Spektaklis būdavo ilgas, vaikai šokinėdavo kėdėse, susijaudinę krimsdavo sausainius, pyragėlius, o trupiniai byrėdavo ant žemės. Tačiau skanumynai, kad ir kur nukristų, visada suranda valgytojų. Teatre atsirado pelyčių. Jas pastebėjo visi – nuo budinčio gaisrininko ligi teatro direktoriaus, o šis labai rūpinosi, kad pelės nepragraužtų naujos aksominės uždangos.
Toks pavojus atsirado tada, kai visi miesto vaikai, po du ar po tris kartus pažiūrėję spektaklį, įsitikino, kad plėšikas Barmalėjus daktaro Aiskaudos nepagavo ir niekad nepagaus. Jie nusiramino ir nustojo lankyti teatrą. Saldūs trupinėliai po krėslais išnyko, ir peliukėms prasidėjo liūdnos bado dienos.
Vieną mėnesienos naktį jos išėjo į lauką ir ėmė šmirinėti gėlyne, kuris puošė teatro sodelį. Bet ir čia – gardūs buvo tiktai kvepiantieji žirneliai ir nasturtos. Kitos sėklos pasirodė karčios arba dygliuotos kaip ežiai. Pelytės graužė ir verkė, graužė ir verkė, kol vienai iš jų dingtelėjo išganinga mintis: reikia pačioms rausti žemę ir auginti žirnelius! Tinginės, aišku, ėmė sakyti:
– Nieko iš to neišeis. Kraustykimės verčiau į kokį sandėlį arba į kino teatrą. Ten vaikai saulėgrąžų pribarsto.
Ir iškeliavo. Kai kurias išgaudė katinai, o kitų giminaitės ir šiandien gal kiūto po grindimis ir laukia, kolei koks nevalyvas vaikėzas numes joms plutą arba prispjaudys saulėgrąžų.
Likusios teatro pelės kur įmanydamos ėmė auginti žirnelius, našlaitėles, nasturtas ir nė juste nepajuto, kaip pradėjo virsti dvikojais žmogučiais. Senelis juos ir pavadino peldais.
Iš knygos „Ei, slėpkitės!“Dailininkė Marija Ladigaitė
- Kur ir kada prasideda nykštukų atsiradimo istorija?
- Kodėl pelytėms teatre buvo gera?
- Kodėl staiga pelyčių gyvenimas pasikeitė?
- Kaip pasielgė pelytės, kai teatre nebeliko ėdesio?
- Kodėl tik dalis pelyčių pavirto nykštukais peldais?
- Palyginkite žodžius. Kaip žodžio reikšmę pakeičia dalelė -si? Prisiminkite arba raskite skaitytame tekste daugiau tokių žodžių.
rūpino – rūpinosi
sujaudino – susijaudino
atrado – atsirado
- Raskite pasakojime veikėjų kalbą. Atlikite pasirinktą užduotį:
- Paaiškinkite, ką pasakojimui suteikia veikėjų kalba?
- Prisiminkite veikėjų kalbos skyrybą.
- Išplėskite pelyčių pokalbį.
- Išmokite pasakoti nykštukų peldų atsiradimo istoriją.
- Rašytojas K. Saja sugalvojo naują žodį veikėjams pavadinti. Sukurkite išgalvotų būtybių pavadinimų. Sudarykite naujų žodžių naudodami priešdėlius, galūnes ar priesagas.
Užduotys
- pasimatymas
- išsiruošė
- prausiasi
- įsirausė
- kalbėkime
- keliausiu
- klausėme
- kalbasi
- pasiekiau
- pameskite
- susisupo
- išnešė
Kalba + si = ,
verčia + si = ,
mato + si = ,
ruošia + si = ,
maudo + si = ,
varto + si = ,
šukuoja + si = ,
neša + si = ,
velka + si = .