Tema 4.3 (Istorija 9)

Industrinės revoliucijos įtaka Lietuvos visuomenei (34 tema)

Šioje temoje MES:

  • atskleisime baudžiavos panaikinimo poveikį Lietuvõs gyventojams;
  • sužinosime, kaip industrinė revoliucija keitė Lietuvos visuomenę;
  • aptarsime moterų judėjimo pradžią Lietuvojè.

Baudžiavos panaikinimas ir pokyčiai ūkyje

AKTUALU! Kaip baudžiavos panaikinimas pakeitė buvusių baudžiauninkų padėtį?

XIX a. Lietuva buvo dalis carinės Rusijos imperijos, joje industrinė revoliucija prasidėjo vėliausiai Europoje. Didžiųjų pokyčių pradžia siejama su baudžiavos panaikinimu. 1861 m. Rusijos caro Aleksandro II išleistu manifestu panaikinus baudžiavą, dvarininkams priklausantys baudžiauninkai tapo laisvi – gavo asmens laisvę, teisę įsigyti žemės ar naudotis ja, pasirinkti užsiėmimą ar verslą. O valstybiniai valstiečiai ir toliau turėjo atlikti prievoles. Tik pagal 1867 m. reformą valstybiniams valstiečiams leista išpirkti visą skirtinę žemę kiek lengvesnėmis sąlygomis negu buvusiems privačių dvarų valstiečiams. Kiek geresnė padėtis buvo Ùžnemunėje, čia jau XIX a. pradžioje buvo panaikinta baudžiava (per visą XIX a. Užnemunėje išskirstyta 57,7 proc. visų kaimų). Likusioje Lietuvos dalyje vienkiemių gerokai pagausėjo tik XIX a. antroje pusėje, šis procesas tęsėsi iki pat Pirmojo pasaulinio karo.

Pokyčiams ūkyje atsirasti įtakos turėjo ir tuo laikotarpiu vykusi vadinamoji Stolýpino refòrma, ji buvo pradėta 1906 metais. Atsirado stambiųjų ir vidutinių ūkininkų. Įvairiais duomenimis, XIX a. pabaigoje vidutiniai valstiečiai sudarė 54 proc. Vilniaus ir 44 proc. Suválkų gubernijos valstiečių. Atsirado ir bežemių, nusigyvenusių valstiečių, jie dvare dirbdavo samdiniais kùmečiais, kiti laikinai įsidarbindavo turtingesnių ūkininkų ūkiuose. 1867–1900 m. duomenimis, Vilniaus, Kauno ir Suvalkų gubernijose bežemių valstiečių padaugėjo nuo 133 iki 436 tūkstančių.

XIX a. antroje pusėje žemės ūkis tapo pažangesnis. Dvarų ir turtingesnių Kauno bei Suvalkų gubernijų valstiečių ūkiuose žagres pakeitė plūgai. Šimtmečio pabaigoje šiuose ūkiuose laukai pradėti tręšti mineralinėmis trąšomis, Kauno ir Suvalkų gubernijų dvaruose vietoj trilaukės žemės ūkio sistemos galutinai įsivyravo daugialaukė sėjomaina, ji išplito ir vienkiemiuose. Stiprėjant valstiečių kooperãcijai, 1914 m. duomenimis, Lietuvos teritorijoje, išskyrus Klaipėdos kraštą, veikė 157 smulkiųjų kreditų kooperatyvai, apie 150 vartotojų kooperatyvų. Taip buvo lengviau atsilaikyti prieš stambiojo kapitalo atstovų bandymus įtraukti valstiečius. Buvo kuriamos valstiečių draugijos, ūkininkų būreliai.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl Lietuvoje vėlavo industrinė revoliucija ir su ja susijusios naujovės?
  2. Kokie baudžiavos panaikinimo Lietuvoje padariniai?

Pramonės kūrimasis ir darbininkų sluoksnio atsiradimas

AKTUALU! Kaip Lietuvoje atsirado darbininkų sluoksnis?

