Tema 3.2 (Istorija 9)

Šiuolaikinės politinės sistemos susikūrimas: liberalizmas, konservatizmas, socializmas (14 tema)

Šioje temoje MES:

  • nustatysime svarbiausius liberalizmo, konservatizmo ir socializmo bruožus;
  • išanalizuosime rinkimų sistemos susiformavimo aplinkybes;
  • apibūdinsime liberalizmo, konservatizmo ir socializmo poveikį XIX a. Europos visuomenėms.

1. Šiuolaikinės politinės sistemos susikūrimas

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kodėl liberalizmas, konservatizmas ir socializmas tarpusavyje konkuravo?

14.1 lentelė. Konkuruojančios XIX a. ideologijos

Konservatoriai

Liberalai

Radikalai (Socialistai)

Ideali santvarka

absoliuti monarchija

konstitucinė monarchija

demokratinė respublika

Aukščiausioji valdžia

dieviškos kilmės, patikėta valdovui

tautinė, patikėta elitui

liaudies

Balsavimas

-

pagal turtinį cenzą

visuotinis

Švietimas

patikėtas Bažnyčiai

mokslo (ypač vidurinio) laisvė

mokslo laisvė (pradinis mokslas privalomas, nemokamas)

Spauda

cenzūra

laisvė (garantuota)

laisvė

Socialiniai sluoksniai

žemvaldžių aristokratija

miesto buržuazija („gerovės“ žmonės)

vidurinioji klasė ir liaudis

Dažnai per televiziją ir kitas informacines priemones girdime politikų, atstovaujančių liberalams, konservatoriams ar socialistams, įvairias kalbas, pasiūlymus ar priimtus sprendimus. Tik ar susimąstote, kuo ir kodėl skiriasi politikų atstovaujama politinė ideologija? Šiuolaikinės politinės sistemos – liberalizmas, konservatizmas, socializmas – atsirado XVIII–XIX amžiuje. Tam įtakos turėjo Apšvietos idėjos, 1789 m. Prancūzijos revoliucija, pramonės perversmas. Panaikinus feodalinę (luominę) santvarką, visuomenėje didesnę įtaką įgyjant turtingiesiems ir žemesniesiems visuomenės sluoksniams, visuomenė ėmė skaidytis į grupes, kurios atliko nevienodą vaidmenį, turėjo savų interesų ir siekių. Atskiros grupės rinkosi priimtiną ideologiją ir konkuravo tarpusavyje (14.1 lentelė). Liberalizmas atstovavo pasiturinčiųjų – buržuazijos – interesams, konservatizmas – kilmingiesiems, o socializmas – darbininkams ir žemesniesiems visuomenės sluoksniams.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite ne mažiau kaip tris veiksnius, turėjusius įtakos šiuolaikinių politinių ideologijų susiformavimui.
  2. Kaip manote, kodėl buvo ir yra reikalingos skirtingos politinės ideologijos?

2. Liberalizmas

Politinės doktrinos, ideologijos pavadinimas liberalizmas kilo nuo lotyniško žodžio liberus (reiškiančio „laisvas“). Liberalizmo ištakos siejamos su XVII a. anglų politine filosofija (pirmiausia filosofo Džono Loko idėjomis) ir Apšvietos epochos skelbtomis nuostatomis. Žymiausi liberalizmo atstovai – Džonas Lokas (John Locke, 1632–1704) (14.1 pav.), Deividas Hiumas (David Hume, 1711–1776) (14.2 pav.), Adamas Smitas (Adam Smith, 1723–1790) (14.3 pav.), Džonas Stiuartas Milis (John Stuart Mill, 1806–1873) (14.4 pav.).

Pasidomėkite, kuo 14.1–14.4 paveiksluose pavaizduoti asmenys nusipelnė liberalizmo ideologijai.