Prasidėjus industrinei revoliucijai, miestuose buvo kuriami fabrikai ir gamyklos, taigi reikėjo darbo jėgos. Pradėjo formuotis kapitalistiniai santykiai: gamyklų ar fabrikų savininkai, vadinamoji buržuazija, už tam tikrą atlygį pradėjo naudotis samdomųjų darbininkų – proletarų – darbo jėga. Jais tapdavo nesugebantys su buržuazija konkuruoti amatininkai ar iš kaimo į miestus persikėlę gyventi valstiečiai (bežemiai ar nusigyvenę). Įtakos turėjo ir tai, kad panaikinus baudžiavą kaime atsirado santykinis darbo jėgos perteklius. Neturintys iš ko gyventi valstiečiai keldavosi į miestus ieškoti darbo pramonės įmonėse, kai kurie jų išvykdavo iš Lietuvos.

Pramonės augimas taip pat paspartėjo Lietuvoje pradėjus tiesti geležinkelius (34.1 pav.). 1867–1914 m. buvo nutiesta 60 proc. dabartinių Lietuvos geležinkelių. Tiesiant per Lietuvą pirmąjį geležinkelį Sankt Peterburgas–Váršuva, iškasti pirmieji Rusijos imperijoje geležinkelio tuneliai: Panerių (430 m) (34.2 pav.) ir Kauno (1 820 m). Pirmasis traukinys maršrutu Daugpilis–Vilnius išvažiavo 1860 m. rugsėjį. Kitais metais šiuo geležinkeliu eismas buvo pratęstas iki Kauno. 1871–1874 m. per Mažeikiùs, Radviliškį, Kaišiadóris, Naũjąją Vilnią nutiestas Liepojos–Romnų geležinkelis, 1873 m. Mažeikių–Jelgavos ir Radviliškio–Pãnevėžio–Daugpilio, 1884 m. – Vilniaus–Lydos geležinkelis.

34.1 pav. Lietuvos geležinkelio jubiliejui skirtas pašto ženklas
34.2 pav. Panerių geležinkelio tunelis (1862 m.)

XIX a. pabaigoje pradėtas tiesti siaurasis geležinkelis. Pirmasis tokio tipo geležinkelis Pastovys–Švenčiónys–Švenčionė̃liai nutiestas 1895 metais. Šimtmečio pabaigoje ši linija buvo pratęsta per Ùteną ir Anýkščius iki Panevėžio. Geležinkeliais daugiausia būdavo gabenamos pramonei reikalingos įvairios medžiagos iš Rusijos ar kitų valstybių (pavyzdžiui, Vokietijos ar Didžiosios Britanijos). Lietuvoje pagaminti pramonės gaminiai – drabužiai, išdirbta oda, avalynė, papirosai – buvo gabenami į kitas Rusijos imperijos gubernijas.

Vilnius buvo didžiausias Lietuvos pramonės centras, jame buvo plėtojama maisto, odos ir poligrafijos pramonė. Kaune buvo kelios metalo apdirbimo įmonės (jos buvo valdomos užsienio kapitalo). XIX a. pabaigoje pramonė pradėta plėtoti ir Šiauliuosè, Panevėžyjè. Šiauliuose pramonine veikla išgarsėjo Chaimas Frenkelis. Jis turėjo vieną didžiausių Rusijos imperijoje odų ir avalynės fabrikų (34.3 pav.). Šio verslininko gaminiai buvo gerai žinomi ir už Rusijos imperijos. 1905 m. Ch. Frenkelio iš odos pagaminta produkcija buvo įvertinta aukso medaliu Paryžiuje.

34.3 pav. Chaimo Frenkelio fabriko firminis ženklas

1912 m. duomenimis, Vilniaus, Kauno ir Suvalkų gubernijose buvo apie 470 pramonės įmonių. Didelėse įmonėse dirbo daugiau kaip 50 darbininkų (nors Kaune buvo įmonių, kuriose dirbo kur kas daugiau žmonių). Gamyklose pradėjo dirbti moterys ir paaugliai – jie dar neseniai daugiausia dirbo žemės ūkyje. Darbininkai dirbdavo 10–12 valandų, geresnes sąlygas turėjo tik kvalifikuoti darbininkai.

Didžioji Lietuvos prekybos ir pramonės dalis buvo valdoma kitataučių, daugiausia – žydų. Pirmieji tokia padėtimi ėmė piktintis žymūs lietuvių tautinio atgimimo veikėjai. „Varpe“ ir kituose slaptuose lietuvių leidiniuose pasirodė straipsnių, smerkiančių kitataučių įsigalėjimą Lietuvos pramonės įmonėse, tačiau buvo spausdinami ir tautines mažumas palankiai vertinantys straipsniai, kviečiantys iš šių asmenų mokytis vienybės ir sutarimo, verslo įgūdžių, o ne jais skųstis, kaltinti, pulti.

Nors Lietuva pasiekė kai kurių pramonės laimėjimų, ji neprilygo stambiems Rusijos pramonės rajonams. Lietuva išliko žemės ūkio kraštas, jos pramonės rodikliai buvo beveik tris kartus mažesni negu visos Rusijos imperijos.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite kapitalistinių santykių bruožus.
  2. Apibūdinkite žymių lietuvių tautinio atgimimo veikėjų požiūrį į kitataučius aptariamuoju laikotarpiu.

Moterų judėjimo pradžia

AKTUALU! Kokie bruožai būdingi moterų judėjimui?

Industrinės revoliucijos metu keičiantis visuomenei, išliekant sudėtingai darbininkų padėčiai (1 šaltinis), XIX a. viduryje Europoje kilo moterų judėjimas (2 šaltinis), kova už moterų teises, už socialinę, politinę ir ekonominę moterų ir vyrų lygybę. Pirmosios kovotojos Europoje ir JAV reikalavo, kad moterys įgytų teisę turėti nuosavybės, siekti aukštojo išsilavinimo. Atsirado moterų, kovojančių dėl teisės balsuoti, sufražisčių (34.4, 34.5 pav.). Jų kova ilgainiui davė norimų rezultatų (34.1 lentelė).

34.4 pav. Sufražistės šalia judėjimo būstinės Klivlande (JAV) 1912 metais
34.5 pav. Peticiją atnešusios Kongreso moterų rinkimų teisės sąjungos atstovės ant Kapitolijaus laiptų Vašingtone 1914 m. gegužės 9 dieną
34.1 lentelė. Moterims suteikta balsavimo teisė

Metai

Valstybė

1893

Naujoji Zelandija

1902

Australija

1906

Suomija

1913

Norvegija

1915

Danija, Islandija

1917

Rusija

1918

Lietuva

1918

Didžioji Britanija

1919

Austrija, Lenkija, Švedija, Vokietija

1944

Prancūzija

1945

Italija

1971

Šveicarija

Pasidomėkite, kodėl taip skiriasi, kada Europos moterims suteikta rinkimų teisė.

XIX a. pabaigoje XX a. pradžioje lietuvės pradėjo siekti tokių pačių teisių, kokias turėjo vyrai. Lietuvių tautinio atgimimo laikotarpiu moterims radosi vis daugiau galimybių. Iš pradžių jos veikė pavieniui. 1905 m. buvo įkurta pirmoji moterų organizacija – Lietuvõs moterų susivienijimas, taigi moterų judėjimas tapo organizuotas. 1907 m. rugsėjo 23–24 d. Kaune įvyko lietuvių moterų suvažiavimas (34.6 pav.), jame buvo svarstomi dalyvėms svarbūs klausimai. Suvažiavime dalyvavo žymiausios to meto Lietuvos moterys: Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė (Žemaitė) (34.7 pav.), Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana, Felicija Povickaitė-Bortkevičienė ir kitos.

34.6 pav. Pirmojo lietuvių moterų suvažiavimo, vadinto Moterų seimu, dalyvės
34.7 pav. Beniuševičiūtė-Žymantienė (Žemaitė) (atvirukas, 1913 m.)

Pasidomėkite, kuo Lietuvos kultūrai nusipelnė J. Beniuševičiūtė-Žymantienė (Žemaitė).