14.1 pav. Džonas Lokas
14.2 pav. Deividas Hiumas
14.3 pav. Adamas Smitas
14.4 pav. Džonas Stiuartas Milis

Liberalizmas skelbė, kad žmonės gimsta lygūs, todėl ir jų teisės, ir galimybės veikti privalo būti vienodos. Tačiau esą kiekvienas individas, pasitelkęs savo protą ir sugebėjimus, gali iškilti visuomenėje ir, konkuruodamas su kitais piliečiais, pasiekti skirtingus rezultatus (14.5 pav.). Tokiu būdu visuotinės lygybės ir nelieka. Valstybės užduotis – sudaryti žmonėms tokias sąlygas, kad būtų galima naudotis savo laisvėmis ir kad valdžia ar kiti asmenys to nedraustų. Tarpusavio santykius apibrėžia įstatymai. Užtikrindama žmonių laisves, valstybė gali panaudoti savo turimas galias, tarp jų ir karines priemones.

14.5 pav. Trijų visuomenės koncepcijų schema

Koks liberaliosios visuomenės bruožas atsispindi schemoje?

Liberalizmo ideologija remiasi asmens laisvės principu – jokie aktai, kad ir demokratiškiausiu būdu priimti, negali būti teisėti, jeigu pažeidžia individo laisvę. Ekonominiame gyvenime liberalai didelį dėmesį skyrė privačiai nuosavybei ir reikalavo laisvų amatų ir laisvos prekybos. Ypatingas dėmesys skirtas rinkos ekonomikai. Vadovautasi šūkiu „Leiskite veikti, leiskite vykti“ (pranc. Laissez faire, laissez passer). Valstybė turėjo apsaugoti privačią nuosavybę, tačiau negalėjo kištis į ekonominius santykius. A. Smitas (1 šaltinis) laikėsi nuostatos, kad ekonominės krizės išsisprendžia savaime. Kilus ekonominei krizei sumažėja darbo jėgos kaina, o silpnos įmonės bankrutuoja.

Liberalizmo idėjos įteisintos svarbiuose dokumentuose, pvz., JAV priimtame Teisių bilyje, anglų „Habeas Corpus Act“. Daugelyje Euròpos valstybių veikia liberalų partijos. Lietuvojè pirmoji liberalų partija įsteigta XX a. pabaigoje. Šiuo metu veikia net kelios liberalizmo idėjomis besivadovaujančios partijos: Lietuvos liberalų sąjūdis, Laisvės partija, „Laisvė ir teisingumas“.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite ir apibūdinkite tris, jūsų nuomone, svarbiausias liberalizmo idėjas.
  2. Kurios liberalizmo idėjos jums priimtinos, o kurios ne? Atsakymą argumentuokite.

3. Konservatizmas

Konservatizmas (lot. conservo „išsaugau“) – visuomeninė politinė ideologija, XVIII a. atsiradusi Didžiõjoje Britãnijoje kaip aukštuomenės reakcija į liberalizmą. Konservatizmo sampratą gerai atskleidžia šie žodžiai: teikti pirmenybę tam, kas jau žinoma, o ne nežiniai; tam, kas išbandyta, o ne tam, kas praktiškai dar nepatikrinta; faktui, o ne išmonei; tikrovei, o ne galimybei; ribotam, o ne beribiam; šiandienos džiaugsmui, o ne utopinei palaimai.

Konservatizmo pradininkas – britas Edmundas Berkas (Edmund Burke, 1729–1797) (14.6 pav.). Mąstytojas tradiciją laikė neginčijama tiesa. E. Berkas, didelį dėmesį skirdamas senaties teisei (2 šaltinis), parlamentinį valdymą įsivaizdavo vykdomą nedidelės, tačiau patriotiškai nusiteikusios mažumos. Parlamente mažuma galėjo būti kritikuojama, privalėjo pasiaiškinti pirmiausia dėl tų klausimų, kurie susiję su visos šalies interesais. E. Berkas ypatingą dėmesį skyrė valstybei, ją laikė „visų aukštesniųjų civilizacijos interesų sergėtoja“.

Kuo paveiksle matomas asmuo nusipelnė konservatizmui?

14.6 pav. Edmundas Berkas

Pats būdamas religingas žmogus, filosofas atidavė didelę pagarbą religijai. E. Berkas ir jo sekėjai siekė išsaugoti status quo (lot. „esama padėtis“) ir teigė, kad tik tada bus padėtas stiprus pamatas naujovėms, pribrendusioms visuomeninėms permainoms įgyvendinti. Konservatizmas pabrėžė praeities, tradicijų išsaugojimą, atidavė pagarbą autoritetui, moralei, pripažino visuomenės susiskirstymą į grupes ir tų grupių nelygybę. Laisvę konservatizmas siejo su atsakomybe, pasisakė už atsargias ir apmąstytas reformas.

Konservatizmo teorijos pagrindu Europoje ėmė kurtis pirmosios konservatorių partijos. Didžiojoje Britanijoje konservatoriams atstovavo toriai, JAV – respublikonai. Šiais laikais Europoje veikia konservatorių ideologijai atstovaujančių politinių jėgų. Lietuvoje 1993 m. įsteigta politinė partija Tėvynės sąjunga–Lietuvos konservatoriai (nuo 2008 m. – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai), jie vadovaujasi svarbiausiomis konservatizmo ideologijos nuostatomis.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite ir apibūdinkite tris, jūsų nuomone, svarbiausias konservatizmo idėjas.
  2. Kurios konservatizmo idėjos jums priimtinos, o kurios ne? Atsakymą argumentuokite.

4. Socializmas

Perskaitykite šią potemę ir pamėginkite išspręsti nurodytą istorinę problemą.

PROBLEMA: kuo ir kodėl skiriasi demokratinis ir revoliucinis socializmas?

Socializmas (lot. socialis „visuomeninis“) – tai ideologija, grindžiama beklase visuomene ir daugiau bendra nei privačia nuosavybe. Socializmo atsiradimui didelę įtaką padarė XVIII–XIX a. Euròpoje prasidėjęs pramonės perversmas. Dėl masinės pramoninės gamybos iškilo ir rimtų darbininkų problemų, tarp jų – masinis nedarbas, darbdavių išnaudojimas, sunkios darbo sąlygos.

Išskiriamos dvi socializmo formos: demokratinis ir revoliucinis. Revoliucinio socializmo pradininkai  – vokiečių filosofai Karlas Marksas ir Frydrichas Engelsas (Friedrich Engels) (14.7 pav.), jie savo idėjas išdėstė 1848 m. Lòndone išleistame Komunistų partijos manifeste (14.8 pav.). Jame daug dėmesio skirta kapitalizmo kritikai, aiškinama, kad šią santvarką pakeis socializmas. Autoriai pagrindiniu socializmo tikslu laikė beklasės komunistinės visuomenės, kurioje nebūtų nei išnaudotojų, nei vargšų, sukūrimą (14.9 pav.).

Kaip susiję 14.7 ir 14.8 paveikslai? Kodėl Komunistų partijos manifestas pirmą kartą išleistas vokiečių kalba?

14.7 pav. Karlas Marksas (kairėje) ir Frydrichas Engelsas
14.8 pav. Knygos „Komunistų partijos manifestas“ (1848 m., Londonas) viršelis
14.9 pav. „Pažadėtoji marksizmo žemė“. K. Marksas, rodantis proletariato išėjimą į geresnį pasaulį, apie 1891 m.

Kokios 14.9 paveikslo autoriaus ideologinės pažiūros? Nuomonę pagrįskite.

Komunistų partijos manifesto autoriai privačią nuosavybę laikė visų negerovių priežastimi ir siūlė ją panaikinti, t. y. paversti valstybės turtu. Dėl to darbininkai (proletarai) buvo raginami sukilti prieš turtinguosius – valdančiąją klasę (buržuziją) – ir ją nuversti jėga (14.5 pav., 3 šaltinis). K. Marksas ir F. Engelsas ragino viso pasaulio darbininkus, nepaisant jų tautybės, vienytis („Visų šalių proletarai, vienykitės!“) į vieną organizaciją ir kovoti su turtingaisiais, vadinamaisiais „darbininkų išnaudotojais“.

Pavykus klasių kovai tarp darbininkų ir turtingųjų, pergalę pasiekus darbininkams, Komunistų partijos manifesto autorių teigimu, galima pasiekti galutinę pergalę įvedant socializmą. Toje santvarkoje visi žmonės turėjo būti lygūs, turėti vienodas teises į išsilavinimą, socialinį aprūpinimą, įgyti tokias pat socialines garantijas. Visuomenei, kurioje nebus klasių, išnaudojimo, nereikės ir religijos, kurią K. Marksas ir F. Engelsas laikė „išnaudotojų tarnaite“.