Nors Lietuvos moterys pradėjo dalyvauti visuomeniniame šalies gyvenime, pirmiausia kultūrinių organizacijų veikloje, įgydavo išsilavinimą, lygias teises jos gavo tik 1920 m. pavasarį, kai lietuvių tauta demokratiniuose rinkimuose rinko atstovus į Lietuvos Steigiamąjį Seimą.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl tik XIX a. moterys pradėjo kovoti dėl savo teisių?
  2. Nurodykite moterų judėjimo pasiektus rezultatus.

Šeimos sudarymas

AKTUALU! Kokiu pagrindu Lietuvoje XIX a. buvo sudaromos santuokos?

Materialiai lygiavertės santuokos buvo įprastos XIX a. Lietuvos kaime. Nelygiavertei santuokai priešinosi visa valstiečių bendruomenė. Tėvai prašydavo dvasininkų, kad nesutuoktų jų atžalų. Valstiečių ar paprastų bajorų vaikų vedybas lemdavo ne vaikų pageidavimai ar sprendimai, bet tėvai (dažniausiai būdavo tuokiamasi pablogėjus tėvų sveikatai). Tėvams svarbiausia buvo išsaugoti ir puoselėti ūkį, todėl patys ieškodavo naujo šeimininko ar šeimininkės. Santuoka padėjo spręsti ūkinius ir ekonominius sunkumus, dažnai ji būdavo sudaroma atsižvelgiant į materialinę padėtį. Jaunuolių pastangas vedybomis išsaugoti ar sustiprinti tėvų užgyventą turtą gerbė ne tik kaimo bendruomenė, bet ir Bažnyčia.

Panaikinus baudžiavą, pasikeitė valstiečių statusas ir ekonominė padėtis, taigi ūkinis vedybų pagrindas tapo dar reikšmingesnis, o senasis vedybų modelis – dar svarbesnis. Prisiminkime Žemaitės kūrinius „Petras Kurmelis“, „Marti“. Žinoma, buvo vedybų ir iš meilės, tik kur kas mažiau.

Valstietiška lietuvių visuomenė vertino tik šeiminį gyvenimo būdą ir vedybinius santykius. Kaip ir anksčiau, šeimos galva buvo vyras. XIX a. pabaigoje XX a. pradžioje netekėjusios moterys, nevedę vyrai, našliai ir nesantuokiniai vaikai (prisiminkime rašytojo Antano Vienuolio kūrinį „Paskenduolė“) buvo nepalankiai vertinami, nedalyvavo kaimo bendruomenės gyvenime.

Klausimai ir užduotys

  1. Kodėl, sudarant santuokas, Lietuvoje didelis dėmesys skirtas materialinei gerovei?
  2. Kuo Lietuvoje XIX a. sudarytos santuokos skyrėsi nuo šiais laikais sudaromų santuokų?

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Kaip baudžiavos panaikinimas pakeitė Lietuvos ūkį?
  2. Nurodykite ūkininkų kooperacijos pranašumus.
  3. Apibūdinkite Lietuvos pramonės padėtį XIX a. antroje pusėje.
  4. Koks svarbiausias XIX a. moterų judėjimo tikslas?

TYRINĖKITE!

Remdamiesi internetu, palyginkite moterų judėjimą Lietuvoje ir pasirinktoje valstybėje. Nurodykite šio judėjimo panašumus, skirtumus ir padarykite išvadą.

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

JAV fabrike XIX a. dirbusios mergaitės atsakymai

Klausimas (toliau – K.): Kokios buvo tavo darbo valandos?

Atsakymas (toliau – A.): Vaikystėje dirbau nuo penktos ryto iki devintos vakaro.

K: Kokiu laiku buvo leista pavalgyti?

A: Tam turėjome keturiasdešimt minučių vidurdienį.

K: Ar turėdavote laiko pusryčiams ar atsigerti?

A: Ne, darydavome tai kaip papuola.

K: Ar turėdavote laiko juos suvalgyti?