XIX a. antroje pusėje atsirado demokratinis socializmas, jo žymiausiu atstovu laikomas vokietis Eduardas Bernšteinas (Eduard Bernstein, 1850–1932) (14.10 pav.). Demokratinis socializmas teigia, kad socializmą galima sukurti taikiu (evoliuciniu) demokratiniu būdu, laikantis reikalingų įstatymų. Tokiam socializmui nebūdingas smurtas, nelegali veikla. Demokratinio socializmo atstovai, priešingai nei K. Marksas ir F. Engelsas, atmetė revoliucinį kapitalistinės santvarkos žlugimą ir revoliuciją kaip kovos būdą.

14.10 pav. Eduardas Bernšteinas

Kokie paveiksle matomo asmens nuopelnai socializmui?

Socializmo idėjos padarė didelį poveikį darbininkams. 1864 m. Lòndone įsteigtas I internacionalas – pirmoji tarptautinė socialistinė darbininkų organizacija. Vėliau Euròpoje pradėjo kurtis socialistinę ideologiją skleidžiančios politinės partijos: socialdemokratai, socialistai ir komunistai. Demokratiniam socializmui atstovavo socialdemokratai ir socialistai, o revoliuciniam socializmui – komunistai, kuriems Rusijoje 1917 m. spalį pavyko įvykdyti valstybės perversmą ir ateiti į valdžią. Šiais laikais demokratiniam socializmui atstovauja bet kurios Europos šalies socialdemokratai, kurie demokratinių rinkimų būdu siekia ateiti į valdžią. Lietuvoje socializmą pirmiausia išpažįsta seniausia Lietuvos socialdemokratų partija (plačiau žr. 27 vadovėlio temą).

APIBENDRINAMIEJI KLAUSIMAI IR UŽDUOTYS

  1. Įvardykite visuomenės sluoksnius, kurių interesams atstovavo liberalizmas, konservatizmas ir socializmas.
  2. Kokios vertybės buvo svarbiausios XIX a. socializmo, konservatizmo ir liberalizmo atstovams?
  3. Kuri ideologija – socializmas, konservatizmas ar liberalizmas – jums priimtiniausia? Kodėl?
  4. Palyginkite revoliucinį ir demokratinį socializmą.

Klausimai ir užduotys

  1. Nurodykite ir apibūdinkite tris, jūsų nuomone, svarbiausias socializmo idėjas.
  2. Kurios socializmo idėjos jums priimtinos, o kurios ne? Atsakymą argumentuokite.

TYRINĖKITE!

Remdamiesi internetu ir papildoma medžiaga, dirbdami grupėmis, palyginkite politines ir ekonomines liberalizmo, konservatizmo ir socializmo idėjas XIX a. ir dabartiniais laikais. Paaiškinkite nustatytus skirtumus.

Darbas su šaltiniais

1 ŠALTINIS

Adamas Smitas apie tautų turtų prigimties ir priežasčių tyrimą

Kiekvienam žmogui tol, kol jis nepažeidžia teisingumo įstatymų, paliekama visiška laisvė savaip siekti užsibrėžto tikslo ir savo veikla bei kapitalu konkuruoti su bet kurio kito žmogaus ar grupės žmonių veikla.

Valdovui telieka trys pareigos: 1-oji pareiga – ginti visuomenę nuo prievartos ir priešo užpuolimo; 2-oji pareiga – apsaugoti kiekvieną visuomenės narį nuo neteisybės ir priespaudos; 3-ioji pareiga – rūpintis kai kuriais viešaisiais darbais, kuriais niekada nesusidomėtų atskiras žmogus ar nedidelė grupė žmonių.

Kiekvienai tautai, prekiaujančiai su kitomis tautomis, yra svarbu kuo pigiau nupirkti ir kuo brangiau parduoti. Tikėtina, kad ji galės pirkti pigiau, jei užtikrinusi didesnę prekybos laisvę paskatins visas valstybes gabenti į savo šalį reikalingas prekes, ir dėl tos pačios priežasties tikėtina, kad ji galės parduoti brangiau, jei jos rinką užplūs daugiau pirkėjų.

Pagal Pierre-Philippe Bugnard ir kt. knygą „Istorija“, III d., Vilnius, 1995, p. 45.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokia pagrindinė vertybė išskiriama šaltinyje?
  2. Kokie liberalizmo bruožai išdėstyti šaltinyje?
  3. Kaip šaltinio autorius vertina visuomenę?
  4. Kokį vaidmenį A. Smitas priskiria valstybės valdžiai?
  5. Ar tiesa, kad liberalizmas atstovauja turtingųjų interesams? Įrodykite arba paneikite.

2 ŠALTINIS

Edmundas Berkas apie senaties teisę

Mūsų Konstitucija yra senatimi grindžiama Konstitucija; tai Konstitucija, kurios vienintelis autoritetingas patvirtinimas yra tas, kad ji egzistavo nuo neatmenamų laikų... Jūsų karalius, jūsų lordai, jūsų teisėjai, jūsų žymūs ir nežymūs prisiekusieji – visi pagal senaties teisę... Senaties teisė yra svarbiausia iš visų teisių ne tik į nuosavybę, bet ir į valdžią, kuri turi apsaugoti tą nuosavybę... Pagrindas atiduoti pirmenybę bet kuriai nusistovėjusiai valdžios sistemai, palyginti su kokiu nors neišmėgintu projektu, yra tai, kad tauta ilgai egzistavo ir klestėjo jai esant. Tai geresnis netgi tautos pasirinkimo pagrindas, kur kas geresnis negu koks nors staigus ir laikinas susitvarkymas dabartiniais rinkimais. <...>

<...> Individas yra kvailas, minia konkrečiu momentu yra kvaila, kai ji veikia nesvarstydama; bet giminė yra išmintinga ir, jei jai duodama laiko, ji kaip giminė visuomet veikia teisingai.

Pagal George H. Sabine, Thomas L. Thorson knygą „Politinių teorijų istorija“, Vilnius, 1995, p. 616.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kaip autorius vertina senaties teisę?
  2. Kurie šaltinio teiginiai būdingi konservatizmui?
  3. Koks šaltinio autoriaus požiūris į nuosavybę?
  4. Su kuriais šaltinio teiginiais sutinkate, kuriems prieštaraujate? Atsakymą argumentuokite.

3 ŠALTINIS

Karlo Markso ir Frydricho Engelso Komunistų partijos manifesto ištrauka

Visų ligšiolinių visuomenių istorija buvo klasių kovos istorija.

Laisvasis ir vergas, patricijus ir plebėjas, dvarininkas ir baudžiauninkas, cecho meistras ir pameistrys, žodžiu, engėjas ir engiamasis <...> kovojo nenutrūkstamą, čia paslėptą, čia atvirą kovą, kuri visada baigdavosi revoliuciniu viso visuomeninio pastato pertvarkymu arba bendru kovojančių klasių žlugimu.

Ankstyvesnėse istorinėse epochose beveik visur randame visišką visuomenės susiskirstymą į įvairius luomus, – ištisus skirtingų visuomeninių padėčių laiptus. Senovės Ròmoje matome patricijus, raitelius, plebėjus, vergus; Viduramžiais – feodalinius valdovus, vasalus, cechų meistrus, pameistrius, baudžiauninkus, be to, beveik kiekvienoje šitų klasių – dar atskiras gradacijas.

Iš žlugusios feodalinės visuomenės gelmių iškilusi šiuolaikinė buržuazinė visuomenė nepanaikino klasių priešingumų. Ji tik pastatė naujas klases, naujas engimo sąlygas ir naujas kovos formas į senųjų vietą.

Pagal Karl Marx, Friedrich Engels veikalą „Komunistų partijos manifestas“.

Remdamiesi šaltiniu ir savo žiniomis, atsakykite į klausimus:

  1. Kokia pagrindinė šaltinio mintis?
  2. Kaip galite paaiškinti pirmąjį šaltinio sakinį? Kokios socialinės klasės turimos omenyje?
  3. Kaip suprantate žodžius „revoliucinis pertvarkymas“?
  4. Kaip šaltinio autoriai vertina feodalinę visuomenę?
  5. Kokios šaltinio autorių pažiūros? Atsakymą argumentuokite.
Prašau palaukti