A: Ne, privalėdavome juos palikti arba neštis namo, o jeigu nepasiimdavome, prižiūrėtojas išmesdavo kiaulėms.

K: Kaip jie elgdavosi, jeigu, tarkime, imdavote atsilikti arba pavėluodavote?

A: Lupdavo mus diržu.

K: Kokios buvo jūsų pareigos?

A: Svėrėja karštuvų skyriuje.

K: Kiek laiko ten dirbote?

A: Nuo pusės šešių iki aštuonių vakaro.

K: Kaip atrodė karštuvų skyrius?

A: Labai dulkina. Per dulkes nematėm vienas kito.

K: Ar darbas karštuvų skyriuje nepaveikė jūsų sveikatos?

A: Paveikė, dulkių buvo tiek daug, jomis apsinešė mano plaučiai, o darbas toks sunkus. Sveikata tiek pašlijo, kad, vilkdama žemyn krepšius, išsinarinau kaulus. <...>

K: Kur gyvenate dabar?

A: Vargšų prieglaudoje.

K: Vadinasi, esate nebepajėgi dirbti fabrikuose?

A: Taip.

Pagal Ben Vilson knygą „Metropolis. Miesto istorija – nuo senovės iki šiandien“, Vilnius, 2021, p. 219–220.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokių sunkumų patyrė fabrike dirbanti mergaitė?
  2. Apibūdinkite darbdavio ir darbininkės santykius.
  3. Kodėl mergaitė net ir sunkiomis darbo sąlygomis liko dirbti fabrike?
  4. Kaip darbo sąlygos atsiliepė mergaitei?

2 ŠALTINIS

Simona de Bovuar apie moterų padėtį Europoje XIX amžiuje

Moteris vėl atsikovoja ekonomines teises, kurias buvo praradusi dar priešistoriniais laikais, nes palieka šeimos židinį ir vėl įsitraukia į gamybą fabrike. Šis perversmas vyko atsiradus mašinoms, nes darbininkės fizinė jėga daugeliu atvejų ėmė prilygti vyrų fizinei jėgai. Kadangi staigus pramonės augimas pareikalavo kur kas daugiau darbo jėgos, nei jos galėjo pateikti vyrai, moterų bendradarbiavimas tapo neišvengiamas. Tai ir yra toji didžioji revoliucija, pakeitusi XIX amžiuje moters dalią, atvėrusią jai naują erą. <...>

Moterų pasyvumas lėmė tai, kad jų darbas buvo labai lėtai ir per vėlai reglamentuotas. <...> Darbdaviai mielai priimdavo į darbą moteris, nes jos sutikdavo su mažu darbo užmokesčiu, ir tas faktas išprovokavo vyrų darbininkų pasipriešinimą. <...> Suprantama, kad vyrai darbininkai pirmiausia įžvelgė šitoje mažesnių atlyginimų konkurencijoje baisią grėsmę ir tam priešinosi. Tik įsitraukusios į profesinių sąjungų gyvenimą, moterys galėjo apginti savo interesus, nekenkdamos visos darbininkų klasės interesams.

Pagal Simone de Beauvoir knygą „Antroji lytis“, Vilnius, 1996, p. 148–149, 152–153.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kaip industrinė revoliucija paveikė moteris?
  2. Kodėl tuo pačiu metu kilo vyrų darbininkų pasipriešinimas moterims?
  3. Kaip moterys bandė ginti savo interesus?
  4. Padarykite išvadą apie moterų padėtį aptariamuoju laikotarpiu.

Sąvokos

Kooperãcija – darbo ar veiklos organizavimo forma, kai tam tikras skaičius žmonių, organizacijų kartu dirba vieną ar kelis darbus arba užsiima bendra veikla, veikia kartu.

Stolýpino refòrma1906 m. Rusijos ministro pirmininko P. Stolypino pradėta vykdyti žemės reforma, per kurią kaimai pradėti skirstyti į vienkiemius.

Sufražistės – moterų judėjimo, reikalaujančio suteikti moterims rinkimų teisę, dalyvės.

Prašau palaukti